Әдебиеттік оқу 56 сабақ Жұмбаққа толы әлем 4 сынып

Тақырып бойынша 28 материал табылды

Әдебиеттік оқу 56 сабақ Жұмбаққа толы әлем 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Әдебиеттік оқу Жұмбаққа толы әлем
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

V. Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 4 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

56 Жұмбаққа толы әлем

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру

4.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу

4.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету

Сабақтың мақсаты:

- шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіре алады;

-шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқып, теріп оқып, шапшаң оқи алады;

- мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзетіп жазады.

Құндылықты дарыту

Оқушылар арасындағы бір-бірін сыйлауы,өзара қарым –қатынас жасауы, сын тұрғысынан ойлауға,тілдік қарым –қатынас жасауға,елжандыққа, қауіпсіздік сақтауға баулу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық дайындық

Қол алысып, кәне, біз,

Достасайық бәріміз.

Айтарым бар сендерге,

Тез тұрыңдар шеңберге.

Қандай жақсы бір тұру,

Достарменен бір жүру!

Қандай жақсы дос болу!

ІІ.Өткенді бекіту

Шөлді жерлер-Африкадағы Сахара ,Аустралиядағы Виктория, Оңтүстік Америкадағы Атакама шөлі.

Азияда орналасқан ең үлкен құмды шөлдер-Қарақұм мен Қызылқұрт

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады.



Өлең жолдарын айтып сабаққа дайындық жасайды.





Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.

«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.


Слайд 1












Слайд 2


Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

Ерте көктемде құмның арасы бірнешетапта кілемше құлпырып, ғажайып түрге енеді.

1-тапсырма. Ретін көрсет

Күннің шығуы, батуы.

Таңның білінуі, таңның ағаруы, күннің көтерілуі.

Жарты ай,Толған ай,Туған ай.

Бұлт,жаңбыр,шалшық.

ЕБҚ тапсырмасы

Кесте бойынша ретін тауып белгілейді

2-тапсырма. «Түсініп оқы» айдары

Жаңбыр, күн шығу, кемпірқосақ.

Қар, аяз,мұз қату.

3-тапсырма. «Болжа» айдары

Оқып, жоғарыдағы қай өлеңнің екінші шумағы болуы мүмкін екенін дәлелде.

Көкте жүзген қалайы

Секілді ақ табақ бір.

Жұлдыздардың талайы

Қоршап алып, қарап тұр.

Бұл шумақ-Ай өлеңінің екінші шумағы.

4-тапсырма

Құсжолының бейнесін ақын қай тәсіл арқылы суреттеген?

Құс жолының бейнесін ақын теңеу арқылы суреттеген.

5-тапсырма.Шығармашылық жұмыс

Ай мен Күнге қандай теңеу айтар едің?

Ай мен Күнге теңеу.

Ай-ақ табақ тәрізді.

Күн-сақина пішінді сары алтын.

6-тапсырма. «Құрастыр» айдары (Ж.Ж)

Құсжолын, Жетіқарақшыны тақтаға сызып көрсет

7-тапсырма. Жұмбақтарды шеш. Жұмбақтың шешуін қалай білдің?

Санымыз қанша білмейміз,

Түнімен көз ілмейміз.

( Жұлдыз)

Қанатсыз құс маңып барады,

Көзінен жас тамып барады.

(Бұлт)

ЕБҚ тапсырмасы

Жұмбақтарды жазады

8-тапсырма. Топтық жұмыс

Мәтін бойынша сұрақтар құрап жазыңдар.

1.Планетарий дегеніміз не?

2.Комета деген не?

3.Жұлдызды аспанның тәулік бойына қалай өзгеріп тұратынын неше минутта көруге болады?

9-тапсырма. Өзің білетін аспан денелерін ата.

Аспан денелері-жұлдыздар, Ай,Күн,Жер.

Ай мен күн. Өткен заманда біркудің Айсұлу және Күнсұлу деген екі қызы болыпты.Екеуі де теңдесі жоқ сұлу екен.Бірінен бірі асқан сұлумын деп,бірімен бірі үнемі ұрысып,жиі-жиі,жанжалдасып қалады екен.Бір күні Күнсұлу іс тігіпотырған Айсұлуға тиісіп: -Сенен мен сұлумын! –дейді.Ал Айсұлу болса: -Жоқ, сен сұлу емессің,мен сұлумын! –деп таласады.Ақыр аяғында бұл талас үлкен шатаққа айналады.

Ыза қысып,әбден ашуланған Күгсұлу өзіне қарсы келіп отырған Айсұлудың бетін тырнап алады.

Күнсұлу тырнағыныңдағы Айсұлу бетіне өшпестей болып тиеді.Міне,содан бері Айсұлу жұрттан ұялып,тек түнде ғана тысқа шығады екен.Ал,бейбастықпен қатты ұятқа қалған Күнсұлу түн қараңғы-

лығында бұғып жатады екен.Содан бері Айсұлу мен Күнсұлу біріне-бірі көрінбей, біріне-бірі жасыры-

нып, аулақтап жүреді екен.




Тірек сөздердің ретін табады.









Мәтінді түсініп оқиды.

Сурет бойынша әңгімелейді.


Оқып, жоғарыдағы қай өлеңнің екінші шумағы болуы мүмкін екенін дәлелдейді.





Сұрақтарға жауапи береді.





Тапсырмаларды орындайды.





Жұмбақтарды шешеді.






Топпен тапсырманы орындайды.


Сұрақтарға жауап береді.







Өздері білетін аспан денелерін атайды.






Дескриптор:

-Аспан әлемінің ретін көрсетеді-1б






Дескриптор:

-Мәтінді түсініп оқиды-1б

- жоғарыдағы қай өлеңнің екінші шумағы болуы мүмкін екенін дәлелдейді-1б






Дескриптор:

- Құсжолының бейнесін ақын қай тәсіл арқылы суреттегенін анықтайды-1б

-Сұрақтарға жауап береді-1б







Дескриптор:

-Жұмбақты шешеді-1б

-Жұмбақтың шешуін қалай білгенін айтады-1б

-Мәтінді оқиды-1б






Дескриптор:

- Мәтін бойынша сұрақтар құрап жазады-1б

-білетін аспан денелерін атайды-1б



Слайд 3


Кесте













Слайд 4












Слайд 5


кесте







Слайд 6



















Слайд 7




Соңы

10 мин

Сабақты бекіту.

Үйге тапсырма. Оқу. Мазмұндау. Аспан денелері туралы ертегі құра. Немесе өзің оқыған ертегіні әңгімелеуге дайындал

Рефлексия

Бағалау







Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды.



Оқушылар 1-10 балдық жүйеен бағаланады.



Слайд 8














Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.01.2025
232
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі