|
Сабақ: |
Мектеп: №60 орта мектеп |
|||
|
Күні: 22. 11. 2018 ж |
Мұғалімнің аты: Суейменова Айнур Сәдірқызы |
|||
|
Сынып: 2 |
Пәні: әдебиеттік оқу |
Оқушы саны: 15 |
||
|
Ортақ тақырып: Менің мектебім |
Бөлім: Менің сыныптастарым |
Сабақтың тақырыбы: Асқар Тоқмағамбетов «Сыбырлақ» |
||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
2.1.4.1 - сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану 2.2.3.1 - мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау 2.3.4.1 - мұғалімнің көмегімен орфографиялық, пунктуациялық, стилистикалық қателерді табу және түзету |
|||
|
Сабақ мақсаттары: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||
|
Сабақ нәтижесі: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||
|
Тілдік мақсат |
Білім алушылар басқаларды тыңдайды, диалогқа қатыса отырып, үйдегі және мектептегі өмірі туралы айта алады, тақырып бойынша сөздік қорын дамытады. |
|||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Сыбырлақ |
||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: ауызша және жазбаша |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қарым-қатынас жасайды, бірін-бірі сыйлайды, бір-біріне құрмет көрсетеді. Сыныптасына көмек көрсетеді. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, жаратылыстану, көркем еңбек, қазақ тілі, дүниетану т.б |
|||
|
АКТ |
Аудио, бейнетаспа, проектор. |
|||
|
Бастапқы оқу: |
Өлеңді оқиды. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспар |
ресурстар
|
||
|
Басы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық дайындық Қайырлы күн, ұстаз, Қайырлы күн қонақтар. Қайырлы күн, досым, Қайырлы күн. балалар. Топтарға бөлу. Абай Құнанбаев атамыз: Үш-ақ нәрсе адамның қасиеті: ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек, Ақыл, қайрат, жүрек, бірдей ұста. Нұрлы ақыл Жылы жүрек |
Топ аттары: Нұрлы ақыл
Жылы жүрек
(стөл үстінде жатқан суреттерді таңдап алып, сол суреттер арқылы екі топқа бөлінеді.) |
||
|
Үй тапсырмасы 6 минут |
Үйге қандай тапсырма берілді? 1. «Тілші» әдісі. Әнуарбек Дүйсенбиевтың «Ақылшым-ұстазым» оқушылар өлеңді микрофонды ұстап, кезек-кезек бір шумақтан мәнерлеп айтып шығады. 2. «Тәтті әдеби джем» әдісі арқылы, оқушылар өлең жолдарын құрастырады. 3. «Бумеранг» әдісі - Мақалдың жалғасын тап, оқу білім бұлағы.... - Қына тасқа бітеді....... - Оқу инемен құдық .... - Мұғалім – деген кім? - Оқушы кім? |
«Тілші» ойыны (микрофон) «Тәтті әдеби джем» әдісі (екі банка) «Бумеранг» әдісі Ұстаз сөзін айналдыра отырып, оқушы сөзін шығару |
||
|
Ортасы 3 минут |
«Телефон» ойыны: Оқушыларды ортадағы кілемге отырғызып, құлағына мұғалім бір сөзді айтып сыбырлайды.Ол сөз соңғы оқушыға дейін жалғасады. Сұрақ-жауап:
«Досың туралы кластер» әдісі Оқушылар достары туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар гүлдің күлтесіне |
«Телефон» ойыны (кілем) кластер
постер қорғау |
||
|
Сергіту сәті |
Оқуда озат боламын |
Тақтаға шығып, ән айту |
||
|
Жаңа сабақ 2 минут |
Ендеше, бүгінгі өтетін жаңа тақырыбымыз: Асқар Тоқмағамбетовтың «Сыбырлақ» өлеңі «Жариялау» әдісі Балалар, авторы туралы мәліметті айта кетейік. Оқушылар сызбаға қарап, жариялайды. Асқар Тоқмағамбетов (1905-1983) Қызылорда облысында туған, ақын әрі жазушы, «Батыр Әли» атты жинағы бар.
Асқар Тоқмағамбетов (19 қыркүйек 1905 жыл, Қызылорда облысы, Тереңөзек ауданы (қазіргі Сырдария ауданы), бұрынғы 18-партия съезді атындағы кеңшар – 21 тамыз 1983, Қызылорда қ.) — қазақтың ақыны, жазушысы. |
«Жариялау» әдісі оқулық |
||
|
12 минут |
«Поп корн» әдісі арқылы өлеңді мәнерлеп оқу. «Рөлдердегі оқушылар» әдісі: оқушылар өздері рөлдерді бөліп алады да, өлеңді талқылайды. |
«Поп корн» әдісі оқулық Рөл жазылған биджиктер |
||
|
Соңы 10 минут |
«Галереяға саяхат» әдісі арқылы І топ: «Адам бойындағы жаман қасиеттер», ІІ топ: «Адам бойындағы жақсы қасиеттер» байланысты суреттерді жинап, постерге жапсырып, қорғайды «Сатылай кешенді талдау» жобасы арқылы екі оқушы өлеңді талдайды. |
«Галереяға саяхат» әдісі (суреттер) Постермен жұмыс (өлең жазылған қағаз) |
||
|
Кері байланыс |
Бойымыздағы жаман әдеттерді, қасиеттерді миға жазайық, сосын оны мыжып-мыжып, қоқыс жәшігіне тастайық. Ал, жақсы қасиеттерді жүрекке жазып, үнемі жүрегімізге сақтап, қояйық. |
(Жүрек, ми суреті, қоқыс жәшігі, жүрек суреті) |
||
|
Кері байланыс |
Балалар, сабақ қалай өтті? «Басбармақ» әдісі бойынша бағалау |
Басбармақ арқылы бағалау |
||
|
Үйге |
Өлеңді жаттау |
|
||
|
Бағалау |
Топты жүрекшелер іліп отыру арқылы бағалау Оқушыларды жеке-жеке смайликтерді жауап берген сайын қолдарына жапсыру арқылы бағалау |
(жүрекшелер) (стикер смайлик) |
||
|
Қабілетті оқушыға тапсырма беру Күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. Ол үшін өлеңді сатылай кешенді тадауды тапсырамын. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Топты жүрекшелер іліп отыру арқылы бағалау Оқушыларды жеке-жеке смайликтерді жауап берген сайын қолдарына жапсыру арқылы бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік Қауіпсіздік ережелерін сақтау, дәптерді көлбеу ұстау, партада дұрыс отыру, ширату жаттығуы барысында денені дұрыс ұстау керек |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдебиеттік оқу Асқар Тоқмағамбетов "Сыбырлақ"
Әдебиеттік оқу Асқар Тоқмағамбетов "Сыбырлақ"
|
Сабақ: |
Мектеп: №60 орта мектеп |
|||
|
Күні: 22. 11. 2018 ж |
Мұғалімнің аты: Суейменова Айнур Сәдірқызы |
|||
|
Сынып: 2 |
Пәні: әдебиеттік оқу |
Оқушы саны: 15 |
||
|
Ортақ тақырып: Менің мектебім |
Бөлім: Менің сыныптастарым |
Сабақтың тақырыбы: Асқар Тоқмағамбетов «Сыбырлақ» |
||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
2.1.4.1 - сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану 2.2.3.1 - мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау 2.3.4.1 - мұғалімнің көмегімен орфографиялық, пунктуациялық, стилистикалық қателерді табу және түзету |
|||
|
Сабақ мақсаттары: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||
|
Сабақ нәтижесі: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||
|
Тілдік мақсат |
Білім алушылар басқаларды тыңдайды, диалогқа қатыса отырып, үйдегі және мектептегі өмірі туралы айта алады, тақырып бойынша сөздік қорын дамытады. |
|||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Сыбырлақ |
||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: ауызша және жазбаша |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қарым-қатынас жасайды, бірін-бірі сыйлайды, бір-біріне құрмет көрсетеді. Сыныптасына көмек көрсетеді. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, жаратылыстану, көркем еңбек, қазақ тілі, дүниетану т.б |
|||
|
АКТ |
Аудио, бейнетаспа, проектор. |
|||
|
Бастапқы оқу: |
Өлеңді оқиды. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспар |
ресурстар
|
||
|
Басы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық дайындық Қайырлы күн, ұстаз, Қайырлы күн қонақтар. Қайырлы күн, досым, Қайырлы күн. балалар. Топтарға бөлу. Абай Құнанбаев атамыз: Үш-ақ нәрсе адамның қасиеті: ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек, Ақыл, қайрат, жүрек, бірдей ұста. Нұрлы ақыл Жылы жүрек |
Топ аттары: Нұрлы ақыл
Жылы жүрек
(стөл үстінде жатқан суреттерді таңдап алып, сол суреттер арқылы екі топқа бөлінеді.) |
||
|
Үй тапсырмасы 6 минут |
Үйге қандай тапсырма берілді? 1. «Тілші» әдісі. Әнуарбек Дүйсенбиевтың «Ақылшым-ұстазым» оқушылар өлеңді микрофонды ұстап, кезек-кезек бір шумақтан мәнерлеп айтып шығады. 2. «Тәтті әдеби джем» әдісі арқылы, оқушылар өлең жолдарын құрастырады. 3. «Бумеранг» әдісі - Мақалдың жалғасын тап, оқу білім бұлағы.... - Қына тасқа бітеді....... - Оқу инемен құдық .... - Мұғалім – деген кім? - Оқушы кім? |
«Тілші» ойыны (микрофон) «Тәтті әдеби джем» әдісі (екі банка) «Бумеранг» әдісі Ұстаз сөзін айналдыра отырып, оқушы сөзін шығару |
||
|
Ортасы 3 минут |
«Телефон» ойыны: Оқушыларды ортадағы кілемге отырғызып, құлағына мұғалім бір сөзді айтып сыбырлайды.Ол сөз соңғы оқушыға дейін жалғасады. Сұрақ-жауап:
«Досың туралы кластер» әдісі Оқушылар достары туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар гүлдің күлтесіне |
«Телефон» ойыны (кілем) кластер
постер қорғау |
||
|
Сергіту сәті |
Оқуда озат боламын |
Тақтаға шығып, ән айту |
||
|
Жаңа сабақ 2 минут |
Ендеше, бүгінгі өтетін жаңа тақырыбымыз: Асқар Тоқмағамбетовтың «Сыбырлақ» өлеңі «Жариялау» әдісі Балалар, авторы туралы мәліметті айта кетейік. Оқушылар сызбаға қарап, жариялайды. Асқар Тоқмағамбетов (1905-1983) Қызылорда облысында туған, ақын әрі жазушы, «Батыр Әли» атты жинағы бар.
Асқар Тоқмағамбетов (19 қыркүйек 1905 жыл, Қызылорда облысы, Тереңөзек ауданы (қазіргі Сырдария ауданы), бұрынғы 18-партия съезді атындағы кеңшар – 21 тамыз 1983, Қызылорда қ.) — қазақтың ақыны, жазушысы. |
«Жариялау» әдісі оқулық |
||
|
12 минут |
«Поп корн» әдісі арқылы өлеңді мәнерлеп оқу. «Рөлдердегі оқушылар» әдісі: оқушылар өздері рөлдерді бөліп алады да, өлеңді талқылайды. |
«Поп корн» әдісі оқулық Рөл жазылған биджиктер |
||
|
Соңы 10 минут |
«Галереяға саяхат» әдісі арқылы І топ: «Адам бойындағы жаман қасиеттер», ІІ топ: «Адам бойындағы жақсы қасиеттер» байланысты суреттерді жинап, постерге жапсырып, қорғайды «Сатылай кешенді талдау» жобасы арқылы екі оқушы өлеңді талдайды. |
«Галереяға саяхат» әдісі (суреттер) Постермен жұмыс (өлең жазылған қағаз) |
||
|
Кері байланыс |
Бойымыздағы жаман әдеттерді, қасиеттерді миға жазайық, сосын оны мыжып-мыжып, қоқыс жәшігіне тастайық. Ал, жақсы қасиеттерді жүрекке жазып, үнемі жүрегімізге сақтап, қояйық. |
(Жүрек, ми суреті, қоқыс жәшігі, жүрек суреті) |
||
|
Кері байланыс |
Балалар, сабақ қалай өтті? «Басбармақ» әдісі бойынша бағалау |
Басбармақ арқылы бағалау |
||
|
Үйге |
Өлеңді жаттау |
|
||
|
Бағалау |
Топты жүрекшелер іліп отыру арқылы бағалау Оқушыларды жеке-жеке смайликтерді жауап берген сайын қолдарына жапсыру арқылы бағалау |
(жүрекшелер) (стикер смайлик) |
||
|
Қабілетті оқушыға тапсырма беру Күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. Ол үшін өлеңді сатылай кешенді тадауды тапсырамын. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Топты жүрекшелер іліп отыру арқылы бағалау Оқушыларды жеке-жеке смайликтерді жауап берген сайын қолдарына жапсыру арқылы бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік Қауіпсіздік ережелерін сақтау, дәптерді көлбеу ұстау, партада дұрыс отыру, ширату жаттығуы барысында денені дұрыс ұстау керек |
||
шағым қалдыра аласыз














