|
І бөлім. Мәдениет: Тіл және қарым-қатынас Мерзімі 12.09.2017ж Сабақ№4 Сабақтың тақырыбы: Әдеп.пен талғам. Буын, дыбыс үндестігі |
Мектеп «А.Розыбакиев атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Мұғалім З.Б.Сатыбалдинова |
||||||
|
|
|
||||||
|
|
|||||||
|
|
|
||||||
|
|
|
||||||
|
Сынып: 5 қазақ тілі |
Қатысқандар- Қатыспағандар- |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу. 5.ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Жазылым тапсырмаларын (9-11-тапсырмалар) орындай алады. Дыбыс үндестігі мен буын үндестігін сақтап (10-тапсырма) сөйлей алады. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Жазылым тапсырмаларын орындауда сауатты орындай алады, жинақы пікір жаза алады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Келтірілген пікірдің дұрыстығын мысалдар келтіре отырып дәлелдейді, сыни көзқарастарын жеткізе алады. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Айтылым, жазылым тапсырмаларын сауатты орындай алады. |
||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Үндестік заңы, буын үндестігі, дыбыс үндестігі, ілгерінді ықпал, кейінді ықпал, тоғыспалы ықпал |
|||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Ауызекі сөйлеу стилі, жазбаша стиль, ғылыми стиль, көркем әдебиет стилі, баспасөз стилі, ісқағаздар стилі |
|||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||
Қатар тұрған екі дыбыстың бір-біріне бірдей әсер етуі... |
|||||||
|
Ишара: жест, ым-ишара, қол сигналдары |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық құндылықтар |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы |
||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қазақ тиілінің дыбыстық жүйесі |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
|||||
|
Басы 5минут Қызығушы лықты ояту |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
||||
|
3 минуттық тест Әр оқушыға таратамын. |
3МИНУТТЫҚ ТЕСТ (Сіз ақпаратты қалай қабылдайсыз?) 1.Тапсырманы орындар алдында тестің барлық тапсырмаларын оқып шығыңыз 2.Осы парақтың оң жақ бұрышына өзіңіздің есіміңізді жазыңыз 3.Екінші пункттегі «Есім» деген сөзді дөңгелектеңіз 4.Осы парақтың сол жақ бұрышына төрт кішкентай шаршыны салыңыз 5.Өз есіміңізді дауыстап айтыңыз 6.Осы мәтіннің екінші тақырыбының астына өз есіміңізді қайтадан жазыңыз 7.Бірінші тақырыптан соң «Иә», «Иә», «Иә» деп жазыңыз 8.Бесінші пунктті шеңбермен қоршаңыз 9.Осы парақтың төменгі сол жақ бұрышына ,Х , белгісін қойыңыз 10.Егер сізге осы мәтін ұнаса, онда «әИә» деп, ұнамаса «Жоқ» деп жазыңыз 11.Өзіңіздің фамилияңызды дауыстап айтыңыз 12.Парақтың оң жағына 66-ны 7-ге көбейтіңіз 13.Төртінші пункттегі «парақ» сөзін тік төртбұрышпен қоршаңыз 14.Егер сіз нұсқауды нақты орындасаңыз «Мен орындадым» деп айтыңыз 15.Осы парақтың сол жағына 69 және 98 санын жазыңыз 16.10-нан 1-ге дейін дауыстап кері санаңыз 17.Орныңыздан тұрып, бір рет айналып, орныңызға отырыңыз 18.Дауыстап «Мен аяқтадым, мен нұсқауларды орындадым» деп айтыңыз 19.Егер сіз осыны бірінші айтсаңыз, «Тестің осы кезеңінде мен көшбасшымын» деп айтыңыз 20.Енді, №1 пунктте айтылғандай барлығын мұқият оқыған соң, тек №2 пунктті орындаңыз. |
Піл, Құс, маймыл, Итба лық жылан суреті |
|||||
|
Ортасы 30минут |
«Пікірлер парағы» әдісі 9-тапсырма 10-тапсырма, 13-бет 11-тапсырма, 13-14-бет Пікір. Оқыған мәтін бойынша өзпікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел. Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде Мысал. Пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды жаз. |
Әйгілі адамдардың пікірін екінші бағандағы сөздердің тиістісімен толықтырып жазады. Дыбыс үндестігі мен буын үндестігін сақтап тіл туралы пікір айтады. «Төрт сөйлем» тәсілімен пікір жазады. |
Үлестірме қағаздар Оқулық 11-14-бет |
||||
|
Соңы 5 минут Кері байланыс |
«Бес саусақ» тәсілі Бас бармақ-басты мәселе Балаң үйрек –бірлесу Ортан терек-ойлану Шылдыр шүмек-шынайылық Кішкентай бөбек –көңіл күй ахуалы |
1.Бүгін сабақта пікірімді тілдік элементтерді дұрыс қолданып жеткізе алдым ба? 2.Мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? 3. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? 4. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? 5. мен өзімді сабақта қалай сезіндім? |
кесте |
||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік АКТ- мен байланыс |
|||||
|
Бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар қою арқылы кедергілердің алдын аламын. |
Сабақтың өн бойында комментарий арқылы, «Үш шапалақ» арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. |
«Күн сәулесін төгеді» |
|||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдеп.пен талғам. Буын, дыбыс үндестігі
Әдеп.пен талғам. Буын, дыбыс үндестігі
|
І бөлім. Мәдениет: Тіл және қарым-қатынас Мерзімі 12.09.2017ж Сабақ№4 Сабақтың тақырыбы: Әдеп.пен талғам. Буын, дыбыс үндестігі |
Мектеп «А.Розыбакиев атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Мұғалім З.Б.Сатыбалдинова |
||||||
|
|
|
||||||
|
|
|||||||
|
|
|
||||||
|
|
|
||||||
|
Сынып: 5 қазақ тілі |
Қатысқандар- Қатыспағандар- |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу. 5.ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Жазылым тапсырмаларын (9-11-тапсырмалар) орындай алады. Дыбыс үндестігі мен буын үндестігін сақтап (10-тапсырма) сөйлей алады. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Жазылым тапсырмаларын орындауда сауатты орындай алады, жинақы пікір жаза алады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Келтірілген пікірдің дұрыстығын мысалдар келтіре отырып дәлелдейді, сыни көзқарастарын жеткізе алады. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Айтылым, жазылым тапсырмаларын сауатты орындай алады. |
||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Үндестік заңы, буын үндестігі, дыбыс үндестігі, ілгерінді ықпал, кейінді ықпал, тоғыспалы ықпал |
|||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Ауызекі сөйлеу стилі, жазбаша стиль, ғылыми стиль, көркем әдебиет стилі, баспасөз стилі, ісқағаздар стилі |
|||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||
Қатар тұрған екі дыбыстың бір-біріне бірдей әсер етуі... |
|||||||
|
Ишара: жест, ым-ишара, қол сигналдары |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық құндылықтар |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы |
||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қазақ тиілінің дыбыстық жүйесі |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
|||||
|
Басы 5минут Қызығушы лықты ояту |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
||||
|
3 минуттық тест Әр оқушыға таратамын. |
3МИНУТТЫҚ ТЕСТ (Сіз ақпаратты қалай қабылдайсыз?) 1.Тапсырманы орындар алдында тестің барлық тапсырмаларын оқып шығыңыз 2.Осы парақтың оң жақ бұрышына өзіңіздің есіміңізді жазыңыз 3.Екінші пункттегі «Есім» деген сөзді дөңгелектеңіз 4.Осы парақтың сол жақ бұрышына төрт кішкентай шаршыны салыңыз 5.Өз есіміңізді дауыстап айтыңыз 6.Осы мәтіннің екінші тақырыбының астына өз есіміңізді қайтадан жазыңыз 7.Бірінші тақырыптан соң «Иә», «Иә», «Иә» деп жазыңыз 8.Бесінші пунктті шеңбермен қоршаңыз 9.Осы парақтың төменгі сол жақ бұрышына ,Х , белгісін қойыңыз 10.Егер сізге осы мәтін ұнаса, онда «әИә» деп, ұнамаса «Жоқ» деп жазыңыз 11.Өзіңіздің фамилияңызды дауыстап айтыңыз 12.Парақтың оң жағына 66-ны 7-ге көбейтіңіз 13.Төртінші пункттегі «парақ» сөзін тік төртбұрышпен қоршаңыз 14.Егер сіз нұсқауды нақты орындасаңыз «Мен орындадым» деп айтыңыз 15.Осы парақтың сол жағына 69 және 98 санын жазыңыз 16.10-нан 1-ге дейін дауыстап кері санаңыз 17.Орныңыздан тұрып, бір рет айналып, орныңызға отырыңыз 18.Дауыстап «Мен аяқтадым, мен нұсқауларды орындадым» деп айтыңыз 19.Егер сіз осыны бірінші айтсаңыз, «Тестің осы кезеңінде мен көшбасшымын» деп айтыңыз 20.Енді, №1 пунктте айтылғандай барлығын мұқият оқыған соң, тек №2 пунктті орындаңыз. |
Піл, Құс, маймыл, Итба лық жылан суреті |
|||||
|
Ортасы 30минут |
«Пікірлер парағы» әдісі 9-тапсырма 10-тапсырма, 13-бет 11-тапсырма, 13-14-бет Пікір. Оқыған мәтін бойынша өзпікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел. Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде Мысал. Пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды жаз. |
Әйгілі адамдардың пікірін екінші бағандағы сөздердің тиістісімен толықтырып жазады. Дыбыс үндестігі мен буын үндестігін сақтап тіл туралы пікір айтады. «Төрт сөйлем» тәсілімен пікір жазады. |
Үлестірме қағаздар Оқулық 11-14-бет |
||||
|
Соңы 5 минут Кері байланыс |
«Бес саусақ» тәсілі Бас бармақ-басты мәселе Балаң үйрек –бірлесу Ортан терек-ойлану Шылдыр шүмек-шынайылық Кішкентай бөбек –көңіл күй ахуалы |
1.Бүгін сабақта пікірімді тілдік элементтерді дұрыс қолданып жеткізе алдым ба? 2.Мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? 3. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? 4. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? 5. мен өзімді сабақта қалай сезіндім? |
кесте |
||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік АКТ- мен байланыс |
|||||
|
Бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар қою арқылы кедергілердің алдын аламын. |
Сабақтың өн бойында комментарий арқылы, «Үш шапалақ» арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. |
«Күн сәулесін төгеді» |
|||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













