Ағылшын тілі 6 сынып. Date______________
Сабақтың тақырыбы: What is the best thing?
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сын есімнің шырайлары туралы түсінік қалыптастыру, өткен тақырыптар бойынша білімдерін байқау, толықтыру,
жасалу жолдары туралы мағлұмат беру.
Сабақтың міндеттері: 1.Шырайлар түрлерін айыра алуды үйрету. Сын есімнің шырайлары туралы білімді пысықтау, қорыту;
2. Оқушылардың ой-өрістерін,тілдерін, білім-білік дағдыларын, сын есімдер туралы білімдерін сабақта білулерін жетілдіру, өзіндік және шығармашылық жұмыс дағдыларын, белсенділігімен ойлау қабілеттерін дамыту.
3.Пәнге қызығушылықтарын арттыру ,өз білімі және жолдастарының білімін бағалауға, жауап беру ретін сақтап бір-бірін тыңдауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: бекіту сабағы.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.
Сабақтың әдісі: салыстыру, жинақтау, анықтау, талдау, сұрақ-жауап, түсіндіру, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: үнтаспа, сөз жұмбақ, « English 6» Т. Аяпова и З. Әбілдаева, үлестірмелі қағаздар, ағылышн тілінде аудио өлеңі, бейнефильм" Comparison of Adjectives , ноутбук, проектор, экран, жұмыс дәптерлер.
Сабақтың барысы:
1.Organization moment.
-Good morning teacher.
-Good morning children .I’m very glad to see you.
Колоборативті ортаға шақырамын.
-I wish you every success, joy, happiness , be active, good luck, break a leg, love.
Біздің бүгінгі сабақтың ұраны: Good, better, best,
Never, never, rest
Till your good is better
And you better best.
2.Brainstorming. Сөзжұмбақ шешу.
3. Introduction to the lesson.
T: We say "green, big, long, round, beautiful, small,…,….. ”What part of speech are all these words?
P-s: They are adjectives.
T: You’re right. Adjectives are the main words in our today’s lesson.
Today we have an unusual lesson because there are a lot of guests. I would like you to be more attentive, more active. The topic of our lesson is "What is the best thing?”. Please, open your copybooks and write down the date .It is 24th of November. The aim of our lesson is …
Балалар бүгінгі ашық сабағымыздың мақсаты сын есімнің шырайлары жайлы алған білімімізді ортаға салу.
Pupils, today we have another guest. Do you know him? What is his name?
P-s: His name is M-r Adjective.
T: M-r Adjective lives in the country which is called "English Grammar”. He is responsible for all adjectives in the English language and he comes to our lessons to help you with your grammar.
4. "Adjectives in the Box”
He has a box . There’re cards with different adjectives in the box.
Әрқайсысың қораптан сөзден аласыңдар да оның аудармасын тауып өз сыңарларыңды табасыңдар.
Words: good- жақсы, clean-таза, tall-ұзын, fast-тез,жылдам.
Complete the chart.
Adjective Comparative Superlative
________ more dangerous ___________
________ ______________ best
Bad _____________ ___________
Interesting ______________ ___________
_________ bigger ____________
5.Grammar Revision.
T: At our previous lesson M-r Adjective told you how to compare people and things. Let’s remember our rules.
Жуан және жіңішке сұрақтарды ұсынамын:
Ағылшын тілінде неше сын есімнің шырайлары бар? Олар қалай аталады?
Сын есімнің шырайлары неше жолмен жасалады?
-er жалғауы қай сын есімнің шырайына жатады?
–est жалғауы қай сын есімнің шырайына жатады?
"more”/”most” сөздері қандай сын есімдермен қолданылады?
Бұрыс сын есімдерге мысал келтір
Егер сөз «у» әрпімен аяқталса, жалғау жалғанғанда ол қай әріпке өзгереді?
Қандай сөз күшейтпелі шырайда әрқашанда қоданылады?
6. Phonetic Drills. р.75 (тақтада жұмыс істеу )
[tʃ] [ʃ]
chair short
chalk she
choose shop
change shirt
Put the words in the correct column. watch, bench, shelf, brush, shoe, kitchen, china, mushroom.
7. "Grammar Tennis”.(Дәптерлермен ауысу және бағалау)
Complete the sentences. Use comparatives of the adjectives in the box.
|
big boring fast high long old small sunny |
1)A village is smaller than a town.
2)A city is __________ than a town.
3)A museum is ______________than a party.
4)Almaty is ____________than Astana.
5)March is _____________than February.
6)July is __________than April.
7)A plane is _________ than a train.
8)A mountain is ____________than a hill.
8. Физминутка " If you happy”
9.Топтарға бөлу. Жәшіктен сөздер аласыңдар.Машиналар бір топқа, кітаптар бір топқа.
Look at the screen. what is the best thing?
Ford is a good car. Rover is a better car. Mercedes is the best car.
Jaguar Toyota Daewoo
This boot is bad. This boot is worse. This boot is the worst.
Ex.9 discuss in group.
Which is the the best/the worst season, food, football team in your place?
10. "Rhyming Adjectives”
T: The next activity that M-r Adjective has prepared for you is "Rhyming adjectives”. Now you are to write a short poem – a rhyme. I have 8 adjectives for each group. Read and translate them.
Gr.1 : bad, happy, high, good, slow, fast, sad, low.
Gr.2 : big, old, hot, small, young, tall, cold, short.
T: The first task is to match the opposites.
Gr.1 : bad - good, happy – sad, slow – fast, low – high.
Gr.2 : big – small, old – young, hot – cold, tall – short.
T: Now you are to put the pairs in some particular order to have lines that end with the same letters. Glue the adjectives to the paper , put "AND” between each pair. Your rhymes are ready. Read them out aloud.
Gr.1 :Good and Bad.
Happy and Sad.
High and Low.
Fast and Slow.
Gr.2 : Big and Small.
Short and Tall.
Young and Old.
Hot and Cold.
12. The Guinness Book of Records”
T: Look at the screen, please. Here you can see "The Guinness
Book of Records”. Pupils, have you ever heard about this book?
What is the Book about? What adjectives can we read in this
Book?Give your examples. ( the superlative adjectives – the tall-
est, the longest, the biggest, the heaviest, …..) Now I’m telling you about some interesting facts from "The Guinness Book”. Listen to me and see the pictures on the screen. Try to remember the adjectives. (The pupils watch the slide show and then answer the teacher’s questions and match adjectives with nouns.)
man– the tallest table tennis player – the oldest
cucumber– the longest hamburger – the largest
lemon – the heaviest dog – the biggest
skis – the longest building – the highest
Conclusion.
T: We have done a lot of different activities today. Do you like the lesson? Which activity do you like best? Which task is the most difficult for you? …..OK. The tasks are not very difficult for you because you are good and clever pupils. Today you get only good and excellent marks. Put down your home task. Now say "Thank you” to M-r Adjective for his help and "Good bye” to our dear guests. Thank you for the lesson. I wish you good luck. See you soon.
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Adjectives
Adjectives
Ағылшын тілі 6 сынып. Date______________
Сабақтың тақырыбы: What is the best thing?
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сын есімнің шырайлары туралы түсінік қалыптастыру, өткен тақырыптар бойынша білімдерін байқау, толықтыру,
жасалу жолдары туралы мағлұмат беру.
Сабақтың міндеттері: 1.Шырайлар түрлерін айыра алуды үйрету. Сын есімнің шырайлары туралы білімді пысықтау, қорыту;
2. Оқушылардың ой-өрістерін,тілдерін, білім-білік дағдыларын, сын есімдер туралы білімдерін сабақта білулерін жетілдіру, өзіндік және шығармашылық жұмыс дағдыларын, белсенділігімен ойлау қабілеттерін дамыту.
3.Пәнге қызығушылықтарын арттыру ,өз білімі және жолдастарының білімін бағалауға, жауап беру ретін сақтап бір-бірін тыңдауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: бекіту сабағы.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.
Сабақтың әдісі: салыстыру, жинақтау, анықтау, талдау, сұрақ-жауап, түсіндіру, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: үнтаспа, сөз жұмбақ, « English 6» Т. Аяпова и З. Әбілдаева, үлестірмелі қағаздар, ағылышн тілінде аудио өлеңі, бейнефильм" Comparison of Adjectives , ноутбук, проектор, экран, жұмыс дәптерлер.
Сабақтың барысы:
1.Organization moment.
-Good morning teacher.
-Good morning children .I’m very glad to see you.
Колоборативті ортаға шақырамын.
-I wish you every success, joy, happiness , be active, good luck, break a leg, love.
Біздің бүгінгі сабақтың ұраны: Good, better, best,
Never, never, rest
Till your good is better
And you better best.
2.Brainstorming. Сөзжұмбақ шешу.
3. Introduction to the lesson.
T: We say "green, big, long, round, beautiful, small,…,….. ”What part of speech are all these words?
P-s: They are adjectives.
T: You’re right. Adjectives are the main words in our today’s lesson.
Today we have an unusual lesson because there are a lot of guests. I would like you to be more attentive, more active. The topic of our lesson is "What is the best thing?”. Please, open your copybooks and write down the date .It is 24th of November. The aim of our lesson is …
Балалар бүгінгі ашық сабағымыздың мақсаты сын есімнің шырайлары жайлы алған білімімізді ортаға салу.
Pupils, today we have another guest. Do you know him? What is his name?
P-s: His name is M-r Adjective.
T: M-r Adjective lives in the country which is called "English Grammar”. He is responsible for all adjectives in the English language and he comes to our lessons to help you with your grammar.
4. "Adjectives in the Box”
He has a box . There’re cards with different adjectives in the box.
Әрқайсысың қораптан сөзден аласыңдар да оның аудармасын тауып өз сыңарларыңды табасыңдар.
Words: good- жақсы, clean-таза, tall-ұзын, fast-тез,жылдам.
Complete the chart.
Adjective Comparative Superlative
________ more dangerous ___________
________ ______________ best
Bad _____________ ___________
Interesting ______________ ___________
_________ bigger ____________
5.Grammar Revision.
T: At our previous lesson M-r Adjective told you how to compare people and things. Let’s remember our rules.
Жуан және жіңішке сұрақтарды ұсынамын:
Ағылшын тілінде неше сын есімнің шырайлары бар? Олар қалай аталады?
Сын есімнің шырайлары неше жолмен жасалады?
-er жалғауы қай сын есімнің шырайына жатады?
–est жалғауы қай сын есімнің шырайына жатады?
"more”/”most” сөздері қандай сын есімдермен қолданылады?
Бұрыс сын есімдерге мысал келтір
Егер сөз «у» әрпімен аяқталса, жалғау жалғанғанда ол қай әріпке өзгереді?
Қандай сөз күшейтпелі шырайда әрқашанда қоданылады?
6. Phonetic Drills. р.75 (тақтада жұмыс істеу )
[tʃ] [ʃ]
chair short
chalk she
choose shop
change shirt
Put the words in the correct column. watch, bench, shelf, brush, shoe, kitchen, china, mushroom.
7. "Grammar Tennis”.(Дәптерлермен ауысу және бағалау)
Complete the sentences. Use comparatives of the adjectives in the box.
|
big boring fast high long old small sunny |
1)A village is smaller than a town.
2)A city is __________ than a town.
3)A museum is ______________than a party.
4)Almaty is ____________than Astana.
5)March is _____________than February.
6)July is __________than April.
7)A plane is _________ than a train.
8)A mountain is ____________than a hill.
8. Физминутка " If you happy”
9.Топтарға бөлу. Жәшіктен сөздер аласыңдар.Машиналар бір топқа, кітаптар бір топқа.
Look at the screen. what is the best thing?
Ford is a good car. Rover is a better car. Mercedes is the best car.
Jaguar Toyota Daewoo
This boot is bad. This boot is worse. This boot is the worst.
Ex.9 discuss in group.
Which is the the best/the worst season, food, football team in your place?
10. "Rhyming Adjectives”
T: The next activity that M-r Adjective has prepared for you is "Rhyming adjectives”. Now you are to write a short poem – a rhyme. I have 8 adjectives for each group. Read and translate them.
Gr.1 : bad, happy, high, good, slow, fast, sad, low.
Gr.2 : big, old, hot, small, young, tall, cold, short.
T: The first task is to match the opposites.
Gr.1 : bad - good, happy – sad, slow – fast, low – high.
Gr.2 : big – small, old – young, hot – cold, tall – short.
T: Now you are to put the pairs in some particular order to have lines that end with the same letters. Glue the adjectives to the paper , put "AND” between each pair. Your rhymes are ready. Read them out aloud.
Gr.1 :Good and Bad.
Happy and Sad.
High and Low.
Fast and Slow.
Gr.2 : Big and Small.
Short and Tall.
Young and Old.
Hot and Cold.
12. The Guinness Book of Records”
T: Look at the screen, please. Here you can see "The Guinness
Book of Records”. Pupils, have you ever heard about this book?
What is the Book about? What adjectives can we read in this
Book?Give your examples. ( the superlative adjectives – the tall-
est, the longest, the biggest, the heaviest, …..) Now I’m telling you about some interesting facts from "The Guinness Book”. Listen to me and see the pictures on the screen. Try to remember the adjectives. (The pupils watch the slide show and then answer the teacher’s questions and match adjectives with nouns.)
man– the tallest table tennis player – the oldest
cucumber– the longest hamburger – the largest
lemon – the heaviest dog – the biggest
skis – the longest building – the highest
Conclusion.
T: We have done a lot of different activities today. Do you like the lesson? Which activity do you like best? Which task is the most difficult for you? …..OK. The tasks are not very difficult for you because you are good and clever pupils. Today you get only good and excellent marks. Put down your home task. Now say "Thank you” to M-r Adjective for his help and "Good bye” to our dear guests. Thank you for the lesson. I wish you good luck. See you soon.
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз













