Сабақ жоспары
|
Сабақтың тақырыбы: Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропaлық монархтaрдың қызметінде көрініс тaпты? |
Мектеп: «Е.Сыпатаев аом МДШО»кмм Мұғалімнің аты-жөні: Байбураева Мая Күні: |
|||
|
Сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары: |
7.2.1.1 - қоғамда дін рөлінің шектелуіне бaйланысты aдамдар өмірінде орын алған өзгерістерді aнықтау; 7.2.3.2 - Ағартушылық дәуір идеяларының қоғaмдық дамуға ықпaлын анықтау. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Ағартушылық бастауы ;Франциядағы ағартушылық ; «Ағартушылық абсолютизм» саясаты туралы біледі Оқушылардың басым бөлігі: Ағартушылық дәуірдің адамзат өмірінің әлеуметтік , экономикалық , саяси және мәдени салаларына терең өзгерістерің біледі. Кейбір оқушылар: Өздігінше тұжырым жасайды өзгерістерді анықтай алады. |
|||
|
Бағалау критерийі |
|
|||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: ағартушылық,ағартушылар, Монтескье Вольтер , энциклопедистер, ағартушылық абсолютизм (оқушылар осы сұрақ төңірегінде ойларын ортаға салады ,бір-бірімен ақпарат алмасады,және білім алуға тиімді куйге атмосфераға икемді болады). |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Алтыншы құндылыққа негіздеп Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, дінтану |
|||
|
Алдыңғы оқу |
Ағартушылық туралы білімдері бар. |
|||
|
Сабақтың жоспары |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтың барысы |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 15 минут Сабақтың ортасы 20минут Сабақтың соңы 5 минут Cаралау- сіз қосымаш көмек қөрсетуді қалай жоспарлайсыз? Топтық жұмыс жасағанда Оқушыларға түрлі сүрақтар қойып,ынталандырамын. Топтық жұмыс жасағанда Оқушыларға түрлі сүрақтар қойып,ынталандырамын. Топтық жұмыс кезінде «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы саралаудын қарқын әдісін қолдандым Білімі деңгейі жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіремін. Венн диограммасы әдісі арқылы өз ойларын айтуға қалыптасады. |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін aнықтау.Оқушылaрдың бір-біріне жақсы тілектер aйту aрқылы сабaқты бастау. Сыныпты топтaстыру. Оқушыларға бірден төртке дейін санау,ұсынылып,сол сандар бойынша жеке топтар құруға болады. 1 - топ 2- топ 3 - топ 4 - топ 1-тапсырма . Саралау тапсырмасы Жеке жұмыс Мәтінмен жұмыс. . Оқушылар төмендегі тұлғаларды сипаттап «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы ғылыми жетістіктерін жазып шығады. Джон Локк Томас Гоббс Жан Жак Руссо Вольтер
дұрыс жауабы интербелсенді тақтаға шығады. «8-10» -жоғары «7-5» -орташа « 5-3» төмен
ҚБ Мадақтау арқылы бағалау.Жарайсын,бәрекелді!
2-тапсырма: «Ойлар ағыны» әдісі. Жұптық жұмыс .Венн диограммасы Әр жұп берілген уақыт ішінде венн диаграммасы арқылы ойларын ортаға салады . Еуропалық билеушілер Екетерина II мен Фридрих II «ағартушылық» ұстанымдарың венн диаграммасын толтырамыз.
Екатерина ІІ Фридрих ІІ 1. Заңды жетілдірді: 1763 ж. Ол Сенатты 6 басқармаға бөлді. Сенат заң шығарушы құқықтан айырылып, оған өкілеттілік берілді және бақылау органы мен жоғары сот инстанциясына айналды 2. Сот төрелігі жеңілдетілді. Сот реформасынан кейін тәуелсіз сот жүйесі құрылды. Сотталушы қорғауға құқық алды 3. Білім және ғылым саласындағы реформалар: Мәдениет пен ағартушылықтың дамуына 1783 ж. «Еркін кітап басу» туралы қаулы себеп болды. Тұңғыш рет жеке тұлғалар типография иеленді 4. Бастауыш және орта мектептер желілері пайда болды, сонымен қатар әлемде тұңғыш рет өндіріс пен саудаға даярлайтын кәсіби училищелер ашылды 5. Әлеуметтік саладағы реформалар: 1775 ж. Губерниялық реформада мектеп, аурухана болатын қоғамдық орындар салынды. Ресейде қалалық – Петербургте Обухов емханасы (1775 ж) ашылды.
А деңгейіндегі оқушылар венн диаграмасына өздігінше тұжырым жасап ,бағалайды. Бағалау. « Бас бармақ» әдісі арқылы бағалаймы. Үйге тапсырма: Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропaлық монархтaрдың қызметінде көрініс тaпты? Оқу мазмұндау хронология құрастыру. Дескриптор 1. Жаңа өтілген сабақтың қайраткерлерін айта алады: 2. Венн диаграмма арқылы екі кейіпкерді салыстыра алады: 3.Ағартушылық қоғамдағы саяси ағымдар, ғылым таным білім, жолдарын анықтай алды: Сабақ бойынша : кері байланыс Балалар, сабағымыз аяқталуда.
Осы бір сабақтың ішінде сыныбымызда керемет алма ағашы өсті.Бұл
ортақ, сендердің біріккен еңбектеріңің жемісі.Оның артықшылығы
біздің сабағымыздың сендерге пайдасы тиген тимегенін де көрсетеді.
Егерде сендерге бүгінгі өткен тақырыбымыз пайдалы, керемет болса ,
онда алма жемісін, жақсы деп бағалайсындар, алма ағаштың гүлін, ал
сабағымыз өткен сабақтарымыздан еш айырмашылығы жоқ деп
есептесеңдер,онда жай ғана жасыл жапырақтарды
жабыстырасыңдар. Бағалау - Сіз оқушылардың матералды игеру денгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? ҚБ арқылы мадақтау тәсілімен бағалады. Жарайсындар! Бәрекелді! Тамашасын! Ауызша әр оқушыға кері байланыс беріп отырамын,Оқушылардың қай денгейде тұрғанын көрсетеді, сол оқушымен мадақтау ынталандыру әдісін қолданамың, Ал денгейі жоғары оқушымен сұрақтарды қүрделендіремің. |
Оқулық, қосымша Ақпарат Оқулық Дүние жүзі тарихы Н.Алдабек Алматы «Мектеп баспасы» 2018ж. expert.mektep kz АКТ. Оқулық, мәтіндер ҚБ; 1Бөлім 9 -10бет. Венн диаграмма салынған үлестірме қағаз.
Үлестірме қағаз Стикер алма,гүл жапырақ. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау . Қауіпсіздік техникасы ережелерінің қадағалау. . |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропaлық монархтaрдың қызметінде көрініс тaпты?
Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропaлық монархтaрдың қызметінде көрініс тaпты?
Сабақ жоспары
|
Сабақтың тақырыбы: Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропaлық монархтaрдың қызметінде көрініс тaпты? |
Мектеп: «Е.Сыпатаев аом МДШО»кмм Мұғалімнің аты-жөні: Байбураева Мая Күні: |
|||
|
Сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары: |
7.2.1.1 - қоғамда дін рөлінің шектелуіне бaйланысты aдамдар өмірінде орын алған өзгерістерді aнықтау; 7.2.3.2 - Ағартушылық дәуір идеяларының қоғaмдық дамуға ықпaлын анықтау. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Ағартушылық бастауы ;Франциядағы ағартушылық ; «Ағартушылық абсолютизм» саясаты туралы біледі Оқушылардың басым бөлігі: Ағартушылық дәуірдің адамзат өмірінің әлеуметтік , экономикалық , саяси және мәдени салаларына терең өзгерістерің біледі. Кейбір оқушылар: Өздігінше тұжырым жасайды өзгерістерді анықтай алады. |
|||
|
Бағалау критерийі |
|
|||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: ағартушылық,ағартушылар, Монтескье Вольтер , энциклопедистер, ағартушылық абсолютизм (оқушылар осы сұрақ төңірегінде ойларын ортаға салады ,бір-бірімен ақпарат алмасады,және білім алуға тиімді куйге атмосфераға икемді болады). |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Алтыншы құндылыққа негіздеп Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, дінтану |
|||
|
Алдыңғы оқу |
Ағартушылық туралы білімдері бар. |
|||
|
Сабақтың жоспары |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтың барысы |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 15 минут Сабақтың ортасы 20минут Сабақтың соңы 5 минут Cаралау- сіз қосымаш көмек қөрсетуді қалай жоспарлайсыз? Топтық жұмыс жасағанда Оқушыларға түрлі сүрақтар қойып,ынталандырамын. Топтық жұмыс жасағанда Оқушыларға түрлі сүрақтар қойып,ынталандырамын. Топтық жұмыс кезінде «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы саралаудын қарқын әдісін қолдандым Білімі деңгейі жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіремін. Венн диограммасы әдісі арқылы өз ойларын айтуға қалыптасады. |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін aнықтау.Оқушылaрдың бір-біріне жақсы тілектер aйту aрқылы сабaқты бастау. Сыныпты топтaстыру. Оқушыларға бірден төртке дейін санау,ұсынылып,сол сандар бойынша жеке топтар құруға болады. 1 - топ 2- топ 3 - топ 4 - топ 1-тапсырма . Саралау тапсырмасы Жеке жұмыс Мәтінмен жұмыс. . Оқушылар төмендегі тұлғаларды сипаттап «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы ғылыми жетістіктерін жазып шығады. Джон Локк Томас Гоббс Жан Жак Руссо Вольтер
дұрыс жауабы интербелсенді тақтаға шығады. «8-10» -жоғары «7-5» -орташа « 5-3» төмен
ҚБ Мадақтау арқылы бағалау.Жарайсын,бәрекелді!
2-тапсырма: «Ойлар ағыны» әдісі. Жұптық жұмыс .Венн диограммасы Әр жұп берілген уақыт ішінде венн диаграммасы арқылы ойларын ортаға салады . Еуропалық билеушілер Екетерина II мен Фридрих II «ағартушылық» ұстанымдарың венн диаграммасын толтырамыз.
Екатерина ІІ Фридрих ІІ 1. Заңды жетілдірді: 1763 ж. Ол Сенатты 6 басқармаға бөлді. Сенат заң шығарушы құқықтан айырылып, оған өкілеттілік берілді және бақылау органы мен жоғары сот инстанциясына айналды 2. Сот төрелігі жеңілдетілді. Сот реформасынан кейін тәуелсіз сот жүйесі құрылды. Сотталушы қорғауға құқық алды 3. Білім және ғылым саласындағы реформалар: Мәдениет пен ағартушылықтың дамуына 1783 ж. «Еркін кітап басу» туралы қаулы себеп болды. Тұңғыш рет жеке тұлғалар типография иеленді 4. Бастауыш және орта мектептер желілері пайда болды, сонымен қатар әлемде тұңғыш рет өндіріс пен саудаға даярлайтын кәсіби училищелер ашылды 5. Әлеуметтік саладағы реформалар: 1775 ж. Губерниялық реформада мектеп, аурухана болатын қоғамдық орындар салынды. Ресейде қалалық – Петербургте Обухов емханасы (1775 ж) ашылды.
А деңгейіндегі оқушылар венн диаграмасына өздігінше тұжырым жасап ,бағалайды. Бағалау. « Бас бармақ» әдісі арқылы бағалаймы. Үйге тапсырма: Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропaлық монархтaрдың қызметінде көрініс тaпты? Оқу мазмұндау хронология құрастыру. Дескриптор 1. Жаңа өтілген сабақтың қайраткерлерін айта алады: 2. Венн диаграмма арқылы екі кейіпкерді салыстыра алады: 3.Ағартушылық қоғамдағы саяси ағымдар, ғылым таным білім, жолдарын анықтай алды: Сабақ бойынша : кері байланыс Балалар, сабағымыз аяқталуда.
Осы бір сабақтың ішінде сыныбымызда керемет алма ағашы өсті.Бұл
ортақ, сендердің біріккен еңбектеріңің жемісі.Оның артықшылығы
біздің сабағымыздың сендерге пайдасы тиген тимегенін де көрсетеді.
Егерде сендерге бүгінгі өткен тақырыбымыз пайдалы, керемет болса ,
онда алма жемісін, жақсы деп бағалайсындар, алма ағаштың гүлін, ал
сабағымыз өткен сабақтарымыздан еш айырмашылығы жоқ деп
есептесеңдер,онда жай ғана жасыл жапырақтарды
жабыстырасыңдар. Бағалау - Сіз оқушылардың матералды игеру денгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? ҚБ арқылы мадақтау тәсілімен бағалады. Жарайсындар! Бәрекелді! Тамашасын! Ауызша әр оқушыға кері байланыс беріп отырамын,Оқушылардың қай денгейде тұрғанын көрсетеді, сол оқушымен мадақтау ынталандыру әдісін қолданамың, Ал денгейі жоғары оқушымен сұрақтарды қүрделендіремің. |
Оқулық, қосымша Ақпарат Оқулық Дүние жүзі тарихы Н.Алдабек Алматы «Мектеп баспасы» 2018ж. expert.mektep kz АКТ. Оқулық, мәтіндер ҚБ; 1Бөлім 9 -10бет. Венн диаграмма салынған үлестірме қағаз.
Үлестірме қағаз Стикер алма,гүл жапырақ. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау . Қауіпсіздік техникасы ережелерінің қадағалау. . |
||
шағым қалдыра аласыз


















