Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ағзадағы заттардың тасымалдануы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: 2. Заттардың тасымалы Тақырыбы:«Ағзадағы заттардың тасымалдануы» |
Мектеп: СҚО Тайынша ауданы Чкалов ауылы «№2 Чкалов ОМ» КММ |
|||||||||||||||||||||||
Пәні:Биология |
Мұғалімніңаты-жөні:Бөгенбаев Б.Р. |
|||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар:21 |
Қатыспағандар: 0 |
||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзегеасатын оқу мақсат-тары |
7.1.3.1 Тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру; 7.1.3.2 Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып білу. |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсат-тары |
Барлық оқушылар: Тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіре алады; Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып біледі. |
|||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі : Өсімдңтердегі заттардың тасымалын қамтамасыз ететін құрылымдардың құрылыс ерекшеліктерін атқаратын қызметімен байланыстыра сипаттай алады. |
||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Пікірталас жүргізу арқылы өмірмен байланыстырады. |
||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіреді. Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелері, мүшелер жүйесін және олардың құрылысын анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Сұрақтарға жауап береді, сұрақ құрастыра алады. ( оқылым-тыңдалым, оқылым-жазылым, оқылым-айтылым,тыңдалым-жазылым және т.б.) |
|||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Қоректік зат, мүше, мүшелер жүйесі. |
||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылығын балалардың бойына дарыту. |
|||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері, математика,өзін өзі тану, химия, физика. |
|||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
|
|||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||
Жоспарлан ған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс-тар |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 15 минут Мақсаты: Оқушыларды белсенді оқытуға ынталандыру Алдыңғы білімді еске түсіру және кеңейту. Сабақтың ортасы 20 минут |
1. Ұйымдастыру 2. Психологиялық ахуал жасау( Шаттық шеңбері) 3. Топқа бөлу. (мүше, мүшелер жүйесі,ағза) 4. «Миға шабуыл» стратегиясы «Ағзадағы органикалық және бейорганикалық заттар» тақырыбында презентация көріп, тақырып пен мақсатты анықтату. 5.Тақырып пен мақсатты анықтау. Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті …. деп ойлайсыз? 1.Қалай ойлайсың, неге «заттар тасымалданады»? 2. Зат тасымалдауға қандай мүшелер жүйесі жатады? 3. Тасымалданатын заттардың қанша түрі бар? Заттарды әр топқа бөліп қарастырыңыз, олар туралы не білесіздер? 1-тапсырма «Қазына іздеу жолында» әдісі. Оқулық мәтінімен жұмыс жасайды. Топпен талқылап тапсырмаға жауап береді. 1 - топтың тапсырмасы :Өсімдіктер мен жануарларда қоректік заттардың тасымалына қатысатын құрылымдарын атаңыз. Тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіріңіз. Дескриптор: - өсімдіктер мен жануарларда қоректік заттардың тасымалына қатысатын құрылымдарын атайды; - тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіреді. 2 - топтың тапсырмасы: Суретте өсімдік сабағының және тамырының көлденең кесіндісі берілген. (а) Тамыр мен сабақтың құрылысын көрсететін суретті анықтаңыз (b) Суреттен құрамының атауын жазыңыз Дескриптор - суреттен өсімдіктің тамыры мен сабағының көлденең кесіндісін анықтайды; - сабақ пен тамырдың құрылымдарын атайды; 3 ші топтың тапсырмасы Суреттегі құрылымның атауын жазыңыз. (с) Әр құрылымның құрылысын атқаратын қызметімен байланыстыра отырып, сипаттаңыз. Қандай заттар тасымалданады? Дескриптор: - сабақ пен тамырдың құрылымдарының құрылыс ерекшелігін атқаратын қызметімен байланыстыра сипаттайды. Топтар бірін бірі «Үш шапалақ» тәсілі арқылы бағалайды. 2 тапсырма Жеке жұмыс «Түртіп алу» стратегиясын «Сен білесің бе?» тәсілін қолданамын. Дескриптор: Алынған мәлімет бойынша сұрақтарға жауап береді. Білу және түсіну: 1. Заттар тасымалы деген не? 2. Жануарларда заттар тасымалы қалай жүреді? 3. Өсімдіктерде заттар тасымалы қалай жүреді? Дескриптор: - заттар тасымалы не екенін біледі. - жануарларда қан арқылы тасымалданатынын біледі, түсінеді. - өсімдікте вегетативті мүшелер арқылы тасымал жүретінін біледі, түсінеді;
ҚБ: Өзін-өзі тексеру парағы
|
Презен-тация. Кеспелер |
||||||||||||||||||||||
Мақсаты: Тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіреді. Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелері, мүшелер жүйесін және олардың құрылысын анықтайды.
|
3-тапсырма. 1-топ «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырып мазмұнын ашады. 2-топ «Блум түймедағы» арқылы тақырып мазмұнын талдай отырып, сұрақтар құрастыру. (оқушылар тақырыптың мазмұнына қатысты сұрақтар құрастырады.Сұрақ түрлері қандай болу керек екенін ұсынамын.) Қарапайым сұрақтар Анықтамалық сұрақтар Интерпретациялық (түсіндірме) сұрақтар Шығармашыл сұрақтар Бағалаушы сұрақтар Тәжірибелік сұрақтар
3-топ.
Саралау: Т.Д.- мазмұнын түсініп оқиды, тақырыбын ашады, негізгі ұғымды табады. О.Д.- сұрақтарға жауап береді, идеясын табады,жоспар құрады. Ж.Д.-сұрақтар құрастыра алады,фактілер айтады,табады.
Сергіту сәті. «Күн мейірімі»
|
Бейнеро-лик оқулық ДЖИГСО «Түйме-дақ» гүл Ватман, қағаз,қайшы,суреттер, журнал-дан қысқашақиынды-лар |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 10 минут Мақсаты: Білімді жинақтау |
4-тапсырма.(сабақты пысықтау үшін) «Шеңберге жиналу уақыты» тәсілі арқылы
«Жұтқан жұтамайды» әр топ мақал-мазмұнымен ойын жинақтайды, өздерінің ойын айтады. ҚБ: Мадақтау.
Үйге тапсырма: «Ағзадағы заттардың тасымалдануы» .Тақырыпты оқу. |
стикер |
||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат: |
||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін Тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс –Бейнелеу өнері, физика, әдебиет,химия Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтарменбайланыс (тəрбиеэлементі). |
||||||||||||||||||||||
ТД –тақырып мазмұны арқылы жасалатын жұмыс түрлерін жүргізуге түсініктеме беремін, сұрақтар тобын ұсынамын ОД –сұрақтармен жұмыс жасау үшін тақырыптың даму сызбасын, «блум түймедағын» ұсынамын. ЖД-жоспар құруда бүгінгі өмірмен байланыстыру үшін тақырыпқа қатысты қосымша дәлелдемелер беремін. |
1-тапсырма: «Үш шапалақ» тәсілі. ҚБ: Өзін-өзі тексеру парағы: Оқушының аты-жөні:
2-тапсырма: 3-тапсырма: Саралау: Т.Д.- мазмұнын түсініп оқиды, тақырыбын ашады, негізгі ұғымдарды табады. О.Д.- сұрақтарға жауап береді, идеясын табады,жоспар құрады. Ж.Д.-сұрақтар құрастыра алады,фактілер айтады,табады.
|
1.Физикамен байланыс арқылы сіңіру үрдісінің қажеттігін түсінді. АКТ слайд көрсетілді және қауіпсіздік ережесі сақталды. Сабақ мақал-мәтелдер, тақырып идеясы арқылы денсаулық сақтауға , мейірімділікке тәрбиеледі. |
||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Қорытынды Сабақ міндеттерін орындай отырып мақсатқа жеттім деп ойлаймын.Оқушылар бір біріне құрметпен қарай отырып бағалауды, саралауды үйренді.Тақырыпқа сай заттар тасымалдануын және оған қатысатын мүшелер жөнінде білді. Саралау өз уақытымен орындалды және тапсырмалар соған сай болды. |
|||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Мысалы, тапсырманы жетілдірген кезде.... 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2:
|