Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ахмет Байтұрсынов -Ұлт ұстазы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ҰМЖ тарауы: 8.3В Кеңестік Қазақстанның мәдениеті:білім мен ғылым |
Мектебі: Б.Момышұлы атындағы орта мектеп гимназиясы |
|||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Джанузакова Мадина Санатбековна |
|||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысқандар - 24 |
Қатыспағандар - |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынов-«ұлт ұстазы». |
|||||||||||||||||||||||||||
Зерттеу сұрағы |
Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай. |
|||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары |
8.2.2.2. А.Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Ахмет Байтұрсыновтың тіл біліміне қосқан үлесін айқындайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Ахмет Байтұрсыновтың қоғам қайраткерлігін деректер арқылы дәлелдейді. Кейбір оқушылар орындай алады: А.Байтұрсыновты ғылыми мұрасын жинақтайды, ұлт ұстазы ретінде бағалайды. |
|||||||||||||||||||||||||||
Ойлау деңгейі |
Талдау, бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
-А.Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы және қоғам қайраткері ретінде бағалайды. |
|||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: оқушылар мәтінмен танысады,оқытудың белсенді әдіс тәсілдері арқылы топта жұмыс жасайды.А.Байтұрсыновтың өмірі мен шығармашылығы мен танысып,мәліметтер алады. Тыңдалым:А.Байтұрсынов туралы видео көріп өз ойларын толықтырады. Айтылым, жазылым: Оқулықтағы тақырып бойынша ұғымдарды атап, жазу. Ағартушы,зерттеуші ,аудармашы, |
|||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
Тарихи концепт |
Маңыздылық |
|||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы:«қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік»,«ынтымақтастық»,«өмір бойы білім алу» |
|||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
География, Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
Басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Түгендеу. Оқушылардың көңіл-күйін сабаққа аудару. «Еркін микрофон» әдісі арқылы жақсы сөздер айтайды. Сабағымызға сәттілік тілейді. Үй тапсырмасын сұрау. ҰЖ. «Кубизм» әдісі арқылы шеңбер құрып бір-біріне сұрақтар қою арқылы алдыңғы сабақты қорытындылайды. ҚБ: Мадақтау. Мұғалім белсенді оқушыларды мадақтау айтады. |
Кубик |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 5 мин 15 мин ТЖ |
Топқа бөлу. 1-топ. «Ақын». 2-топ. «Ағартушы». 3-топ. «Қоғам қайраткері» «А.Байтұрсыновтың ғылыми мұрасын тану» мақсатында видео ролик көрсету арқылы «Түртіп алу» әдісін қолданамын. .
Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын – ояту мақсатында Ахмет Байтұрсынов кім?» деген сұрақ төңірегінде ойымызды жинақтайық
Дескриптор. -Оқушылар А.Байтұрсыновтың педагог ретінде баға береді. -Аудармашы,ағартушы екендігін біледі. -А.Байтұрсыновтың әдебиет зерттеушісі екендігін дәлелдейді. Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топты бағалайды. Екі жұлдыз оларға жұмыстың ерекше ұнаған екі тұсы, тілек – жақсартуды қажет ететін тұсына берілген сындарлы ұсыныс 1-тапсырма.Сәйкестендіру кесте.
Дескриптор: -Оқушылар жылдар мен оқиғаларды сәйкестендіреді; -А.Байтұрсыновтың тіл біліміне қосқан үлесіне мысал келтіреді. ҚБ: «Смайликтер арқылы» 2-тапсырма. «Т кестесі» арқылы оқушыларға А.Байтұрсыновтың
Дескриптор -Оқушылар А.Байтұрсыновтың қазақ тіл білімінің дамуының мықты жағына 2 дәлел келтіреді. -Әлсіз жағы 3-тапсырма. Топтық жұмыс «Түйінді екі сөз» әдісі.Оқушыларға әр топқа мәтіндер беріледі. I топтың тапсырмасы. А.Байтұрсыновтың ағартушылық қызметпі жайлы өз ойларыңды айттыңдар? II топтың тапсырмасы. А.Байтұрсыновтың шығармаларының негізгі мазмұны қандай мәселені қозғайды? III топтың тапсырмасы. А.Байтұрсынов қазақ әдебиетімен білім беру саласындағы алатын орны қандай? Оқушыларға тапсырманы орындауға 5 минут уақыт беремін. Сонымен қатар оқушыларға келесі топқа сұрақтар дайындау тапсырамын. Талқылап болғаннан кейін әр топтан бір оқушы жауап беріп екінші оқушы оны толықтырып отырады. Қалыптастырушы бағалау: «Басбармақ» әдісі: - Толықтай түсінсе,сенімді болса бас бармағын жоғары көтереді; -Түсінуге жақын болса, аздап білсе, бас бармағын ортада ұстайды; -Егер түсінбесе, сенімсіз болса, бас бармағын төмен түсіреді
3-тапсырма. «Суреттер сөйлейді» Жеке жұмыс
Әр оқушы көрсетілген суреттерге қарап,өз ойларын ортаға салады. «Бір сөйлеммен түйінде» деп тапсырманы тез орындап тастаған оқушыларға беремін. Дескриптор -Оқушылар мұражайын айтып,көрсетеді. -А.Байтұрсыновтың шығармаларын біледі. -А.Байтұрсыновтың ұсынған тиімді қағидаларын айтып, түсіндіреді. ҚБ: «Қоржындағы сөздер» «Керемет», «Жақсы», «Ойлану қажет» 4-тапсырма. |
Дидактикалық материал №1 |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Сабақты қорыту. Саралау тапсырмасы. Ж.Ж. «Конверттегі сұрақ». Әрбір оқушыға арнап конверт дайындаймын және оқу мақсатына сәйкес 2-3 сұрақ жазып, конвертке саламын. Барлық оқушылар жауап бергенше конверттермен алмасады.
Дескриптор: - А.Байтұрсыновтың өмірін,шығармаларын айтады. - Қазақ тіл біліміне қосқан үлесін түсіндіреді. - Қоғамдағы алатын орнын анықтай алады. ҚБ: «Басбармақ» Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? Сабақта маған не қызықты болды? Сабақта маған не қиын болды? |
Конверттер Үлестірме қағаз |
||||||||||||||||||||||||||
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? «Қарқын» әдісінде Жылдам орындап болған оқушыларға бос торкөздерді қосып,қосымша А.Байтұрсыновтың өмірімен шығармашылығына байланысты деректерді қосуға мүмкіндік беремін. «Суреттер сөйлейді» тапсырмасында тапсырманы орындап болған оқушыға А.Байтұрсыновтың тіл біліміне қосқан үлесін «Бір сөйлеммен түйінде» деп ой тастаймын. «Түйінді екі сөз» әдісі Оқушыларға тапсырманы орындауға 5 минут уақыт беремін. Сонымен қатар оқушыларға келесі топқа сұрақтар дайындау тапсырамын. Талқылап болғаннан кейін әр топтан бір оқушы жауап беріп екінші оқушы оны толықтырып отырады. «Конверттегі сұрақ» әдісі арқылы оқу мақсатына сәйкес конвертке салынған 2-3 сұрақтарға жауап беру арқылы білім деңгейін анықтау,бұл әдістің тиімділігі сабақты қорытындылауға арналған сұрақтар бойынша әрбір оқушының не білгенін,не түсінгенін саралайды,қорытындылайды.
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз? Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |