Өтес орта мектебі ММ
Ашық сабақ
Тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы
«Өгіз бен Бақа»
Өткізген: Қосанова А
5 «а» сыныбы
2020-2021 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы « Өгіз бен Бақа »
Сабақтың мақсаты: білімділік - А Байтұрсынұлының өмірі, шығармашылығы туралы мағлұмат беру, « Өгіз бен Бақа» мысалының мазмұнын меңерте отырып, идеясын ашу.
Дамытушылық - оқушылардың мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту, топта бір – бірінің пікірін тыңдай білуге, өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге қалыптастыру;
Тәрбиелік – көрсеқызарлық, мақтаншақтық, әлі келмейтін істерге ұрыну сияқты жағымсыз қылықтардан бойларын аулақ ұстауға тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, топпен жұмыс, талдау, сұрақ-жауап.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, сурет, биология
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, бағалау парағы, ватман, кеспе қағаздар.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі ( амандасу, түгелдеу, топқа бөлу, бағалау парағын тарату, топ басшысын сайлау)
Үй тапсырмасын тексеру.
Жалпылама тапсырмалар бойынша үй тапсырмасын тексеру.
1-сұрақ. – Ертегінің неше түрі бар?
2-сұрақ. Әдеби ертегінің жай ертегіден қандай айырмашылығы бар?
«Керқұла атты Кендебай» мен «Толағай» ертегісін салыстыру
( Венн диаграммасы)
-
«Ел басына күн туса мен не істер едім?» Тақырыбына берілген ой-толғауларын оқыту.
-
Балалар,біз «Толағай» ертегісінен адам бойында кездесетін қандай қасиеттермен таныстық?
-
Дұрыс айтасыңдар, адам бойында жақсы қасиеттер мен қоса, жағымсыз қасиеттер де кездесіп жатады. Қандай жағымсыз қасиеттерді білесіңдер?
![]()
Адам бойындағы жақсы қасиеттер
Адам бойындағы жаман қасиеттер
![]()
![]()
![]()
ІІІ Жаңа сабақ
-Балалар, бүгін біз сабағымызда осындай адам бойында кездесетін жағымсыз қасиеттерді көрсететін мысал өлеңмен танысамыз.
Мысалда- жануарлар, аңдар, хайуанаттар, құстар, өсімдіктер іс-әрекеті арқылы адам бойындағы мінді, кемшілікті тұспалдап, әжуа, күлкі етіледі. Шағын көлемді, оқиғалы, адамға сабақ болатын тағылымдық шығарманы мысал дейді.
Мысал жанырына тән белгілер.
-
Белгілі бір кейіпкерлер арасындағы оқиғаға құрылады.
-
Мысалда аң, құс, өсімдік туралы сөз болады.
-
Мысал өлеңмен де, қара сөзбен де беріледі.
-
Мысалда өсиет сөз, үгіт-насихат айтылады.
Мысал жанры қазақ әдебиетінде Абайдан басталады. Ахмет Байтұрсынұлымен жалғасады. А. Байтұрсынұлы 1893 жылы 18 қаңтарда бұрынғы Торғай облысында дүниеге келген. Жазықсыз жазаға ұшырап, 1938 жылы атылады. Ахмет халқымыздың тарихында үлкен орны бар қоғам қайраткері, тамаша оқулықтар жазған педагог, дарынды ақын, шебер аудармашы, ірі ғалым болған.
Мысалды бейне көрініс арқылы тыңдату.
|
Оқулықтарын пайдалана отырып, мысалға композициялық жоспар құру. 1.Оқиғаның басталуы: Өгіздің көлге келуі. 2.Байланысы:Бақаның өгізді күндеуі. 3.Дамуы:Мақтаншақ бақаның жолдасымен пікірлесуі 4.Шиеленісуі:Бақаның өгіз сияқты болуға тырысуы 5.Шарықтау шегі:Бақаның ісініп-қабынуы 6.Оқиғаның шешімі:Бақаның жарылып өлуі 7.Автордың түйіні: «Әлін білмегене әлек» Композициялық құрылымына талдау Бір ө-гіз ай-дын шал-қар көл-ге кел-ді, Жа-ға-лап су-а-ты бар жер-ге кел-ді. Шіл-де-нің сар-ша та-мыз ыс-сы ке-зі, Бек қат-ты қа-ны қа-шып шөл-деп е-ді. 9 шумақ, 36 тармақ, 3 бунақ, 11 буынды, а,а б, а-қара өлең ұйқасы «Жедел жауап»
Кейіпкерлер мінезін ашу Бақа
қандай?
Әр топ өз араларында орындап, дәлелдеп шығу |
|
Мысал жанрына тән белгілер |
«Өгіз бен бақа» |
|
Белгілі бір кейіпкерлер арасындағы оқиғаға құрылады. |
|
|
Мысалда аң, хайуанат, құс, өсімдік туралы сөз болады. |
|
|
Мысал өлеңмен де, қара сөзбен де беріледі. |
|
|
Мысалда өсиет сөз, үгіт – насихат айтылады. |
|
І топқа « Бақа секілді адамдарға қандай кеңес берер едің?»
ІІтопқа «Жақсы адам болу үшін не істеуіміз керек?
Бекіту.
|
Хаттар ұяшығы |
|
|
Маған ұнады |
Маған ұнамады |
|
Мен ойландым |
Келесіде қалаймын...... |
Үйге тапсырма .А. Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашылығын оқу. «Өгіз бен Бақа» жаттау
Бағалау
|
№ |
Аты-жөні |
Үй жұмысы |
Жаңа сабақ |
Барлығы |
|||
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ахмет Байтұрсынұлы «Өгіз бен Бақа» 5 сынып
Өтес орта мектебі ММ
Ашық сабақ
Тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы
«Өгіз бен Бақа»
Өткізген: Қосанова А
5 «а» сыныбы
2020-2021 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы « Өгіз бен Бақа »
Сабақтың мақсаты: білімділік - А Байтұрсынұлының өмірі, шығармашылығы туралы мағлұмат беру, « Өгіз бен Бақа» мысалының мазмұнын меңерте отырып, идеясын ашу.
Дамытушылық - оқушылардың мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту, топта бір – бірінің пікірін тыңдай білуге, өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге қалыптастыру;
Тәрбиелік – көрсеқызарлық, мақтаншақтық, әлі келмейтін істерге ұрыну сияқты жағымсыз қылықтардан бойларын аулақ ұстауға тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, топпен жұмыс, талдау, сұрақ-жауап.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, сурет, биология
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, бағалау парағы, ватман, кеспе қағаздар.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі ( амандасу, түгелдеу, топқа бөлу, бағалау парағын тарату, топ басшысын сайлау)
Үй тапсырмасын тексеру.
Жалпылама тапсырмалар бойынша үй тапсырмасын тексеру.
1-сұрақ. – Ертегінің неше түрі бар?
2-сұрақ. Әдеби ертегінің жай ертегіден қандай айырмашылығы бар?
«Керқұла атты Кендебай» мен «Толағай» ертегісін салыстыру
( Венн диаграммасы)
-
«Ел басына күн туса мен не істер едім?» Тақырыбына берілген ой-толғауларын оқыту.
-
Балалар,біз «Толағай» ертегісінен адам бойында кездесетін қандай қасиеттермен таныстық?
-
Дұрыс айтасыңдар, адам бойында жақсы қасиеттер мен қоса, жағымсыз қасиеттер де кездесіп жатады. Қандай жағымсыз қасиеттерді білесіңдер?
![]()
Адам бойындағы жақсы қасиеттер
Адам бойындағы жаман қасиеттер
![]()
![]()
![]()
ІІІ Жаңа сабақ
-Балалар, бүгін біз сабағымызда осындай адам бойында кездесетін жағымсыз қасиеттерді көрсететін мысал өлеңмен танысамыз.
Мысалда- жануарлар, аңдар, хайуанаттар, құстар, өсімдіктер іс-әрекеті арқылы адам бойындағы мінді, кемшілікті тұспалдап, әжуа, күлкі етіледі. Шағын көлемді, оқиғалы, адамға сабақ болатын тағылымдық шығарманы мысал дейді.
Мысал жанырына тән белгілер.
-
Белгілі бір кейіпкерлер арасындағы оқиғаға құрылады.
-
Мысалда аң, құс, өсімдік туралы сөз болады.
-
Мысал өлеңмен де, қара сөзбен де беріледі.
-
Мысалда өсиет сөз, үгіт-насихат айтылады.
Мысал жанры қазақ әдебиетінде Абайдан басталады. Ахмет Байтұрсынұлымен жалғасады. А. Байтұрсынұлы 1893 жылы 18 қаңтарда бұрынғы Торғай облысында дүниеге келген. Жазықсыз жазаға ұшырап, 1938 жылы атылады. Ахмет халқымыздың тарихында үлкен орны бар қоғам қайраткері, тамаша оқулықтар жазған педагог, дарынды ақын, шебер аудармашы, ірі ғалым болған.
Мысалды бейне көрініс арқылы тыңдату.
|
Оқулықтарын пайдалана отырып, мысалға композициялық жоспар құру. 1.Оқиғаның басталуы: Өгіздің көлге келуі. 2.Байланысы:Бақаның өгізді күндеуі. 3.Дамуы:Мақтаншақ бақаның жолдасымен пікірлесуі 4.Шиеленісуі:Бақаның өгіз сияқты болуға тырысуы 5.Шарықтау шегі:Бақаның ісініп-қабынуы 6.Оқиғаның шешімі:Бақаның жарылып өлуі 7.Автордың түйіні: «Әлін білмегене әлек» Композициялық құрылымына талдау Бір ө-гіз ай-дын шал-қар көл-ге кел-ді, Жа-ға-лап су-а-ты бар жер-ге кел-ді. Шіл-де-нің сар-ша та-мыз ыс-сы ке-зі, Бек қат-ты қа-ны қа-шып шөл-деп е-ді. 9 шумақ, 36 тармақ, 3 бунақ, 11 буынды, а,а б, а-қара өлең ұйқасы «Жедел жауап»
Кейіпкерлер мінезін ашу Бақа
қандай?
Әр топ өз араларында орындап, дәлелдеп шығу |
|
Мысал жанрына тән белгілер |
«Өгіз бен бақа» |
|
Белгілі бір кейіпкерлер арасындағы оқиғаға құрылады. |
|
|
Мысалда аң, хайуанат, құс, өсімдік туралы сөз болады. |
|
|
Мысал өлеңмен де, қара сөзбен де беріледі. |
|
|
Мысалда өсиет сөз, үгіт – насихат айтылады. |
|
І топқа « Бақа секілді адамдарға қандай кеңес берер едің?»
ІІтопқа «Жақсы адам болу үшін не істеуіміз керек?
Бекіту.
|
Хаттар ұяшығы |
|
|
Маған ұнады |
Маған ұнамады |
|
Мен ойландым |
Келесіде қалаймын...... |
Үйге тапсырма .А. Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашылығын оқу. «Өгіз бен Бақа» жаттау
Бағалау
|
№ |
Аты-жөні |
Үй жұмысы |
Жаңа сабақ |
Барлығы |
|||
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|


шағым қалдыра аласыз














