Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» ҚМКҚ

Сабақ жоспары
Қазақ әдебиеті
Тақырыбы: Ахмет Йассауи «Даналық кітабы»
Іс-тәжірибе базасы: № 202 жалпы орта мектебі.
Әдіскер: .........Нурпейсова Е.Б
Пән мұғалімі: ...........Кенесова Л
Машықкер: ..............Шаментай Диана
Сыныбы: 8 «Ә»
Күні: 02.10.2020 ж
Баға____________
2020 жыл
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ахмет Йассауи |
Мектеп:№202 ЖОББМ КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:02.10.2020ж |
Машықкердің аты-жөні:Шаментай Диана Ерболатқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Ахмет Йассауи «Даналық кітабы» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары |
8.2.1.1. Қожа Ахмет Йасауи өмірі мен шығармашылығы арқылы ақынның ерекшелігін таниды; 8.2.2.3 Ахмет Йассауи «Диуани хикмет» кітабындағы негізгі ойды түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Қожа Ахмет Йасауидің өмірі жәнешығармалары туралы біледі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Қожа Ахмет Йасауидің хикметтерінің мағынасын түсінеді; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Өз пікірлерін дәлелді жеткізе алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерий |
-Оқушылар өз дүниетанымын дамытуға мүмкіндік алады. -Қожа Ахмет Йассауи туралы оқығандарын естеріне түсіреді; -Сыни тұрғыдан ойлай отырып талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түйінді сөздер мен фразалар: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазу үшін сай келетін пайдалы лексика/терминология: Менің байқағаным,... Менің ойымша,... Мен ойлаймын... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Қазақ тілі, қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғыоқу |
Ахмет Йассауидің өмірі жайлы біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланғануақыт |
Жоспарланғанжаттығутүрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут
3 мин
10 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Психолгиялық дайындық «Жақсы сөз, жарым ырыс» Сыныпта жағымды ахуал орнатып шаттық шеңберін құру. Оқушылардың көңіл –күйлерін сұрап, «Бір тілек» тренингі арқылы балалар бір-біріне өздерінің аттарының бас әріптеріне сәйкес тілек білдіреді. «Мозайка» әдісі қима қағаздағы сөздерді құрастыру арқылы оқушыларды топқа бөлу: I топ Әбу Насыр Әл-Фараби II топ Ахмет Йүгінеки III топ Қожа Ахмет Йассауи «Дауылға қарсы тұру» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіру (қалай өтеді?) ҚБ. Шапалақ ұру «Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді. Интерактивті тақтадан Қожа Ахмет Йасауи кесенесі көрсетіледі. -Балалар, қалай ойлайсыңдар бұл кімнің кесенесі? -Дұрыс айттыңдар, Қожа Ахмет Йассауи кесенесі -Олай болса, бүгін біз Қожа Ахмет Йассауи жайлы тереңірек танысамыз. Ә) Қожа Ахмет Йассауи туралы қосымша ақпарат слайд, видеоролик көретеді.
I топӘбу Насыр Әл-Фараби (Дүниежүзілік мәдениет пен білімнің Аристотельден кейінгі екінші ұстазы атанған данышпан, философ, энциклопедист ғалым, өз дәуірінің көрнекті ақыны, ислам дәуірі әдебиетінің дамуына зор үлес қосқан ғұлама, Арыс өзені Сырдария маңындағы ежелгі Отырар қаласында туған) II топАхмет Йүгінеки (ХІІ –ХІІІ ғасырда өмір сүргенаса көрнекті ақын, есімі кезінде ұлан- ғайыр Қарақан мемлекеті түркілеріне мәшһүр болғанғұлама ғалым.Ақын жөнінде мағлұмат тым аз берілген.Сыр бойындағы белгілі қалалардың бірі Жүйнекте (қазіргі Оңтүстік Қазақстан облысы)туып өскен.)Йүгінек – Түркістандағы Жүйнек деген жер аты, «и» - парсыша « сол жердікі» деген ұғым беретін жұрнақ. Ғалымдардың айтуы бойынша, бұл дүниенің жарық сәулесін көрмеген, туа біткен зағип болған. III топҚожа Ахмет Йасауи(Х-ХІІ ғасырларда Оңтүстік Қазақстан облысы Сайрам ( бұрынғы Испиджаб) ауданы Йасы (қазіргі Түркістан) қаласында өмір сүріп, сол жерде жерленген. Бүкіл түркі жұртының рухани атасы, ислам мәдениетіндегі сопылық ағымның өкілі, ұлы ақын, философ, ойшыл ұстаз.) 1-тапсырма: Алдыңғы біліммен байланыс жасай отырып «Миға шабул» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіру. 1.Ахмет Йүгінеки туралы не білесіңдер? 2.Автордың «Ақиқат сыйы» дастаны қандай шығарма? 3. «Ақиқат сыйы» дастанын жазудағы ақынның мақсаты қандай? 4.Қалай ойлайсыңдар Ахмет Йүгінеки«Ақиқат сыйы» шығармасының бүгінгі өмірдегі маңызы қандай? 5.Дастаннан қандай тәлім алдыңдар? Қай жолдары ұнады? 6. Ахмет Йүгінекидің «Ақиқат сыйы» дастанынан өздеріңізге ұнаған үзіндісін оқып беріңіздер! Бағалау критерийлері: 1.Ахмет Йүгінекитуралы біледі. 2.Ахмет Йүгінекидің «Ақиқат сыйы» дастаны туралы біледі, үзінді оқып бере алады. 3.Сұрақтарға нақты жауап бере алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин. 15 мин |
Сабағымызды Елбасымыз Н. Ә. Назарбаевтың мына сөзімен бастағым келіп отыр. «Біз тегіміз түрік, дініміз ислам екенін ұмытпауымыз керек . Ол үшін қасиетті кітап Құран Кәрімді насихаттауды естен шығармауға тиіспіз ».
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын және бағалау критерийлерін таныстыру. 2- тапсырма: «Кластерлер» («жүзімнің шоқтары»- деген мағынада ) идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды айқындауға арналған жазба кестелер. Негізгі тақырып тірек сөз шеңберге жазылады да, одан туындаған тақырыпшалар оның жан-жағына жазылып, шеңберленеді, оларды бір-біріне сызықтармен қосып, өзара байланыстары туралы әрбір топ өз пікірлерін әңгімелейді. Бағалау критерийлері: 1.Қожа Ахмет Йасауидің өмірі мен шығармашылығытуралы біледі. 2. Қожа Ахмет Йасауидің «Диуани хикмет» («Даналық кітабы») шығармасы 149 хикметтен тұратынын толық біледі. 3.Тақырыпты жүйелі, нақты қорытып, дәлелдей алады. 3- тапсырма Оқулықпен жұмыс «Білгенге маржан» әдісі арқылы Қожа Ахмет Йасауидің «Диуани хикмет» («Даналық кітабы») кітабындағы хикметтерінен үзіндіні мәнерлеп оқып, шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. «Хикмет» сөзін қалай түсінгендігін, туған жерге деген сүйіспеншілігі, ғұмырдың мәңгі еместігі, өмір сүрудің мәні, адам бойындағы ізгі қасиеттерді дәріптеуі, рухани адамгершілік, имандылық тәрбиесі туралы ойлар айтылған. "Диуан" - жинақ, "хикмет" - Алланың ақ жолы деген ұғымды білдіреді. Бағалау критерийлері: 1.Өлеңді мәнерлеп оқи алады; 2.Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады; 3. Қожа Ахмет Йасауидің «Диуани хикмет» («Даналық кітабы») кітабының бүгінгі таңдағы құндылығына баға бере алады. Сөздік жұмысы.
Қыңбай-қарсыласпай жүрдім Мақшар күні- о дүниедегі сұрақ күні Ысырт көпірі- о дүниедегі қыл көпір Жазмыш- әр адамның тағдыры күні бұрын жазылып қойылады деген түсінік Күпірлік-асып-тасқандық
Ислам дінінің бес парызытуралысұрау
: 4-тапсырма «Білгір болсаң тауып көр» Йасауи шығармасындағы сақтандырған 5 нәрсемен таныстыра отырып,кімнің даналық ойымен сәйкес келетіндігін анықтау,кестені толтыру:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















