|
Пәні: Жаратылыстану |
Мектеп: Шамалған бекетіндегі жаңа қазақ орта мектебі КММ |
|||||||||
|
Күні: 23.01.18 |
Мұғалімнің аты-жөні :Жамбулова У.Е |
|||||||||
|
Сынып: 2
|
Қатысқандар саны : Қатыспағандар саны: |
|
||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ай – Жердің табиғи серігі |
|
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
2.4.1.2. Жердің табиғи серігін анықтау 2.1.2.2 .-бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан,жоспар, мерзім ,нәтиже). |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Ай мен жердің ара қашықтығы, айдың толысуы, ғарышкерлердің зерттеуі ай екендігін түсіну, тәжірибе жасай алу. Кейбір оқушылар: Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамытылады. |
|||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Айдың тұтылуы, күннің тұтылуын біледі, жердің серігі ай екендігін түсінеді, тәжірибе жасай алады.Топпен, жұппен жұмыс істей алады. |
|||||||||
|
Бағалау критерилері |
Тірек сөздерді есте сақтайды. Оқушылар жер ғаламшарының шарға ұқсайтынын біледі;
|
|||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
|||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сымбатты болып өсуінің маңыздылығы жайлы айта келе салауатты өмір салтына тәрбиелеу. |
|||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Жер мен Күн |
|||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру.Амандасу Оқушыларды топқа бөлу. 1. Күн. 2.Жер. 3.Ғарыш. 4.Ай .5. Табиғат «Қызығушылықты ояту» Табиғат туралы слайд Айтылым,тыңдалым «Өткенді бекту» 1. Жер Күн жүйесіндегі нешінші планета? 2. Жер мен Күннің қашықтығы қанша? 3. Жердің қанша бөлігін құрлық алып жатыр? 4. Тәулік дегеніміз не? 5. Жыл дегеніміз не? 6. Көктемгі күн мен түн қай кезде теңеледі? 7. Күн туралы не айта аласың? Ол неге ұқсайды? 8. Аспан дегеніміз не? Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді Ұпайға ие болады Бағалау: Оқушылар сыныпта бір – бірін бас бармақ арқылы бағалайды. Оқылым Жұппен жұмыс . «Адасқан әріптер» ойынында сөздердің дұрысын табу 1. «Жер» тобына 2. «Күн» тобына 3. «Ай» тобына 1.Үнк-Күн 1. Ату-Тау 1.Өлк-көл 2. Ерж –жер 2.Тізең- теңіз 2. Лада-дала 3.Ракта-карта 3Алар- арал 3.Ензө-өзен 4.Лбұт-бұлт 4.Снапа-аспан 4.Лже-жел 5.Натаса-Астана 5.Ыматал-Алматы 5.Йесем-Семей Дескриптор: Адасқан әріптерді оқиды, Ойындағы сөздердің дұрысын табады. Бағалау Оқушылар жұпта бір-бірін бағдаршам арқылы бағалайды.
|
|
||||||||
|
Сабақ ортасы
|
«Миға шабуыл» Әлемге нұрын шашады (Күн) Орақ болып туады, Табақ болып тұрады (Ай) Теңізді, тауларды халықты Ойлап тап, көтерген алапты. (Жер)
Олай болса бүгінгі біздің тақырыбымыз Жаңаны ашу Серік дегеніміз –біреумен бірге сапарға шығатын адам .Ай-Жердің табиғи серігі .Аспан денелері арасындағы Жерге ең жақыны – Ай. Жер мен Айдың ара қышықтығы шамамен 384 00 шақырым (км). Айдың диаметрі Жерден 4 еседей аз. Ай –жердің серігі-бірге айналады, қозғалады. Неге? Себебі,Ай Жердің тартылыс күшіне байланысты оны айнала қозғалады.Жерді 28 тәуілікте айналып өтеді. Ай Жердің айналғанда тек қана бір жағымен айналады. Сондықтан Ай түнде бізге жарық болып көрінеді.Ай бетінен дақтарды көруге болады. Қара қоңыр дақтар теңіздер деп аталады . Айда белгілі бір мөлшерде жерге әсер етеді. Теңіздердің деңгейі айдың тартылыс күшіне байланысты көтеріліп, төмен түсіп отырады.Теңіз деңгейінің көтерілуін толысу деп атайды.
Бағалау критерийі: Ай мен жердің моделін жасау
Оқушылар Ай мен жердің моделін жасайды Ай мен жер табиғый серік екенін айтады Ермексазбен жасалған ай мен күннің жасанды моделін жасанды табиғи серік екенін біледі.Модельдердің мөлшерін біледі.(Жер-үлкен, Ай кішкенетай) Сергіту сәті
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы
|
-Бүгінгі сабақтан не білдіңдер? -Сендер үшін не маңызды болды? -Сабақтың басында айтылған мақсатымызға жеттік пе? - (ҚБ)Бүгінгі сабаққа барлығымыз жақсы қатыстық. Бас бармақ арқылы озімізді бағалайық. Рефлексия Зымыран - Егер сабақта бәрі түсінікті болса,жасыл зымыранмен ғарышқа ұшамын. -Егер сабақ түсініксіз болса, онда қызыл зымыранмен ғарышқа ұшамын. -Егер сізге көмек керек болса,
онда сары зымыранмен ғарышқа ұшамын Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады |
Қағаз, желім, фломастер, ермексаз, Су ішуге арналған түтікшелер, Желімді паста |
||||||||
|
Үйге тапсырма: 37 жұмыс парағы ә) 40 –бет жазылым |
||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді жоспарлаймын |
Марапаттау, бас бармақ әдісі бойынша |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
Тексерілді: Қыдыралиева М. К
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ай - Жердің табиғи серігі туралы түсінеді
Ай - Жердің табиғи серігі туралы түсінеді
|
Пәні: Жаратылыстану |
Мектеп: Шамалған бекетіндегі жаңа қазақ орта мектебі КММ |
|||||||||
|
Күні: 23.01.18 |
Мұғалімнің аты-жөні :Жамбулова У.Е |
|||||||||
|
Сынып: 2
|
Қатысқандар саны : Қатыспағандар саны: |
|
||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ай – Жердің табиғи серігі |
|
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
2.4.1.2. Жердің табиғи серігін анықтау 2.1.2.2 .-бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан,жоспар, мерзім ,нәтиже). |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Ай мен жердің ара қашықтығы, айдың толысуы, ғарышкерлердің зерттеуі ай екендігін түсіну, тәжірибе жасай алу. Кейбір оқушылар: Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамытылады. |
|||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Айдың тұтылуы, күннің тұтылуын біледі, жердің серігі ай екендігін түсінеді, тәжірибе жасай алады.Топпен, жұппен жұмыс істей алады. |
|||||||||
|
Бағалау критерилері |
Тірек сөздерді есте сақтайды. Оқушылар жер ғаламшарының шарға ұқсайтынын біледі;
|
|||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
|||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сымбатты болып өсуінің маңыздылығы жайлы айта келе салауатты өмір салтына тәрбиелеу. |
|||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Жер мен Күн |
|||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру.Амандасу Оқушыларды топқа бөлу. 1. Күн. 2.Жер. 3.Ғарыш. 4.Ай .5. Табиғат «Қызығушылықты ояту» Табиғат туралы слайд Айтылым,тыңдалым «Өткенді бекту» 1. Жер Күн жүйесіндегі нешінші планета? 2. Жер мен Күннің қашықтығы қанша? 3. Жердің қанша бөлігін құрлық алып жатыр? 4. Тәулік дегеніміз не? 5. Жыл дегеніміз не? 6. Көктемгі күн мен түн қай кезде теңеледі? 7. Күн туралы не айта аласың? Ол неге ұқсайды? 8. Аспан дегеніміз не? Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді Ұпайға ие болады Бағалау: Оқушылар сыныпта бір – бірін бас бармақ арқылы бағалайды. Оқылым Жұппен жұмыс . «Адасқан әріптер» ойынында сөздердің дұрысын табу 1. «Жер» тобына 2. «Күн» тобына 3. «Ай» тобына 1.Үнк-Күн 1. Ату-Тау 1.Өлк-көл 2. Ерж –жер 2.Тізең- теңіз 2. Лада-дала 3.Ракта-карта 3Алар- арал 3.Ензө-өзен 4.Лбұт-бұлт 4.Снапа-аспан 4.Лже-жел 5.Натаса-Астана 5.Ыматал-Алматы 5.Йесем-Семей Дескриптор: Адасқан әріптерді оқиды, Ойындағы сөздердің дұрысын табады. Бағалау Оқушылар жұпта бір-бірін бағдаршам арқылы бағалайды.
|
|
||||||||
|
Сабақ ортасы
|
«Миға шабуыл» Әлемге нұрын шашады (Күн) Орақ болып туады, Табақ болып тұрады (Ай) Теңізді, тауларды халықты Ойлап тап, көтерген алапты. (Жер)
Олай болса бүгінгі біздің тақырыбымыз Жаңаны ашу Серік дегеніміз –біреумен бірге сапарға шығатын адам .Ай-Жердің табиғи серігі .Аспан денелері арасындағы Жерге ең жақыны – Ай. Жер мен Айдың ара қышықтығы шамамен 384 00 шақырым (км). Айдың диаметрі Жерден 4 еседей аз. Ай –жердің серігі-бірге айналады, қозғалады. Неге? Себебі,Ай Жердің тартылыс күшіне байланысты оны айнала қозғалады.Жерді 28 тәуілікте айналып өтеді. Ай Жердің айналғанда тек қана бір жағымен айналады. Сондықтан Ай түнде бізге жарық болып көрінеді.Ай бетінен дақтарды көруге болады. Қара қоңыр дақтар теңіздер деп аталады . Айда белгілі бір мөлшерде жерге әсер етеді. Теңіздердің деңгейі айдың тартылыс күшіне байланысты көтеріліп, төмен түсіп отырады.Теңіз деңгейінің көтерілуін толысу деп атайды.
Бағалау критерийі: Ай мен жердің моделін жасау
Оқушылар Ай мен жердің моделін жасайды Ай мен жер табиғый серік екенін айтады Ермексазбен жасалған ай мен күннің жасанды моделін жасанды табиғи серік екенін біледі.Модельдердің мөлшерін біледі.(Жер-үлкен, Ай кішкенетай) Сергіту сәті
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы
|
-Бүгінгі сабақтан не білдіңдер? -Сендер үшін не маңызды болды? -Сабақтың басында айтылған мақсатымызға жеттік пе? - (ҚБ)Бүгінгі сабаққа барлығымыз жақсы қатыстық. Бас бармақ арқылы озімізді бағалайық. Рефлексия Зымыран - Егер сабақта бәрі түсінікті болса,жасыл зымыранмен ғарышқа ұшамын. -Егер сабақ түсініксіз болса, онда қызыл зымыранмен ғарышқа ұшамын. -Егер сізге көмек керек болса,
онда сары зымыранмен ғарышқа ұшамын Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады |
Қағаз, желім, фломастер, ермексаз, Су ішуге арналған түтікшелер, Желімді паста |
||||||||
|
Үйге тапсырма: 37 жұмыс парағы ә) 40 –бет жазылым |
||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді жоспарлаймын |
Марапаттау, бас бармақ әдісі бойынша |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
Тексерілді: Қыдыралиева М. К
шағым қалдыра аласыз















