|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 1-бөлім. Программалау (ортақ тақырыптары:«Менің Отаным - Қазақстан», «Адами құндылықтар») |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Қалыбек Наргиз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Айнымалылар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.4.2.1 Айнымалыларды қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, Түсіну, Қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Scratch программалау ортасында айнымалыларды қолданып, жоба құрастыруды үйренеді.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Айнымалы түрлерін ажыратып, Scratch бағдарламасында жоба құрастыра алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: Айнымалы – Переменная –Variable, Жол-Cтрока-String; Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері: Айнымалы ұғымы саған таныс па? Scratch –те спрайттарды қалай қозғалтады? Есіңе түсір! |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
1. “Мәңгілік ел” идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы”, «Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігі және Астана» құндылығы қалыптасады. 2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады. 3. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды. 4. Өмір бойы оқу, Қазастандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшын тілі, орыс тілі, Сурет, Математика. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Scratch бағдарламасы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
2 мин.
2 мин.
3 мин.
5 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі:
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.
Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру I - Үшбұрыштар тобы II – Дөңгелектер тобы III – Төртбұрыштар тобы
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын талқылау. - Айнымалы ұғымы саған таныс па? - Суретке қарап математика пәнінде айнымалыны қолдану жайлы не айтуға болады(1-сурет)? - Scratch –те спрайттарды қалай қозғалтады? Есіңе түсір! - Программада айнымалыны пайдаланып «Жайлаудағы демалыс» жобасын қалай құрастыруға болады?
Жаңа сабаққа кіріспе (Ұ) «Ортақ белгі табу» (немесе «4 сурет 1 тақырып») әдісін қолданып оқушылар алдыңғы сабақты еске түсіре отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын логистикалық тізбек негізінде табады.
Мақсаты: жылдам әрі функционалды түрде ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбын логистикалық тізбек негізінде анықтауға мүмкіндік береді. Бағалау: жауапты бірінші болып дұрыс тапқан оқушыға «жарайсың» деп мадақтау сөзімен ынталандыру.
(Д) “INSERT” әдісі, оқулықпен жұмыс. Сөздікпен жұмыс. Оқушылар «Жаңа білім» бөліміндегі ақпаратпен танысып, кесте бойынша түртіп алу жүйесімен жұмыс жасалады: W - білемін; + жаңалық; - білмеймін; ?- білгім келеді; және топ ішінде өзара талдау жүргізіледі. Сонымен қатар оқулықта кездескен сөздіктерді дәптерлеріне жазып жұмыс жасайды. Айнымалы – Переменная –Variable, Жол-Cтрока-String;
Мақсаты: оқылған мәліметті түртіп алу жүйесі бойынша таным түсінігін қалыптастыру. Тиімділігі: жаңа материалмен таныса отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды, саралайды, бағалайды. Саралау: оқушылардың қажеттілігіне қарай қолдау көрсете отырып түрткі сұрақтар беріледі. |
Фигуралар салынған конверт
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5 мин.
10 мин.
10 мин.
|
(Ж) Оқушылар алдымен тапсырманы өз бетінше орындау қажет. «Case study» әдісі арқылы біріктірілген жұптар дәптерлерін алмасып, интерактивті тақтада берілген жауабымен тексереді. 1-ші тапсырма. Дәптермен жұмыс. Логикалық айнымалы деген не? /мәні: ақиқат немесе жалған/. Сандық айнымалы деген не? /мәні: 15,20, 1,0, 100, 2.5, 10.2 және т.б.с.с/. Жолдық айнымал деген не? /(мәні: so77s, alma, sport12, сәлем, қалам және т.б.с.с/.
Мақсаты: Нақты болған немесе ойдан шығарған жағдаятты талдау, болжау. Тиімділігі: Өз ойын ашық айта алады. Оқушылардың оқылым, айтылым, тындалым, жазылым дағдылары қалыптасады. Саралау: оқушылардың материалды оңай меңгеруі үшін тапсырманы А деңгейінен С деңгейіне дейін күрделендіремін; бұл тапсырма А деңгейіне жатады. Бағалау: оқушылар өз жұптарының жауаптарын интерактивті тақтадағы бағалау критерийлеріне сәйкес «Бас бармақ » әдісімен бағалайды.
(Ж) Компьютермен жұмыс.
«Үштік» әдісі арқылы біріктірілген жұптар Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспар
тарауы: 1-бөлім.
Программалау
(ортақ тақырыптары:«Менің
Отаным - Қазақстан», «Адами
құндылықтар») Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Қалыбек
Наргиз
Сыныбы:
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Айнымалылар
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
4.4.2.1
Айнымалыларды
қолдану;
Ойлау дағдыларының
деңгейі
Білу,
Түсіну, Қолдану
Сабақтың мақсаты
Барлық
оқушылар:
Scratch программалау
ортасында айнымалыларды қолданып, жоба құрастыруды
үйренеді.
Бағалау
критерийлері Айнымалы
түрлерін ажыратып, Scratch бағдарламасында жоба
құрастыра алады.
Тілдік
мақсаттар
Пәндік
лексика және терминология:
Айнымалы
– Переменная
–Variable,
Жол-Cтрока-String;
Диалогтар мен жазу үшін
пайдалы сөз тіркестері:
Айнымалы ұғымы саған таныс
па?
Scratch –те спрайттарды қалай
қозғалтады? Есіңе түсір! Құндылықтарға
баулу
1.
“Мәңгілік ел” идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы”, «Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігі және
Астана» құндылығы қалыптасады.
2.
Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар
дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас
дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті
дағдыланады.
3.
Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді,
яғни академиялық адалдық принциптерін
сақтайды.
4. Өмір
бойы оқу, Қазастандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік
дағдысы қалыптасады.
Пәнаралық
байланыстар
Ағылшын
тілі, орыс тілі, Сурет, Математика. Алдыңғы
білім
Scratch бағдарламасы.
Сабақтың барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар
Сабақтың
басы
2
мин.
2
мин.
3
мин.
5
мин.
І.Ұйымдастыру
кезеңі:
Оқушылармен амандасу,
түгендеу.
(Ұ)
“Гүлмен тілек” әдісі
арқылы
оқушылардың бір біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал
қалыптастыру.
Мақсаты:
оқушылар
бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға
бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту
жағдайларын теңестіру.
Тиімділігі:
оқушыны
бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді,
бауырмалдығын оятады.
Оқушыларды топтарға
біріктіруді ұйымдастыру:
Фигуралар көмегімен оқушыларды
3 топқа біріктіру
I - Үшбұрыштар
тобы
II – Дөңгелектер
тобы
III – Төртбұрыштар
тобы
(Ұ) «Миға
шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын
талқылау.
- Айнымалы ұғымы саған таныс
па?
- Суретке қарап математика
пәнінде айнымалыны қолдану жайлы не айтуға
болады(1-сурет)?
- Scratch –те спрайттарды
қалай қозғалтады? Есіңе түсір!
- Программада айнымалыны
пайдаланып «Жайлаудағы демалыс» жобасын қалай құрастыруға
болады?
Жаңа сабаққа
кіріспе
(Ұ)
«Ортақ белгі табу» (немесе «4 сурет 1
тақырып») әдісін қолданып оқушылар алдыңғы
сабақты еске түсіре отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын логистикалық
тізбек негізінде табады.
Мақсаты:
жылдам
әрі функционалды түрде ойлануды
дамыту.
Тиімділігі:
оқушының
танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен
байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбын логистикалық тізбек
негізінде анықтауға мүмкіндік
береді.
Бағалау:
жауапты
бірінші болып дұрыс тапқан оқушыға «жарайсың» деп
мадақтау сөзімен ынталандыру.
(Д)
“INSERT” әдісі, оқулықпен жұмыс.
Сөздікпен жұмыс.
Оқушылар
«Жаңа
білім» бөліміндегі ақпаратпен
танысып,
кесте бойынша түртіп алу
жүйесімен жұмыс жасалады:
W - білемін; + жаңалық; -
білмеймін; ?- білгім келеді; және топ ішінде өзара талдау
жүргізіледі.
Сонымен қатар оқулықта
кездескен сөздіктерді дәптерлеріне жазып жұмыс
жасайды.
Айнымалы
– Переменная
–Variable,
Жол-Cтрока-String;
Мақсаты:
оқылған
мәліметті түртіп алу жүйесі бойынша таным түсінігін
қалыптастыру.
Тиімділігі:
жаңа
материалмен таныса отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды,
саралайды, бағалайды.
Саралау:
оқушылардың қажеттілігіне қарай қолдау көрсете отырып
түрткі сұрақтар беріледі.
Фигуралар салынған
конверт
Сабақтың
ортасы
5
мин.
10
мин.
10
мин.
(Ж)
Оқушылар
алдымен тапсырманы өз бетінше орындау қажет.
«Case study» әдісі арқылы біріктірілген
жұптар дәптерлерін алмасып, интерактивті тақтада берілген жауабымен
тексереді.
1-ші
тапсырма. Дәптермен
жұмыс. Логикалық айнымалы деген
не? /мәні: ақиқат немесе
жалған/. Сандық айнымалы деген
не? /мәні: 15,20, 1,0, 100, 2.5,
10.2 және т.б.с.с/.
Жолдық айнымал деген
не?
/(мәні: so77s, alma, sport12,
сәлем, қалам және т.б.с.с/.
Мақсаты:
Нақты
болған немесе ойдан шығарған жағдаятты талдау,
болжау.
Тиімділігі:
Өз ойын
ашық айта алады. Оқушылардың оқылым, айтылым, тындалым, жазылым
дағдылары қалыптасады.
Саралау:
оқушылардың материалды оңай меңгеруі үшін тапсырманы А
деңгейінен С деңгейіне дейін күрделендіремін; бұл тапсырма А
деңгейіне жатады.
Бағалау:
оқушылар
өз жұптарының жауаптарын интерактивті тақтадағы бағалау
критерийлеріне сәйкес «Бас бармақ »
әдісімен бағалайды.
Бағалау
критерийі Дескриптор Қалыптастырушы бағалау Берілген үш сұраққа толық жауап беру мақсатында ойын ашық жеткізе алады.
-1 сұраққа жауап береді.
-2 сұраққа жауап береді. -3 сұраққа жауап береді. «Бас бармақ»
әдісі
(Ж)
Компьютермен
жұмыс.
«Үштік» әдісі арқылы біріктірілген жұптар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














