айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу

Тақырып бойынша 31 материал табылды

айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

«Қысқа мерзімді сабақ жоспары №25

Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 6 «Ә»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

6.2.2.19

теңдеулер жүйелерін алмастыру тәсілі және қосу тәсілі арқылы шешу;

Сабақтың мақсаты:

Теңдеулер жүйесін шешудің қосу және алмастыру әдісің алгоритімін білу;

Теңдеулер жүйелерін қосу және алмастыру тәсілі арқылы шешу;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті:

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйысдастыру кезеңі

5минут

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.

Сабақты жағымды ахуалдан бастау.

Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады.

Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды.


«Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»


Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор

Сабақтың басы: 10 минут

Жаңа сабақты қысқаша түсіндіру

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешуді қарастырайық.

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешуде айнымалылардың коэффициенттеріне байланысты көбінесе мынадай жағдайлар кездеседі.


І жағдай. Теңдеулер жүйесіндегі айнымалылардың біреуінің

коэффициенттері – қарама-қарсы сандар

ІІ жағдай. Теңдеулер жүйесіндегі айнымалылардың біреуінің коэффициенттері тең.

ІІІ жағдай. Теңдеулер жүйесіндегі айнымалылардың ешқайсысының
коэффициенттері өзара тең емес және қарама-қарсы сандар да емес.

Оқушылар жаңа сабақты слайдқа қарап түсінеді. Көмек керек болса, мұғалімнің көмегіне жүінеді

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешу үшін:

1) айнымалылардың біреуінің коэффициенттері (бірінші және екінші теңдеудегі) қарама-қарсы сандар болатындай көбейткіштерге(көбейткішке) жүйенің теңдеулерінің екі жағын да (бір теңдеуін)көбейту керек;

2) жүйе теңдеулерінің оң жақтарын және сол жақтарын мүшелеп қосып немесе азайтып, оны бір айнымалысы бар теңдеуге айналдыру керек;

3) шыққан бір айнымалысы бар теңдеуді шешіп, айнымалыныңбіреуінің мәнін табу керек;

4) айнымалылардың біреуінің табылған мәніне сәйкес екіншіайнымалының мәнін табу керек.

Егер айнымалылардың біреуінің коэффициенттері қарама-қарсысандар болса, онда жүйені шешуді бірден теңдеулерді мүшелеп қосудан

бастау керек.






Оқушылардың

сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.


Тақта;

Слайд;

Оқу құралдары;

«Математика», 6-сынып, 2-бөлім



Сабақтың ортасы

25 минут

Жеке жұмыс. Есептің дұрыс не бұрыс орындалғанын тексеріңііз

(60;30)

Оқушылар бір айнымалысы бар теңдеулер жүйесінің шығару жолын тексереді, қатесі болса түзетеді

(-1;-2)

Дескриптор.

Оқушылар:

-теңдеулер жүйесін шешудің әдісін таңдайды;

Жүйенің шешімін табады;

жүйесінің шешімдері болатындай сандар жұбын табады.

Тақта;

Слайд;

Оқу құралдары;

«Математика», 6-сынып, 2-бөлім



Жұппен жұмыс берілген есептерді әр жұпқа бөліп беру.

Дескриптор.

Оқушылар:

- Теңдеулердің сол және оң жақтарын мүшелеп қосады:

- берілген теңдеулер жүйесімен мәндес жүйені жазады;

- теңдеулерді қосу арқылы бір айнымалысы бар теңдеу алады;

1-ші айнымалыны табады;

-екінші аййнымалыны табады;

Жауабын жазады

Тақта;

Слайд;

Оқу құралдары;

«Математика», 6-сынып, 2-бөлім

Постер;

Маркер


Оқулықтан. А деңгейлі есеп

1468. Екі санның қосындысында 3 жүздік, 5 ондық және 4 бірлік бар.

Осы екі санның айырмасында 3 ондық 6 бірлік бар. Бірінші санды, екінші санды табыңдар.

Оқулықтан. С деңгейлі есеп

1492. Арақашықтығы 200 км екі елді мекеннен бір уақытта бір-біріне қарам-қарсы автомобиль және мотоцикл шықса, олар 2 сағаттан соң кездеседі. Егер осы екі елді мекеннен бір уақытта автомобил

мотоциклді қуалай шықса, автомобиль мотоциклге 5 сағатта жетеді. Автомобильдің жылдамдығын табыңдар. Мотоциклдің жылдамдығын табыңдар.


Оқулықтан. В деңгейлі есеп

1481. 7 қайықпен 31 адам өзеннің арғы жағасына өтулері керек.

Қайықтар үшорындық және бесорындық. Осы адамдарды түгел өзеннің арғы жағасына өткізу үшін неше бесорындық, неше үш-

орындық қайық керек?

Дескриптор:

Мәтіннің мағынасына қарай

теңдеулер жүйесін құрады;

жүйенің шешімн табады;

жауабын жазады

ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты

Тақта;

Слайд;

Оқу құралдары;

«Математика», 6-сынып, 2-бөлім


Сабақтың соңы

5минут

Сабақты қорытындылау:

«Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын:

Үйге тапсырма беру: №


Оқушыларға «Білім сандығы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.

Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау.


Жалпы сыныпта оқушының жинаған ұпайы мен белсенділігіне қарай мұғалім 1-10 балл аралығындай балл қояды

Тақта;

Слайд;

Оқу құралдары;



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.04.2024
26
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі