Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекімемін:
Бөлім: |
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
|||||||
Педагогтің Т.А.Ә. |
Ақерке Құралқызы |
|||||||
Күні: |
19.01.2024ж |
|||||||
Пән/Сынып: |
6 «Ә» сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
|||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.2.4 түріндегі теңдеулерді шешу, мұндағы a және b – рационал сандар; |
|||||||
Сабақтың мақсаты: |
-модульдің анықтамасын теңдеулер шығаруда қолдану. - модульдің анықтамасын қолданып, |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешу |
|||||||
Құндылықтарды дарыту |
«Ұлттық мүдде құндылығы:» құндылығына: Ұлттық мәдениетті дәріптеу, ұлттық мұраға ұқыпты қарау. Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту. |
|||||||
Сабақтың барысы |
||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - модульдің анықтамасын теңдеулер шығаруда қолдану. - модульдің анықтамасын қолданып, |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешу. Үй тапсырмасын тексеру. №866 Үй тапсырмасын “Көршіңмен бөліс”әдісі арқылы тексеру │х│+45 = 0 Оқушылар жеті санын естігенде қазақ халқының әдеп ғұыпынан ойымызға не түседі? Жеті қазына — қазақтың дәстүрлі дүниетанымындағы философиялық түсініктердің бірі. Қазақ халқы Жеті қазынаны ер жігіттің өмірімен байланыстырып, оның ұғымына мыналарды жатқызады: 1. ер жігіт; 2. сұлу әйел; 3. құмай тазы; 4. берен мылтық; 5. жүйрік ат; 6. ақыл-білім; 7. қыран бүркіт. Ер жігіттің жүйрік аты — қанаты. Қыран бүркіт — қуаты. Құмай тазысы — абыройын асырар сенімді серігі. Мылтығы — қахарлы оты. Қақпаны — серті, ауы — әдіс-айласы, кездігі — сұсы. Халық Жеті қазынаны өмір қажетіне негіз етіп таратқан. Бүгінгі сабағымызда ұлттық дәстүдң дәріптеп аңшылыққа шығып қайтайық. |
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. Сұрақтарға жауап береді Жеті қазынамен танысады, топқа бөлініп отырады Топқа бөлу: І – топ «Қыран бүркіт» ІІ – топ «Берен мылтық» ІІІ – топ «Құмай тазы» үш топқа бірігіп отырады. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е. Әбілқасымова: Т.П. Кучер: З.Ә. Жұмағұлова 2 бөлім 24 бет |
|||
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту. |
│х│= 3, │х-4│= 5, │2х+3│= 7, 3│х│- 2 = 7 теңдеулері айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді модуль таңбасы бар теңдеулер деп атайды. Мысалы, = 3, = 2х+1, т.с.с. – модуль таңбасы бар теңдеулер. «Миға шабуыл» өткен сабақ бойынша қайталау сұрақтары: С-1: Модуль таңбасы бар теңдеулер деп қандай деңдеулерді атаймыз. С-2: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешуде қандай ережелерді және формулаларды пайдаланамыз? С-3: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің неше тәсілін қарастырдық? С-4: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің бірінші тәсілі қандай, мысал келтір. С-5: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің екінші тәсілі қандай, мысал келтір. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыларды мадақтау сөдерімен бағалау «жарайсың», «бәрекелді» 1 балл |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд
Интернет ресурстар Қима қағаздар |
|||
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Жұптық жұмыс. «Білім шырағы Теңдеудің түбірін табыңдар 1 жұп
2жұп
3жұп
|
Оқушыларды тез, шапшаң ойланып, шешім қабылдауға дағдыландыру. Қатемен жұмыс жасап үйренеді. Жасырын жауап ; 1 жұп 5 5 5 |х| =4 |х| = 1,1 |х| = 4/5 x1 = -1,1 |х| = 0,8 x2 = 1,1 x1 = -0,8 {-1,1; 1,1} x2 = 0,8 {-0,8; 0,8} 2 жұп 1,7 1,7 1,7 |х| = 5,1 -|х| = -27 |х| = 5,1/1,7 |х| = 27 |х| = 3 x1 = -27 x1 = -3 x2 = 27 x2 = 3 {-27; 27} {-3: 3}
2,5
|y| = 15/7,5 |х| = 84 |y| = 2 x1 = -27 x1 = -2 x2 = 27 x2 = 2 {-27; 27} {-2: 2} |
Дескриптор: сызықтық теңдеулерге көшеді х≥0, түбірін табады х<0,түбірін табады -Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешеді. -теңдеулердің түбірін табады. 3 - балл |
Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е. Әбілқасымова: Т.П. Кучер: З.Ә. Жұмағұлова |
|||
|
Топтық жұмыс |
«Тарсия» әдісі. Тарсия – математика пәнін оқыту үшін әр түрлі басқатырғыштар құрастыруға арналған бағдарлама. Тарсия бағдарламасының көмегімен тіктөртбұрышты және үшбұрышты кеспе қағаздардан тұратын әртүрлі пазлдар жасауға болады. І – топ «Қыран бүркіт» ІІІ – топ «Құмай тазы» |
ІІ – топ «Берен мылтық» Оқушыларды тез, шапшаң ойланып, шешім қабылдауға дағдыландыру. Оқушылар шапшаң есеп шығара отырып берілген пазылдардан фигура құрастырады. |
Дескриптор: - түрлендірулерді орындайды;
- сызықты теңдеулерге көшеді;
- сызықтық теңдеулерді шешеді;
- теңдеу түбірлерінің санын табады;
- есептің жауабын негіздейді. 4 - балл |
Интернет ресурстар, қима қағаздар |
|||
|
Оқулықтан есеп |
Жеке жұмыс. №869 №870 |
Оқушылар өздерінің мықты аңшы екенін дәлелдейді. Тапсырмаларды дұрыс орындай отырып қанжығаларын майлайды. Тақтада тапсырманы орындайды
|
Дескриптор: - түрлендірулерді орындайды;
- сызықты теңдеулерге көшеді;
- сызықтық теңдеулерді шешеді;
- теңдеу түбірлерінің санын табады;
- есептің жауабын негіздейді. 2 - балл |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта Слайд Қима қағаздар
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е. Әбілқасымова: Т.П. Кучер: З.Ә. Жұмағұлова 2 бөлім 25 бет |
|||
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - модульдің анықтамасын теңдеулер шығаруда қолдану. - модульдің анықтамасын қолданып, |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешу. Қорытынды. х a= b, түріндегі теңдеулерді шешуде
Егер болса, бір түбірі болады Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі арқылы 1. Маған ұнағаны 2. Маған қиындық тудырған 3. Мен үшін маңызды ақпарат 4. Білгім келеді 5. Ұсынысым Үйге тапсырма. №871 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық, жұмыс дәптері Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е. Әбілқасымова: Т.П. Кучер: З.Ә. Жұмағұлова 2 бөлім 25 бет Тақта слайд |