Материалдар / Айт құтты болсын. Айт. Айт күндері 4-тоқсан
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Айт құтты болсын. Айт. Айт күндері 4-тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып мұғалімдеріне әдістемелік көмек қмж
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

    

Бөлім:

Демалыс мәдениеті. Мерекелер.

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:

18.05.2023ж

Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Айт құтты болсын! Айт күндері» Бейімбет Майлин

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.2.1 қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру

3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқу

Сабақтың мақсаты

мәтінді түсініп оқиды, мәтін мазмұнына сәйкес сұрақтар қояды және жауап береді.

мәтінді түсініп оқиды, мәтіннен қажет ақпараттарды табады және мәтін мазмұнына қатысты ой қорытып айтады; сұрақтар құрастырады және жауап береді.

мәтінді түсініп оқиды, мәтіндегі көркем сөздерді қолданып өз ойын айтады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру



8 мин

Сабақтың басы
Ширату тапсырмасы
Ширату тапсырмасы

«Менің көңіл- күйім» жаттығуы

Бүгінгі сабақ көңілді, сәтті өтсін десек, «Күлкі- өмірдің кілті демекші», бір- бірімізге жымия отырып, мейірім сыйлай білейік. Сабақтағы өз көңіл- күйлеріңізді суреттеп салыңыздар.

Жақсы. Қане, көңілімізді көтеріп алайықшы. Хормен айтқызу.

Біз қандаймыз? Қандаймыз?

Жарқыраған таңдаймыз?

Шуақ шашқан күндейміз.

Ренжісуді білмейміз.

Үй тапсырмасын сұрау
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийін оқушылармен бірлесе құрастыру немесе таныстыру,

Айт - мұсылмандардың ұлы мейрамы. Ислам дінінде екі айт мейрамы бар. Ол ораза айтҚұрбан Айт деп аталады. Ораза айт отыз күн ораза біткеннен кейін шәууал айының 1-3 күндері өтеді.. Құрбан айт Ораза айттан 70 күннен кейін басталып, үш күнге созылады. Бұл Меккеге қажылықка бару кезінің аяқталуына сәйкес келеді. Қажылыққа баратын ай зұлхижа деп аталады. Құрбан айтта таңертеңгі айт намазынан кейін әр мұсылман мал сойып, құрбан шалады. Ауру, ақсақ, соқыр, жаралы, қотыр малды құрбандыққа шалуға болмайды. Құрбандық еті көпшілікке беріледі. Құрбан шалушыға жұрт «Құрбандық қабыл болсын!» дейді. Айт күндері әр үйде дастарқан жайылып, таза киінген адамдар бір-біріне айтқа құтты болсын айтып, құттыктайды, «айттық» сұрайды.


Жаттығу жасайды.


Топқа бірігеді.

Үй тапсырмасын мазмұндайды

Сұрақтарға жауап береді.





Бейнежазба қарайды

мәліметтермен танысу сәті




Салт дәстүрімізді бағалаймыз, оны сақтау жолдары туралы ой бөлісу




«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

ҚБ

1-10 балл аралығы













Дескриптор:

Үй тапсырмасын айтады

Мәліметтермен танысады

Бейнежазбадан не түсінгені туралы әңгімелейді-2балл.









Оқулық суреттер



















Айт мерекесі туралы бейнематериал

https://www.youtube.com/watch?v=raF5f6dMZ9o


Айт мерекесі

тақырыбында

бейнежазбан тамашалау

мәліметтермен аудиотаныс

тырылым

Жаңа білім

15 мин

















2 мин











Бекіту

15 мин






1-тапсырма

(ТЖ) «1 минуттағы ой» стратегиясы

Оқушылар «Айт мерекесі» дегенде ойларына не түсті, соны 1 минут ішінде жазып, ортақ тізім жасайды. Сосын сол сөзді не үшін жазды топта бір- біріне түсіндіреді. Мысалы: «Айт мерекесі- айттау» , 7 шелпек, тазалық, т.б.

Айт- арабшадан тілімізге аударғанда «мейрам» деген мағынаны білдіреді. Айт жылына 2 рет болады. Біріншісі- Рамазан айты, екіншісі- құрбан айт. Айтта адамдар ниеттерін түзетіп, жаманшылықтан арылып, жақсылыққа бет бұруға тырысады.

 «Айт күндері» (Бейімбет Майлин) мәтінімен «Стоп кадр» тәсілі арқылы таныстыру.

Оқушылар шеңбер құрып тұрады.

Ортаға бір оқушы мәтінді дауыстап оқиды. Тоқтау қажет жерде оқушылар шапалақтап белгі береді ( яғни «Стоп кадр»).

Оқыған оқушы өлеңнің өзі оқыған бөлігіне қатысты бір сұрақ қояды.

Қалған оқушылар мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтар:

Айт мерекесін ауыл тұрғындары қалай тойлайды?

Айт мерекесінде адамдар бір- біріне қандай тілек тілейді?

Ауыл іші гу- гу дегенді қалай түсінесің?

Ауыл адамдарының іс- әрекеттері қалай сипатталады?

2-тапсырма

Өлең авторы туралы мәліметті түсініп оқиды. Сызбаны толтырады.

С

Темірхан Медетбек

аралау: Орындау барысында қарқын арқылы саралау. Кейбір оқушыларға қосымша уақыт беріледі.

Shape3 Shape2 Shape4

________________________________________________

________________________________________________

________________________________________________

Shape5





Кім?

Қай жерде

дүниеге келген?

Шығармалары

4- тапсырма

(ЖЖ) «Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі

Мәтіндер бойынша Айт мерекесіне қатысты 3 сұрақ дайында және оларға жауап бер.

(ӨЖ) Айт мерекесі туралы берілген мәліметтерді автор өз мәтінінде сипаттаған тұсты тауып, көшіріп жаз.

Айт мерекесі

Мәтінде

Рамазан айт, Құрбан айт мерекелерін қазақ халқы асыға күтеді.


Адамдар бұл күні бір- бірімен көрісіп мәре- сәре болады.


Барлығы бір- бірінің үйін аралап, «Айт қабыл болсын!» деп айтады.


Жеті шелпек пісіріп, ет асылып, бар жақсысы дастарханға қойылады.


Айт алдында барлығы тазалық ұстап, мерекеге дайындалады.


(ҚБ) Дескриптор:

Мәтіннен қажетті ақпаратты тауып жазады.

Бір- бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.

«Атомдар мен молекулалар» ойыны.

Елімізде Айт мерекесін қалай тойлайды?

«Айт күндері» мәтініндегі және бейнематериалдағы Айт мерекесінің тойлануында ұқсастық бар ма?

Саралау: тапсырма барлығына бірдей ұсынылады. Бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілетті оқушылар өз пікірлерін нақты дәлелдермен жүйелі жеткізеді.

5-тапсырма

Айт күні айтылатын 5 тілек жаз.
Оқу тапсырмасы
Мәтінді түсініп оқу

ЕҚҚЕО

Мәтінге мазмұнына

қатысты сұрақтар мен суреттер беріледі

Сен кіммен айттадың

Айттаған кезде қандай сезімде болдың

Айттық дегенді қалай түсіндің

Ақпаратпен ықыласпен жұмыс жасайды. Сыныптастарының жауаптарын ықылас қойып тыңдайды. Таным әрекеті үрдісінде қарым-қатынас шеберлігі дамиды.

Кері байланыс арқылы оқушылар өздері пайдалана алатын кері байланыс тілін қалыптастырады.

Оқушылар тақырып бойынша ашық сұрақтар құрастырып, жүргізушіге береді. Сұрақтар құрастырылып біткен соң, оқушылар кез келген сұрақты алып, дауыстап оқиды, толық жауап беруге тырысады

- Мәтінді түсініп оқиды.






Топтар бір –бірін тыңдайды, стикерлерге смайликтер суретін салып, оны бағаланған топ үстеліне жапсырады.Белгілеп алынған қажетті ақпаратқа стикерлер жапсырылады бес жолды өлең құрастырады
Сыныптастарының жауаптарын ықылас қойып тыңдайды және сұрақтар қояды.





Мұғалімнің сұрақтарына жауапты бірі- біріне айтады. Кезектесе отырып, бір топтасқанда мұғалім сұрақ қойса, екінші топтасқанда оқушы сұрақ қояды.

Қабілеті жоғары оқушының және мұғалімнің көмегін қажет ететін оқушыларға қолдау беріледі

Дескриптор:

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!