Сабақтың тақырыбы: Иванов Азарий Иванович «Полька»
(ашық сабақ)
|
Сабақтың мақсаты: .
|
Білімділік: Баян аспабын жетік меңгеру үшін музыкалық сауаттылық элементтерінен білім беру. И.Аз. Иванов. «Полька» үйрете отырып, композитор туралы, мағұлмат беру |
Тәрбиелік: Оқушыны өнерді сүюге , ұйымшылдыққа, ұлттық құндылықтарымызды қадірлеп- қастерлеуге тәрбиелеу.
|
Дамытушылық: Шығармаларды тыңдату арқылы оқушының есте сақтау қабілетін,ырғақ сезу қабілетін, музыкалық сауатын дамыту. |
||
|
Көрнекілік: |
Композиторлардың портреттері, интерактивті тақта, слайд суреттер, видеолар, баян аспабы. |
||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Сольфеджио, Өзін-өзі тану, музыка әдебиеті |
||||
|
Сабақтың түрі. |
Аралас сабақ. |
||||
|
І.Сабақтың жүрісі: |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Күтілетін нәтиже |
||
|
1.Ұйымдастыру |
Сынып тазалығы , оқушының киім үлгісі, оқу құралдарын қадағалау |
|
|
||
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 1.К.Черни. «Этюд» - жатқа ойнау. 2.«Во поле береза стояла» (о.х.әні) - жатқа ойнап келу. |
Қатемен жұмыс жүргізу.(мех, аппликатура,динамикалық белгілер). Қатемен жұмыс жүргізу.(мех, аппликатура,динамикалық белгілер). Халық әні дегеніміз не? –оқушыдан сұрау. |
1.Саусаққа жаттығу жасау: *До-мажор гаммасы - оң қолда лигамен ойнау *До мажор гаммасы - сол қолда стаккатомен ойнау 2. Оқушыдан К.Чернидің өмірбаянын айтып береді. Халық әні дегеніміз- ұрпақтан –ұрпаққа жеткізушісі ұмыт болған әндер. |
Оқушының жаттығулар, шығармалар ойнау барысында аспапты меңгеру қабілетінің жоғарылағаны аңғарылады. |
||
|
ІІІ. Оқушының музыкалық сауаттылығын дамыту: |
Мұғалім лига, стаккато, пауза туралы кеңінен дамыта отырып,жіктеп оқушыға түсіндіру, ойнап көрсетеді |
Лига (Итал. Легато) – үзбей жалғап ойнау. Стаккато (Итал.Staccato-бөлу, ажырату) – Музыкада – музыкалық аспапта, әнші даусында дыбыстарды үзіп-үзіп қысқа орындау. Пауза- үзіліс жасау. |
Оқушы шығармадағы динамикалық белгілермен танысып, оны аспапта ойнауды үйренеді. |
||
|
ІҮ. Жаңа сабақ. |
«Полька»- (Чех тілінде Pulka-жарты адым) - чех халқының ұлттық биі. Жылдам екпінмен, шағын адыммен билейтін би, музыкалық өлшемі 2/4. Польканы екі адам шеңбер бойымен билейді. ХІХ ғ. Словакия, Сербия, Венгрия, Австрия елдерінде бал биі есебінде таралды. И.Аз.Иванов 1895 жылы 10 желтоқсанда Ресей империясы Қазан қаласында дүниеге келген. Педагог, композитор, редактор қызметін атқарған. Шығыс музыкалық техникумында фортепиано класын бітірді.1928-1931 ж.ж. Чкалов қаласында музыкалық техникумында дәріс береді.Баян мен аккордеонға арналған көптеген кітаптары шығады. 1956 ж. 13 шілде күні Ленинград облысында дүние салады. |
«Полька»-оқушы шығарманы талдайды. Өлщемі: 2/4 Динамикалық белгілер –mf,Лига, стаккато Екпіні : көңілді, жеңіл Кездесетін ноталар: Сегіздік, он алтылық, ширектік. Ү. Сергіту сәті. Сергіту сәтінің мақсаты, оқушының ойын сергітіп, рухани құндылықтармен толықтыру. (Интерактивті тақтадан композитордың шығармалары оқушыға тыңдатылады) |
Оқушы өз бетімен шығарманы талдап үйренеді. |
||
|
ҮІ. Қорытындылау. . |
Тест: Интерактивті тақтадан көрсетіледі. 1.Жаңа тақырыптың өлшемі қандай? 2. И.Аз.Ивановтың дүниеге келген жері? 3.Стаккато дегеніміз не ? 4. . Полька дегеніміз не ? |
1.А) 3/4; Ә) 2/4; Б) 4/4. 2. А)Ресей империясы Қазан қаласы Ә) Ресей империясы Ленинград қаласы Б) Австрияның Вена қаласы 3. А) Үзбей жалғап ойнау Ә) Үзіп, бөліп нақты ойнау Б) Үзіліс жасау. 4. А) Чех халқының ұлттық биі Ә) Үнді халқының ұлттық биі Б) Орыс халқының ұлттық биі. |
Сабақта алған мәліметтерді есте сақтайды, бекітеді. |
||
|
ҮІІ. Үйге тапсырма: |
«Этюд» .К.Черни. - қайталау. «Во поле береза стояла» (орыс. х әні) – қайталау. «Полька» (И.Аз.Иванов) - нотамен санап , екі қолда жүргізіп ойнау. |
Күнделікке үй тапсырмасын жазып алады |
Үйден өз бетімен дайындалып келеді. |
||
|
ҮІІІ. Мадақтау және бағалау: |
Оқушының жақсы қасиеттерін айтып, сабаққа деген құлшынысын арттыру. Журналға бағасын қою. |
Бағасын күнделікке қойдырады. |
Мадақтау- оқушының сабаққа қызығушылығы артады. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А.Иванов. Полька
А.Иванов. Полька
Сабақтың тақырыбы: Иванов Азарий Иванович «Полька»
(ашық сабақ)
|
Сабақтың мақсаты: .
|
Білімділік: Баян аспабын жетік меңгеру үшін музыкалық сауаттылық элементтерінен білім беру. И.Аз. Иванов. «Полька» үйрете отырып, композитор туралы, мағұлмат беру |
Тәрбиелік: Оқушыны өнерді сүюге , ұйымшылдыққа, ұлттық құндылықтарымызды қадірлеп- қастерлеуге тәрбиелеу.
|
Дамытушылық: Шығармаларды тыңдату арқылы оқушының есте сақтау қабілетін,ырғақ сезу қабілетін, музыкалық сауатын дамыту. |
||
|
Көрнекілік: |
Композиторлардың портреттері, интерактивті тақта, слайд суреттер, видеолар, баян аспабы. |
||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Сольфеджио, Өзін-өзі тану, музыка әдебиеті |
||||
|
Сабақтың түрі. |
Аралас сабақ. |
||||
|
І.Сабақтың жүрісі: |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Күтілетін нәтиже |
||
|
1.Ұйымдастыру |
Сынып тазалығы , оқушының киім үлгісі, оқу құралдарын қадағалау |
|
|
||
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 1.К.Черни. «Этюд» - жатқа ойнау. 2.«Во поле береза стояла» (о.х.әні) - жатқа ойнап келу. |
Қатемен жұмыс жүргізу.(мех, аппликатура,динамикалық белгілер). Қатемен жұмыс жүргізу.(мех, аппликатура,динамикалық белгілер). Халық әні дегеніміз не? –оқушыдан сұрау. |
1.Саусаққа жаттығу жасау: *До-мажор гаммасы - оң қолда лигамен ойнау *До мажор гаммасы - сол қолда стаккатомен ойнау 2. Оқушыдан К.Чернидің өмірбаянын айтып береді. Халық әні дегеніміз- ұрпақтан –ұрпаққа жеткізушісі ұмыт болған әндер. |
Оқушының жаттығулар, шығармалар ойнау барысында аспапты меңгеру қабілетінің жоғарылағаны аңғарылады. |
||
|
ІІІ. Оқушының музыкалық сауаттылығын дамыту: |
Мұғалім лига, стаккато, пауза туралы кеңінен дамыта отырып,жіктеп оқушыға түсіндіру, ойнап көрсетеді |
Лига (Итал. Легато) – үзбей жалғап ойнау. Стаккато (Итал.Staccato-бөлу, ажырату) – Музыкада – музыкалық аспапта, әнші даусында дыбыстарды үзіп-үзіп қысқа орындау. Пауза- үзіліс жасау. |
Оқушы шығармадағы динамикалық белгілермен танысып, оны аспапта ойнауды үйренеді. |
||
|
ІҮ. Жаңа сабақ. |
«Полька»- (Чех тілінде Pulka-жарты адым) - чех халқының ұлттық биі. Жылдам екпінмен, шағын адыммен билейтін би, музыкалық өлшемі 2/4. Польканы екі адам шеңбер бойымен билейді. ХІХ ғ. Словакия, Сербия, Венгрия, Австрия елдерінде бал биі есебінде таралды. И.Аз.Иванов 1895 жылы 10 желтоқсанда Ресей империясы Қазан қаласында дүниеге келген. Педагог, композитор, редактор қызметін атқарған. Шығыс музыкалық техникумында фортепиано класын бітірді.1928-1931 ж.ж. Чкалов қаласында музыкалық техникумында дәріс береді.Баян мен аккордеонға арналған көптеген кітаптары шығады. 1956 ж. 13 шілде күні Ленинград облысында дүние салады. |
«Полька»-оқушы шығарманы талдайды. Өлщемі: 2/4 Динамикалық белгілер –mf,Лига, стаккато Екпіні : көңілді, жеңіл Кездесетін ноталар: Сегіздік, он алтылық, ширектік. Ү. Сергіту сәті. Сергіту сәтінің мақсаты, оқушының ойын сергітіп, рухани құндылықтармен толықтыру. (Интерактивті тақтадан композитордың шығармалары оқушыға тыңдатылады) |
Оқушы өз бетімен шығарманы талдап үйренеді. |
||
|
ҮІ. Қорытындылау. . |
Тест: Интерактивті тақтадан көрсетіледі. 1.Жаңа тақырыптың өлшемі қандай? 2. И.Аз.Ивановтың дүниеге келген жері? 3.Стаккато дегеніміз не ? 4. . Полька дегеніміз не ? |
1.А) 3/4; Ә) 2/4; Б) 4/4. 2. А)Ресей империясы Қазан қаласы Ә) Ресей империясы Ленинград қаласы Б) Австрияның Вена қаласы 3. А) Үзбей жалғап ойнау Ә) Үзіп, бөліп нақты ойнау Б) Үзіліс жасау. 4. А) Чех халқының ұлттық биі Ә) Үнді халқының ұлттық биі Б) Орыс халқының ұлттық биі. |
Сабақта алған мәліметтерді есте сақтайды, бекітеді. |
||
|
ҮІІ. Үйге тапсырма: |
«Этюд» .К.Черни. - қайталау. «Во поле береза стояла» (орыс. х әні) – қайталау. «Полька» (И.Аз.Иванов) - нотамен санап , екі қолда жүргізіп ойнау. |
Күнделікке үй тапсырмасын жазып алады |
Үйден өз бетімен дайындалып келеді. |
||
|
ҮІІІ. Мадақтау және бағалау: |
Оқушының жақсы қасиеттерін айтып, сабаққа деген құлшынысын арттыру. Журналға бағасын қою. |
Бағасын күнделікке қойдырады. |
Мадақтау- оқушының сабаққа қызығушылығы артады. |
||
шағым қалдыра аласыз













