«Алматы облысы білім басқармасының еңбекшіқазақ ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің
«Абылай хан атындағы № 4 орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Бекітемін»
--------------
Мектеп директоры
Л.Тункаева
Ашық сабақ
Акробатикалық элементтер кешені.
Баскетбол.Кеудеден екі қолмен допты беру.
Дене шынықтыру пәні мұғалімі:Умирова Жадыра Мусаевна
Сабақтың тақырыбы: Акробатикалық элементтер кешені.
Баскетбол кеуден екі қолмен допты беру
|
Бөлім |
3-бөлім Гимнастика арқылы когнитивті және денені басқару дағдылары |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Умирова Жадыра Мусаевна |
|
|
Күні: |
13.11.2025ж |
|
|
Сынып: 7 «Ә» |
Қатысушылар саны:. Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Акробатикалық элементтер кешені Баскетбол кеудеден екі қолмен допты беру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жетілдіру мен қорытындылау Спорттық ойын ережелерін және әдіс-тәсілдерін меңгеру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 15мин |
Ұйымдастыру Зeйнiндepiн cабаққа шoғыpландыру «Сабақ беру үйреншікті жай шеберлік емес, ол үнемі жаңадан жаңаны табатын өнер» Ж.Аймауытов Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу үшін «Миға шабуыл» әдici Қандай суреттер көріп тұрсыңдар?
Ал енді бүгінгі өтетін тақырыбымыз Акробатикалық элементтер кешені. Баскетбол кеудеден екі қолмен допты беру 1.Акробатикалық жаттығулар дегеніміз не ? Техника қауіпсіздігін ескерту. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. 1.Денені қыздырып алмай күрделі жаттығуларды орындауға болмайтындығы есте ұстаңдар. 2.Гимнастикалық құрал-жабдықтарда тек қана мұғалімнің көмегімен жаттығу керек. 3.Жүгіріп келіп секіретін жолда және секіріп түсетін орында тұруға болмайды. 4.Секіріп түсетін жерлерге гинастикалық төсеніш төсеу қажет. 5.Спорт жабдықтарынан (ат, бөрене, гимнастикалық қабырға) секіргенде, жерге міндетті түрде екі аяқпен түсу керек. 6.Біріңнен соң бірің жүріп келе жатқан кезде және жаттығу орындау кезінде ара қашықтық қатаң сақталсын. 7.Гимнастикалық құрал-жабдықтардың қолдануға жарамдылығын анықтап алу қажеттілігін ұмытуға болмайды. Құрал-жабдықтардың таза болуын, тот баспауын қадағалап отыру керек. Снарядтарын бекітілуі мұқият тесерілсін. 8.Арқан бойымен төмен түскенде екі қолымен кезек ұстап, екі аяқпен демеп, асықпай түсу керек. 9.Гимнастика сабағында міндетті түрде арнаулы киім кию қажет екенін ұмытуға болмайды.
10.Гимнастикалық таяқшамен немесе секіртпемен жаттығу орындағанда, оларды жақын тұрған балаларға тигізіп алмауды қатты ескеру керек. Саптық жаттығулар: 1.Оңға бұрыл! 2.Солға бұрыл! 3.Кері айнал! 4.Секіріспен кері айнал! 5.Оңға! Жүру жаттығулары: а) қол жоғары, аяқтың ұшымен жүріп бас! ә) қол желкеде, өкшемен жүріп бас! б) қол белде, табанның сыртымен және ішкі жағымен бас! в) қол алда, жартылай отырып бас! г) қол еркін, толық отырып бас! ғ) Ысқырық бойынша жоғарыға секіріп,қолды соғу
ЖДЖ орындауын және Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.
|
Оқушылар тақырыпты анықтайды. Мақсатты айтады. Арқанға өрмелеп жатыр Есектен секіріп Тепе-теңдік сақтаған баланы Сұрақтың жауаптары: 1. Акробатикалық жаттығулар — бұл адамның күшін, ептілігін, тепе-теңдігін және икемділігін дамытатын дене қимылдары мен қозғалыстар жиынтығы. Мысалы, акробатикалық жаттығуларға мыналар жатады: Көпірше жасау (мостик) Көтеріліп тұру, аударылу, домалау Қолдың үстінде тепе-теңдікті сақтау Секіру және әртүрлі сальто элементтері Жаттығуларды қайталайды Жаттығуларды қайталайды Бой жазу және ЖДЖ жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру. |
«Суреттер сөйлейді»
|
Асқат Әлимов «Интербелсенді әдістерді қолдану» 2009 Алматы. «5 әдістен- 50 әдіске» әдістемелік жинақ Дене шынықтыруды оқытудың денені салауатты шынықтыру, спорттық-спецификалық қозғалу, техникалық қауіпсіздік дағдылары мен дене бітімі қабілеттерін меңгеруге бағытталған ӘНХ басшылыққа алу. https://www.youtube.com/watch?v=aVli4VCB2i0 бой жазу жаттығулары сілтемесі Жалпы дамыту жаттығулар сілтемесі |
|
Сабақ тың ортасы 25 мин |
Алға домалау жаттығу
жасаушы оқушы жиырылып отырады, бас екі тізенің арасына қарай
еңкейтіледі. Қауіпсіздендіруші көмекші бала бір қолының алақанын
оның желкесіне қояды. Аяқты тіреп итерілу қарсаңында және домалап
түсудің алдында қауіпсіздендіруші қолымн жаттығушының желкесіне
басып, басын төсенішке тигізбей, екі тізесіне қарай жақындатады,
сөйтіп,денені бірден аударып түсіруге көмектеседі. Алға қарай
домалап түсуді өз бетінше көмекшінің көмегінсіз жасап үйрену. Көпірше жасау Екі аяқты алшақ қойып, жамбасты ілгері жіберіп шалқайғанда, бас пен екі қолды артқа қарай қатар иіп, қолды жерге тіреу керек. 2 Жіберілуі мүмкін қателіктер: қол мен аяқтың бүгіліп кетуі, қол мен дене аралығы 180°-тан кем болуы, қолмен аяқтың арасы иық кеңдігінен не кең, не тар болуы және т.б. Қарлығаш жасау Қарлығаш кейпіне келу, алға аунап түсу, көпір жасау, жауырынға тұру, жартылай шатқа отыру. Колесо фортуны ойыны .
1.Акробатикалық жаттығулары дегеніміз не? 2Акробатикалық жаттығулар түрлері қандай? 3Тепе-теңдік жаттығулары дегеніміз не ? 4 Тепе-теңдік жаттығулап түрлері қандай? 5.Акробатика біздің заманымыздан бұрын қай жылы дами бастады? 6 Акробатика қай елдерде пайда болды? 7Акробатика Қазақстанда қай жылы дами бастады? 8 Қазақстанда тұңғыш чемпионат қай жылы өтілді Ал енді 3 сағатымызға байланысты Баскетбол добын екі қолмен кеудеден беру тоқталайық 1.Допты екі қолмен беру әдістері Кеудеден екі қолмен
беру Еденге екі қолмен соғып беру
«Геймификация» әдісі бойынша түсінгендерін зерттеу «Колесо» ойыны
«Қабырға сөзі» ойыны
|
Жаттығуды қайталайды Жаттығуды қайталайды Жаттығуды қайталайды Есімдері аталған білім алушы мұғалім қойған сұраққа жауап береді. Тақтаға шыққан суреттер арқылы баскетбол ойынының элементтерін атайды. |
|
https://www.youtube.com/watch? v=So792zB7f8E https://www.voutube.com/watch? V=g:T435OWgXy4 Слайдтағы көзге арналған жаттығулар сілтемесі https://www.youtube.com/watch?v=bJ1x6gK577c https://www.youtube.com/watch?v=bJ1x6gK577c https://www.youtube.com/watch?v=bJ1x6gK577c https://www.youtube.com/watch?v=bJ1x6gK577c https://wordwall.net/ru/resource/10693880 https://onlinemektep.org/schedule/07.03.2022/lesson/5a78e270-13c9-4691-8dd7-f78b4b625001 |
|
Сабақ тың соңы 5мин |
Рефлексия Футбол, волейбол, баскетбол доптарына қорытындысын түстер бойынша айқындау Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау. Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді. Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады. |
Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді. |
Баскетбол «Өте жақсы»
Волейбол
«Жақсы» Футбол
«Орташа» |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Акробатикалық элементтер кешені. Баскетбол.Кеудеден екі қолмен допты беру. 7 Ә сынып
Акробатикалық элементтер кешені. Баскетбол.Кеудеден екі қолмен допты беру. 7 Ә сынып
«Алматы облысы білім басқармасының еңбекшіқазақ ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің
«Абылай хан атындағы № 4 орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Бекітемін»
--------------
Мектеп директоры
Л.Тункаева
Ашық сабақ
Акробатикалық элементтер кешені.
Баскетбол.Кеудеден екі қолмен допты беру.
Дене шынықтыру пәні мұғалімі:Умирова Жадыра Мусаевна
Сабақтың тақырыбы: Акробатикалық элементтер кешені.
Баскетбол кеуден екі қолмен допты беру
|
Бөлім |
3-бөлім Гимнастика арқылы когнитивті және денені басқару дағдылары |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Умирова Жадыра Мусаевна |
|
|
Күні: |
13.11.2025ж |
|
|
Сынып: 7 «Ә» |
Қатысушылар саны:. Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Акробатикалық элементтер кешені Баскетбол кеудеден екі қолмен допты беру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жетілдіру мен қорытындылау Спорттық ойын ережелерін және әдіс-тәсілдерін меңгеру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 15мин |
Ұйымдастыру Зeйнiндepiн cабаққа шoғыpландыру «Сабақ беру үйреншікті жай шеберлік емес, ол үнемі жаңадан жаңаны табатын өнер» Ж.Аймауытов Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу үшін «Миға шабуыл» әдici Қандай суреттер көріп тұрсыңдар?
Ал енді бүгінгі өтетін тақырыбымыз Акробатикалық элементтер кешені. Баскетбол кеудеден екі қолмен допты беру 1.Акробатикалық жаттығулар дегеніміз не ? Техника қауіпсіздігін ескерту. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. 1.Денені қыздырып алмай күрделі жаттығуларды орындауға болмайтындығы есте ұстаңдар. 2.Гимнастикалық құрал-жабдықтарда тек қана мұғалімнің көмегімен жаттығу керек. 3.Жүгіріп келіп секіретін жолда және секіріп түсетін орында тұруға болмайды. 4.Секіріп түсетін жерлерге гинастикалық төсеніш төсеу қажет. 5.Спорт жабдықтарынан (ат, бөрене, гимнастикалық қабырға) секіргенде, жерге міндетті түрде екі аяқпен түсу керек. 6.Біріңнен соң бірің жүріп келе жатқан кезде және жаттығу орындау кезінде ара қашықтық қатаң сақталсын. 7.Гимнастикалық құрал-жабдықтардың қолдануға жарамдылығын анықтап алу қажеттілігін ұмытуға болмайды. Құрал-жабдықтардың таза болуын, тот баспауын қадағалап отыру керек. Снарядтарын бекітілуі мұқият тесерілсін. 8.Арқан бойымен төмен түскенде екі қолымен кезек ұстап, екі аяқпен демеп, асықпай түсу керек. 9.Гимнастика сабағында міндетті түрде арнаулы киім кию қажет екенін ұмытуға болмайды.
10.Гимнастикалық таяқшамен немесе секіртпемен жаттығу орындағанда, оларды жақын тұрған балаларға тигізіп алмауды қатты ескеру керек. Саптық жаттығулар: 1.Оңға бұрыл! 2.Солға бұрыл! 3.Кері айнал! 4.Секіріспен кері айнал! 5.Оңға! Жүру жаттығулары: а) қол жоғары, аяқтың ұшымен жүріп бас! ә) қол желкеде, өкшемен жүріп бас! б) қол белде, табанның сыртымен және ішкі жағымен бас! в) қол алда, жартылай отырып бас! г) қол еркін, толық отырып бас! ғ) Ысқырық бойынша жоғарыға секіріп,қолды соғу
ЖДЖ орындауын және Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.
|
Оқушылар тақырыпты анықтайды. Мақсатты айтады. Арқанға өрмелеп жатыр Есектен секіріп Тепе-теңдік сақтаған баланы Сұрақтың жауаптары: 1. Акробатикалық жаттығулар — бұл адамның күшін, ептілігін, тепе-теңдігін және икемділігін дамытатын дене қимылдары мен қозғалыстар жиынтығы. Мысалы, акробатикалық жаттығуларға мыналар жатады: Көпірше жасау (мостик) Көтеріліп тұру, аударылу, домалау Қолдың үстінде тепе-теңдікті сақтау Секіру және әртүрлі сальто элементтері Жаттығуларды қайталайды Жаттығуларды қайталайды Бой жазу және ЖДЖ жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру. |
«Суреттер сөйлейді»
|
Асқат Әлимов «Интербелсенді әдістерді қолдану» 2009 Алматы. «5 әдістен- 50 әдіске» әдістемелік жинақ Дене шынықтыруды оқытудың денені салауатты шынықтыру, спорттық-спецификалық қозғалу, техникалық қауіпсіздік дағдылары мен дене бітімі қабілеттерін меңгеруге бағытталған ӘНХ басшылыққа алу. https://www.youtube.com/watch?v=aVli4VCB2i0 бой жазу жаттығулары сілтемесі Жалпы дамыту жаттығулар сілтемесі |
|
Сабақ тың ортасы 25 мин |
Алға домалау жаттығу
жасаушы оқушы жиырылып отырады, бас екі тізенің арасына қарай
еңкейтіледі. Қауіпсіздендіруші көмекші бала бір қолының алақанын
оның желкесіне қояды. Аяқты тіреп итерілу қарсаңында және домалап
түсудің алдында қауіпсіздендіруші қолымн жаттығушының желкесіне
басып, басын төсенішке тигізбей, екі тізесіне қарай жақындатады,
сөйтіп,денені бірден аударып түсіруге көмектеседі. Алға қарай
домалап түсуді өз бетінше көмекшінің көмегінсіз жасап үйрену. Көпірше жасау Екі аяқты алшақ қойып, жамбасты ілгері жіберіп шалқайғанда, бас пен екі қолды артқа қарай қатар иіп, қолды жерге тіреу керек. 2 Жіберілуі мүмкін қателіктер: қол мен аяқтың бүгіліп кетуі, қол мен дене аралығы 180°-тан кем болуы, қолмен аяқтың арасы иық кеңдігінен не кең, не тар болуы және т.б. Қарлығаш жасау Қарлығаш кейпіне келу, алға аунап түсу, көпір жасау, жауырынға тұру, жартылай шатқа отыру. Колесо фортуны ойыны .
1.Акробатикалық жаттығулары дегеніміз не? 2Акробатикалық жаттығулар түрлері қандай? 3Тепе-теңдік жаттығулары дегеніміз не ? 4 Тепе-теңдік жаттығулап түрлері қандай? 5.Акробатика біздің заманымыздан бұрын қай жылы дами бастады? 6 Акробатика қай елдерде пайда болды? 7Акробатика Қазақстанда қай жылы дами бастады? 8 Қазақстанда тұңғыш чемпионат қай жылы өтілді Ал енді 3 сағатымызға байланысты Баскетбол добын екі қолмен кеудеден беру тоқталайық 1.Допты екі қолмен беру әдістері Кеудеден екі қолмен
беру Еденге екі қолмен соғып беру
«Геймификация» әдісі бойынша түсінгендерін зерттеу «Колесо» ойыны
«Қабырға сөзі» ойыны
|
Жаттығуды қайталайды Жаттығуды қайталайды Жаттығуды қайталайды Есімдері аталған білім алушы мұғалім қойған сұраққа жауап береді. Тақтаға шыққан суреттер арқылы баскетбол ойынының элементтерін атайды. |
|
https://www.youtube.com/watch? v=So792zB7f8E https://www.voutube.com/watch? V=g:T435OWgXy4 Слайдтағы көзге арналған жаттығулар сілтемесі https://www.youtube.com/watch?v=bJ1x6gK577c https://www.youtube.com/watch?v=bJ1x6gK577c https://www.youtube.com/watch?v=bJ1x6gK577c https://www.youtube.com/watch?v=bJ1x6gK577c https://wordwall.net/ru/resource/10693880 https://onlinemektep.org/schedule/07.03.2022/lesson/5a78e270-13c9-4691-8dd7-f78b4b625001 |
|
Сабақ тың соңы 5мин |
Рефлексия Футбол, волейбол, баскетбол доптарына қорытындысын түстер бойынша айқындау Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау. Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді. Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады. |
Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді. |
Баскетбол «Өте жақсы»
Волейбол
«Жақсы» Футбол
«Орташа» |
|
шағым қалдыра аласыз































