|
Тақырыбы: |
Аксиома. Теорема |
||||||||||||
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: Рабаева Марина Андрейқызы |
||||||||||||
|
7 сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.1 планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу; 7.1.1.5 кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу; 7.1.1.2 нүктелер мен түзулердің тиістілік аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.3 аксиоманың теоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату; 7.1.2.1 нүктелердің түзу мен жазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы); 7.1.1.6 кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.8 кесінділер мен бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.11 берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу; 7.1.2.2 түзулердің параллельдік аксиомасын білу;; |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Геометрия пәні туралы, қолданысы, салалары мен негізгі ұғымдарымен.танысады. |
||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Оқушылар тақырып ұғымын біледі, түснеді және есеп шығаруда пайдаланады |
|||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: геометрияның қолданысы туралы біледі Геометриялық негізгі ұғымдарды біледі. |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы(2-5 минут) |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы (6-40 минут) |
Топтарға жаңа тақырып бойынша Кітаппен жұмыс атқару үшін әр топқа кітаптағы тапсырмалармен жұмыс істеуді тапсыру, мағанасын талдау Тақырыптарға шолу Геометрия аксиомалары Аксиома (көне грекше: ἀξίωμα — лайықты қабылданған қағида) — нанымдылығы ақиқат (шындық) болғандықтан логикалық дәлелдеусіз алынатын қағида; теорияның ақиқат (шындық) ең бастапқы қағидасы.[1] “Аксиома” термині Ертедегі Грекияда пайда болған. Ол алғаш рет Аристотельдің (біздің заманымыздан бұрын 384 — 322 жылдары) еңбектерінде кездеседі.[2] Ал Евклид (біздің заманымыздан бұрын III ғасырда) аксиомалық жүйені пайдалана отырып өзінің басты еңбегі — “Негіздерді” жазды.[3] Математикалық теорияның негізі болып табылатын аксиомалар жүйесі де аксиомалар сияқты үнемі өзгертіліп әрі жетілдіріліп отырады. Аксиомалар жүйесіне оның қайшылықсыздығы, тәуелсіздігі және толықтығы сияқты негізгі талаптар қойылады. Аксиомалық тәсілдер геометрияда, арифметикада, ықтималдықтар теориясында тағы басқа салаларда кеңінен қолданылады. Қазақша аксиомалық әдіс.[4] Мысалы:
1 аксиома[
а) Қандай түзу болмасын, ол
түзуде жататын нүктелер де, жатпайтын нүктелер де болады.
|
||||||||||||
|
Бағалау кртитериі |
Дескриптор |
|
Кез келген есептерді шығару тәсілдерін мен анықтамаларды пайдаланады |
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді |
|
Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды |
|
|
Тапсырмалардың нәтижесін тексеру |
|
|
Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді |
Оқулық
Доп,текше кітап,дәптер,қалам,қарындаш.
№1Жұмыс дәптері
Сабақтың соңы( 41-45мин)
Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар
|
Геометрия пәні |
Геометрияның қолданысы, салалары |
Геометрияның негізгі ұғымдарын атаңыз |
Топтық жұмыс.
-
І топ
ІІ топ
Планиметрия
Стереометрия
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Аксиома. Теорема" 7 класс
|
Тақырыбы: |
Аксиома. Теорема |
||||||||||||
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: Рабаева Марина Андрейқызы |
||||||||||||
|
7 сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.1 планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу; 7.1.1.5 кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу; 7.1.1.2 нүктелер мен түзулердің тиістілік аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.3 аксиоманың теоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату; 7.1.2.1 нүктелердің түзу мен жазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы); 7.1.1.6 кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.8 кесінділер мен бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.11 берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу; 7.1.2.2 түзулердің параллельдік аксиомасын білу;; |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Геометрия пәні туралы, қолданысы, салалары мен негізгі ұғымдарымен.танысады. |
||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Оқушылар тақырып ұғымын біледі, түснеді және есеп шығаруда пайдаланады |
|||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: геометрияның қолданысы туралы біледі Геометриялық негізгі ұғымдарды біледі. |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы(2-5 минут) |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы (6-40 минут) |
Топтарға жаңа тақырып бойынша Кітаппен жұмыс атқару үшін әр топқа кітаптағы тапсырмалармен жұмыс істеуді тапсыру, мағанасын талдау Тақырыптарға шолу Геометрия аксиомалары Аксиома (көне грекше: ἀξίωμα — лайықты қабылданған қағида) — нанымдылығы ақиқат (шындық) болғандықтан логикалық дәлелдеусіз алынатын қағида; теорияның ақиқат (шындық) ең бастапқы қағидасы.[1] “Аксиома” термині Ертедегі Грекияда пайда болған. Ол алғаш рет Аристотельдің (біздің заманымыздан бұрын 384 — 322 жылдары) еңбектерінде кездеседі.[2] Ал Евклид (біздің заманымыздан бұрын III ғасырда) аксиомалық жүйені пайдалана отырып өзінің басты еңбегі — “Негіздерді” жазды.[3] Математикалық теорияның негізі болып табылатын аксиомалар жүйесі де аксиомалар сияқты үнемі өзгертіліп әрі жетілдіріліп отырады. Аксиомалар жүйесіне оның қайшылықсыздығы, тәуелсіздігі және толықтығы сияқты негізгі талаптар қойылады. Аксиомалық тәсілдер геометрияда, арифметикада, ықтималдықтар теориясында тағы басқа салаларда кеңінен қолданылады. Қазақша аксиомалық әдіс.[4] Мысалы:
1 аксиома[
а) Қандай түзу болмасын, ол
түзуде жататын нүктелер де, жатпайтын нүктелер де болады.
|
||||||||||||
|
Бағалау кртитериі |
Дескриптор |
|
Кез келген есептерді шығару тәсілдерін мен анықтамаларды пайдаланады |
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді |
|
Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды |
|
|
Тапсырмалардың нәтижесін тексеру |
|
|
Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді |
Оқулық
Доп,текше кітап,дәптер,қалам,қарындаш.
№1Жұмыс дәптері
Сабақтың соңы( 41-45мин)
Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар
|
Геометрия пәні |
Геометрияның қолданысы, салалары |
Геометрияның негізгі ұғымдарын атаңыз |
Топтық жұмыс.
-
І топ
ІІ топ
Планиметрия
Стереометрия
шағым қалдыра аласыз


