2017
жыл
|
Мектеп
тренері:
|
Тақырыбы:
|
Оқыту
мен оқуда АКТ қолдану мақсаттары. Оқу сапасын арттыру мақсатында
АКТ қолдану
әдістемесі.
|
Мақсаты:
|
Мұғалімдер оқу үдерісінде көмек көрсетуге
арналған сапалы педагогикалық құрал ретінде сыныпта АКТ тиімді
пайдалану қағидаттарын әзірлейді. Озық педагогикалық тәжірибе
негізінде сабақ жоспарына АКТ қолдану әдістерін
енгізеді.
|
Оқу
нәтижесі:
|
Мұғалімдер оқу үдерісінің танымдық,
эффектті, әлеуметтік бөліктеріне негізделе отырып АКТ
қолданылатындай сабақ жоспарларын
дайындайынды.
|
Түйінді
идеялар:
|
.
АКТ – оқуда мұғалімге көмек көрсететін педагогикалық әсерлі құрал,
ол мұғалімді алмастырмайды және және сабақ барысындағы оқушылардың
ойын-сауығы емес. Техникалық жағынан керемет АКТ тиімді түрде
қолданылмаған жағдайда белсенді емес болуы мүмкін. АКТ қолдану үш
аспектіні қамту керек: әлеуметтік (оқушылар арасындағы өзара
әрекеттестік), аффекттік (эмоциялық, жағымды, қызықты) және
танымдық (сабақтың оқу мақсатына жетуге
бағытталған)
|
Сабақ
барысы
|
Сергіту
сәті.
|
АКТ
қолдануға арналған
жаттығу.
|
Уақыт
|
Тренер
іс-әрекеті
|
Мұғалімдердің
іс-әрекеті
|
бағалау
|
3
мин
|
Топтарға
бөлу.
1-топ.
«Фотоаппарат»
2-топ.
«Бейнекамера»
3-топ
«флипчарт»,
4-топ
«PowerPoint»
|
Мұғалімдер электронды құралдар атауларына
байланысты 4 топқа
бөлінеді.
|
Тақырыпты ашу қолайлығын
көрсетеді
|
10
мин
Топпен
жұмыс
|
Зейінді шоғырландыру. Бейнеролик «Новые
компьютерные технологии в
образовании»көрсетіледі.
http//www.youtube.com/watch?v=8CRvK9FUHSk
Ақпараттық технология туралы мәлімет
тыңдау
ұсынылады.
|
Мұғалімдер топпен біріге отырып,
бейнероликті
тамашалайды.
Көру –
4 мин
Талқылау – 6
мин
|
Біз
қараған бейнероликтен не жайында ақпарат алдық? Қазіргі заманда
компьютер арқылы қандай мүмкіндіктерге қол жеткізе аламыз? Қандай
педагогикалық әдіс
қолданылды?
|
|
Социометрия
«Білім
ағашы» АКТ-ны пайдалану деңгейін
анықтау.
Сіз АКТ –ны қалай
пайдаланасыз?
18-20-
компьютерлік программаларды меңгеремін деп есептейді./жоғары
дәрежеде/
15-17
-қажетті программалардағы әрекеттердің кейбірін меңгермеймін деп
есептейді.
13 -
14программаны меңгеруде орта жолда тұрмын деп
есептейді.
10- 12
әріптесіммен ақпараттарды меңгеруім жеңіл деп
есептейді.
1-9-өздігінен АКТ-ны пайдалана алмаймын
деп
есептейді.0
|
|
|
АКТ
қолдану
|
Топтық
жұмыс
21
мин
|
«Конверт-сұрақ» әдісі
арқылы
топтарға сұрақтар беріледі.
Сұрақтар:
1-топқа
«Мектепте АКТ тиімді қолданудағы
кедергілер»,
2-топқа: «Жағдаяттарды шешеміз» әдісімен
сынып жағдайында АКТ-ны барынша қолдану жағдаяттарын
құрастыру,
3-топқа
сыныпта АКТ қолдануда туындайтын кедергілер тізімін
дайындау
4-топ
шешу жолдарын
іздеп.
|
Мұғалімдер өздеріне берілген тапырмаларды
топпен
орындайды.
Топта
талқылау-
5мин
Постерге түсіру –8
мин
Қорғау
– 8 мин
|
Топтар
бір-біріне 10 баллдық жүйе арқылы жұмыстарына кері байланыс
жасалады.
|
|
АКТ тиімді
тәжірибесі
|
27
мин
Топтық
жұмыс
|
Нұсқаулықпен
жұмыс
1 топ –
Білім салалары
54-бет
2 топ -
Пәндік білім, Педагогикалық білім, технологиялық білім
55-бет
3 топ –
Сандық видеоны қолдану 58-
бет
4 топ –
Ең үлкен қауіп: жеке ақпаратын ашатын оқушылар 62-
бет
Ең
үздік фильмге немесе таныстырылымға Оскар сыйлығын табыс
ету.
|
Топтарда
жұмыс
Оқуға –
5 мин
Топта
талқылау – 6
мин
АКТ мен
көрсету (видео, слайд) – 8
мин
Қорғау
– 8 мин
|
Мақтау,
мадақтау
Топтар
бірін-бірі
бағалайды.
«Екі
жұлдыз, бір ұсыныс»
әдісі
|
Қорытынды.
Рефлексия. 7
мин
Кері
байланыс
|
«Kahoot.it» ойыны арқылы қорытынды
жасалады.
«Алақан-жұдырық» әдісімен жүргізілген
жұмысты қорытындылау
ұсынылады.
Мұғалімдер тақырып егер тиімді болды, АКТ
қолдану оқу сапасын арттыруға көмегі бар дегендері алақанын,
тиімділігі аз дегендер 3 саусағын, ал мүлдем қажеттілігі жоқ
дегендер жұдырығын
көрсетеді.
|
|
Өзара
бағалау
|
|