Күні: 27.10.2017 Сыныбы: 3 Г
Сабақтың тақырыбы: «Алдар көсе – тігінші» қызық мультфильм
Мақсаты:
Білімділік: мультфильм тақырыбындағы жаңа сөздерді дұрыс айтып және сөйлесім барысында дұрыс қолдана білуге баулу. Тақырыпқа қатысты сөздің мағынасы мен қолдану аясын түсіндіре келе мәтін құрауға үйрету.
Дамытушылық: Жаңа тақырып аясында берілген қысқа мәтіндер бойынша жүмыс ақпараттық- танымдық қабілетін шындау
Тәрбиелік: сипаттама мәтіндер арқылы оқушылардың бойында эстетикалық сезімін қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже: қарапайым тілдлік үлгілер арқылы мультфильмнің балалар өміріндегі рөлін түсіндіреді, тақырыпқа қатысты қысқа сөйлемдерді қолдану арқылы ақпарат бере алады, сурет бойынша сұрақтарға жауап беріп өзінің үнататын мультфильмдері туралы мәтін құрай алады
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру,сұрақ-жауап, «Шаттық шеңбері» тренингі, «Бағдаршам» тәсілі, сергіту сәті.
Сабақтың құрал-жабдықтары: оқулық – «Қазақ тілі Тілашар» Ф.Ш.Оразбаева, Ж.Т.Даулетбекова, Р.С.Рахметова,А.Қ.Рауандина – Алматы:Көкжиек-Горизонт баспасы, 2015ж. интерактивті тақта(слайд), тапсырмалар жазылған кеспе қағаздар.
Құрал – жабдықтар: интерактивті тақта(слайд),тапсырмалар жазылған кеспе қағаздар.
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру кезеңі (сәлемдесу, оқушылардың көңіл – күйін сабаққа сай ұйымдастыру). Сабаққа келмеген оқушыларды белгілеу .
-
Сабақтың тақырыбын, мақсатын, тапсырмаларды айту
-
Үй тапсырмасын тексеру.
-
Сөздікпен жұмыс
-
Жаңа сабақты меңгерту.
-
Сабақтың тақырыбын анықтау, мұғалімнің түсіндіруі.
-
Жаңа сөздермен жұмыс
-
Мультфильм көру
-
Мәтінмен жұмыс
-
Сурет бойынша сұраққа жауап беру
-
Дәптермен жұмыс
-
Сергіту сәті
-
Қызықты диалог
-
Жаңа сабақты бекіту.
-
Дұрыс/бұрыс ойыны
-
Сәйкестендір
-
Қорытындылау, бағаларды қою.
-
Үй тапсырмасы
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1 слайд
• Сәлеметсіңдер ме, балалар!
• Көңіл-күйлерің қалай? (Интерактивті тақта)
• Олай болса, балалар, мына тақтада берілген белгілердің ішінен қазіргі көңіл-күйлеріңе қайсысы жақын, сол суретті таңдай қойыңдар.
Көңіл-күйім өте жақсы Көңіл-күйім жақсы Көңіл-күйім жоқ
2 слайд
Құтты шуақ шашылсын
Құтты қонақ келіпті
Төрімізге еніпті
Амандасу үлкенге, тәрбиенің басы ғой
Сәлеметсіздер ме!
Енді балалар шаттық шеңбер жасап , бір бірімізге жылы лебімізді білдірейік
1. Әрқашан әдемі болайық! 7. Аспанымыз ашық болсын!
2. Аналарымыз аман болсынІ 8. Күніміз сәтті өтсін!
3. Күніміз жарық болсын! 9. Деніміз сау болсын!
4. Мектебіміз жайнай берсін! 10. Әрқашан күліп жүрейік!
5. Мұғалімдеріміз аман болсынІ 11. Жарқырап жүрейік!
6. Бес қойсын! 12. Бәріміз дос болайық!
Орнымызға жайғасып, сабағымызды әрі қарай жалғастырайық.
1. Жылдың қандай мезгілі?
2. Күз айларын ата
3. Күзде күн қандай болады?
4. Күзде қандай мерекелер бар?
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сөздік сұрау
ерте ,ерте,ертеде-давным - давно
ақсақал-старец
кішкентай ай - маленькая луна
үлкен ай – большая луна
көйлек-платье
тікті –сшил
ренжіді-обиделась
күн сайын – каждый день
2. І,ІІ деңгей. Мәтін бойынша түсінік айту.
ІІІ деңгей. Мәтінді оқу, аудару
ІІІ. Жаңа сабақ.
3-слайд. Адасқан әріптер Арлда есөк - гінінші Алдар көсе – тігінші
4- слайд. Жаңа сөздер.
Жұрт-люди
Сараң- скупой, жадный
Тапқыр-находчивый
Жарты метр – пол метра
Тақия - тюбетейка
Іскер-деловой, предпримчивый
Мата – ткань
Айлакер – ловкач, хитрец
Сөздік бойынша жұмыс.
*мұғалім мәнерлеп оқиды;
*оқушылар мұғалімнен кейін барлығы дауыстап оқиды;
*оқушылар тізбектеп оқиды;
*сөз тіркесін, сөйлемдер құрастырады.!
5-слайд. «Алдар көсе - тігінші» мультфильмін көріп, тамашалайды.
-Мультфильм не туралы?
6-слайд. Мәтінмен жұмыс
«Алдар көсе - тігінші»
Сараң бай болды. Ол Алдар көсеге: «Он тақия тік»,-деді. Алдар көсе он тақия тікті. Бай тақияларды киді. Тақия байдың басына кішкентай болды. Бай ренжіді. Бай сараң. Алдар көсе тапқыр. Алдар көсе сараң емес.
Мәтін бойынша жұмыс
І топ:
1.Мәтінді оқып шығыңдар.
2.Мәтінді аударыңдар.
ІІ топ:
1. Мәтіннен жуан және жіңішке сөздерді теріп жазыңдар.
2. Мәтінге сұрақ құрастырыңдар.
ІІІ топ:
1. Мәтінді ретімен әңгімелеп беріңдер.
2. Асты сызылған сөздердің антонимін табыңдар.
7-слайд. Сурет бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер.
Сараң бай не деді?
Алдар көсе не істеді?
Тақиялар қандай?
Бай не істеді?
Ол қандай?
8-слайд. Жазылым.Сурет бойынша сөйлемдерді толықтырып жаз.
Дәптермен жұмыс.
1-тапсырма.
1. ................... он ....................... тікті.
2. ...................... тақияларды киді.
3. ................. байға кішкентай болды.
2-тапсырма. Жіктеңдер.
І топ: «тік», ІІ топ: «ки», ІІІ топ: «ал»
.
Сергіту сәті. Әлқисса.
Жұптық жұмыс. Досыңмен «Алдар көсе - тігінші» мультфильмі туралы диалог құрыңдар.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
Сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтаңыздар. Дұрыс-бұрыс
|
Ақпарат |
дұрыс |
бұрыс |
|
1.Бұл «Тігінші мен ай » деп аталады. |
|
- |
|
2.Бұл ертегі бауырсақ туралы. |
|
- |
|
3. Ертеде сараң бай болды. |
+ |
|
|
4. Ол Алдарға 10 тақия тік деді. |
+ |
|
|
5. Алдар көсе бес тақия тікті. |
|
- |
|
6. Бай тақияларды киді. |
+ |
|
|
7. Тақия байдың басына үлкен болды. |
|
- |
|
8. Бай ренжіді. |
+ |
|
|
9. Бай сараң емес. |
|
- |
|
10. Алдар көсе тапқыр |
+ |
|
|
11. Алдар көсе сараң |
|
- |
8-тапсырма. Сөйлемнің аяғын екінші бағаннан тауып, сәйкестендіру.
|
1. Сараң бай 2. Он тақия тік 3. Алдар көсе он тақия 4. Бай тақияларды 5. Тақия байдың басына 6. Бай 7. Алдар көсе 8. Бай 9.«Алдар көсе - тігінші» мультфильмі маған |
|
Ұнады Сараң Болды Тікті Кішкентай Ренжіді Тапқыр Деді Киді |
9-тапсырма «Ой шақыру». Кім сараң? Кім сараң емес? Неге? Суретімен тұрады
V. Қорытындылау
-Мультфильм қалай аталады?
-Бұл мультфильм «Алдар көсе - тігінші» деп аталады.
-Мультфильм не туралы?
-Бұл мультфильм Алдар көсе мен сараң бай туралы. Сараң бай болды. Ол Алдар көсеге: «Он тақия тік»,-деді. Алдар көсе он тақия тікті. Бай тақияларды киді. Тақия байдың басына кішкентай болды. Бай ренжіді. Бай сараң. Алдар көсе тапқыр. Алдар көсе сараң емес.
- Мультфильм сендерге ұнады ма?
- «Алдар көсе - тігінші» мультфильмі маған ұнады.
Рефлексия
Егер бүгінгі сабақты өте жақсы түсінсең, жасыл бағдаршамға, ал сабақты түсінсең, сарыға,сабақты түсінбесең қызыл бағдаршамға қойыңдар.
Сабақта көрсеткен білімдері мен белсенділіктерін ескере отырып бағалау.
Бағалау
Смайликтер арқылы бағалау
VI Үйге тапсырма беру.
1.Сөздік жаттау
2.Алдар көсе туралы мультфильм көріп, оны әңгімелеу.
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алдар көсе -тігінші 3-сынып күнделікті сабақ жоспары
Алдар көсе -тігінші 3-сынып күнделікті сабақ жоспары
Күні: 27.10.2017 Сыныбы: 3 Г
Сабақтың тақырыбы: «Алдар көсе – тігінші» қызық мультфильм
Мақсаты:
Білімділік: мультфильм тақырыбындағы жаңа сөздерді дұрыс айтып және сөйлесім барысында дұрыс қолдана білуге баулу. Тақырыпқа қатысты сөздің мағынасы мен қолдану аясын түсіндіре келе мәтін құрауға үйрету.
Дамытушылық: Жаңа тақырып аясында берілген қысқа мәтіндер бойынша жүмыс ақпараттық- танымдық қабілетін шындау
Тәрбиелік: сипаттама мәтіндер арқылы оқушылардың бойында эстетикалық сезімін қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже: қарапайым тілдлік үлгілер арқылы мультфильмнің балалар өміріндегі рөлін түсіндіреді, тақырыпқа қатысты қысқа сөйлемдерді қолдану арқылы ақпарат бере алады, сурет бойынша сұрақтарға жауап беріп өзінің үнататын мультфильмдері туралы мәтін құрай алады
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру,сұрақ-жауап, «Шаттық шеңбері» тренингі, «Бағдаршам» тәсілі, сергіту сәті.
Сабақтың құрал-жабдықтары: оқулық – «Қазақ тілі Тілашар» Ф.Ш.Оразбаева, Ж.Т.Даулетбекова, Р.С.Рахметова,А.Қ.Рауандина – Алматы:Көкжиек-Горизонт баспасы, 2015ж. интерактивті тақта(слайд), тапсырмалар жазылған кеспе қағаздар.
Құрал – жабдықтар: интерактивті тақта(слайд),тапсырмалар жазылған кеспе қағаздар.
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру кезеңі (сәлемдесу, оқушылардың көңіл – күйін сабаққа сай ұйымдастыру). Сабаққа келмеген оқушыларды белгілеу .
-
Сабақтың тақырыбын, мақсатын, тапсырмаларды айту
-
Үй тапсырмасын тексеру.
-
Сөздікпен жұмыс
-
Жаңа сабақты меңгерту.
-
Сабақтың тақырыбын анықтау, мұғалімнің түсіндіруі.
-
Жаңа сөздермен жұмыс
-
Мультфильм көру
-
Мәтінмен жұмыс
-
Сурет бойынша сұраққа жауап беру
-
Дәптермен жұмыс
-
Сергіту сәті
-
Қызықты диалог
-
Жаңа сабақты бекіту.
-
Дұрыс/бұрыс ойыны
-
Сәйкестендір
-
Қорытындылау, бағаларды қою.
-
Үй тапсырмасы
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1 слайд
• Сәлеметсіңдер ме, балалар!
• Көңіл-күйлерің қалай? (Интерактивті тақта)
• Олай болса, балалар, мына тақтада берілген белгілердің ішінен қазіргі көңіл-күйлеріңе қайсысы жақын, сол суретті таңдай қойыңдар.
Көңіл-күйім өте жақсы Көңіл-күйім жақсы Көңіл-күйім жоқ
2 слайд
Құтты шуақ шашылсын
Құтты қонақ келіпті
Төрімізге еніпті
Амандасу үлкенге, тәрбиенің басы ғой
Сәлеметсіздер ме!
Енді балалар шаттық шеңбер жасап , бір бірімізге жылы лебімізді білдірейік
1. Әрқашан әдемі болайық! 7. Аспанымыз ашық болсын!
2. Аналарымыз аман болсынІ 8. Күніміз сәтті өтсін!
3. Күніміз жарық болсын! 9. Деніміз сау болсын!
4. Мектебіміз жайнай берсін! 10. Әрқашан күліп жүрейік!
5. Мұғалімдеріміз аман болсынІ 11. Жарқырап жүрейік!
6. Бес қойсын! 12. Бәріміз дос болайық!
Орнымызға жайғасып, сабағымызды әрі қарай жалғастырайық.
1. Жылдың қандай мезгілі?
2. Күз айларын ата
3. Күзде күн қандай болады?
4. Күзде қандай мерекелер бар?
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сөздік сұрау
ерте ,ерте,ертеде-давным - давно
ақсақал-старец
кішкентай ай - маленькая луна
үлкен ай – большая луна
көйлек-платье
тікті –сшил
ренжіді-обиделась
күн сайын – каждый день
2. І,ІІ деңгей. Мәтін бойынша түсінік айту.
ІІІ деңгей. Мәтінді оқу, аудару
ІІІ. Жаңа сабақ.
3-слайд. Адасқан әріптер Арлда есөк - гінінші Алдар көсе – тігінші
4- слайд. Жаңа сөздер.
Жұрт-люди
Сараң- скупой, жадный
Тапқыр-находчивый
Жарты метр – пол метра
Тақия - тюбетейка
Іскер-деловой, предпримчивый
Мата – ткань
Айлакер – ловкач, хитрец
Сөздік бойынша жұмыс.
*мұғалім мәнерлеп оқиды;
*оқушылар мұғалімнен кейін барлығы дауыстап оқиды;
*оқушылар тізбектеп оқиды;
*сөз тіркесін, сөйлемдер құрастырады.!
5-слайд. «Алдар көсе - тігінші» мультфильмін көріп, тамашалайды.
-Мультфильм не туралы?
6-слайд. Мәтінмен жұмыс
«Алдар көсе - тігінші»
Сараң бай болды. Ол Алдар көсеге: «Он тақия тік»,-деді. Алдар көсе он тақия тікті. Бай тақияларды киді. Тақия байдың басына кішкентай болды. Бай ренжіді. Бай сараң. Алдар көсе тапқыр. Алдар көсе сараң емес.
Мәтін бойынша жұмыс
І топ:
1.Мәтінді оқып шығыңдар.
2.Мәтінді аударыңдар.
ІІ топ:
1. Мәтіннен жуан және жіңішке сөздерді теріп жазыңдар.
2. Мәтінге сұрақ құрастырыңдар.
ІІІ топ:
1. Мәтінді ретімен әңгімелеп беріңдер.
2. Асты сызылған сөздердің антонимін табыңдар.
7-слайд. Сурет бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер.
Сараң бай не деді?
Алдар көсе не істеді?
Тақиялар қандай?
Бай не істеді?
Ол қандай?
8-слайд. Жазылым.Сурет бойынша сөйлемдерді толықтырып жаз.
Дәптермен жұмыс.
1-тапсырма.
1. ................... он ....................... тікті.
2. ...................... тақияларды киді.
3. ................. байға кішкентай болды.
2-тапсырма. Жіктеңдер.
І топ: «тік», ІІ топ: «ки», ІІІ топ: «ал»
.
Сергіту сәті. Әлқисса.
Жұптық жұмыс. Досыңмен «Алдар көсе - тігінші» мультфильмі туралы диалог құрыңдар.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
Сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтаңыздар. Дұрыс-бұрыс
|
Ақпарат |
дұрыс |
бұрыс |
|
1.Бұл «Тігінші мен ай » деп аталады. |
|
- |
|
2.Бұл ертегі бауырсақ туралы. |
|
- |
|
3. Ертеде сараң бай болды. |
+ |
|
|
4. Ол Алдарға 10 тақия тік деді. |
+ |
|
|
5. Алдар көсе бес тақия тікті. |
|
- |
|
6. Бай тақияларды киді. |
+ |
|
|
7. Тақия байдың басына үлкен болды. |
|
- |
|
8. Бай ренжіді. |
+ |
|
|
9. Бай сараң емес. |
|
- |
|
10. Алдар көсе тапқыр |
+ |
|
|
11. Алдар көсе сараң |
|
- |
8-тапсырма. Сөйлемнің аяғын екінші бағаннан тауып, сәйкестендіру.
|
1. Сараң бай 2. Он тақия тік 3. Алдар көсе он тақия 4. Бай тақияларды 5. Тақия байдың басына 6. Бай 7. Алдар көсе 8. Бай 9.«Алдар көсе - тігінші» мультфильмі маған |
|
Ұнады Сараң Болды Тікті Кішкентай Ренжіді Тапқыр Деді Киді |
9-тапсырма «Ой шақыру». Кім сараң? Кім сараң емес? Неге? Суретімен тұрады
V. Қорытындылау
-Мультфильм қалай аталады?
-Бұл мультфильм «Алдар көсе - тігінші» деп аталады.
-Мультфильм не туралы?
-Бұл мультфильм Алдар көсе мен сараң бай туралы. Сараң бай болды. Ол Алдар көсеге: «Он тақия тік»,-деді. Алдар көсе он тақия тікті. Бай тақияларды киді. Тақия байдың басына кішкентай болды. Бай ренжіді. Бай сараң. Алдар көсе тапқыр. Алдар көсе сараң емес.
- Мультфильм сендерге ұнады ма?
- «Алдар көсе - тігінші» мультфильмі маған ұнады.
Рефлексия
Егер бүгінгі сабақты өте жақсы түсінсең, жасыл бағдаршамға, ал сабақты түсінсең, сарыға,сабақты түсінбесең қызыл бағдаршамға қойыңдар.
Сабақта көрсеткен білімдері мен белсенділіктерін ескере отырып бағалау.
Бағалау
Смайликтер арқылы бағалау
VI Үйге тапсырма беру.
1.Сөздік жаттау
2.Алдар көсе туралы мультфильм көріп, оны әңгімелеу.
.
шағым қалдыра аласыз













