|
Бөлім: 8-бөлім: Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет. Сөз мәдениеті Сабақтың тақырыбы: Лувр музейі |
Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті |
||||||
|
Күні: 5.10.22 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
СЫНЫП: 10 Т1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары |
10.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау 10.4.1.1.мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
Негтив |
||||||
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Музей, тарихи ескерткіштер, опера |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Диалог пен жазуға пайдалы сөздер тізбегі: Менің ойымша..... Менің пікірімше.... Қорытындылай келе...... |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру бөлімі Үй тапсырмасын сұрау
Төмендегі сөздерге анықтама беріп көр: Музей, тарихи ескерткіштер, опера, галерея, экспонат 1-тапсырма «Жұптас. Ойлан. Бөліс» тәсілімен сұрақтарға жауап беріңдер
ҚБ |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы
|
2-тапсырма Мәтінді түсініп оқып, мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтаңдар. Лувр –Париж қаласындағы сәулет ескерткіші, өнер музейі. Алғаш франзуц патшаларының сарайы ретінде ескі қамал орнына 13-14 ғасырларда тұрғызылған. 17 ғасырдың екінші жартысында Лувр патша сарайы болудан қалып, патшаның жеке көркемсурет коллекциясын сақтау ордасына айналды. 1791 жылғы Конвет декреті негізінде Лувр ұлттық көркемсурет музейі мәртебесін алып, 1793 жылғы 8 қарашадан халыққа қызмет көрсете бастады. Музейдің негізін бұрынғы корольдік мұралар жинағы, сондай-ақ монастырлар мен шіркеуден және бай әулеттерден жиналған жалпы ұлттық мүддеге қызмет еткен колекциялар құрайды. Лувр экспонаттары Наполеон жаулап алған елдердің қымбат қазыналарымен, шетелден сатып алған өнер туындыларымен,түрлі қайырымдылық шаралардан түскен ,бұйым, заттармен толықтырылды. 20 ғасырдың 90-жылдарындағы кескіндеме мен мүсіндеме катологі бойынша , музей қорында 30 мыңдай туынды болған. Луврда Б.Микеланджелоның , Лоенардо до Винчидің, С.Рафаэльдің, В.Тицианның, П.Веронездің, Я.Ван ЭЖйктің, П,Рубенстің, Х.Ремрандттың т.б туындылары қойылған. Лувр құрамында 1947 жылы галерея ретінде ашылған Импрессионизм музейі мен оранжерея кіреді. Сөздік:
Оранжерея (франц. orangerіe, orange – апельсин) немесе жылыжай – өсімдіктер өсіру мен оларды күтіп-баптау үшін арнайы жасалған әйнектелген ғимарат. ҚБ 3-тапсырма. Мәтіндегі ақпаратты ғаламдыққ мәселемен байланыстырыңдар.
«Артық болмас білгенің» Уффици галереясы (Флоренция, Италия) Әлемнің ең таңдаулы әрі ең үлкен көркемсурет және мүсін музейі Флоренцияның Уффици алаңында орын тепкен. Музейдің суреттер коллекциясында Джотто, Симоне Мартинт, Леонардо до Винчи, Рафаэлб, Микеландджелло және Караваджо , Дюрер, Рембрандт және Рубенс сынды әлем мойындаған тұлғалардың туындылары қойылған. 4-тапсырма. Оқылым және «Артық болмас» айдарындағы мәтін бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазыңдар.( конспектілеңдер) ҚБ 6-тапсырма. Үш топқа бөлініп, берілген тапсырманы орындаңдар. 1-топ: Оқылым мәтінінен 5 сөзді синонимімен ауыстырып жазыңдар. 2-топ: Ең әйгілі музейлер жайында сұхбат құрыңдар. 3-топ: «Музей» сөзіне «5 жолды өлең» әдісімен өлең құрастырыңдар ҚБ |
|
|||||
|
2 минут |
• Рефлексия. Сабақта • Мен ..............................................білдім. • Мен .......................................... үйрендім. • Маған ...................................... ұнады. • Мен .......................................... қиналдым. |
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларды дамытуды қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ сілтемелері Құндылықтар сілтемелері |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1:
2: |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет. Сөз мәдениеті. Лувр музейі
Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет. Сөз мәдениеті. Лувр музейі
|
Бөлім: 8-бөлім: Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет. Сөз мәдениеті Сабақтың тақырыбы: Лувр музейі |
Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті |
||||||
|
Күні: 5.10.22 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
СЫНЫП: 10 Т1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары |
10.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау 10.4.1.1.мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
Негтив |
||||||
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Музей, тарихи ескерткіштер, опера |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Диалог пен жазуға пайдалы сөздер тізбегі: Менің ойымша..... Менің пікірімше.... Қорытындылай келе...... |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру бөлімі Үй тапсырмасын сұрау
Төмендегі сөздерге анықтама беріп көр: Музей, тарихи ескерткіштер, опера, галерея, экспонат 1-тапсырма «Жұптас. Ойлан. Бөліс» тәсілімен сұрақтарға жауап беріңдер
ҚБ |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы
|
2-тапсырма Мәтінді түсініп оқып, мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтаңдар. Лувр –Париж қаласындағы сәулет ескерткіші, өнер музейі. Алғаш франзуц патшаларының сарайы ретінде ескі қамал орнына 13-14 ғасырларда тұрғызылған. 17 ғасырдың екінші жартысында Лувр патша сарайы болудан қалып, патшаның жеке көркемсурет коллекциясын сақтау ордасына айналды. 1791 жылғы Конвет декреті негізінде Лувр ұлттық көркемсурет музейі мәртебесін алып, 1793 жылғы 8 қарашадан халыққа қызмет көрсете бастады. Музейдің негізін бұрынғы корольдік мұралар жинағы, сондай-ақ монастырлар мен шіркеуден және бай әулеттерден жиналған жалпы ұлттық мүддеге қызмет еткен колекциялар құрайды. Лувр экспонаттары Наполеон жаулап алған елдердің қымбат қазыналарымен, шетелден сатып алған өнер туындыларымен,түрлі қайырымдылық шаралардан түскен ,бұйым, заттармен толықтырылды. 20 ғасырдың 90-жылдарындағы кескіндеме мен мүсіндеме катологі бойынша , музей қорында 30 мыңдай туынды болған. Луврда Б.Микеланджелоның , Лоенардо до Винчидің, С.Рафаэльдің, В.Тицианның, П.Веронездің, Я.Ван ЭЖйктің, П,Рубенстің, Х.Ремрандттың т.б туындылары қойылған. Лувр құрамында 1947 жылы галерея ретінде ашылған Импрессионизм музейі мен оранжерея кіреді. Сөздік:
Оранжерея (франц. orangerіe, orange – апельсин) немесе жылыжай – өсімдіктер өсіру мен оларды күтіп-баптау үшін арнайы жасалған әйнектелген ғимарат. ҚБ 3-тапсырма. Мәтіндегі ақпаратты ғаламдыққ мәселемен байланыстырыңдар.
«Артық болмас білгенің» Уффици галереясы (Флоренция, Италия) Әлемнің ең таңдаулы әрі ең үлкен көркемсурет және мүсін музейі Флоренцияның Уффици алаңында орын тепкен. Музейдің суреттер коллекциясында Джотто, Симоне Мартинт, Леонардо до Винчи, Рафаэлб, Микеландджелло және Караваджо , Дюрер, Рембрандт және Рубенс сынды әлем мойындаған тұлғалардың туындылары қойылған. 4-тапсырма. Оқылым және «Артық болмас» айдарындағы мәтін бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазыңдар.( конспектілеңдер) ҚБ 6-тапсырма. Үш топқа бөлініп, берілген тапсырманы орындаңдар. 1-топ: Оқылым мәтінінен 5 сөзді синонимімен ауыстырып жазыңдар. 2-топ: Ең әйгілі музейлер жайында сұхбат құрыңдар. 3-топ: «Музей» сөзіне «5 жолды өлең» әдісімен өлең құрастырыңдар ҚБ |
|
|||||
|
2 минут |
• Рефлексия. Сабақта • Мен ..............................................білдім. • Мен .......................................... үйрендім. • Маған ...................................... ұнады. • Мен .......................................... қиналдым. |
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларды дамытуды қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ сілтемелері Құндылықтар сілтемелері |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1:
2: |
|||||||
шағым қалдыра аласыз














