Әлеуметтік инфрақұрылым

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Әлеуметтік инфрақұрылым

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал әрине мұғалімге керек
Материалдың қысқаша нұсқасы


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2

Әлеуметтік-экономикалық ресурстар


Мектеп: Қ.Сұлтанбеков о/м

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Сартаева А.Л.

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Әлеуметтік инфрақұрылым



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.5.2.2 - қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде әлеуметтік инфрақұрылым элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді

Сабақтың мақсаты

Қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде әлеуметтік инфрақұрылым элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді.

  • Әлеуметтік инфрақұрылым туралы білуі, түсінуі

  • Қазақстанның рекреациялық ресурстарының мүмкіндіктерін анықтау

  • Әлеуметтік инфрақұрылым салаларының маңыздылығына баға беру

Бағалау критерийі

  1. Әлеуметтік инфрақұрылым туралы біледі

  2. Әлеуметтік инфроқұрылым салалары туралы түсінеді

  3. Рекреациялық ресурстарға баға береді

Тілдік мақсаттар


Пәндік терминология: «әлеуметтік инфрақұрылым», «қызмет», «әлеуметтік

инфрақұрылым салалары/элементтері», «рекреация», «рекреациялық

ресурстар».

  1. .(айтылым)

  2. Қазақстанның әлеуметтік ифрақұрылым туралы жазады.(жазылым)

  3. Әлеуметтік инфрақұрылым туралы мағлұмат алады. (оқылым)

  4. Қазақстанның әлеуметтік инфрақұлым туралы электронды оқулықтан мағлұмат тыңдайды.(тыңдалым)


Құндылықтарға баулу




Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу.

Еңбек және шығармашылық,өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыс

Экономика,тарих,саяси және әлеуметтік салалармен байланысы бар (тақырыпты анықтаймын)

Алдыңғы білім


Көлік инфрақұрылым туралы біледі.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Ұйымдастыру (сәлемдесу,түгендеу,дайындығын қарау)

(С) «Миға шабуыл» әдісі .Қызығушылығын ояту,жағымды орта құру.

Мұғалім оқушылармен әнгімелесу жүргізеді.

  • Көлік жүйесі дегеніміз не?

  • Көліктің негізгі түрлері ата?

  • Барлық көлік түрлері қаншаға бөлінеді?

  • Қазақстанда қанша меридиан бағытындағы теміржол магистралі бар?

Сұрақтар арқылы оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалайды.

(С) Сабақтың тақырыбын анықтау үшін бейнежазба көрсетемін:













Оқушыларға тілектер жазылған тәтті кәмпиттер таратамын.Тілектерінің бірінші сөзінің бас әрпіне байланысты топтасады.

А) А әрпінен басталатын тілектерді алғандар бір топқа;

Ә) Б әрпінен басталатын тілектерді алғандар бір топқа;

Б) Ә әрпінен басталатын тілектерді алғандар бір топқа;

«Үш қадамды сұхбат» әдісі

(М) 1.Қазақстанда қандай қызмет көрсету орталықтары бар?

2.Осы аталғандардың халыққа пайдасы барма?

Олай болса сабақтың тақырыбы : Әлеуметтік инфрақұрылым

Сабақтың оқу мақсаты: Қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде әлеуметтік инфрақұрылым элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді.

Сабақ соңында неге қол жеткізу керек деп ойлайсыз:------



«Топтастыру әдісі»: Қазіргі қоғамдағы жаңа инфрақұрылымды жинақтау










































Интербелсенді тақта







Тілек жазылған тәтті кәмпиттер

Сабақтың ортасы


«ДЖИГСО» әдісі

1 топ-Әлеуметтік инфрақұрылым

2 топ-Әлеуметтік инфрақұрылымның салалары

3 топ- Рекреацялық ресурс



(ТЖ)Оқушылар берген тақырыпшаны толық оқып шықты. Әр топтан өкіл шығып, қарсы топқа барып түсіндірді.





Таныстырылым жасайды:

  • Әлеуметтік инфрақұрылымды толық жеткізеді

- Әлеуметтік инфрақұрылымның салалары

- Рекреацялық ресурс



Дискриптор

  1. Тақырыпқа сай безендірілуі

  2. Тақырыптың мазмұнының ашылуы

  3. Таныстырушының тақырыпты аша алуы





































(С) 1- тапсырма: Әлеуметтік инфрақұрылымның салалары



Сауда

Тұрмыстық

Денсаулық

Білім беру



















(С) 2-тапсырма

1. Әлеуметтік инфрақұрылымға (қызмет көрсету): білім беру, денсаулық сақтау,

сауда, қоғамдық тамақтану, тұрмыстық қызмет көрсету, театрлар,

кинотеатрлар т.б жатады. Осы түрлерді екі үлкен салаға біріктіріңіз:











Әлеуметтік-тұрмыстық

Әлеуметтік-мәдени











«Өзара бағалау» әдісі

Дескриптор

- әлеуметтік инфроқұрылымды әлеуметтік-тұрмыстық және

әлеуметтік-мәдени салаларына ажыратады;

- ел экономикасының дамуындағы сауданың рөліне баға береді;

- өзі тұратын жерде әлеуметтік инфроқұрылымның дамыған

элементтерін анықтайды.















Постер

Сабақтың соңы


Кері байланыс «Смайлинк»

Сөйлемдерді аяқтаңыз

1. Әлеуметтік инфроқұрылым ..... туралы білдім.

2.Әлеуметтік инфроқұрылымның кешені туралы ....қызықты болды

3. Рекреация туралы...........болды.

4.Рекреациялық ресурс туралы түсінікті болды, түсініксіз болды.(астын сыз)

5. Қиын болған сұрақ_________________________________









Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

мен оқушыларға түрлі тапсырмалар орындағанда оларға тақырыпты түсінуіне және жұмыс жасауға барынша қолдау көрсетуге тырысамын.

  • Қалыптастырушы бағалау

  • Өзара бағалау әдісі

  • Кері байланыс

  • Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

  • Алтын ереже



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.



















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.12.2018
1694
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі