Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән мұғалімі: Ихсанова Асель Тунгышбековна
Пән: Алгебра және анализ бастамалары
Мерзімі: 18.09.2017
Сынып: 11
Тақырыбы: Алғашқы функция және анықталмаған интеграл.
Мақсаты: Оқытудағы жаңа тәсілдерді қолдана отырып, алғашқы функция ұғымын, алғашқы функцияның анықтамасын, оның геометриялық мағынасын айқындау үшін тақырыпты оқушылардың өздері меңгеруін ұйымдастыру.
Міндеттері:
-
Өткен материалды талдай отырып, жаңа тақырыпты ашуға бағыт-бағдар беру;
-
Оқушыларды енгізілген жаңа ұғымдарды есептер шығаруда сауатты қолдануға дағдыландыру, білімдерін жүйелі дамытып, ғылыми көзқарас қалыптастыру;
-
Тақырыпты меңгеруде сыни тұрғыдан ойлау арқылы ақпарат көздерімен жұмыс.
Қолданылғын модульдер: «Оқыту мен оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау» , «Оқытуды басқару және көшбасшылық»
Сабақтың әдіс-тәсілі: Топтық жұмыс, жеке, жұптық жұмыс, диалогтық оқыту «Ой қозғау», сыни ойлау, «Джигсо», «Кубизм» стратегиялары, сергіту сәті «Қызыл өрік», «Математикалық эстафета», кері байланыс, рефлексия.
|
Сабақ кезеңі |
Жоспар мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
І. Кіріспе 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бөлу Үй тапсырмасын сұрау |
Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа даярлығын қадағалау. Жұмысқа жағымды көңілді қамтамассыз ету. Оқушыларды суреттің бөліктерін жинақтау арқылы топқа бөлу. Топ басшысына бағалау парағы таратылады, алдағы жұмыс алгоритмін түсіндіру Диалогтік оқыту бойынша сұрақтар қойып, дұрыс жауаптарды мадақтау Уәжді көтеру |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді. Сабаққа дайындалады. Сурет бөліктерін жинақтауы бойынша ұжым 5-6 адамнан тұратын 4 топқа бөлінеді. Әр топ өз басшысын сайлайды. |
Түрлі түсті қағаздар, фишкалар, маркерлер |
|
ІІ. Тұсаукесер 6 мин |
Диалогтық оқу «Ой қозғау» |
Сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады. (таныстырылым) Алғашқы функция ұғымы тікелей туынды ұғымымен байланысты, сондықтан «Туынды» тақырыбының негізгі формулаларын еске түсірейік.
|
Оқушылардың жауаптары тыңдалады.
|
Таныстырылым, Оқулық |
|
|
Сергіту сәті |
«Қызыл өрік» биі |
|
|
|
ІІІ. Негізгі бөлім 30 мин. |
Интерактивті тақтаға электронды оқулық қосылады. «Миға шабуыл», «Сын тұрғысынан ойлау», «ДЖИГСО», стратегиялары арқылы меңгертіледі. |
Жаңа тақырыпты меңгеру: Тақырыпты мұғалім ақпарат көзін пайдаланып, түсінік алуына бағыт береді. Әр топ электронды оқулықта айтылған ақпаратты тыңдап болған соң, 1-тапсырма: Алғашқы функцияның қажеттілігі қандай? 2-тапсырма: «Туындысы белгілі болған жағдайда бастапқы функцияны» қалай табуға болады? (алғашқы функция ұғымының геометриялық мағынасын ашады, формулаларын жазады) 3-тапсырма: Алғашқы функцияның табу ережелері. 4-тапсырма: Анықталмаған интеграл, оның қасиеттері. Әр топ алдарында жатқан плакаттарына сұрақтардың жауабын жазады. «ДЖИГСО» стратегиясы бойынша жұмыс жүргізіледі. |
«ДЖИГСО» стратегиясы арқылы меңгертіледі. Жұмыс жеке, жұптық, топтық. Бұл кезеңде үйренуші жаңа ақпаратпен танысады, тақырып бойынша жұмыс істейді, тапсырмалар орындайды, өз бетімен жұмыс жасайды. 4 тапсырманың сұрақтарына 1-тапсырманы 1-лер, 2- тапсырманы 2 санын алғандар, 3, 4 нөмірлі топтарға оқуға тапсырылады. 1- тапсырма: Қажеттілігі :
2-тапсырма: Анықтама. Кез келген Х жиынында өзгеретін х үшін теңдігі орындалса, онда F(x) функциясы осы жиында функциясының алғашқы функциясы деп атайды.
3-тапсырма.
4-тапсырма
Келесі кезекте ұжым мүшелері бастапқы топтарымен қайта табысып, өздерінің үйреніп келген бөліктеріндегі мазмұнды ортаға салады. Осылайша ұжым мүшелері бірін-бірі оқытуға, сол арқылы ойлауға үйренеді. |
Оқулық, А3 форматты қағаз, плакат, маркер |
|
|
Бекітуді ұйымдастыру «Кубизм» стратегиясы арқылы тапсырмалар орындалды Жұмыс жеке, жұптық, топтық. Жаңа білімді жинақтау |
Бекіту кезеңі: Сөйтіп, оқушылар өздері бүгінгі тақырыпты жоспар бойынша ашады. Ал ол тақырып қаншалықты ашылғанын анықтау үшін мұғалім оқушыларға пысықтау сұрақтар қояды. Жаңа тақырып бойынша «Кубизм» стратегиясын қолданып, тапсырмалар беріледі, ізденіске жетелейді. Тапсырма: «Математикалық эстафета» тақырыпқа байланысты білімдерін тексеру, қателерін келешекте болдыртпау мақсатында жүргізу. |
№ (ауызша) №1391(ауызша) Әр топқа бір-бірден қағаз жіберіледі. Онда берілген формулаларды аяқтап жазыңдар деген тапсырма беріледі. Әр оқушы бір формуладан жазады. Топ басшылары жауап парағына бағаларын қояды. |
Оқулық, таратпа қағаздар, интерактивті тақта |
|
ІV. Қорытынды 5 мин |
Үйге тапсырма Бағалау: Оқушылардың өзін-өзі бағалауы Мұғалімнің бағалауы Кері байланыс «Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?» |
№1330, № 1334(2), №1340(1-3) Бағалау парағының нәтижесі бойынша журналға баға қойылады. Озық болған оқушыларды мадақтау, өзгелердің уәжін көтеру.
|
Оқушылар таратпа материалдарын сұрақтарға жауап беріп толтырады |
Күнделік, таратпа қағаздар, стикерлер, бағалау парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алғашқы функция және анықталмаған интеграл 11 сынып
Алғашқы функция және анықталмаған интеграл 11 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән мұғалімі: Ихсанова Асель Тунгышбековна
Пән: Алгебра және анализ бастамалары
Мерзімі: 18.09.2017
Сынып: 11
Тақырыбы: Алғашқы функция және анықталмаған интеграл.
Мақсаты: Оқытудағы жаңа тәсілдерді қолдана отырып, алғашқы функция ұғымын, алғашқы функцияның анықтамасын, оның геометриялық мағынасын айқындау үшін тақырыпты оқушылардың өздері меңгеруін ұйымдастыру.
Міндеттері:
-
Өткен материалды талдай отырып, жаңа тақырыпты ашуға бағыт-бағдар беру;
-
Оқушыларды енгізілген жаңа ұғымдарды есептер шығаруда сауатты қолдануға дағдыландыру, білімдерін жүйелі дамытып, ғылыми көзқарас қалыптастыру;
-
Тақырыпты меңгеруде сыни тұрғыдан ойлау арқылы ақпарат көздерімен жұмыс.
Қолданылғын модульдер: «Оқыту мен оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау» , «Оқытуды басқару және көшбасшылық»
Сабақтың әдіс-тәсілі: Топтық жұмыс, жеке, жұптық жұмыс, диалогтық оқыту «Ой қозғау», сыни ойлау, «Джигсо», «Кубизм» стратегиялары, сергіту сәті «Қызыл өрік», «Математикалық эстафета», кері байланыс, рефлексия.
|
Сабақ кезеңі |
Жоспар мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
І. Кіріспе 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бөлу Үй тапсырмасын сұрау |
Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа даярлығын қадағалау. Жұмысқа жағымды көңілді қамтамассыз ету. Оқушыларды суреттің бөліктерін жинақтау арқылы топқа бөлу. Топ басшысына бағалау парағы таратылады, алдағы жұмыс алгоритмін түсіндіру Диалогтік оқыту бойынша сұрақтар қойып, дұрыс жауаптарды мадақтау Уәжді көтеру |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді. Сабаққа дайындалады. Сурет бөліктерін жинақтауы бойынша ұжым 5-6 адамнан тұратын 4 топқа бөлінеді. Әр топ өз басшысын сайлайды. |
Түрлі түсті қағаздар, фишкалар, маркерлер |
|
ІІ. Тұсаукесер 6 мин |
Диалогтық оқу «Ой қозғау» |
Сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады. (таныстырылым) Алғашқы функция ұғымы тікелей туынды ұғымымен байланысты, сондықтан «Туынды» тақырыбының негізгі формулаларын еске түсірейік.
|
Оқушылардың жауаптары тыңдалады.
|
Таныстырылым, Оқулық |
|
|
Сергіту сәті |
«Қызыл өрік» биі |
|
|
|
ІІІ. Негізгі бөлім 30 мин. |
Интерактивті тақтаға электронды оқулық қосылады. «Миға шабуыл», «Сын тұрғысынан ойлау», «ДЖИГСО», стратегиялары арқылы меңгертіледі. |
Жаңа тақырыпты меңгеру: Тақырыпты мұғалім ақпарат көзін пайдаланып, түсінік алуына бағыт береді. Әр топ электронды оқулықта айтылған ақпаратты тыңдап болған соң, 1-тапсырма: Алғашқы функцияның қажеттілігі қандай? 2-тапсырма: «Туындысы белгілі болған жағдайда бастапқы функцияны» қалай табуға болады? (алғашқы функция ұғымының геометриялық мағынасын ашады, формулаларын жазады) 3-тапсырма: Алғашқы функцияның табу ережелері. 4-тапсырма: Анықталмаған интеграл, оның қасиеттері. Әр топ алдарында жатқан плакаттарына сұрақтардың жауабын жазады. «ДЖИГСО» стратегиясы бойынша жұмыс жүргізіледі. |
«ДЖИГСО» стратегиясы арқылы меңгертіледі. Жұмыс жеке, жұптық, топтық. Бұл кезеңде үйренуші жаңа ақпаратпен танысады, тақырып бойынша жұмыс істейді, тапсырмалар орындайды, өз бетімен жұмыс жасайды. 4 тапсырманың сұрақтарына 1-тапсырманы 1-лер, 2- тапсырманы 2 санын алғандар, 3, 4 нөмірлі топтарға оқуға тапсырылады. 1- тапсырма: Қажеттілігі :
2-тапсырма: Анықтама. Кез келген Х жиынында өзгеретін х үшін теңдігі орындалса, онда F(x) функциясы осы жиында функциясының алғашқы функциясы деп атайды.
3-тапсырма.
4-тапсырма
Келесі кезекте ұжым мүшелері бастапқы топтарымен қайта табысып, өздерінің үйреніп келген бөліктеріндегі мазмұнды ортаға салады. Осылайша ұжым мүшелері бірін-бірі оқытуға, сол арқылы ойлауға үйренеді. |
Оқулық, А3 форматты қағаз, плакат, маркер |
|
|
Бекітуді ұйымдастыру «Кубизм» стратегиясы арқылы тапсырмалар орындалды Жұмыс жеке, жұптық, топтық. Жаңа білімді жинақтау |
Бекіту кезеңі: Сөйтіп, оқушылар өздері бүгінгі тақырыпты жоспар бойынша ашады. Ал ол тақырып қаншалықты ашылғанын анықтау үшін мұғалім оқушыларға пысықтау сұрақтар қояды. Жаңа тақырып бойынша «Кубизм» стратегиясын қолданып, тапсырмалар беріледі, ізденіске жетелейді. Тапсырма: «Математикалық эстафета» тақырыпқа байланысты білімдерін тексеру, қателерін келешекте болдыртпау мақсатында жүргізу. |
№ (ауызша) №1391(ауызша) Әр топқа бір-бірден қағаз жіберіледі. Онда берілген формулаларды аяқтап жазыңдар деген тапсырма беріледі. Әр оқушы бір формуладан жазады. Топ басшылары жауап парағына бағаларын қояды. |
Оқулық, таратпа қағаздар, интерактивті тақта |
|
ІV. Қорытынды 5 мин |
Үйге тапсырма Бағалау: Оқушылардың өзін-өзі бағалауы Мұғалімнің бағалауы Кері байланыс «Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?» |
№1330, № 1334(2), №1340(1-3) Бағалау парағының нәтижесі бойынша журналға баға қойылады. Озық болған оқушыларды мадақтау, өзгелердің уәжін көтеру.
|
Оқушылар таратпа материалдарын сұрақтарға жауап беріп толтырады |
Күнделік, таратпа қағаздар, стикерлер, бағалау парағы |
шағым қалдыра аласыз





















