|
|
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
11.3.1.1 - алғашқы функция және анықталмаған интеграл анықтамаларын білу; 11.3.1.2 - анықталмаған интеграл қасиеттерін білу және қолдану; 11.3.1.3 - негізгі анықталмаған интегралдарды 1. 2. 3. ; 4. ; 5. білу және оларды есептер шығаруда қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: Оқушыларды алғашқы функция, интегралға арналған есептерді шешу дағдыларын жетілдіреді; Анықталмаған интеграл қасиеттерін біледі және практика жүзінде қолданады; Анықталмаған интегралдарды ; ; біледі және оларды есептер шығаруда қолдана алады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Тілдік мақсат: алғашқы функцияны табу жолын сипаттау үшін математикалық терминдерді дұрыс пайдалану. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Дифференциал, туынды, анықталмаған интеграл, алғашқы функция, функция Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - Анықталмаған интеграл қасиеттерін атаңыз; - Берілген есепті орындап, алғашқы функциясын табыңыз; - Анықталмаған интеграл мен алғашқы функцияның арасындағы байланысты анықтаңыз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқыту:
Тәрбиелік:
Дамыту:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
математика, информатика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылар |
https://itest.kz/kz/ent/matematika-1964/11-synyp/lecture/alhashqy-funkciya-anyqtalmahan-integral-uhymy-zhane-qasietteri |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Функция туындысының анықтамасы; алғашқы функция ұғымын; берілген функция үшін оның барлық алғашқы функцияларын табуды; анықталмаған интеграл анықтамасын; интегралдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі( минут): Сәлемдесу. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Өзіңе тілегенді басқаға да, тіле» - әдісі. Шеңберге тұрып, қарама-қарсы бағытта тұрған адамға ізгі тілек білдіру. - Оқушылар жақсы-жақсы тілектерімен бір-біріне сәттілік тілейді; - Эмоционалды көңіл-күймен назар сабаққа аударылады; Үй тапсырмасын тексеру( минут): Мұғалім үй тапсырмасына тоқталып, оқушыларды отырған қатарлары бойынша үш топқа бөледі. І топ - "Алғырлар" ІІ топ - "Зеректер" ІІІ топ – "Тапқырлар" Әр оқушының жинаған ұпайы бағалау парағына жазылып отырады. |
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут 10 мин 5 мин |
Жаңа сабақ: 1 Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттеріСайыстың І бөлімі Біліктілік сайысы деп аталады. Бүгінгі күн сайыста, Сен ешкімнен қалыспа Біліміңді көрсетер, Сұрақтарға жауап бер – деген сыртында алатын ұпайы жазылған ұяшық сұрақтарына әр топтан оқушылар жауап береді. Жауап бере алмай қалған оқушы үшін ұпай жойылып, сол топтағы басқа оқушы жауап береді, ол да жауап бере алмаса, қарсыластары жауап берулеріне болады. Бұл кезде, ұпай солардың есебіне кетеді. Сұрақтар: 1. Алғашқы функция ұғымы (4 ұпай) Анықтама: Егер берілген аралықта F′(х) = (х) теңдігі орындалатын болса, онда осы аралықта F(х) функциясын (х) функциясы үшін алғашқы функция деп атайды. 1- мысал: (х) =3х2, хR функциясы үшін алғашқы функция F(x)=x3 болады, себебі F' (x)= 3х2 = (х) әрбір хR функциясы үшін. 2- мысал: F (x)= х3 / 3 функциясы F (x)= х2 функция үшін (- ; ) интервалында алғашқы функция болады , өйткені барлық х (- ; ) үшін F' (x)= ( х3 / 3 )' = 1 / 3 (х3) ' =1 / 3 ∙ 3х2 = x2 = (х). 2. Алғашқы функцияның негізгі қасиеті (4 ұпай) Белгілі бір I аралықта (х) функциясы үшін алғашқы функциялардың кез-келгенін мына түрде жазып көрсетуге болады, F (x) + С (1) мұндағы С - кез-келген тұрақты шама, ал F(x)+С I аралығында (х) функциясы үшін алғашқы функция болып табылады. егер у = x2, онда у' = 2x егер у = x2 +84, онда у'=2x егер у = x2-15, онда у'=2x 3. Алғашқы функцияны табудың үш ережесі (5 ұпай) Бұл ережелер дифференциалдаудың сәйкес ережелеріне ұқсас. 1 – ереже. Егер үшін алғашқы функция F, ал g үшін алғашқы функция G болса , + g үшін алғашқы функция F + G болады . Шынында да, F = және G = g болатындықтан, қосындының туындысын есептеу ережесі бойынша: (F + G) = F + G = + g 2 – ереже. Егер үшін алғашқы функция F, ал k – тұрақты шама болса , онда k үшін алғашқы функция k F болады . Шынында да, тұрақты көбейткішті туынды таңбасының алдына шығаруға болады, сондықтан (kF) = kF = k 3 –
ереже. Егер F(x)
функциясы Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің
аты-жөні:
Сынып: 11
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақ
тақырыбы
Алғашқы функция және
анықталмаған интеграл.
Анықталмаған
интеграл қасиеттері
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
11.3.1.1 - алғашқы функция
және анықталмаған интеграл анықтамаларын
білу;
11.3.1.2 - анықталмаған
интеграл қасиеттерін білу және қолдану;
11.3.1.3 - негізгі
анықталмаған интегралдарды
1.
2.
3. ;
4. ; 5. білу және оларды есептер
шығаруда қолдану; Сабақ мақсаттары Оқушылар: Оқушыларды алғашқы функция,
интегралға арналған есептерді шешу дағдыларын
жетілдіреді; Анықталмаған
интеграл қасиеттерін біледі және практика жүзінде қолданады;
Анықталмаған интегралдарды ; ; біледі және оларды есептер шығаруда
қолдана алады;
Жетістік
критерийлері Білу,
түсіну
Анықталмаған интеграл
қасиеттерін біледі. Қолдану Кері тригонометриялық
функциялары бар өрнектерді мәнін есептей алады. Функцияның
кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін таба
алады.
Тілдік
мақсаттар Оқушылар: Тілдік
мақсат: алғашқы
функцияны табу жолын сипаттау үшін
математикалық терминдерді дұрыс пайдалану. Пәнге қатысты лексика мен
терминология: Дифференциал, туынды,
анықталмаған интеграл, алғашқы функция,
функция Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер: -
Анықталмаған интеграл
қасиеттерін атаңыз; - Берілген есепті орындап,
алғашқы функциясын табыңыз; - Анықталмаған интеграл мен
алғашқы функцияның арасындағы байланысты
анықтаңыз.
Құндылықтарды
дарыту
Оқыту:
Теориялық материалдарды нақты
есептер шығарту арқылы меңгерту
Оқушыларды алғашқы функция,
интегралға арналған есептерді шешу дағдыларына
жетілдіру
Тәрбиелік:
Оқушыларды ұйымшылдыққа,
ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу өздігінше жұмыс істеуге
дағдыландыру
Дамыту:
Оқушылардың ойын жеткізе
білуін және ой-өрісін дамыту. Пәнаралық байланыстар математика,
информатика
АКТ қолдану дағдылар https://itest.kz/kz/ent/matematika-1964/11-synyp/lecture/alhashqy-funkciya-anyqtalmahan-integral-uhymy-zhane-qasietteri Бастапқы
білім
Функция туындысының
анықтамасы; алғашқы функция ұғымын; берілген функция үшін оның
барлық алғашқы функцияларын табуды; анықталмаған интеграл
анықтамасын; интегралдау. Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы 5
мин
Ұйымдастыру кезеңі(
минут):
Сәлемдесу. Жағымды
психологиялық ахуал туғызу.
«Өзіңе тілегенді басқаға да,
тіле» - әдісі. Шеңберге тұрып, қарама-қарсы бағытта тұрған адамға
ізгі тілек білдіру.
- Оқушылар жақсы-жақсы
тілектерімен бір-біріне сәттілік тілейді;
- Эмоционалды көңіл-күймен
назар сабаққа аударылады;
Үй тапсырмасын тексеру(
минут):
Мұғалім үй тапсырмасына
тоқталып, оқушыларды отырған қатарлары бойынша үш топқа
бөледі.
І топ -
"Алғырлар"
ІІ топ -
"Зеректер"
ІІІ топ –
"Тапқырлар"
Әр оқушының жинаған ұпайы
бағалау парағына жазылып отырады.
Бағалау
парағы Сабақтың
ортасы 20
минут 10
мин 5
мин
Жаңа
сабақ: Сайыстың І
бөлімі Біліктілік сайысы деп
аталады.
Бүгінгі күн
сайыста,
Сен ешкімнен
қалыспа
Біліміңді
көрсетер,
Сұрақтарға жауап бер
– деген сыртында алатын ұпайы
жазылған ұяшық сұрақтарына әр топтан оқушылар жауап береді. Жауап
бере алмай қалған оқушы үшін ұпай жойылып, сол топтағы басқа оқушы
жауап береді, ол да жауап бере алмаса, қарсыластары жауап
берулеріне болады. Бұл кезде, ұпай солардың есебіне
кетеді. Сұрақтар: 1. Алғашқы функция ұғымы (4
ұпай) Анықтама: Егер берілген аралықта F′(х)
=
(х) теңдігі орындалатын болса,
онда осы аралықта F(х) функциясын (х) функциясы
үшін алғашқы
функция деп
атайды. 1-
мысал: (х)
=3х2,
хR функциясы үшін алғашқы
функция F(x)=x3
болады, себебі F' (x)=
3х2
= (х) әрбір
хR функциясы
үшін. 2-
мысал: F
(x)= х3 /
3 функциясы F
(x)= х2
функция үшін
(- ;
) интервалында алғашқы функция
болады , өйткені барлық х (- ;
)
үшін F'
(x)= (
х3 /
3 )'
= 1 / 3 (х3) '
=1 / 3 ∙
3х2
= x2
= (х). 2. Алғашқы функцияның
негізгі қасиеті (4 ұпай) Белгілі бір I
аралықта (х) функциясы үшін алғашқы
функциялардың кез-келгенін мына түрде жазып көрсетуге
болады, F (x) +
С (1) мұндағы С - кез-келген тұрақты
шама, ал F(x)+С I аралығында (х) функциясы үшін алғашқы
функция болып табылады. егер у
= x2, онда у'
= 2x егер у
= x2 +84, онда
у'=2x егер у
= x2-15, онда
у'=2x 3. Алғашқы функцияны
табудың үш ережесі (5
ұпай) Бұл ережелер
дифференциалдаудың сәйкес ережелеріне
ұқсас. 1 –
ереже. Егер үшін алғашқы функция F, ал
g үшін алғашқы функция G болса , + g үшін алғашқы функция F
+ G болады . Шынында да,
F
=
және
G
= g болатындықтан, қосындының
туындысын есептеу ережесі бойынша: (F +
G)
=
F
+
G
=
+
g 2 –
ереже. Егер үшін алғашқы функция F, ал
k – тұрақты шама болса , онда k үшін алғашқы функция k F
болады . Шынында да, тұрақты
көбейткішті туынды таңбасының алдына шығаруға болады,
сондықтан (kF) =
kF
=
k 3 –
ереже. Егер F(x)
функциясы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













