|
Бөлім |
Қысқаша көбейту формулалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Омарова Римма Жұмаханқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
08.01.2024 жыл |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны |
Сынып: 7 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қысқаша көбейту формулалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.1.10 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қысқаша көбейту формулаларын білу және есептер шығаруда қолдана білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Талап құндылығы: Жеке және топпен жұмыс істей білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресус тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Жағымды ахуал орнату. Үй жұмысын сұрау Өткен тоқсандар бойынша сұрақтар сұрау, оқушылар білімдерін тексеру Ой қозғау. Оқушылар біз «формула» ұғымын білеміз ия. Қандай формулалар білеміз ? |
Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады |
Бас бармақ арқылы бағалау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың ортасы 10 минут 15 минут 8 минут |
Біздің бүгінгі өтетін тақырыбымыз: Қысқаша көбейту формуласы. Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді кейбір жағдайларда ықшамдырақ орындауға болады. Көпмүшелердің көбейтудің осы дербес жағдайларын өрнектейтін формулаларды қысқаша көбейту формулалары деп атайды. Екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші өрнектің квадратына, плюс екі еселенген бірінші және екінші өрнектердің көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің квадратына тең. (а+в)2=а2+2ав+в2-екі өрнектің қосындысының квадратының формуласы Екі өрнектің айырмасының квадраты бірінші өрнектің квадратына, минус екі еселенген бірінші жіне екінші өрнектің көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің квадратына тең. (а-в)2=а2-2ав+в2-екі өрнектің айырмасының квадратының формуласы Мысалы: (3х+2)2=(3х)2+2 (2а-7в)2=(2а)2-2 Ұжымдық жұмыс: №5.1-есеп. Көпмүше түріне келтіріңдер: 1) (т+4)2= 3) (х+у)2= 2) (с-в)2= 4) (р-q)2= №5.2-есеп. Көпмүше түріне келтіріңдер: 1) (х-1)2= 4) (5х-2у)2= 2) (3а-в)2= 5) (6т-4п)2= 3) (5z+t)2= 6) (x+c)2= №5.3-есеп. Өрнекті түрлендіріңдер: 1) (х- 2)
(b+ 3)
(a- №5.4-есеп. Көпмүше түрін келтіріңдер: 1) (-а+2)2= 4) (-х-10)2= 2) (-в-3)2= 5) (-2х-3у)2= 3) (-п+4)2= Жеке жұмыс: Математикалық диктант. Өрнек түрінде жазыңдар:
Кестені толтыр
|
Қысқаша көбейту формулалары ұғымымен танысады Екі өрнектің қосындысы, екі өрнектің айырымы формуласымен танысды, дәптерлеріне жазып алады 1) т2+8а+16 2) с2-2св+в2 3) х2+2ху+у2 4) р2-2pq+q2 1) х2-2х+1 4) 25х2-20ху+4у2 2) 9а2-6ав+в2 3) 25z2+10zt+t2 5) 36m2-48mn+16n2 1)
x2-х+ 2)
в2+ 4) 6)
(
1) а2-4а+4 2) в2+6в+9 5) 4х2+12ху+9у2
|
Дескриптор: -жақшаны ашады -бірінші санды квадраттайды -бірінші сан мен екінші санды екі еселеп көбейтеді -екінші санды квадраттайды -көпмүше түріне келтіре алады -шешімін анықтайды Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім Қысқаша көбейту
формулалары Педагогтің аты-жөні: Омарова
Римма Жұмаханқызы Күні: 08.01.2024 жыл Сынып:
7 Қатысушылар саны Сынып:
7 Сабақтың тақырыбы Қысқаша көбейту
формулалары Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
7.2.1.10 Сабақтың мақсаты: Қысқаша
көбейту формулаларын білу және есептер шығаруда қолдана
білу Құндылықтарға баулу Талап құндылығы: Жеке және топпен жұмыс істей
білу Сабақтың кезеңі/ уақыты Педагогтің әрекеті Білім
алушының іс-әрекеті Бағалау Ресус тар Сабақ тың
басы 7
минут
Ұйымдастыру кезеңі
Жағымды ахуал
орнату.
Үй жұмысын сұрау Өткен
тоқсандар бойынша сұрақтар сұрау, оқушылар білімдерін
тексеру Ой
қозғау. Оқушылар
біз «формула» ұғымын білеміз ия. Қандай формулалар білеміз
? Оқушылар жағымды ахуал
қалыптастырады Бас
бармақ арқылы бағалау Сабақ тың
ортасы 10
минут 15
минут 8
минут Біздің бүгінгі өтетін тақырыбымыз: Қысқаша
көбейту формуласы. Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді кейбір
жағдайларда ықшамдырақ орындауға болады. Көпмүшелердің көбейтудің
осы дербес жағдайларын өрнектейтін формулаларды қысқаша көбейту
формулалары деп атайды. Екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші
өрнектің квадратына, плюс екі еселенген бірінші және екінші
өрнектердің көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің квадратына
тең. (а+в)2=а2+2ав+в2-екі өрнектің қосындысының квадратының
формуласы Екі өрнектің айырмасының квадраты бірінші
өрнектің квадратына, минус екі еселенген бірінші жіне екінші
өрнектің көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің квадратына
тең. (а-в)2=а2-2ав+в2-екі өрнектің
айырмасының квадратының формуласы Мысалы: (3х+2)2=(3х)2+2 (2а-7в)2=(2а)2-2 Ұжымдық жұмыс: №5.1-есеп. Көпмүше түріне
келтіріңдер: 1) (т+4)2= 3)
(х+у)2= 2)
(с-в)2= 4) (р-q)2= №5.2-есеп. Көпмүше түріне
келтіріңдер: 1) (х-1)2= 4) (5х-2у)2= 2)
(3а-в)2= 5) (6т-4п)2= 3)
(5z+t)2= 6) (x+c)2= №5.3-есеп. Өрнекті
түрлендіріңдер: 1) (х- 2)
(b+ 3)
(a- №5.4-есеп. Көпмүше түрін
келтіріңдер: 1) (-а+2)2= 4) (-х-10)2= 2)
(-в-3)2= 5) (-2х-3у)2= 3)
(-п+4)2= Жеке жұмыс:
Математикалық
диктант.
Өрнек түрінде
жазыңдар:
а мен 7 сандарының қосындысының
квадраты.
4 және в санының айырмасының
квадраты
в және 5а сандарының айырымының
квадраты.
2х және 1 санының қосындысының
квадраты Кестені
толтыр 1-өрнек 2-өрнек Екі
өрнек. қосынд/ң квадраты Екі
өрнек. айырма/ң квадраты 3а в 2х 3 х у а 3 в 2 Қысқаша
көбейту формулалары ұғымымен танысады Екі
өрнектің қосындысы, екі өрнектің айырымы формуласымен танысды,
дәптерлеріне жазып алады 1)
т2+8а+16 2)
с2-2св+в2 3)
х2+2ху+у2 4)
р2-2pq+q2 1)
х2-2х+1 4) 25х2-20ху+4у2 2)
9а2-6ав+в2 3) 25z2+10zt+t2 5)
36m2-48mn+16n2 1)
x2-х+ 2)
в2+ 4) 6)
( 1)
а2-4а+4 2)
в2+6в+9 5)
4х2+12ху+9у2 (а+7)2 (4-в)2 (в-5а)2 (2х+1)2 Дескриптор: -жақшаны ашады -бірінші санды
квадраттайды -бірінші сан мен екінші санды екі еселеп
көбейтеді -екінші санды
квадраттайды -көпмүше түріне келтіре
алады -шешімін
анықтайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3х
)2=
4)(
)

в+
+2
+













