Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3В бөлім: Қысқаша көбейту формулалары |
Мектеп: Социалистік Еңбек Ері – Байдалы Уразалин атындағы Веселое орта мектебі |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Аймергенева Нургуль Жагипбаровна |
||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қысқаша көбейту формулалары
|
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.18 қысқаша көбейту
формулаларын
біледі және қолданады; |
||
|
Сабақтың мақсаты |
- кубтардың қосындысы формуласын білу; - есеп шығаруда қолдану. |
||
|
Бағалау критерийі |
- Көпмүшелермен амалдар орындау үшін формулаларды қолданады
|
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; - ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; - екі өрнектің қосындысының кубы; - екі өрнектің айырмасының кубы; - екі өрнектің кубтарының қосындысы; - екі өрнектің кубтарының айырмасы; -көбейткіштерге жіктеу; |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұлттық идеяның негізгі құндылықтары «Мəңгілік Ел»: Біздің қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім Мектептің құндылықтары: Көшбасшылық, сыйластық, ынтымақтастық, жауапты азаматтық позиция, ашықтық, өмір бойы оқу |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, сызу |
||
|
Алдыңғы білім |
Бірмүшелер және көпмүшелермен амалдар орындай алу.
|
||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу
«Қошемет сөздер» Оқушылар шеңбер жасап бір бірінмен қол ұстайды. Көршінің көзіне қарап ол туралы жақсы сөз айту керек. Содан кейін ол басқа оқушыға қошемет сөздерді айтады. «Шапалақ» техникасы бойынша оқушылар жұпқа, үш-үштен, төрт-төрттен бөлінеді. Соңында төрт шапалақ бойынша топқа бөліп отырғызу.
Үй тапсырмасын тексеру
|
Слайд 4 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Тақырыпқа шығу. Жаңа тақырыпты меңгеру 10 мин Теория
Бекіту Жеке жұмыс 15 мин Топтық жұмыс 5 мин |
Ой қозғау. Топпен жұмыс Берілген көпмүшелікті көпмүшелікке көбейтіңіз: 1-топ:
2-топ:
Осыдан кейін мұғалім тақырыпқа шығады, кейін оқушылармен мақсатты анықтайды. Тақырыпты ашу Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формулалары:
мұндағы
үшмүшесін айырманың (қосындысының) толымсыз квадраты деп атайды. Бұл айырманың (қосындының) толық квадратынан тек орта коэффициенті арқылы ерекшеленеді (2 сандық коэффициенті жоқ). Формуланы оқушыларға ауызша тұжырымдату: - Екі өрнектің кубтарының қосындысы - осы екі өрнектің қосындысын олардың айырымының толымсыз квадратына көбейткенге тең болады. - Екі өрнектің кубтарының айырмасы - осы екі өрнектің айырмасын олардың қосындысының толымсыз квадратына көбейткенге тең болады.
Екі өрнектің қосындысының кубы формулаcы (a + b)³ = a³ + 3a²b + 3ab² + b³ Екі өрнектің қосындысының кубын табу үшін бірінші өрнектің кубына үш еселенген бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің көбейтіндісін және оған үш еселенген бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратын қосып, оған екінші өрнектің кубын қосу керек: (a + b)3 = a3 + 3a2b + 3ab2 + b3. 1-мысал. (x + 2)3 өрнегін қарастырайық. Қосындының кубы формуласының көмегімен бұл өрнек төмендегідей көпмүшеге келтіріледі: (x + 2)3 = x3 + 3x2 ⋅ 2 + 3x ⋅ 22 + 23 = x3 + 6x2 + 12x + 8. 2-мысал. (2a + 3b)3 өрнегін көпмүше түрінде жазайық: (2a + 3b)3 = (2a)3 + 3 ⋅ (2a)2 ⋅ (3b) + 3 ⋅ (2a) ⋅ (3b)2 +(3b)3 = 8a3 + 36a2b + 54ab2 + 27b3. Екі өрнектің айырмасының кубы формуласы Екі өрнектің айырмасының кубын табу үшін бірінші өрнектің кубынан үш еселенген бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің көбейтіндісін азайтып және оған үш еселенген бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратын қосып, одан екінші өрнектің кубын азайту керек: (a – b)3 = a3 – 3a2b + 3ab2 – b3. 1-мысал. (x – 5)3 өрнегін көпмүшеге түрлендірейік: (x – 5)3 = x3 – 3x2 ⋅ 5 + 3x ⋅ 52 – 53 = x3 – 15x2 + 75x – 125. 2-мысал. (2a – 3b)3 көпмүшегекелтірейік:
(2a – 3b)3 = (2a)3 – 3 ⋅
(2a)2 ⋅
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 7.3В бөлім: Қысқаша көбейту
формулалары Мектеп: Социалистік Еңбек Ері –
Байдалы Уразалин атындағы Веселое орта
мектебі Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Аймергенева Нургуль
Жагипбаровна Сынып: 7
«А» Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы
Қысқаша көбейту
формулалары
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
7.2.1.18 қысқаша көбейту
формулаларын
біледі
және қолданады;
Сабақтың
мақсаты - кубтардың қосындысы
формуласын білу; - есеп шығаруда
қолдану.
Бағалау
критерийі - Көпмүшелермен амалдар
орындау үшін формулаларды қолданады
Тілдік
мақсаттар
Оқушылар: - қысқаша көбейту формулаларын
ауызша тұжырымдай біледі; - ауызша тұжырымдалған қысқаша
көбейту формулаларын жаза біледі;
- екі өрнектің қосындысының
кубы;
- екі өрнектің айырмасының
кубы;
- екі өрнектің кубтарының
қосындысы;
- екі өрнектің кубтарының
айырмасы; -көбейткіштерге
жіктеу;
Құндылықтарға
баулу
Ұлттық идеяның
негізгі құндылықтары «Мəңгілік
Ел»: Біздің қоғамымыздағы ұлттық
бірлік, бейбітшілік пен келісім Мектептің
құндылықтары:
Көшбасшылық, сыйластық,
ынтымақтастық, жауапты азаматтық позиция, ашықтық, өмір бойы
оқу
Пәнаралық
байланыс Физика,
сызу Алдыңғы
білім Бірмүшелер және көпмүшелермен
амалдар орындай алу.
Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
Ресурстар Сабақтың
басы 5
мин Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.
Психологиялық ахуал туғызу «Қошемет
сөздер» Оқушылар шеңбер жасап бір
бірінмен қол ұстайды. Көршінің көзіне қарап ол туралы жақсы сөз
айту керек. Содан кейін ол басқа оқушыға қошемет сөздерді
айтады. «Шапалақ» техникасы бойынша
оқушылар жұпқа, үш-үштен, төрт-төрттен бөлінеді. Соңында төрт
шапалақ бойынша топқа бөліп отырғызу. Үй тапсырмасын
тексеру
Слайд
4 Сабақтың
ортасы Тақырыпқа шығу. Жаңа
тақырыпты меңгеру 10
мин Теория
Бекіту Жеке
жұмыс 15
мин
Топтық
жұмыс
5
мин Ой қозғау. Топпен
жұмыс Берілген көпмүшелікті
көпмүшелікке көбейтіңіз: 1-топ:
2-топ:
Алынған өрнекті қалай
тұжырымдауға болады? Осыдан кейін мұғалім тақырыпқа
шығады, кейін оқушылармен мақсатты
анықтайды. Тақырыпты
ашу Екі өрнектің кубтарының
қосындысы мен айырымының формулалары: мұндағы үшмүшесін айырманың
(қосындысының) толымсыз квадраты деп атайды. Бұл айырманың
(қосындының) толық квадратынан тек орта коэффициенті арқылы
ерекшеленеді (2 сандық коэффициенті жоқ). Формуланы оқушыларға ауызша
тұжырымдату: -
Екі өрнектің кубтарының
қосындысы - осы екі өрнектің қосындысын олардың айырымының толымсыз
квадратына көбейткенге тең болады. -
Екі өрнектің кубтарының
айырмасы - осы екі өрнектің айырмасын олардың қосындысының толымсыз
квадратына көбейткенге тең болады. Екі өрнектің
қосындысының кубы формулаcы (a + b)³ = a³ + 3a²b + 3ab² +
b³ Екі өрнектің қосындысының
кубын табу үшін бірінші өрнектің кубына үш еселенген бірінші
өрнектің квадраты мен екінші өрнектің көбейтіндісін және оған үш
еселенген бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратын қосып, оған
екінші өрнектің кубын қосу керек: (a + b)3 = a3 +
3a2b +
3ab2 + b3. 1-мысал. (x +
2)3 өрнегін қарастырайық.
Қосындының кубы формуласының көмегімен бұл өрнек төмендегідей
көпмүшеге келтіріледі: (x +
2)3 = x3 +
3x2 ⋅ 2 +
3x ⋅ 22 +
23 = x3 +
6x2 +
12x +
8. 2-мысал. (2a +
3b)3 өрнегін көпмүше түрінде
жазайық: (2a +
3b)3 = (2a)3 +
3 ⋅
(2a)2 ⋅
(3b) +
3 ⋅
(2a)
⋅
(3b)2 +(3b)3 =
8a3 +
36a2b +
54ab2 +
27b3. Екі өрнектің айырмасының
кубы формуласы Екі өрнектің айырмасының кубын
табу үшін бірінші өрнектің кубынан үш еселенген бірінші өрнектің
квадраты мен екінші өрнектің көбейтіндісін азайтып және оған үш
еселенген бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратын қосып, одан
екінші өрнектің кубын азайту керек:
(a – b)3 = a3 – 3a2b +
3ab2 – b3. 1-мысал. (x – 5)3 өрнегін көпмүшеге
түрлендірейік: (x – 5)3 = x3 – 3x2 ⋅ 5 +
3x ⋅ 52 – 53 = x3 – 15x2 +
75x – 125. 2-мысал. (2a – 3b)3 көпмүшегекелтірейік:
(2a – 3b)3 = (2a)3 – 3 ⋅
(2a)2 ⋅
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




















