Сабақ жоспары: №4
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер |
||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
8.04.2024 |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы : |
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.1.18алгебралық бөлшектің негізгі
қасиетін қолдану: |
|
|
Сабақтың мақсаты |
алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін білу және қолдану: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Сәлемдесу Түгелдеу Сабақ мақсатымен таныстыру Бүін
сабақта алгебралық бөлшектің негізгі
қасиеттерімен танысып, есеп шығаруда
қолданамыз. |
Мұғаліммен амандасады; Сұрактарға жауап береді; Үй тапсырмасын көрсетеді Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Алгебра 7
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортвсы 15мин |
Бөлшектің негізгі қасиеті: Егер бөлшектің алымын да, бөлімін де нөлге тең емес өрнекке көбейтсе,онда берілген бөлшекке тең бөлшек
шығады. Бөлшектің негізгі қасиетін қолдану арқылы шығарылатын есептердің түрі – бөлшектерді қысқарту. Анықтама: Құрамындағы барлық
айнымалылардың мүмкін мәндері жиынында ақиқат болатын
теңдікті теңбе-теңдік деп атайды. Өрнекті оған
теңбе-тең өрнекпен алмастыруды теңбе-тең
түрлендіру деп
атайды. Мысал:
Бөлшектің алымы мен бөлімі жіктелгең, (a - b) көбейткішке қысқартылған
Бөлшектің алымы мен бөлімі жіктелген –ортақ қөбейтқішті жақшаның сыртына шығарған,артылған.
Бөлшектің алымы мен бөлімін жіктейміз–қысқаша көбейту формуласы арқылы, сосын (m + n)- ға қысқартамыз |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық, Оқу құрал-жабдықтары жұмыс дәптері Интербелсенді тақта Слайд |
|||||||||||||||||||||||
|
Бекіту тапсырмаларын орындау 20мин |
1-Тапсырма . Бөлшекті қысқартыңдар, нәтижесін кестеге жазыңдар:
өрнектердің белгіленген әріптерін теріп жазыңыздар. Таңдап алынған әріптерден саз өнерінде, бейнелеу өнерінде және шахматта қолданылатын сөзді құрастырыңыз.
|
№2 тапсырма Бөлшекті қысқартыңыз:
№3 тапсырма
Шешуі:
4-Тапсырманы орындайды: Бөлшекті қысқартыңыз:
|
Дескриптор: Бөлшекті түрлендіреді; Алгебралық бөлшекті қысқартады
Дескриптор. -қысқаратын болса кыскарту жұмысын орындайды -айнымалылардың мүмкін мәндерін табады |
ДК экраны Оқулық, Оқу құрал-жабдықтары жұмыс дәптері Интербелсенді тақта
Слайд .
|
||||||||||||||||||||||
|
Оқулыкпен жұмыс |
№3 тапсырма оқулыкпен жұмыс
|
Дескриптор. -қысқаратын болса кыскарту жұмысын орындайды -айнымалылардың мүмкін мәндерін табады |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Оқулық, жұмыс дәптері Интербелсенді тақта
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 5мин |
Рефлексия.
|
Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Слайд Бағалау парақтарыпарақтары |
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті 7-сынып ҚМЖ
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті 7-сынып ҚМЖ
Сабақ жоспары: №4
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер |
||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
8.04.2024 |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы : |
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.1.18алгебралық бөлшектің негізгі
қасиетін қолдану: |
|
|
Сабақтың мақсаты |
алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін білу және қолдану: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Сәлемдесу Түгелдеу Сабақ мақсатымен таныстыру Бүін
сабақта алгебралық бөлшектің негізгі
қасиеттерімен танысып, есеп шығаруда
қолданамыз. |
Мұғаліммен амандасады; Сұрактарға жауап береді; Үй тапсырмасын көрсетеді Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Алгебра 7
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортвсы 15мин |
Бөлшектің негізгі қасиеті: Егер бөлшектің алымын да, бөлімін де нөлге тең емес өрнекке көбейтсе,онда берілген бөлшекке тең бөлшек
шығады. Бөлшектің негізгі қасиетін қолдану арқылы шығарылатын есептердің түрі – бөлшектерді қысқарту. Анықтама: Құрамындағы барлық
айнымалылардың мүмкін мәндері жиынында ақиқат болатын
теңдікті теңбе-теңдік деп атайды. Өрнекті оған
теңбе-тең өрнекпен алмастыруды теңбе-тең
түрлендіру деп
атайды. Мысал:
Бөлшектің алымы мен бөлімі жіктелгең, (a - b) көбейткішке қысқартылған
Бөлшектің алымы мен бөлімі жіктелген –ортақ қөбейтқішті жақшаның сыртына шығарған,артылған.
Бөлшектің алымы мен бөлімін жіктейміз–қысқаша көбейту формуласы арқылы, сосын (m + n)- ға қысқартамыз |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық, Оқу құрал-жабдықтары жұмыс дәптері Интербелсенді тақта Слайд |
|||||||||||||||||||||||
|
Бекіту тапсырмаларын орындау 20мин |
1-Тапсырма . Бөлшекті қысқартыңдар, нәтижесін кестеге жазыңдар:
өрнектердің белгіленген әріптерін теріп жазыңыздар. Таңдап алынған әріптерден саз өнерінде, бейнелеу өнерінде және шахматта қолданылатын сөзді құрастырыңыз.
|
№2 тапсырма Бөлшекті қысқартыңыз:
№3 тапсырма
Шешуі:
4-Тапсырманы орындайды: Бөлшекті қысқартыңыз:
|
Дескриптор: Бөлшекті түрлендіреді; Алгебралық бөлшекті қысқартады
Дескриптор. -қысқаратын болса кыскарту жұмысын орындайды -айнымалылардың мүмкін мәндерін табады |
ДК экраны Оқулық, Оқу құрал-жабдықтары жұмыс дәптері Интербелсенді тақта
Слайд .
|
||||||||||||||||||||||
|
Оқулыкпен жұмыс |
№3 тапсырма оқулыкпен жұмыс
|
Дескриптор. -қысқаратын болса кыскарту жұмысын орындайды -айнымалылардың мүмкін мәндерін табады |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Оқулық, жұмыс дәптері Интербелсенді тақта
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 5мин |
Рефлексия.
|
Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Слайд Бағалау парақтарыпарақтары |
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



























