Сабақ жоспары: №11
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Алгебралық бөлшектер |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.1.19алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау; 7.2.1.20алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау; |
|
Сабақтың мақсаты |
алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау; алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау; |
|
Сабақтың барысы: |
|
|
Сабақтың кезеңдері/ уақыты: |
Педагогтің әрекеті: |
Оқушының әрекеті: |
Бағалау: |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Түгелдеу Жағымды ахуал тудыру мақсатында Ширату жаттығу. Сабақтың мақсаты таныстырылады. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау. |
Сәлемдесу Үй тапсырмасын тексерту Сабақ мақсатын мұғаліммен бірігіп анықтау |
оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Тақта, бор, оқу құралдары |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 10мин |
Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосуды/азайтуды/ бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуға/азайтуға/ келтіруге болады. Мысалы,
Алдымен бөлшектердің ортақ бөлімін (bd) және толықтауыш көбейткіштерін (d мен b) тауып, оларды бірдей бөлімге келтіреміз де, бөлімдері бірдей бөлшектерді қосамыз:
азайту да осы сияқты орындалады:
|
Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектерді қосу және азайту жай бөлшектерді қосу және азайту ережесі бойынша орындалады.
а ,в, m≠0 сандары
үшін Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда (азайтқанда) олардың алымдарын қосып (бірінен бірін азайтып), бөлімдерін бұрынғыша қалдырады. Мысалдар келтіремін:
Дескриптор: Бөлшектердің ортақ бөлімін табады Әрбір бөлшектің табылған алымын оның алымына және ортақ бөлімді бөліміне жазады Бөлімдері бірдей бөлшектерге амалды орындайды |
оқушылардың белсенділіген байланысты ауызша сөздермен бағаланады. |
ДК экраны 7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 25мин 1-тапсырма |
1.
|
2. 3.
|
Дескриптор: Бөлшектердің ортақ бөлімін табады Әрбір бөлшектің табылған алымын оның алымына және ортақ бөлімді бөліміне жазады Бөлімдері бірдей бөлшектерге амалды орындайды |
Тақта, бор, оқу құралдары |
||||||||||||||||
|
2-тапсырма |
Әр балаға жеке карточкадағы есептерді беремін |
|
Дескриптор: Бөлшектердің ортақ бөлімін табады Әрбір бөлшектің табылған алымын оның алымына және ортақ бөлімді бөліміне жазады Бөлімдері бірдей бөлшектерге амалды орындайды |
Тақта, бор, оқу құралдары
Карточкалар
|
||||||||||||||||
|
3-тапсырма |
Мына алгебралық бөлшекте х-тің қандай мәнінде мағынасы болмайды? |
|
Дескриптор: -ММЖ табады; -х-тің қандай мәнінде мағынасы болмайтынын айтады
|
Тақта, бор, оқу құралдары |
||||||||||||||||
|
4-тапсырма |
Мына алгебралық бөлшекте b-ның кез-келген мәнінде мағынасы болатынын дәлелде |
|
Дескриптор: Бөлшектердің ортақ бөлімін табады Әрбір бөлшектің табылған алымын оның алымына және ортақ бөлімді бөліміне жазады Бөлімдері бірдей бөлшектерге амалды орындайды |
Тақта, бор, оқу құралдары |
||||||||||||||||
|
5-тапсырма |
Бөлшектердің бөлімдерін өзара ортақ бөлімге келтір |
|
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: 5мин |
Рефлексия. «Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақта мен не үйрендім, мен үшін не қызық болды, маған не түсініксіз болды деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифиг жүргізеді.
|
Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.
Кестені толтырады
Үй тапсрмасын алады № |
Сабақта жинаған ұпайларымен қоса белсенділіктеріне қарай 1-10 баллдық шкаламен бағалау |
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану
Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану
Сабақ жоспары: №11
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Алгебралық бөлшектер |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.1.19алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау; 7.2.1.20алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау; |
|
Сабақтың мақсаты |
алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау; алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау; |
|
Сабақтың барысы: |
|
|
Сабақтың кезеңдері/ уақыты: |
Педагогтің әрекеті: |
Оқушының әрекеті: |
Бағалау: |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Түгелдеу Жағымды ахуал тудыру мақсатында Ширату жаттығу. Сабақтың мақсаты таныстырылады. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау. |
Сәлемдесу Үй тапсырмасын тексерту Сабақ мақсатын мұғаліммен бірігіп анықтау |
оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Тақта, бор, оқу құралдары |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 10мин |
Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосуды/азайтуды/ бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуға/азайтуға/ келтіруге болады. Мысалы,
Алдымен бөлшектердің ортақ бөлімін (bd) және толықтауыш көбейткіштерін (d мен b) тауып, оларды бірдей бөлімге келтіреміз де, бөлімдері бірдей бөлшектерді қосамыз:
азайту да осы сияқты орындалады:
|
Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектерді қосу және азайту жай бөлшектерді қосу және азайту ережесі бойынша орындалады.
а ,в, m≠0 сандары
үшін Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда (азайтқанда) олардың алымдарын қосып (бірінен бірін азайтып), бөлімдерін бұрынғыша қалдырады. Мысалдар келтіремін:
Дескриптор: Бөлшектердің ортақ бөлімін табады Әрбір бөлшектің табылған алымын оның алымына және ортақ бөлімді бөліміне жазады Бөлімдері бірдей бөлшектерге амалды орындайды |
оқушылардың белсенділіген байланысты ауызша сөздермен бағаланады. |
ДК экраны 7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 25мин 1-тапсырма |
1.
|
2. 3.
|
Дескриптор: Бөлшектердің ортақ бөлімін табады Әрбір бөлшектің табылған алымын оның алымына және ортақ бөлімді бөліміне жазады Бөлімдері бірдей бөлшектерге амалды орындайды |
Тақта, бор, оқу құралдары |
||||||||||||||||
|
2-тапсырма |
Әр балаға жеке карточкадағы есептерді беремін |
|
Дескриптор: Бөлшектердің ортақ бөлімін табады Әрбір бөлшектің табылған алымын оның алымына және ортақ бөлімді бөліміне жазады Бөлімдері бірдей бөлшектерге амалды орындайды |
Тақта, бор, оқу құралдары
Карточкалар
|
||||||||||||||||
|
3-тапсырма |
Мына алгебралық бөлшекте х-тің қандай мәнінде мағынасы болмайды? |
|
Дескриптор: -ММЖ табады; -х-тің қандай мәнінде мағынасы болмайтынын айтады
|
Тақта, бор, оқу құралдары |
||||||||||||||||
|
4-тапсырма |
Мына алгебралық бөлшекте b-ның кез-келген мәнінде мағынасы болатынын дәлелде |
|
Дескриптор: Бөлшектердің ортақ бөлімін табады Әрбір бөлшектің табылған алымын оның алымына және ортақ бөлімді бөліміне жазады Бөлімдері бірдей бөлшектерге амалды орындайды |
Тақта, бор, оқу құралдары |
||||||||||||||||
|
5-тапсырма |
Бөлшектердің бөлімдерін өзара ортақ бөлімге келтір |
|
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: 5мин |
Рефлексия. «Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақта мен не үйрендім, мен үшін не қызық болды, маған не түсініксіз болды деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифиг жүргізеді.
|
Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.
Кестені толтырады
Үй тапсрмасын алады № |
Сабақта жинаған ұпайларымен қоса белсенділіктеріне қарай 1-10 баллдық шкаламен бағалау |
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





(2балла
)
2
(2
балл)
(2
балл)
1 балл)
(3
балл)
(2
балл)
4 балл)
(3
балл)
2 бала)
(2
балл)
(1
балл)
1 балл)















