Қысқа
мерзімді
жоспар:
7.4С Алгебралық
бөлшектер
|
|
Күні:
|
|
Сынып:
7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Алгебралық бөлшектерге амалдар
қолдану
|
Осы сабақта қолжеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.2.1.29 алгебралық бөлшектері бар
өрнектерді ықшамдайды;
|
Сабақ мақсаттары
|
- алгебралық бөлшектерді
түрлендіріп біледі.
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушы
мақсатқа жетті, егер:
- алгебралық бөлшектерді
түрлендіріп білсе.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Бөлшек өрнектердің құрамды бөліктерін
ауызша түсіндіре алады.
Арнайы лексика және
терминология:
бөлшек, бөлшектің, алымы,
бөлшектің бөлімі, мүше, айнымалы, есе, (теріс/оң) бүтін
сан
қосынды, айырма,
дәрежеде,
алу, көбейту, еселеу,
бөлу
бөлшекөрнектер,
көпмүше
Диалог пен жазу жүргізу
үшін сөздердің пайдалы
жинағы:
Бөлшек дегеніміз
....
Бөлшек өрнек
бұл….
Алгебралық бөлшектерді ықшамдау
дегеніміз....
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Академиялық адалдық, өзгенің
ой – пікірін тыңдау, құрметтеу, өз пікірін, ойын жеткізе алу, үнемі
білімін жетілдіру, оқу.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика 5 сынып, жай
бөлшектер
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Презентацияны
пайдалану
|
Бастапқы
білім
|
Оқушылар бөлшек, бөлшектің
алымы, бөлшектің бөлімі, мүше, айнымалы, есе, (теріс/оң) бүтін
сан,қосынды, айырма, дәрежеде, квадраттау,қосу, алу, көбейту,
еселеу, бөлу,бөлшек өрнектер, көпмүше , ұғымдарын
біледі.
|
Сабақ барысы
|
Уақыт
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
ресурстар
|
Сабақ
басы
5 минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Сәлемдесу
Сыныпта қалыпты жағдай
қалыптастыру, бір – біріне жақсы тілектер айту.
Өткен материалдарды
өзектендіру.
Бөлшектерді
қысқартыңыз:
; ; .
Үй тапсырмасы бойынша пікір
алмасу.
|
|
6 минут
5 минут
7 минут
8 минут
6 минут
|
Жаңа
материал
Сыныппен тақтада мысалдар талдап,
орындау.
1)
2) .
Практикалық жұмыстар
Жалпы
сыныппен орындалатын жұмыс тапсырмалары
3) ;
4) .
Дескриптор:
- қысқаша көбейту
формуласын қолданады;
-
ортақ бөлімге келтіреді, толықтауыш көбейткіштерін дұрыс
табады;
-
қысқартуды орындайды;
-
дұрыс ықшамдайды.
Жұптық
жұмыс тапсырмалары
5) амалдарды
орындаңыз:
;
6) теңбе –
теңдікті дәлелдеңіз:
.
7)
өрнектен a
мен b
-ны
табыңыз:
;
Бағалау: дайын жауап арқылы
жұптар арасында өзара бағалау жүргізіңіз.
Жеке
жұмыс тапсырмалары
8) өрнекті
ықшамдаңыз:
.
9) белгілі болса, онда
және өрнектерінің мәнін табыңыз.
10) өрнектің
у айнымалысына тәуелсіз
болатынын көрсетіңіз:
.
Бағалау: дайын жауап арқылы
өзін – өзі бағалау жүргізіңіз.
Шығармашылық тапсырма
11) өрнектерді ықшамдаңыз:
,
мұндағы ;
Жауабы: .
,
мұндағы , Жауабы: .
|
Презентация
А.П. Ершова, А.С. Ершова
Алгебра 8 класс Самостоятельные и контрольные
работы
А.Н.Шыныбеков
Алгебра 7 сынып
|
Сабақ
соңы
3 минут
|
Үй тапсырмасы: оқулықтан
ұсыныңыз.
Рефлексия:
- нені
білдім;
- нені
үйрендім;
- білімімді қай салада
толықтыруым қажет.
|
|
Саралау–оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген
тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес
қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке
қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу
|
Қалыптастырушы бағалау,
тест тапсырмалары.Өзін өзі бағалау.
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сергіту сәттерімен
белсендііс-әрекет түрлері.
Осы сабақта
қолданылатын Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады
(оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім,
келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет?
|