Тақырыбы:2-САБАҚ | Алгебралық өрнек. Сызықтық теңдеулер ж/е теңсіздіктер |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: Т.Н.Ажигалиева |
7 сынып | Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.2.1.1қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру;5.2.1.2әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу; |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:Сызықтық теңдеу мен теңсіздіктер арқылы ойларын анықтайды,есптерді шығаруға, үйреніп практикада қолданады
|
| Оқушылардың басым бөлігі:Оқушылар тақырып ұғымын біледі, түснеді және есеп шығаруда пайдаланады |
| Кейбір оқушылар:Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады
|
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар |
Сабақтың басы(2-5 минут) | «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап Қандай өрнек алгебралық өрнек деп аталады?-Қандай сандарды алгебралық өрнектегі әріптің қабылдайтын мәндері деп атайды?-Қандай алгебралық өрнектер алгебралық қосынды деп аталады?Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау. |
|
Сабақтың ортасы (6-40 минут) | Топтарға жаңа тақырып бойынша Кітаппен жұмыс атқару үшін әр топқа кітаптағы тапсырмалармен жұмыс істеуді тапсыру, мағанасын талдау Тақырыптарға шолуКарточкалармен жұмыс Бөлшекті қысқару арқылы ықшамдаңдар:, , , 2.Алгебралық қосындыны ықшамдаңдар:1) а + 1,2 – 32) 4,8 + а – 4,8 –а + 1,5
3.Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, түлендіріңдер:3 * (2а +9в +10с)
Бөлшекті қысқартыңдар:, , , 2.Алгебралық қосындыны ықшамдаңдар:1) 12 - а – 32) 3,8 + а – 3,8 –а - 6
3.Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, түлендіріңдер:5 * (3а +8в +10с)
Өзара бағалау ( дескриптор бойынша)Бағалау СГ 3. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша.
|
Оқулық
Доп,текше кітап,дәптер,қалам,қарындаш.№1Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы( 41-45мин) | Ойлан тап,Әр топқа тапсырма беруТоптарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында тапсырмалар мен жұмыс істеу арқылы топпен жарыс ұйымдастыру«Кім білімді»Топтар жарысы
Теңсіздіктің қасиеттерін пайдаланып: 1) 12>8 теңсіздігінің екі жақ бөлігінен де 5-ті азайтыңдар; 2) 15<21 теңсіздігінің екі жақ бөлігін де 3-ке бөліңдер. 2 . Теңсіздіктерді мүшелеп: қосыңдар: 13>7 және 8>3; көбейтіңдер: 2<7 және 8<10 .3 . Мына теңсіздіктің шемімдерін координаталық түзуде кескіндеп, сан аралығымен жазыңдар: x > -7; 3 ≤ x ≤ 8 .
Топтарға тапсырма мен сұрақтар беріледі, әр топқа уақыт беріледі, қай топ бітсе, сол топ ортаға шығып жауаптарын көрсетеді
1 . Теңсіздіктің қасиеттерін пайдаланып: 1) 15>9 теңсіздігінің екі жақ бөлігінен де 4-ті азайтыңдар; 2) 18<30 теңсіздігінің екі жақ бөлігін де 6-ға бөліңдер. 2 . Теңсіздіктерді мүшелеп: қосыңдар: 27>15 және 9>7; көбейтіңдер: 12>7 және 13>5 .3 . Мына теңсіздіктің шемімдерін координаталық түзуде кескіндеп, сан аралығымен жазыңдар: x <9; 4 ≤ x ≤ 10 .
|
|
Қосымша ақпарат |
Қорытындылау | Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
| Оқу материалы мазмұнына рефлексия жасау арқылы игерген білімін көрсетеді
|
Қорытынды бағалауЕң жақсы өткен екі нәрсе?1.2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?1.2. |