Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ:№63 |
Колледж: «Көлік колледжі» |
|||
|
Пән аты |
Математика |
|||
|
Күні: 22.02.2020 |
||||
|
Уақыты: 10:05 |
|
|||
|
Бөлім: |
Комплекс сандар |
|||
|
Бөлімше: |
Алгебралық түрдегі комплекс сандарға амалдар қолдану. |
|||
|
Топ:1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Комплекс санның квадрат түбірін табу |
|||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
- комплекс санның квадрат түбірін таба алу. |
|||
|
Сабақтың типі: |
Жаңа сабақ |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар:
квадрат теңдеулердің және жоғары дәрежелі қарапайым теңдеулердің комплекс түбірлерін табады. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - комплексті-түйіндес сандары қамтылған есептерге түсініктеме беру және ауызша сипаттау; - комплекс сандарға орындалған амалдарды түсіндіру; - квадрат теңдеудің немесе жоғары дәрежелі теңдеулердің түбірлерінің саны туралы пайымдау. Пәндік лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
|
|||
|
Жоспар |
|
|
||
|
Сабақтың кезеңі,уақыты |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Түгендеу. Оқушылардың көңіл күін бес саусақ арқылы тексеру. Үй жұмысы.
|
Слайд |
||
|
Сабақтың ортасы Жұппен Жұмыс |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сабақтың мақсаты. 1.Комплекс санның квадрат түбірін таба алу. 2.Комплекс сандардың анықтамасы мен қасиеттері 3.Алгебралық түрде берілген комплекс сандарға амалдар қолдану 4.квадрат теңдеулердің және жоғары дәрежелі қарапайым теңдеулердің комплекс түбірлерін табу. Алгебраның негізгі теоремасы.Комплекс сандар жиынында константаға тең емес көпмүшенің кем дегенде бір комплекс түбірі болады 5х2-8х+5=0 D=(-8)2-4*5*5=64-100=-36 х1.2 ==; : Х1,2= Формуласы арқылы табамыз. D<0 ,болғанда ах2+bx+c=0 а≠0 теңдігінің түбірлері
2. Түбірлердің бірі -4+5і комплекс саны болатын теідеу құрастырайық. Шешуі: Егер теңдеудің түбірлерінің біреуі -4+5і комплек саны болса,онда оның екінші түбірі оған түйіндес сан -4-5і саны болады. Квадрат теңдеу құрастыру үшін ах2+вх+с= а(х-х1)(х-х2), мұндағы х1және х2 – түбірлері , формуласын қолданамыз. Сонда (х-(-4+5і))(х-(-4-5і))=х2-(-4-5і)х-(-4+5і)х+(-4+5і)(-4-5і)= х2+4х+5іх+4х-5іх+16-25і=х2+8х+41=0 Жауабы : х2+8х+41=0 х2-5х+14=0
Х2+2х+18=0 3х2-6х+14=0
Сабақты Аялдама әдісімен бекітеміз: Оның шарты 1 топ 2 топқа, 2 топ 3 топқа , 3 топ 1 топқа өз есептерін түсіндіреді. Бағалау |
Дидактикалық материал |
||
|
Сабақтың соңы |
Рефлекция: Даналық ағашы 1:не игердім? қызыл түсті алма стикері 2:не білгім келеді? қызғылт түсті алма стикері 3:нені түсінгім келеді? сары түсті алма стикері
Үйге тапсырма №3 §18 №18.1,18.3,18.4,18.5 |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алгебралық түрдегі комплекс сандарға амалдар қолдану.
Алгебралық түрдегі комплекс сандарға амалдар қолдану.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ:№63 |
Колледж: «Көлік колледжі» |
|||
|
Пән аты |
Математика |
|||
|
Күні: 22.02.2020 |
||||
|
Уақыты: 10:05 |
|
|||
|
Бөлім: |
Комплекс сандар |
|||
|
Бөлімше: |
Алгебралық түрдегі комплекс сандарға амалдар қолдану. |
|||
|
Топ:1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Комплекс санның квадрат түбірін табу |
|||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
- комплекс санның квадрат түбірін таба алу. |
|||
|
Сабақтың типі: |
Жаңа сабақ |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар:
квадрат теңдеулердің және жоғары дәрежелі қарапайым теңдеулердің комплекс түбірлерін табады. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - комплексті-түйіндес сандары қамтылған есептерге түсініктеме беру және ауызша сипаттау; - комплекс сандарға орындалған амалдарды түсіндіру; - квадрат теңдеудің немесе жоғары дәрежелі теңдеулердің түбірлерінің саны туралы пайымдау. Пәндік лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
|
|||
|
Жоспар |
|
|
||
|
Сабақтың кезеңі,уақыты |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Түгендеу. Оқушылардың көңіл күін бес саусақ арқылы тексеру. Үй жұмысы.
|
Слайд |
||
|
Сабақтың ортасы Жұппен Жұмыс |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сабақтың мақсаты. 1.Комплекс санның квадрат түбірін таба алу. 2.Комплекс сандардың анықтамасы мен қасиеттері 3.Алгебралық түрде берілген комплекс сандарға амалдар қолдану 4.квадрат теңдеулердің және жоғары дәрежелі қарапайым теңдеулердің комплекс түбірлерін табу. Алгебраның негізгі теоремасы.Комплекс сандар жиынында константаға тең емес көпмүшенің кем дегенде бір комплекс түбірі болады 5х2-8х+5=0 D=(-8)2-4*5*5=64-100=-36 х1.2 ==; : Х1,2= Формуласы арқылы табамыз. D<0 ,болғанда ах2+bx+c=0 а≠0 теңдігінің түбірлері
2. Түбірлердің бірі -4+5і комплекс саны болатын теідеу құрастырайық. Шешуі: Егер теңдеудің түбірлерінің біреуі -4+5і комплек саны болса,онда оның екінші түбірі оған түйіндес сан -4-5і саны болады. Квадрат теңдеу құрастыру үшін ах2+вх+с= а(х-х1)(х-х2), мұндағы х1және х2 – түбірлері , формуласын қолданамыз. Сонда (х-(-4+5і))(х-(-4-5і))=х2-(-4-5і)х-(-4+5і)х+(-4+5і)(-4-5і)= х2+4х+5іх+4х-5іх+16-25і=х2+8х+41=0 Жауабы : х2+8х+41=0 х2-5х+14=0
Х2+2х+18=0 3х2-6х+14=0
Сабақты Аялдама әдісімен бекітеміз: Оның шарты 1 топ 2 топқа, 2 топ 3 топқа , 3 топ 1 топқа өз есептерін түсіндіреді. Бағалау |
Дидактикалық материал |
||
|
Сабақтың соңы |
Рефлекция: Даналық ағашы 1:не игердім? қызыл түсті алма стикері 2:не білгім келеді? қызғылт түсті алма стикері 3:нені түсінгім келеді? сары түсті алма стикері
Үйге тапсырма №3 §18 №18.1,18.3,18.4,18.5 |
|
||
шағым қалдыра аласыз


















