Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Біздің өміріміздегі алгоритмдер
|
Мектеп:
Горное негізгі
мектебі «КММ»
|
Сыныбы:
|
3
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Жолтай Мария
Эргашбаевна
|
Күні:
|
|
Қатысқаны:
|
Қатыспағаны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Алгоритм ұғымы
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
|
5.3.2.1-Алгоритм ұғымын,
алгоритм қасиеттерін, алгоритм құру жолдары туралы
білімдерін қалыптастыру,
логикалық ойлау қабілеттерін арттыру
|
Сабақтың
мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
Алгоритм ұғымы және қасиеттерін,
алгоритм орындаушылары туралы
білімдері қалыптасады.
|
Басым көпшілігі: Түсінеді,
талдайды, білімін қолданады: алгоритм құруды,
алгоритмнің блок-сызбасын құруды,
алгоритмнің қасиеттері туралы ұғымды
меңгереді.
|
Кейбір оқушылар: Білімін
жинақтайды, рефлексия жасайды. Алгоритм құруды,
алгоритм қасиеттерін үйренеді.
|
Бағалау
критерийі:
|
- Оқушылар біледі:
ақпараттың
мысалын салыстыруды және ақпараттың компьютерде берілуді
|
Тілдік
мақсаты:
|
алгоритм ұғымын, қасиеттерін түсіндіре
алады
|
Құндылықтарға баулу:
|
Ынтымақтастық, тиімді байланысқа түсу дағдыларын
білім беру, нақтылап айтқанда, жұптық және топтық жұмыс арқылы
дамыту.
|
Пән
аралық байланыс:
|
Математика,
өнер
|
Алдыңғы
білім:
|
Оқушылардың
өмірден «ақпарат» ұғымына түсінігі бар
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығутүрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
![]()
|
І. Оқушылармен
амандасу.
Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу,оқушылардың
құралдарына көңіл бөлу;
Тренинг. «Сенің күн режімің қандай?»
Оқушылар ретімен атап шығады. Ендеше, балалар, біз бір күнге
жоспар құрдық. Оқушылар бірінен соң бірі өз ойларын
жалғастырып айтады.
Сыныптың оқушылары
топтасады.
«Алгоритм»,
«Программа», «Блок-сызба» топтарын құрады.
|
Таратпа
суреттер
|
Сабақтың
ортасы
![]()
10 минут
10 минут
|
ІІ. Жаңа
сабақ
Жеке жұмыс
Мазмұнды сызбамен (постермен) жұмыс. Әр
топқа берілген тақырып бойынша мазмұнды сызба дайындау
және қорғау тапсырмасы беріледі.
Бірінші оқушы: Алгоритм ұғымы
Екінші оқушы: Алгоритм жазу
жолдары.
Үшінші оқушы: Алгоритм қасиеттері
Топтар бірін-бірі бағалайды
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Тапсырма: №2
(Жж) Жұппен
жұмыс.
«Білу», «Түсіну» тапсырмасы бойынша оқушылар
сұрақтарға жауап береді.
«Ағашты отырғызу» алгоритмінің реттілігін
дұрыс орналастырады.
Ақпараттық қасиеттерін
салыстырыңдар
(ҚБ) Бірін-бірі «Жұлдызша» арқылы
бағалау
Қалыптастырушы бағалау
Бағалау критерийі: Білім
алушы
Алгоритм терминін түсіндіреді
Ойлау
дағдыларының деңгейі: Білу және
түсіну
Тапсырмалар
-
Алгоритм анықтамасын құрыңыз.
_______________________________________
_______________________________________
-
Берілген суреттерді пайдаланып алгоритмге
мысалдар кетеріңіз.
Дастарқан
дайындау

-
Өсімдік өсіру

Дескриптор
Білім алушы
-
алгоритм анықтамасын жазады;
-
«Дастарқан дайындау»
алгоритмініне мысал келтіреді;
-
«Өсімдік өсіру» алгоритміне
мысал келтіреді
|
Оқулық,
постер қорғау
Бағалау

|
Сабақтың
соңы
5минут
|
Үйге тапсырма
§14.
Алгоритм ұғымы оқу. Алгоритмге 3
мысал құрап келу
Рефлексия
«Жетістік баспалдағы»
стратегиясы бойынша оқушы білімін бағалау.
Кері
байланыс: оқушыларды жағымды сөздермен мақтап, мадақтау
|

|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай
тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық жəне
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
|
Оқушылардың
қабілеттерін ескере отырып, саралау: бір-біріне көмектескендері
және өз ойларын ашық айтуына қарай; топта бір-біріне
көмектескендеріне қарай;
|
Оқушылардың
тақырыпты қаншалықты меңгергендігін, жаттығуларды қалай
орындағандарынан білуге болады.
|
Техника қауіпсіздігін
сақтау ережесін
естен шығармау.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,
қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме?
Егер оқушылар оқу омақсатынажетпеген болса, неліктендеп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?
Сабақ
кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан
ауытқулар болдымажəне неліктен?
|
Бұл тарауды
сабақ туралы рефлексия жасау
үшін
пайдаланыңыз.
Сол
бағандағы өзіңіз
маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер
еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың
жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге
назар аудару қажет?
|
|