Материалдар / Алгоритмдеу және бағдарламалау
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Алгоритмдеу және бағдарламалау

Материал туралы қысқаша түсінік
Студенттер сабақ соңында Функциялардың мағынасы туралы біліп шығады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Маусым 2021
749
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Бекітемін»

Директордың

оқу ісі жөніндегі орынбасары

_________ Шарипова Д.С.



САБАҚ ЖОСПАРЫ

Курс:

2

Топ:

К -23

Сабақтың номері


Мамандық-біліктілік:

1304000 Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету/ 1304012 Электрондық есептеу машиналарының операторы

Модульдің атауы:

Алгоритмдеу және бағдарламалау


Сабақтың тақырыбы:

Функциялардың мағынасы

Күні:

15.11. 2020 жыл

Ұзақтығы:

2 сағат

(90 мин)

Өткізу орны:

Информатика кабинеті

Сабақтың мақсаты:

Студенттерге турбо Функциялардың мағынасы туралы түсіндіру.

Сабақтың міндеттері:

  • Студенттер Функциялардың мағынасы туралы біледі;

Күтілетін нәтижелер:

Студенттер сабақ соңында Функциялардың мағынасы туралы біліп шығады.

Сабақтың түрі:

Теория, практикалық жұмыс

Оқыту әдістері, әдістемелік тәсілдер, педагогикалық техника, педагогикалық технологиялар:



Сұрақ жауап, компьютермен жұмыс


Қажетті жабдықтар мен аспаптар:

Дербес компьютер, интернет желісі, интерактивті тақта.

Қосымша көздер (әдебиеттер)

« Алгоритмдеу және программалау негіздері» оқулығы авторлары 2016 жылғы, слайд, бейнеролик

Оқытушының байланыс ақпараты:

Т.А.Ә.:

Максутова Индира Сабырғалиқызы

Тел.: 87769005959

E-mail: indi-2011@inbox.ru





САБАҚТЫҢ ЖОСПАР-ҚЫСҚАША ЖАЗБАСЫ

Сабақтың барысы

Уақыт (минут)

Оқытушының әрекеттері

Тыңдаушылардың әрекеттері

Оқу ресурстары мен материалдары

1

2

3

4

5

1. Ұйымдастыру кезеңі

3 мин

Сәлемдесу

Жоқ студенттерді белгілеу,

аудитория тазалығын тексеру,

сабаққа дайындықтарын қарау.

Амандасу

Жоқ студеттерді айту

Сабаққа дайындалу

Топ журналы

Кітап, дәптер

2. Үй тапсырмасын орындауын тексеру

5 мин

Студенттер дәріс бойынша сабақ сұралады және сұрақтар қойылады.

Білім алушылар дәріс бойынша сабақ айтады, қойылған сұраққа жауап береді

интерактивті тақта, материалдар

3.Жаңа білім мен дағдыларды қалыптастыру

10 мин






20 мин

Студенттерге Функциялардың мағынасы беремін.



Студенттерге Функциялардың мағынасы туралы түсіндіру.

Студенттер Функциялардың мағынасы туралы жазып алады.


Студенттер Функциялардың мағынасы туралы айтып жазады.

Слайд материалдары

4.  білімі мен дағдыларды бекіту.

27 мин

10- есеп картасымен жұмыстар беріледі.

Студенттер есеп картасы бойынша жұмыстанады.

ДК, интернет желісі, нұсқау картасы.

5. Қызмет білімі мен тәсілдерін бақылау және өзіндік бақылау

10 мин

Бүгінгі сабақ бойынша бекіту сұрақтары қойылып талдау жасалады.

Студенттер сұрақтарға жауап береді.


6. Үй тапсырмасы туралы ақпараттандыру

5 мин

Функциялардың мағынасы

Студенттер үй тапсырмасын жазып алады.


7. Сабақ қорытындылау және рефлексия

5 мин

Бағалау.

Қорытындылау.

Бағаланады.

журнал


Тексерусынағының сипаттамасы

7есеп картасымен жұмыс

Атауы:

Функциялардың мағынасы

Міндеттіңсипаттамасы:

Есеп: Квадраттын қабырғасы а см. Оның периметрін (Р) табу керек. Мұндағы а=2; 5;7.

Шешуі: егер а=2 болса, Р = 4*2 =8 (см);

а=5 болса, Р = 4*5 =20 (см);

а=7 болса, Р = 4*7 =28 (см).

Р айнымалысының а айнымалысына тәуелділігін Р = 4а түрінде жазуға болады. Мұндағы а - тәуелсіз айнымалы,

ал Р - тәуелді айнымалы.

Тәуелсіз айнымалының әрбір мәніне тәуелді айнымалының бір ғана мәні сәйкес келетін тәуелділікті функционалдық тәуелділік немесе функция деп атайды.

Тәуелсіз айнымалы аргумент деп аталады. Тәуелді айнымалы – осы аргументтің функциясы немесе функция деп аталады.Функционалдық тәуелділіктің жазылуының жалпы түрі: y=f(x), оқылуы “икстен эф”.

Мұндағы x – аргумент, y – функция.

Тәуелсіз айнымалының қабылдайтын мәндерінің жиыны функцияның анықталу аймағы деп аталады.

1 - мысал: функциясының анықталу аймағы 4 санынан басқа барлық нақты сандар,

я ғни

2 - мысал: y=xнемесе f (x)=x2 функциясының анықталу аймағы барлық нақты сандар жиыны.

3 – мысал. y=1/x немесе f (x)=1/x функциясының анықталу аймағы 0-ден басқа барлық нақты сандар жиыны.

Егер функцияның анықталу аймағы көрсетілмесе, оның анықталу аймағы осы формуланың мағынасы болатын аргументтің барлық мәндерінен тұрады.

1)Функцияның мәндерінің жиыны функцияның мәндерінің аймағы деп аталады.

4 - мысал: -1≤ x ≤ 3 +1 функциясының анықталу аймағы -1≤ x ≤ 3 болғанда функцияның мәндерінің аймағын табайық.

Санды теңсіздіктердің қасиеттері бойынша:

-1≤ x ≤ 3; -2≤ 2x ≤ 6; -1≤ 2x +1≤ 7.

Мәндерінің аймағы [-1;7] аралығы болады.

5 – мысал: y=xфункциясының -4≤ x ≤ 4 анықталу аймағында функцияның мәндерінің аймағы - [0;16] аралығы болады.

6 – мысал: y=  функциясының анықталу аймағы – барлық нақты сандар жиыны немесе аралығы болса, функцияның мәндерінің аймағы – барлығы оң сандар. Демек [0;  )аралығы.

А ргументтің берілген мәніне сәйкес функцияның мәнін табуды қарастырайық.

Егер х=6 болса,   . Жазылуы f(6)=1.5. Мұндағы 6 аргументтің мәні, ал 1,5 – оған сәйкес функцияның мәні.

2)Егер функцияның мәні берілсе, аргументтің мәнін табуды қарастырайық.

7 – мысал. Артументтің қандай мәнінде y=3x +1 функциясының мәні 25-ке тең?

Артументтің қандай мәнінде y=3x +1 функциясының мәні 25-ке тең болатыны табу үшін y орнына 25-ті қойып теңдеуді шешу керек.

3x +1=25, 3x =24, x =8.

x =8 болғанда y=25, яғни f(8)=25.

Тарихи мәлімет. «Меркурий»

Готфрид Вильгельм Лейбниц (1646-1716ж.ж) неміс философы, математигі, физигі әрі өнертапқыш тарихшы.

Функция” сөзі латынның functio сөзінен шыққан, қазақша орындау, атқару дегенді білдіреді. “Функция” терминін 1694 ж математикаға тұңғыш енгізген неміс физигі, математигі Готфрид Вильгельм Лейбниц болатын.

ІV. Бекіту.

Ауызша есеп. 1255. Тәуелсіз айнымалыны, тәуелді айнымалыны атаңдар.

s=50t; S=ab; p=2(3+b);

y=3x; y=2x+1; y=1/x.

Оқулықпен жұмыс. А тобы 1257. №1.1260. 1262. В тобы 1269. Формуламен берілген функциялардың әрқайсысының анықталу аймағын таңдап алыңдар.

Логикалық есеп.

1275. Ш (х) - баланың шешесі. Ә(х) - баланың әкесі. Төмендегі функционалдық тәуелділікпен жазылған кісі бала үшін қандай туысқандық атпен аталады?

  1. Ш (Ә(х));

  2. Ш (Ш(х));

  3. Ә (Ә(х));

  4. Ә(Ш(х)).


Өткізу орны:

Информатика кабинеті

Өткізу күні:

15.11.2020жыл




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!