|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
«Практикалық программалау» |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жармушева Перизат |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Алгоритмді программалау. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.1.1 Python (пайтон) программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау 8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Есепті программалау барысында, оның алгоритмін программалайды; |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Жаңа сабақ |
Сәлемдесу .Оқушыларды түгелдеу. Ой қозғау. «Кім жылдам?» әдісі 1. Циклдік алгоритмнің басқа алгоритм түрлерінен қандай айырмашылығы бар? 2.Циклдік алгоритмдерді программалауда қандай қиыншылықтар туындауы мүмкін? Цикл тақырыбына берілген есептердің блок-схемасын құрастырып, оны программа тіліне ауыстыруды практикалық тұрғыдан үйренуге болады. Ол үшін бірнеше есептің блок-схемасын құру және шығару жолымен танысайық 1-есеп. N (1≤N≤20) факториалды есептеу блок-схемасын құрып, оны программаға айналдыр. Есептің математикалық моделі. 1 мен N арасындағы сандардың көбейтіндісі N санының факториалы деп аталады. Факториал белгісі ретінде «!» символы қолданылады. Мысалы, 5! = 1 • 2 • 3 • 4 • 5 = 120. Басқаша айтқанда, 1-ден N-ге дейінгі сандардың көбейтіндісін табу керек. |
Сәлемдесу. Балалар сұрақтарға жауап беру
|
Мадақтау Қалыптастырушы бағалау Сабаққа қатысу белсенділігі мен сұраққа жауап беру деңгейіне қарай «Қошаметтеу» әдісі арқылы бағалайды |
Компьютер слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны ашу (білімді өзектендіру үшін) Оқулықпен жұмыс. 2-есеп. (n (1≤n≤1012) саны берілген. Осы санның ең үлкен цифры мен ең кіші цифрын экранға шығар. Есептің блок-схемасын құрып, оны программа кодына ауыстыр.
Есептің математикалық моделі. Бұл есептің математикалық моделі оңай, тек n санының цифрларын ажыратып алып, үлкен мен кішіні анықтау алгоритміне тексерсек жеткілікті. Есепті шешу үшін шарт тексеру циклін қолданамыз.
Сабақты бекіту тапсырмасы 1-тапсырма. Төменде берілген программалардың блок-схемаларын құр |
x = int(input() ) а,b = 0, 0 while x>0: а = а + 1 b = b + x%10 x = x//100 print(а) print(b) |
Қалыптастырушы бағалау Есепті компьютерде нәтижесін алуға байланысты бағалау Есепті компьютерде нәтижесін алуға байланысты бағалау Блок схема құрастырады |
Компьютер слайд Компьютер слайд |
||||
|
Сабақтың соңы. |
Қорытындылау. Кері байланыс |
|
||||||
|
|
Үйге тапсырма |
Төменде берілген программалардың блок-схемаларын құр s = 0 for k in range(1, 51): if k %5=0: s = 2 * k + s print(а). |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алгоритмді программалау 8 сынып ҚМЖ
Алгоритмді программалау 8 сынып ҚМЖ
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
«Практикалық программалау» |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жармушева Перизат |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Алгоритмді программалау. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.1.1 Python (пайтон) программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау 8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Есепті программалау барысында, оның алгоритмін программалайды; |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Жаңа сабақ |
Сәлемдесу .Оқушыларды түгелдеу. Ой қозғау. «Кім жылдам?» әдісі 1. Циклдік алгоритмнің басқа алгоритм түрлерінен қандай айырмашылығы бар? 2.Циклдік алгоритмдерді программалауда қандай қиыншылықтар туындауы мүмкін? Цикл тақырыбына берілген есептердің блок-схемасын құрастырып, оны программа тіліне ауыстыруды практикалық тұрғыдан үйренуге болады. Ол үшін бірнеше есептің блок-схемасын құру және шығару жолымен танысайық 1-есеп. N (1≤N≤20) факториалды есептеу блок-схемасын құрып, оны программаға айналдыр. Есептің математикалық моделі. 1 мен N арасындағы сандардың көбейтіндісі N санының факториалы деп аталады. Факториал белгісі ретінде «!» символы қолданылады. Мысалы, 5! = 1 • 2 • 3 • 4 • 5 = 120. Басқаша айтқанда, 1-ден N-ге дейінгі сандардың көбейтіндісін табу керек. |
Сәлемдесу. Балалар сұрақтарға жауап беру
|
Мадақтау Қалыптастырушы бағалау Сабаққа қатысу белсенділігі мен сұраққа жауап беру деңгейіне қарай «Қошаметтеу» әдісі арқылы бағалайды |
Компьютер слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны ашу (білімді өзектендіру үшін) Оқулықпен жұмыс. 2-есеп. (n (1≤n≤1012) саны берілген. Осы санның ең үлкен цифры мен ең кіші цифрын экранға шығар. Есептің блок-схемасын құрып, оны программа кодына ауыстыр.
Есептің математикалық моделі. Бұл есептің математикалық моделі оңай, тек n санының цифрларын ажыратып алып, үлкен мен кішіні анықтау алгоритміне тексерсек жеткілікті. Есепті шешу үшін шарт тексеру циклін қолданамыз.
Сабақты бекіту тапсырмасы 1-тапсырма. Төменде берілген программалардың блок-схемаларын құр |
x = int(input() ) а,b = 0, 0 while x>0: а = а + 1 b = b + x%10 x = x//100 print(а) print(b) |
Қалыптастырушы бағалау Есепті компьютерде нәтижесін алуға байланысты бағалау Есепті компьютерде нәтижесін алуға байланысты бағалау Блок схема құрастырады |
Компьютер слайд Компьютер слайд |
||||
|
Сабақтың соңы. |
Қорытындылау. Кері байланыс |
|
||||||
|
|
Үйге тапсырма |
Төменде берілген программалардың блок-схемаларын құр s = 0 for k in range(1, 51): if k %5=0: s = 2 * k + s print(а). |
||||||
шағым қалдыра аласыз


















