Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 29-30
Алгоритмді
әзірлеу Мектеп
Күні: Мұғалімнің
аты-жөні:
Сынып: 8
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
29-30
Алгоритмді
құрастыру
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.3.1.1- өңдеудің
кіріктірілген ортасында есептердің моделін
құру
8.3.2.1- алгоритм трассировкасын жүзеге
асыру
|
Сабақтың мақсаты
|
Алгоритм құрастырып, есептердің моделін
жасай алады.
|
Бағалау критерийі
|
Барлық
оқушылар: Алгоритм құрастыра
алады.
Оқушылардың басым
бөлігі: Алгоритм құру арқылы блок-
сызбаның шығу жолдарын көрсетеді.
Кейбір
оқушылар: Алгоритмді жазу тәсілдерін
қолданып, программалау тілде есептерді
шығарады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар
Оқушылардың жеке, жұптық,топтық жұмыс
жасау барысында информатикалық тілде сөйлеу дағдылары қалыптасады,
сипаттама бере алады.
- трассировка, трассировка
орындаушылар ұғымын түсіндіреді;
- блок- сызба көмегімен
есептің псевдокодын шығарудың жолдарын айтып
береді;
|
Пәнге қатысты лексика мен
терминология:
-
алгоритм-алгоритм-algorithm
-
трассировка-
трассировка- tracing
-
псевдокод-
псевдокод- pseudocode
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер:
Алгоритмді орындаушылар
....
Псевдокод- .........
|
Құндылықтарға баулу
|
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік,
бейбітшілік пен келісім.
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика, орыс тілі, ағылшын
тілі
|
Алдыңғы білім
|
Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар беріп осы
сабақпен байланыстыру.
-алгоритм деген
не?
-базалық алгоритм құрылымдарын
атаңдар?
-алгоритмдердің жазу тәсілдерін
атаңдар?
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5 мин
|
Ұйымдастыру:
а) Оқушылармен амандасу,
сыныпта психологиялық ахуал жасау. Шаттық шеңбер «Жылы лебіз»
жүрекшелер арқылы бір -біріне сәттілік
тілейді.
Мақсаты: оқушыларды
ынталандыру, жағымды орта қалыптастыру.
б)
Сыныпты
топтастыру.
«Сандар
арқылы» әдісі
бойынша ортаға бала санына қарай 3
түрлі сан қойылады. оқушылар қағазды алып, артындағы сандар бойынша
топтастыру. Әр топ өздерінің топ басшысын
тағайындайды
в)Үй тапсырмасын
сұрау.
« Не және неге?
әдісі
Топ құрылғаннан кейін топ
басшысы сайланады. Өтілген тақырып бойынша топ мүшелері бір біріне
сұрақ қойып жауап береді. Топтағы
барлық оқушы қатысу керек.
Сұрақтар:
.........................
Дескриптор
|
-
алгоритмді байланыстырып
айтады.
-
базалық алгоритм құрылымдарын атай
алады.
-
алгоритмдердің жазу
тәсілдерін орындайды.
|
Үй
тапсырмасын пысықтау «Бас бармақ» әдісмен жүзеге
асырамыз.
|
Қағаздан жасалған
сандар
|
Сабақтың ортасы
30
мин
|
Тақырыпты ашу
әрекеті.
1-тапсырма. «Ой
қозғау» әдісі
«Жасырылған сөздер» бірнеше
сөздер беріледі сол сөздердің ішінен оқушылар жасырылып қалған
сөзді тауып тақырыпты ашады. Сабақтың мақсатын интерактивті тақтада
көрсетемін.
2-тапсырма. «Бруннердің
бейнелік білім беру әдісі» бойынша электронды оқулықтан
түсіндірме bilimland.kz сайтынан
«Алгоритмді
құрастыру» тақырыбының «түсіндіру»
бөлімінен электронды оқулықты мұқият қараймыз. Мәтінмен және
сөздікті жұмысты дәптерімізге жазамыз.
Дескриптор
|
Алгоритмнің блок- сызбасы не
екенін түсінеді.
Псевдокод не екенін
анықтайды.
|
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс
бойынша кері байланыс жасайды.
3-тапсырма
(Ж) «Жоба
жасау» әдісі арқылы компьютерде
орындайды.
Оқушыларға алған білік пен дағдыларын пайдалана
отырып, «Алгоритм құрастыру» тақырыбына презентация құруды
ұсынамын.
Дескриптор
|
Алгоритм құрастыру тақырыбына
презентация жасайды.
|
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс
бойынша кері байланыс жасайды.
4-тапсырма
«Күту
уақыты» әдісін пайдалана отырып
белгілі уақыт беріледі, сол уақытта оқушылар тапсырманы орындайды.
(компьютермен жұмыс)
-
Берілген псевдокод бойынша есептің шартын
құрастырыңдар.
-
N натурал сан берілген n.
Көбейтіндіні есептеңдер.
Дескриптор
|
-
Берілген псевдокод бойынша
есептің шартын қолданады.
-
Берілген псевдокод бойынша
есепті құрастырады.
-
N натурал сан берілген n
көбейтіндіні есептеп шығара алды
|
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс
бойынша кері байланыс жасайды.
|
|
-
Алгоритм
-
Псевдокод
-
Блок- сызба
-
Құрастыру
-
Алгоритмді жазу
-
Трассировка кестесі
bilimland.kz
сайтынан
|
Сабақтың соңы
5
мин
|
Рефлексия: «Менің
ойым». Оқушылардың осы сабақ бойынша
түсінгендерін анықтау немесе қателіктерін түзету мақсатында «Менің
ойым» әдісін қолданамын.
1.Бүгін сабақта нені үйрендім?
2.Сабақтағы ұтымды іс-әрекетің?
3.Өз уақытымды дұрыс пайдалана
алдым ба?
Үйге тапсырма: §§ Алгоритм
құрастыру.
|
Бағалау парағы
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Оқушылардың қажеттіліктерін есепке алып, саралау
тапсырмаларын құрастырдым.
Саралау әдістері әрбір оқушыға
мақсаттарға жетуге ықпал жасайды деп күтемін.
Мысалы, 4-тапсырма «Күту
уақыты» әдісімен оқушылар тапсырманы
орындайды. компьютермен жұмыс істеп орындайды.
Барлық
оқушылар: берілген псевдокод бойынша
есептің шартын қолдана алады, сол есептің шартын
құрастырады.
Көпшілік
оқушылар: берілген псевдокод бойынша
есептің шартын қолданып есептер шығарады.
Кейбір
оқушылар:
Берілген псевдокод бойынша
есептің шартын қолданып, N натурал сан берілген n көбейтіндіні
есептеп шығара алады. Қосымша оқушыларға көмектесе
алады.
|
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс
бойынша кері байланыс жасайды.
Рефлексия: «Менің
ойым»
|
Қауіпсіздік техникасы
ережелері
|