Алматы облысы Қарасай ауданы село Шымалған
«Кәсіптік оқудағы көпсалалы колледж» МКҚК
Химия және биология пәні оқытушысы: Миямова Айнур Машраповна
|
САБАҚ ЖОСПАРЫ |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Курс: |
|
Топ: |
|
Сабақ тың номері |
|
||||||||||||||||||||||
|
Мамандықтарбіліктіліктіліктері: |
МАМАНДЫҒЫ: 0508000 «ТАМАҚТАНДЫРУДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ» БІЛІКТІЛІГІ: 050801 2 АСПАЗ 050802 2 КОНДИТЕР 050806 3 ТЕХНОЛОГ- МЕНЕДЖЕР |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқытушы: |
Миямова Айнур Машраповна |
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Модульдің атауы: |
Студенттерге қаныққан көмірсутектер, алкандар парафиндер гомологтік қатар, атаулары, изомерленуі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Алкандар, гомологтық қатары , құрылысы, изомерленуі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
«___»_________2020 ж. |
Ұзақтығы: |
(90 мин) |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қаныққан көмірсутектер туралы түсінік қалыптастыру гомологтық қатармен таныстыру, құрлымдық және электрондық формулаларын құрастыра білуге үйрету , «изомер» және «гомолог» түсінігін айыра білуге үйрету , дүниетанымдық көзқарасын қалыптастыру: табиғатта таралуы мен қолданылуын меңгерту . |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер: |
Сабақтық соңында студенттер: 1.Білу. Алкандар немесе қаныққан көмірсутектердің гомологтік қатары мен изомерлерін айыра білуді үйренеді. 1.Түсіну. Алкандардың құрылысын, радикал сандарын, құрылымдық формуласын жазуды меңгереді. 2.Қолдану. Алкандардың формуласын есептер барысында қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың типі: |
Жартылай ізденіс |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың әдісі: |
Топтық жұмыс, СТО технологиясының элементтері, СLIL активитиі «Дамино», «Сәйкестігін тап», «сыр сандық» |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс: |
Биология , география, тарих |
||||||||||||||||||||||||||
|
Қажетті жабдықтар мен аспаптар: |
Ноутбук, презентация, оқулық, кесте, тапсырмалар , суреттер |
||||||||||||||||||||||||||
|
Әдебиеттер (қосымша көздер) |
11-сыныбына арналған оқулық Ә.Темірболатова Н.Нұрахметов,Р.Жұмаділова,С.Әлімжанова Химия журнал, ғаламтор |
||||||||||||||||||||||||||
|
I. Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||
І. Сабаққа жақсы көңіл-күй орнату. (3 минут) Студенттерді түстерді таңдау арқылы топқа бөліп, психологиялық сипаттама беріледі
Жасыл
түсті
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
II. Өткен тақырыпты қайталау. (20 минут) 1.Тапсырма: Сабақтың түрі жартылай ізденіс сабағы болғандықтан студенттер бұл тақырыппен мектепте таныс болғандықтан өз бетінше дайындап келген материалдарын қорғайды.
2. Тапсырма. «Сәйкестігін тап» (5 минут)
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
III. Жаңа тақырыпты баяндау (25 мин) Жаңа сабақты бастамас бұрын видеоролик қысқа көрініс.
Алкандар –молекула құрамындағы
көміртек атомдары өзаратек дара Алкандардың жалпы формуласы: Cn H 2n+2 Алкандардың ең қарапайым өкілі –метан . Алкандардың молекуласындағы әр көміртек атомының барлық төрт валенттігі толығымен , яғни шегіне дейін сутек және көміртек атомдарымен қаныққан . Сондықтан алкандар қаныққан көмірсутектерге жатады. Жалпы формулалары бірдей , химиялық қасиеттері ұқсас ,ал құрамдары бір немесе бірнеше СН2 тобына өзгеріп отыратын заттар гомологтар деп аталады. Гомологтерді салыстырмалы молекулалық массаларының өсуіне қарай орналастырса , гомологтік қатар түзіледі . СН2 гомологтік айырым деп аталады.
Алкандар Cn H 2n+2 Алкил Cn H 2n+1 СН4 -Метан СН4 -Метил С2Н6-Этан С2Н6-Этил С3Н8 -Пропан С3Н8 -Пропил С4Н10- Бутан С4Н10- Бутил С5Н12-Пентан С5Н12-Пентил С6Н14-Гексан С6Н14-Гексил С7Н16-Гептан С7Н16-Гептил С8Н18-Октан С8Н18-Октил С9Н20-Нонан С9Н20-Нонан С10Н22-Декан С10Н22-Декил
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
IV. Жаңа тақырыпты бекіту.1.Тапсырма. «Домино» ойыны (10 мин). Оң жағына сұрақ , сол жағына жауап жазылады.Дұрыс жауабын табу керек .Топтар бір-біріне домино таратады. 1. Алкандар дегніміз не? 2. Алкандардың жалпы формуласы? 3. Гомологтық қатар дегніміз не?
5. - ан журнағы 6. Алкандардың ең қарапайым өкілі 7. Гомологтық айырым 8. Пентан 9. 4 бутан қаңқасы 10.С6Н14 2. Тапсырма. Жаңа тақырып бойынша терминдік сөздердің ағылшын тілі айтылуы (5 мин). Алкандар – Received Парафиндер-Paraffin Гомологтар-Homologist Метан-Methane Этан- Etan Пропан-Propane 3.Тапсырма . Есеп (12 мин).
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
V. Үй тапсырмасы. (1 минут) Мұнай туралы қосмша мағлұмат дайынап келу
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
VІ. Рефлексия (3 мин) Құмсағат, спутник, тау
Мен уақытымды босқа өткіздім (Құмсағат) Мен айтылған барлық мәліметтерді жадыма сақтап алдым (Спутник) Менің алар асуым әлі алда
Студенттер мынау не деп ойлайсыздар? (4 мин).
Дұрыс айтасыздар. Бұл сандық. Замана сынынан сүрінбей өткен озық бұйымдарымызды елдің ұлттық –рухани тамырынан нәр ала алмаса ол адасуға бастайды деген. Сандық ежелден келе жатқан бағалы бұйымдардың бірі. Бұл сандықтың іші бос емес. Ішіндегі заттарды әр топ таңдап алып, бүгінгі сабаққа қандай байланысы бар деп ойлайсыздар, ойларыңызбен бөлісе отырыңыздар.
Парафин, мазь, ұялы телефон
Студенттер таңдап алған заттарына түсінік беріп, бүгінгі сабақпен байланыстылығын айтады.
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Студенттердің орындаған жұмыстарын тексеру және бағалау. (2 мин) |
|||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
Жетістік сатысы |
Балл |
критерийлер |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алматы облысы Қарасай ауданы
село Шымалған
«Кәсіптік оқудағы көпсалалы
колледж» МКҚК
Химия және биология пәні
оқытушысы: Миямова Айнур Машраповна САБАҚ
ЖОСПАРЫ Курс:
Топ:
Сабақ тың
номері
Мамандықтарбіліктіліктіліктері:
МАМАНДЫҒЫ: 0508000 «ТАМАҚТАНДЫРУДЫ
ҰЙЫМДАСТЫРУ»
БІЛІКТІЛІГІ: 050801
2 АСПАЗ
050802 2
КОНДИТЕР 050806 3 ТЕХНОЛОГ-
МЕНЕДЖЕР
Оқытушы: Миямова Айнур
Машраповна Модульдің
атауы: Студенттерге қаныққан
көмірсутектер, алкандар парафиндер гомологтік қатар, атаулары,
изомерленуі Сабақтың
тақырыбы: Алкандар, гомологтық қатары ,
құрылысы, изомерленуі Күні: «___»_________2020 ж. Ұзақтығы: (90
мин) Сабақтың
мақсаты:
Қаныққан
көмірсутектер туралы түсінік қалыптастыру гомологтық қатармен
таныстыру, құрлымдық және электрондық формулаларын құрастыра білуге
үйрету , «изомер» және «гомолог» түсінігін айыра білуге үйрету ,
дүниетанымдық көзқарасын қалыптастыру: табиғатта таралуы мен
қолданылуын меңгерту . Күтілетін
нәтижелер:
Сабақтық соңында
студенттер:
1.Білу.
Алкандар
немесе қаныққан көмірсутектердің гомологтік қатары мен изомерлерін
айыра білуді үйренеді.
1.Түсіну. Алкандардың құрылысын, радикал
сандарын, құрылымдық формуласын жазуды
меңгереді. 2.Қолдану. Алкандардың
формуласын есептер барысында
қолданады. Сабақтың
типі: Жартылай
ізденіс Сабақтың
әдісі: Топтық жұмыс, СТО
технологиясының элементтері, СLIL активитиі «Дамино»,
«Сәйкестігін
тап», «сыр
сандық»
Пән аралық
байланыс: Биология , география,
тарих Қажетті жабдықтар мен
аспаптар: Ноутбук, презентация, оқулық,
кесте, тапсырмалар ,
суреттер Әдебиеттер (қосымша
көздер) 11-сыныбына арналған оқулық
Ә.Темірболатова Н.Нұрахметов,Р.Жұмаділова,С.Әлімжанова Химия
журнал, ғаламтор I. Ұйымдастыру кезеңі
(2 мин) Амандасу,
түгендеу. Үй тапсырмасын сұрау. (өздері
дайындап келген материалдарды
қорғау) Жаңа тақырыпты түсіндіру. «Сен
білесің бе?» бейне баян,
кесте
Бағалау,
қорытындылау
І. Сабаққа жақсы көңіл-күй
орнату. (3 минут)
Студенттерді түстерді таңдау арқылы топқа бөліп,
психологиялық сипаттама беріледі
II. Өткен тақырыпты
қайталау. (20 минут)
1.Тапсырма:
Сабақтың түрі жартылай ізденіс
сабағы болғандықтан студенттер бұл тақырыппен мектепте таныс
болғандықтан өз бетінше дайындап келген материалдарын
қорғайды.
2.
Тапсырма. «Сәйкестігін тап»
(5 минут)
№ Сұрақтары жауаптары 1 Органикалық химия нені
зерттейді? Молекулаларының құрамы
бірдей,бірақ химиялық құрылыстары әртүрлі болғандықтан қасиеттері
өзгеше заттар. 2 Органикалық химия және
бейорганикалық химияның айырмашылығы
қандай? Көмірсутектер мен олардың
туындыларының химиясы 3 Органикалық қосылыстарға
қандай заттар
жатады? Органикалық қосылыстарда
көміртек атомдары өзара жалғасып, құрамына көп атом топтары кіретін
тізбек құра алады. Бейорганикалық қосылыстарды біріктіретін мұндай
ортақ элемент жоқ. 4 Күнделікті өмірде қандай
органикалық заттарды
ата?
Табиғи газ, мұнай, көмір,
шымтезек, мақта, ауылшаруашылық қалдықтары
т.б Дәрі дәрмек.жасанды талшықтар
көксағыздар, бояулар
т.б 5 Табиғи және синтездік
органикалық заттарды
ата? Сутек, оттек
,азот 6. Изомерлер дегніміз
не? Нан, ет, қант, сүт және киім,
отын, газ, мұнай,
таскөмір
III. Жаңа тақырыпты
баяндау (25
мин) Жаңа сабақты бастамас
бұрын видеоролик қысқа
көрініс.
Алкандар –молекула құрамындағы
көміртек атомдары өзаратек дара
Алкандардың жалпы
формуласы:
Cn H
2n+2
Алкандардың ең қарапайым өкілі
–метан . Алкандардың молекуласындағы әр көміртек атомының барлық
төрт валенттігі толығымен , яғни шегіне дейін сутек және көміртек
атомдарымен қаныққан . Сондықтан алкандар қаныққан көмірсутектерге
жатады. Жалпы формулалары бірдей , химиялық қасиеттері ұқсас ,ал
құрамдары бір немесе бірнеше СН2 тобына өзгеріп отыратын заттар
гомологтар деп аталады. Гомологтерді салыстырмалы молекулалық
массаларының өсуіне қарай орналастырса , гомологтік қатар түзіледі
. СН2 гомологтік айырым деп
аталады.
Алкандар Cn H
2n+2 Алкил Cn H
2n+1
СН4
-Метан
СН4
-Метил
С2Н6-Этан С2Н6-Этил
С3Н8
-Пропан
С3Н8
-Пропил
С4Н10-
Бутан
С4Н10-
Бутил
С5Н12-Пентан С5Н12-Пентил
С6Н14-Гексан С6Н14-Гексил
С7Н16-Гептан С7Н16-Гептил
С8Н18-Октан С8Н18-Октил
С9Н20-Нонан С9Н20-Нонан
С10Н22-Декан С10Н22-Декил
IV. Жаңа тақырыпты
бекіту.1.Тапсырма. «Домино» ойыны (10 мин). Оң жағына сұрақ , сол
жағына жауап жазылады.Дұрыс жауабын табу керек .Топтар бір-біріне
домино
таратады.
1. Алкандар дегніміз
не?
2.
Алкандардың жалпы
формуласы?
3.
Гомологтық қатар дегніміз
не?
5.
- ан
журнағы
6.
Алкандардың ең қарапайым
өкілі
7.
Гомологтық
айырым
8.
Пентан
9.
4 бутан
қаңқасы
10.С6Н14
2. Тапсырма. Жаңа тақырып бойынша терминдік
сөздердің ағылшын тілі
айтылуы
(5
мин).
Алкандар –
Received
Парафиндер-Paraffin
Гомологтар-Homologist
Метан-Methane
Этан-
Etan
Пропан-Propane
3.Тапсырма . Есеп (12
мин).
V. Үй тапсырмасы. (1
минут) Мұнай туралы қосмша
мағлұмат дайынап келу
VІ. Рефлексия (3 мин)
Құмсағат, спутник, тау
Мен уақытымды босқа өткіздім
(Құмсағат)
Мен айтылған барлық
мәліметтерді жадыма сақтап алдым
(Спутник)
Менің алар асуым әлі
алда
Студенттер мынау не деп
ойлайсыздар? (4
мин).
Дұрыс айтасыздар. Бұл сандық.
Замана сынынан сүрінбей өткен озық бұйымдарымызды елдің ұлттық
–рухани тамырынан нәр ала алмаса ол адасуға бастайды деген. Сандық
ежелден келе жатқан бағалы бұйымдардың
бірі.
Бұл сандықтың іші бос емес.
Ішіндегі заттарды әр топ таңдап алып, бүгінгі сабаққа қандай
байланысы бар деп ойлайсыздар, ойларыңызбен бөлісе
отырыңыздар.
Парафин, мазь, ұялы
телефон
Студенттер таңдап алған
заттарына түсінік беріп, бүгінгі сабақпен байланыстылығын
айтады.
Студенттердің орындаған
жұмыстарын тексеру және бағалау. (2 мин)
Бағалау
критерийлері Жетістік
сатысы Балл критерийлер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















