Материалдар / Алкандардың физикалық және химиялық қасиеттері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Алкандардың физикалық және химиялық қасиеттері

Материал туралы қысқаша түсінік
Материалдар мұғалімдер мен оқушыларға көмекші құрал ретінде пайдалануына болады. Сонымен қатар суреттеріне қарап оқушылар сөз қорларын көбейте алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
895
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Тексерілді»

Директордың оқу-

ісі жөніндегі орынбасары

________

Сабақ жоспары

Сабақ : 11

Алкандардың физикалық және химиялық қасиеттері.

Күні: 10.10.17 ж.

Мұғалімнің есімі: Шагдарова Г.

Сынып: 11 «А,Ә,Б»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары):

Қаныққан көмірсутектердің қасиеттерімен, орынбасу айырылу реакцияларын көрсетіп жаза білу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Көмірсутектің әрекеттесетін реакцияларын білу.

Оқушылардың басым бөлігі: Орынбасу, изомерлену, айырылу, нитрлену, кнвенциялану реакцияларының түзілу процесін меңгереді.

Кейбір оқушылар: Реакцияның түрлерін ахжырата біледі.

Тілдік мақсат:

Оқушылар... (істей) алады:

Органикалық қосылыстардың изомерлену формулаларын жаза біледі, құрылысы өзгергендіктен қасиеттерінің өзгерісін формула арқылы жаза алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: Алкан, изомер, гомолгтық қатар, екіншілік, үшіншілік, төртіншілік, номенклатура, рационалды.

Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер): Қаныққан көмірсутектердің изомерлері мен жүретін реакцияларды салыстырмалы түрде жаза білуі.

Талқылауға арналған тармақтар:

1.Қаныққан көмірсутектердің жалпы формуласы.

2.Көміртектің қозған күйі қандай ерекшелінеді?

3. Тармақты изомердердің қасиеттері.

4. Гибридтену дегенімізге тұсінік беру.

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Көміртектің валенттілігінің ІV тұрақтылығы неге байланысты екенін айта аласың ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар: Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау.

Алдыңғы тақырып

Метан молеуласының құрылысы, гибридтенуі.

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз).

Жоспарланған уақыт

Басталуы.



Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут)

Оқушыларды түгендеу.

Өткен сабаққа шолу жасау.

Басталуы.



Ортасы.












«Қар кесегі» әдісі (5 минут)

1. Көмірсутектер қанша топқа бөлінеді?

2. Гомологтар дегеніміз не?

3. Изомерлер дегеніміз не?

4. Көміртектердің арақашықтығы қаншаға тең?

Жаңа сабақ – Алкандардың физикалық және химиялық қасиеттері танысамыз ( 5 минут)

Қаныққан көмірсутектер туралы түсінік , оның кестедегі ұқсастықтарымен қасиеттерін салыстыру.

Оқулықпен жұмыс.

«Кезбе тілші» ( 7 минут)

3,4,5-жаттығу. Қаныққан көмірсутектерді теріп жаз.

«Ой толғаныс» (5 минут)

6-жаттығу. Көмірсутектің қаңқасына сутектерді жайғастырып, тауып беру.

«Кім жылдам?» (5 минут)

8,9-жаттығуларды орындау. Құрылымдық формуласын жаз.

Қорытындылау.

«Ұшақ» әдісі. ( 5 минут)

Оқушылар ұшақ жасап, оған формула жазып, бір - біріне ұшырады, формулаға атау береді.

Үйге тапсырма (1 минут)

Алкандардың құрылысын оқып келу.


Оқулық.

Интербелсенді тақта




АКТ

Жұмыс дәптерлері


Оқулық.


Тақта, бор.


Тақта, бор.



Ақ парақтар

Аяқталуы


Кері байланыс (4 минут)

«Активатор 3-2-1» әдісі.

Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді.

Бағалау парағы


Стикерлер



Оқулық

Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

Критерий.

Алкандардың құрылысының ерекшеліктерін білу, табиғатта таралуы мен химиялық жолдармен өңделуін қарастыру.

Дескрипторлар

  • 1.Тетраэдерлік бұрыштың түзілуін білу 1 б.

  • 2.Құрылысындағы ерекшелікті таба білу 2 б.

  • 3. Теңестіру 2 б.

  • 4. Белгісіз к/с формуласын анықтау 3 б.

Математика, тарих пәндерімен байланыс орнатылған.

Рефлексия .

Сабақ/оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал

қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім

бе? Мен өз жоспарыма қандай

түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікірімді жазамын.

Қорытынды бағамдау:












Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!