Алтын қақпа лингвистикалық ойыны

Тақырып бойынша 24 материал табылды

Алтын қақпа лингвистикалық ойыны

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі мен қазақ әдебиеті пәнінен лингвистикалық ойын
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сыныптан тыс іс-шара бойынша қысқа мерзімді жоспар

Білім беру ұйымының атауы

«Абай атындағы мектеп-балабақша кешені» КММ

Күні

02.10.2024

Жауаптылар:

Хамитова Ш.Х.

Қабышева А.С.

Қатысқандар:

Мұғалімдер мен оқушылар

Сыныптан тыс іс-шараның тақырыбы:


«Алтын қақпа» лингвистикалық ойыны

Сабақ мақсаты:

Қатысушылардың білімдерін толықтыру, қазақтың салт-дәстүрлерін, ел тарихын қаншалықты білетіндіктерін тексеру.

Оқу мақсаты:

Қазақ тілінің ұмыт бола бастаған сөздер мен сөз тіркестерін жаңғырту. Қазақ халқының тұрақты сөз тіркестері, диалект, көнерген сөздерін еске түсіру.

Барысы


Сыныптан тыс іс-шараның кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі

(5 мин)


Ұйымдастыру кезеңі

  1. Топқа бөлу.

1-топ – Мұрагер. 2-топ – Мирас.


  1. Топтың ұраның, суретін құрастырып, қорғау.

Топқа бөлінеді.




Топтың ұранын айтады, суретін салады.


Флепчарт қағазы, түрлі-түсті маркерлер



Сабақтан тыс іс-шараның басы

(30 мин)












Ойын шарты түсіндіріледі. Ойын 3 кезеңнен тұрады.

1-кезең – Тас қақпа.

2-кезең – Күміс қақпа.

3-кезең – Алтын қақпа.


1-кезең – Тас қақпа.

Тұрақты тіркесті табыңыз,

мағынасын ашыңыз.


«Күміс» қақпаны ашуға арналған тапсырма
Жұмбақты шеш: 

Басында екі таяғы бар,

төрт аяғы бар,

сегіз тұяғы бар,

иегінде сақалы бар. (Теке)

2-кезең – Күміс қақпа.

Диалект сөздің мағынасын ашыңыз.


«Алтын» қақпаны ашуға арналған тапсырма: 

«Кім тапқыр?»  Берілген сөзден сөздер құрастыру. Сол сөздердің орысшасын, ағылшыншасын қапталына жазу. Толық жазылған сөз ғана дұрыс болып есептелінеді.

І топ – Жасампаздық

ІІ топ – Бейбітшілік 


3-кезең – Алтын қақпа.

Көнерген сөзді табыңыз

Топ мүшелері ойын ережесімен танысады.





Тұрақты тіркесті табады, мағынасын ашады.



Жұмбақты шешеді







Диалект сөздің
мағынасын ашады.




Берілген сөзден сөздер құрастырады. Сол сөздердің орысшасын, ағылшыншасын қапталына жазады.




Көнерген сөздерді табады.

 Слайд








Лэд экран



(10 мин)































«Алтын» қақпа ашылды.

Өте тамаша. Балалар, сыйлықтың бәрі сандықта жатыр. Оны ашу керек. Ашу үшін тапсырма бар. Барлық кезеңде жақсы жауап беріп, алда келе жатқан топ  сұраққа жауап береді. Дұрыс жауап берілсе ғана «Алтын сандық» ашылады.

 

«Алтын» сандықтың тапсырмасы:

Қолданбалы сән ескерткіштерінің бірегейі. Ол біздің күнімізге дейін жеткен көшпенділер сәулетінің үлгісі. Жинақы, жеңіл, лезде жиналып қойылатын бұл не?    (Киіз үй)

Рефлекция кезеңі.

-Балалар, сендерге бүгінгі ойын ұнады ма?

-Несімен ұнады?

-Қандай қиындықтар болды? (Лента арқылы)

Қорытынды:  «Алтын» сандықты ашқан топ жеңімпаз болып саналады.

Алтын сандықтың тапсырмасын орындайды


Алтын сандық
























«Абай атындағы мектеп-балабақша кешені» КММ





Сыныптан тыс іс-шара:

Тақырыбы: «Алтын қақпа» лингвистикалық ойыны



Өткізген:Ш.Х.Хамитова

А.С.Қабышева






2024-2025 оқу жылы



Абай облысы білім басқармасының

Жарма ауданы білім бөлімінің

«Абай атындағы мектеп-балабақша кешені» КММ

Ақпарат



2024 жылдың 02 қазанында «Тілдер шеруі» айлық жоспары аясында қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерінің ұйымдастыруымен «Алтын қақпа» лингвистикалық ойыны өткізілді. Ойынға 8-9 сынып оқушылары мен пән мұғалімдері қатысты. Ойын 2 топтан тұрды. 1-топ: Мұрагер, 2-топ: Мирас. Топ 2 мұғалім, 2 оқушыдан құралды. Ойын 3 кезеңді қамтыды.

І кезең - Темір қақпа

ІІ кезең - Күміс қақпа

ІІІ кезең - Алтын қақпа

Әр қақпаны ашу үшін топтар түрлі деңгейдегі тапсырмаларды орындады. Тас қақпада тұрақты тіркестердің мағынасын ашты, күміс қақпада диалект сөздердің мағынасын түсіндірсе, алтын қақпада көнерген сөздерді тапты. Қатысушыларды қазылар алқасы әділ түрде, әр кезең қорытындысын шығарып, бағалап отырды.

Ойын тартысты өтті. Ең жоғары ұпай жинаған «Мирас» тобы жеңімпаз атанды.

















Жауаптылар: Ш.Х.Хамитова

А.С.Қабышева



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.02.2025
183
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі