|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп:№43 Әл Фараби мектебі |
Пәні: информатика |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жарқынбеков Ермахан Баймаханович |
|
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Ақпаратты кодтау |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
6.2.1.2- компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде ұсыну. |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлығы: компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде ұсынуды біледі. Басым бөлігі: компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде ұсынутуалы түсінеді. Кейбіреулері: компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде ұсыну мысал келтіре алады. |
|
|
Ойлау деңгейі |
Білу,түсіну, қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері |
компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде ұсынуды біледі; |
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Пән бойынша лексика мен терминалогия: Шифрлау, Морзе коды, Цезар шифры, Киптография деген сөйлемдерді пайдаланады |
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
Тарихшы Хангелді Әбжанов мырза мақаласында «Елбасымыз ұсынған Мәңгілік ел» ұлттық идеясы Мәңгі ел тұжырымдамалық идеологемасының жаңа әлемдегі жаңа тарихи дәуірдегі заңды жалғасы. |
|
|
АКТ пайдалану: |
Проектор арқылы тапсырмалар беріледі. |
|
|
Пәнаралық байланыстар: |
STEM бойынша физика, геометрия пәндері бойынша тарих пәні бойынша эссе жазуда пайдаланады |
|
|
Алдыңғы білім: |
Ақпарат тасымалдау. |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
3 мин |
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру, оқушыларға жақсы комплимент айту. Сыныптың тазалығы мен атмосферасына көңіл бөлу. Оқушылардың қажеттіліктерін толық қамтамасыз ету. «Шаттық шеңбері» оқушылар өз есімінің бас әрпінен басталатын сын есіммен өздерін бағалайды. Мысалы: Ақылды Арай. |
|
|||
|
Сабақтың басы: 8 мин |
Оқушыларды «Аққала» әдісі арқылы 2 топқа біріктіреміз. №1 тапсырма. Үй тапсырмасын пысықтау Оқушыларға өткен сабақ бойынша сұрақтар қойылады. Оқушылар бірінші топ ішінде эсселерін оқып, үздік эссені таныстырады. Ынталандыру
|
Кеспе қағаз
|
|||
|
5 мин
4 мин
7 мин
5 мин
Сабақтың соңы 3 мин
2 мин |
Топтық ережені сақтау есте болсын. Оқушылар тақырыпты ашады. Жаңа сабақты ашу «Ой ашу» СЛАЙД №1.2.3.4 Ақпарат арнасы ақпарат өткізуші ақпарат тасымалданатын орта. Шифрлау (кодтау) – рұқсат етілген тұлғаларға қолжетімді және рұқсат етілмеген адамдардан құпия сақталатын ақпаратты түрлендірудің қайтымды түрі. Шифрлау – кодтау болып табылады, алайда мұнда ақпаратты жіберуші мен қадағалаушыға ғана белгілі бір құпия әдіс қолданылады. Шифрлау және шифрдан шығару. №2 тапсырма «Сен маған, мен саған» әдісі арқылы сұрақ қою. Жаңа сабақ бойынша оқушыларға оқулық арқылы тапсырма беріледі. Тапсырманы барлық оқушылар бірге орындайды.
Дескриптор
№ 3 тапсырма. Қорытынды Морзе әліппемен 2 топ бір-біріне хат жазып ,оны шешеді. Дескриптор Оқушылар күнделікті өздерінің өмірде компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде қажет екенін айтады. №4 тапсырма: Жеке жұмыс. Біз күнделікті өмірде Ақпаратты шифрлауға қатысты алуан түрлі әрекеттерді үнемі жүзеге асырып отырамыз. Оқулықта келтірілген шифрды пайдаланып Өз аттарын шифрлайды. SWOT әдісі арқылы жаңа сабақты талдау. Ынталандыру
«БББ» кестесі арқылы кері байланыс жасау. Ауызша
Ынталандыру: Үйге тапсырма: Ақпаратты шифрлау және адам құқығы арасындағы байланыс туралы эссе жазыңдар.
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алтын сандық
Алтын сандық
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп:№43 Әл Фараби мектебі |
Пәні: информатика |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жарқынбеков Ермахан Баймаханович |
|
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Ақпаратты кодтау |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
6.2.1.2- компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде ұсыну. |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлығы: компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде ұсынуды біледі. Басым бөлігі: компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде ұсынутуалы түсінеді. Кейбіреулері: компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде ұсыну мысал келтіре алады. |
|
|
Ойлау деңгейі |
Білу,түсіну, қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері |
компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде ұсынуды біледі; |
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Пән бойынша лексика мен терминалогия: Шифрлау, Морзе коды, Цезар шифры, Киптография деген сөйлемдерді пайдаланады |
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
Тарихшы Хангелді Әбжанов мырза мақаласында «Елбасымыз ұсынған Мәңгілік ел» ұлттық идеясы Мәңгі ел тұжырымдамалық идеологемасының жаңа әлемдегі жаңа тарихи дәуірдегі заңды жалғасы. |
|
|
АКТ пайдалану: |
Проектор арқылы тапсырмалар беріледі. |
|
|
Пәнаралық байланыстар: |
STEM бойынша физика, геометрия пәндері бойынша тарих пәні бойынша эссе жазуда пайдаланады |
|
|
Алдыңғы білім: |
Ақпарат тасымалдау. |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
3 мин |
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру, оқушыларға жақсы комплимент айту. Сыныптың тазалығы мен атмосферасына көңіл бөлу. Оқушылардың қажеттіліктерін толық қамтамасыз ету. «Шаттық шеңбері» оқушылар өз есімінің бас әрпінен басталатын сын есіммен өздерін бағалайды. Мысалы: Ақылды Арай. |
|
|||
|
Сабақтың басы: 8 мин |
Оқушыларды «Аққала» әдісі арқылы 2 топқа біріктіреміз. №1 тапсырма. Үй тапсырмасын пысықтау Оқушыларға өткен сабақ бойынша сұрақтар қойылады. Оқушылар бірінші топ ішінде эсселерін оқып, үздік эссені таныстырады. Ынталандыру
|
Кеспе қағаз
|
|||
|
5 мин
4 мин
7 мин
5 мин
Сабақтың соңы 3 мин
2 мин |
Топтық ережені сақтау есте болсын. Оқушылар тақырыпты ашады. Жаңа сабақты ашу «Ой ашу» СЛАЙД №1.2.3.4 Ақпарат арнасы ақпарат өткізуші ақпарат тасымалданатын орта. Шифрлау (кодтау) – рұқсат етілген тұлғаларға қолжетімді және рұқсат етілмеген адамдардан құпия сақталатын ақпаратты түрлендірудің қайтымды түрі. Шифрлау – кодтау болып табылады, алайда мұнда ақпаратты жіберуші мен қадағалаушыға ғана белгілі бір құпия әдіс қолданылады. Шифрлау және шифрдан шығару. №2 тапсырма «Сен маған, мен саған» әдісі арқылы сұрақ қою. Жаңа сабақ бойынша оқушыларға оқулық арқылы тапсырма беріледі. Тапсырманы барлық оқушылар бірге орындайды.
Дескриптор
№ 3 тапсырма. Қорытынды Морзе әліппемен 2 топ бір-біріне хат жазып ,оны шешеді. Дескриптор Оқушылар күнделікті өздерінің өмірде компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде қажет екенін айтады. №4 тапсырма: Жеке жұмыс. Біз күнделікті өмірде Ақпаратты шифрлауға қатысты алуан түрлі әрекеттерді үнемі жүзеге асырып отырамыз. Оқулықта келтірілген шифрды пайдаланып Өз аттарын шифрлайды. SWOT әдісі арқылы жаңа сабақты талдау. Ынталандыру
«БББ» кестесі арқылы кері байланыс жасау. Ауызша
Ынталандыру: Үйге тапсырма: Ақпаратты шифрлау және адам құқығы арасындағы байланыс туралы эссе жазыңдар.
|
|
шағым қалдыра аласыз













