Өзін-өзі тану пәнінен сабақ жоспары
Мектебі: №57 жалпы орта мектеп
Күні: _______________
№: 9
Мұғалімі: Отарова Гульмира Аширхановна
Сыныбы: 10
Тақырыбы: Алынбайтын асу жоқ
Құндылығы: Дұрыс әрекет.
Қасиеттері: Жауапкершілік және тәртіппен, сүйіспеншілікпен және шынайылықпен жұмыс істеу; әлеуметтік және азаматтық жауапкершілік; әділеттілік және т.б.
|
Мақсаты: Дұрыс әрекет құндылығы арқылы оқушылардың өзіндік мүмкіндіктеріне және қабілеттеріне деген сенімдерін арттыру Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер)
|
|
Сабақтың барысы:
5 Т – ережесі:
Тыныштық
сәті. «Нұрға
бөлену».
Сұрақтар: 1. Тоқтар ағаларың туралы не білдіңдер? 2. Тоқтар Әубәкіровтың топырақты, жусан мен қазақ әнін, елтаңбаны өзімен бірге ғарышқа алып ұшуын қалай түсіндірер едіңдер? 3. Ғарышкердің орнында болсаңыз, сіз ғарышқа не алып ұшар едіңіз? 4. Ғарышкер Тоқтар ағаға қандай тілек айтар едіңдер? 5. Тоқтар ағаның бойында қандай қасиеттері ғарышкер болуына көмектесті? 6.Үлкен жетістіктерге қалай жетуге болады деп ойлайсыз? |
|
Қазір бой жарыстыратын заман емес, ой жарыстыратын заман. Н.Ә.Назарбаев (Оқушыларға үш рет айтқызып, дәптерге жаздырту) Нұрсұлтан Әбiшұлы Назарбаев (6 шілде 1940 жыл, Шамалған ауылы, Алматы облысы) — Қазақстанның мемлекет қайраткері, ғалым, Қазақстан Республикасының тұңғыш президенті. Нұрсұлтан Назарбаев 1940 жылы 6 шілдеде Іле Алатауының баурайындағы Үшқоңыр жайлауында Әбіш пен Әлжан Назарбаевтардың шаңырағында дүниеге келді. Оған әке-шешесі Нұрсұлтан деп ат қойды.Сәбиге ат таңдаудың өзі жатқан бір хикаяға айналды. Тойға жиналған ағайын-туыс түрлі есімдерді тұс-тұстан айтып жатты. Ең ақырында жаңа туған ұлдың әжесі Мырзабала мынадай ұсыныс білдірді: «Менің сүйікті немерем екі бірдей есімді алып жүрсін. Оның аты Нұрсұлтан болсын».Әлемдегі барлық әжелер секілді Мырзабала да немересінің азамат болып қалыптасуына ерекше еңбек сіңірді. Сұрақтар: 1. Кез келген адам арманы мен мақсатына жете ала ма? Неліктен? 2. Адам арманына жету үшін не істеуі керек? 2. Қандай жағымды қасиеттер адам бойындағы мүмкіндіктердің, қабілеттердің шексіздігін дәлелдейді? 2. Дәйексөзден қандай ой түйдіңіз? |
|
1942 жыл болатын. Үш адам Венесуалада бірнеше ай бойы алмас іздеп жүріпті. Көп жол өтіп, көп тау аралап, алмас па деп талай жәй тас жинапты. Бірақ құр тастан басқа ешнәрсе жинай алмапты! Үшеуінен біреуі, Рафаэль Солано, бір көлшіктің жағасына жеткенде достарына: “Мен шаршадым ” дейді. “ары қарай жүрудің мағынасы жоқ. Мына тасқа қараңыздаршы, мен тапқан 999999 тасым шығар. Бірақ бір де бір алмас жоқ солардың арасында. Тағы бір тас алсам миллионыншы тасым болады. Бірақ несіне босқа әуре болайын. Шаршап кеттім. Алмас іздеуден бас тартамын” Бір досы қалжыңдап: “Енді бір тас теріп миллионыңды толтырсаңшы ” дейді. Солано қалжыңға қалжыңмен жауап беріп: “Солай-ақ болсын” дейді, “осы сапарымнан бас тартар алдында соңғы тас тере салайын”. Шаршаған көздерін жауып, қасындағы тас үйіндісінен алмас-ау деп жорамалдап жұмыртқа үлкендігінде бір тас таңдап: “Міне соңғы тасымды да алдым,” дейді, “миллион тас терген болдым. Соңғы тасым осы болар!” Соңғы тасы ауыр, кәдімгі тастан едәуір ауыр болады. Солано қолыңдағы тасты қайтадан өлшеп: “Бұл алмас қой” деп қуанады, “бұл расында да үлкен алмас!” Кейін болса, Нью-Йорктағы бір зергер Рафаэль Солано тапқан тас үшін жүз мыңдаған доллар төлеп сатып алады. Кейін болса, “The Liberator” (Азаткер) аты берілген бұл алмас дүниенің ең таза әрі ірі алмасы болғаны аңықталады. Сұрақтар:
Қорытынды: Ой түбінде алтын бар, Ойлай берсең табарсың. Жолың ұзақ болғанмен, Жүре берсең барарсың. Егер өмірде өзіңе – өзің сенімді болғың
келсе, қиындықпен бетпе-бет кездесуден қорықпа. Үнемі өмір
сынақтарынан жасқанып, қашқақтай берсең, кезең - кезең қиындықтар
туындай береді, өзіңмен өзің әлектене бересің. Сондықтан жеңіл жол
іздеме, қиындықпен күресе біл. |
|
|
5. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Оқушылар жалпыадамзаттық құндылықтар бойынша бес топқа бөлінеді. 1 - топ: «Ақиқат» 2 – топ: «Ішкі тыныштық» 3 – топ: «Сүйіспеншілік» 4 – топ: «Дұрыс әрекет» 5 – топ: «Қиянат жасамау» Тапсырма: «Алынбайтын асу жоқ» тақырыбында плакат жасау. |
|
|
6. Топпен ән айту. «Асыл арман» Сөзі: Б.Тәжібаев Әні: Е.Хасанғалиев
Арманым ақ сәулелі
күнімбісің
Асыл арман асыл
арман
Арманым құздан құлар
бұлақпысың
Асыл арман асыл
арман Асыл арман асыл
арман |
|
|
7. Үй тапсырмасы. 1. №9 «Егер қаласа, адамның қолынан көп іс келеді» тақырыбында шығарма жазу. 2. Келесі сабақ. №10, Д. Аллен мәтінін оқып келу. |
|
Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет) немесе 1..................2 [3]. Рахмет! Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. |
|
Пайдаланылған әдебиеттер:
-
Өзін – өзі тану пәнінің оқу бағдарламасы «Бөбек» Алматы, 2010
-
«Өзін – өзі тану» Мұғалімге арналған әдістемелік құрал. «Бөбек» Алматы, 2010
-
«Өзін – өзі тану» Оқулық. 10 сынып. «Бөбек» Алматы, 2010
-
«Өзін – өзі тану» Оқушы дәптері. 10 сынып. «Бөбек» Алматы, 2010
-
bilim-all.kz
-
https://angimeler.wordpress.com
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алынбайтын асу жоқ
Алынбайтын асу жоқ
Өзін-өзі тану пәнінен сабақ жоспары
Мектебі: №57 жалпы орта мектеп
Күні: _______________
№: 9
Мұғалімі: Отарова Гульмира Аширхановна
Сыныбы: 10
Тақырыбы: Алынбайтын асу жоқ
Құндылығы: Дұрыс әрекет.
Қасиеттері: Жауапкершілік және тәртіппен, сүйіспеншілікпен және шынайылықпен жұмыс істеу; әлеуметтік және азаматтық жауапкершілік; әділеттілік және т.б.
|
Мақсаты: Дұрыс әрекет құндылығы арқылы оқушылардың өзіндік мүмкіндіктеріне және қабілеттеріне деген сенімдерін арттыру Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер)
|
|
Сабақтың барысы:
5 Т – ережесі:
Тыныштық
сәті. «Нұрға
бөлену».
Сұрақтар: 1. Тоқтар ағаларың туралы не білдіңдер? 2. Тоқтар Әубәкіровтың топырақты, жусан мен қазақ әнін, елтаңбаны өзімен бірге ғарышқа алып ұшуын қалай түсіндірер едіңдер? 3. Ғарышкердің орнында болсаңыз, сіз ғарышқа не алып ұшар едіңіз? 4. Ғарышкер Тоқтар ағаға қандай тілек айтар едіңдер? 5. Тоқтар ағаның бойында қандай қасиеттері ғарышкер болуына көмектесті? 6.Үлкен жетістіктерге қалай жетуге болады деп ойлайсыз? |
|
Қазір бой жарыстыратын заман емес, ой жарыстыратын заман. Н.Ә.Назарбаев (Оқушыларға үш рет айтқызып, дәптерге жаздырту) Нұрсұлтан Әбiшұлы Назарбаев (6 шілде 1940 жыл, Шамалған ауылы, Алматы облысы) — Қазақстанның мемлекет қайраткері, ғалым, Қазақстан Республикасының тұңғыш президенті. Нұрсұлтан Назарбаев 1940 жылы 6 шілдеде Іле Алатауының баурайындағы Үшқоңыр жайлауында Әбіш пен Әлжан Назарбаевтардың шаңырағында дүниеге келді. Оған әке-шешесі Нұрсұлтан деп ат қойды.Сәбиге ат таңдаудың өзі жатқан бір хикаяға айналды. Тойға жиналған ағайын-туыс түрлі есімдерді тұс-тұстан айтып жатты. Ең ақырында жаңа туған ұлдың әжесі Мырзабала мынадай ұсыныс білдірді: «Менің сүйікті немерем екі бірдей есімді алып жүрсін. Оның аты Нұрсұлтан болсын».Әлемдегі барлық әжелер секілді Мырзабала да немересінің азамат болып қалыптасуына ерекше еңбек сіңірді. Сұрақтар: 1. Кез келген адам арманы мен мақсатына жете ала ма? Неліктен? 2. Адам арманына жету үшін не істеуі керек? 2. Қандай жағымды қасиеттер адам бойындағы мүмкіндіктердің, қабілеттердің шексіздігін дәлелдейді? 2. Дәйексөзден қандай ой түйдіңіз? |
|
1942 жыл болатын. Үш адам Венесуалада бірнеше ай бойы алмас іздеп жүріпті. Көп жол өтіп, көп тау аралап, алмас па деп талай жәй тас жинапты. Бірақ құр тастан басқа ешнәрсе жинай алмапты! Үшеуінен біреуі, Рафаэль Солано, бір көлшіктің жағасына жеткенде достарына: “Мен шаршадым ” дейді. “ары қарай жүрудің мағынасы жоқ. Мына тасқа қараңыздаршы, мен тапқан 999999 тасым шығар. Бірақ бір де бір алмас жоқ солардың арасында. Тағы бір тас алсам миллионыншы тасым болады. Бірақ несіне босқа әуре болайын. Шаршап кеттім. Алмас іздеуден бас тартамын” Бір досы қалжыңдап: “Енді бір тас теріп миллионыңды толтырсаңшы ” дейді. Солано қалжыңға қалжыңмен жауап беріп: “Солай-ақ болсын” дейді, “осы сапарымнан бас тартар алдында соңғы тас тере салайын”. Шаршаған көздерін жауып, қасындағы тас үйіндісінен алмас-ау деп жорамалдап жұмыртқа үлкендігінде бір тас таңдап: “Міне соңғы тасымды да алдым,” дейді, “миллион тас терген болдым. Соңғы тасым осы болар!” Соңғы тасы ауыр, кәдімгі тастан едәуір ауыр болады. Солано қолыңдағы тасты қайтадан өлшеп: “Бұл алмас қой” деп қуанады, “бұл расында да үлкен алмас!” Кейін болса, Нью-Йорктағы бір зергер Рафаэль Солано тапқан тас үшін жүз мыңдаған доллар төлеп сатып алады. Кейін болса, “The Liberator” (Азаткер) аты берілген бұл алмас дүниенің ең таза әрі ірі алмасы болғаны аңықталады. Сұрақтар:
Қорытынды: Ой түбінде алтын бар, Ойлай берсең табарсың. Жолың ұзақ болғанмен, Жүре берсең барарсың. Егер өмірде өзіңе – өзің сенімді болғың
келсе, қиындықпен бетпе-бет кездесуден қорықпа. Үнемі өмір
сынақтарынан жасқанып, қашқақтай берсең, кезең - кезең қиындықтар
туындай береді, өзіңмен өзің әлектене бересің. Сондықтан жеңіл жол
іздеме, қиындықпен күресе біл. |
|
|
5. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Оқушылар жалпыадамзаттық құндылықтар бойынша бес топқа бөлінеді. 1 - топ: «Ақиқат» 2 – топ: «Ішкі тыныштық» 3 – топ: «Сүйіспеншілік» 4 – топ: «Дұрыс әрекет» 5 – топ: «Қиянат жасамау» Тапсырма: «Алынбайтын асу жоқ» тақырыбында плакат жасау. |
|
|
6. Топпен ән айту. «Асыл арман» Сөзі: Б.Тәжібаев Әні: Е.Хасанғалиев
Арманым ақ сәулелі
күнімбісің
Асыл арман асыл
арман
Арманым құздан құлар
бұлақпысың
Асыл арман асыл
арман Асыл арман асыл
арман |
|
|
7. Үй тапсырмасы. 1. №9 «Егер қаласа, адамның қолынан көп іс келеді» тақырыбында шығарма жазу. 2. Келесі сабақ. №10, Д. Аллен мәтінін оқып келу. |
|
Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет) немесе 1..................2 [3]. Рахмет! Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. |
|
Пайдаланылған әдебиеттер:
-
Өзін – өзі тану пәнінің оқу бағдарламасы «Бөбек» Алматы, 2010
-
«Өзін – өзі тану» Мұғалімге арналған әдістемелік құрал. «Бөбек» Алматы, 2010
-
«Өзін – өзі тану» Оқулық. 10 сынып. «Бөбек» Алматы, 2010
-
«Өзін – өзі тану» Оқушы дәптері. 10 сынып. «Бөбек» Алматы, 2010
-
bilim-all.kz
-
https://angimeler.wordpress.com
шағым қалдыра аласыз













