Тақырыбы: Сипаттау мәтіні
Мақсаты: Оқушыларға тілдік белгілер әріптерден тұаратыны туралы және тыныс белгілер туралы мағлұмат беру.
Әдісі : түсіндіру, ой қозғау, әңгімелесу, сұрақ-жауап, ВЕНН диаграммасы
Көрнекілігі: журнал, ВЕНН диаграммасы, Ғабит Мүсірепов портреті .
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Мен оқушы баламын,
Оқу ,білім аламын.
Мәтін түрін игеріп,
Сабақта белсенді боламын.
ІІ. Қызығушылығын ояту
-Мәтін неден құралады ? ( Сөйлемнен )
-Мәтін деген не ? ( Жазбаша , ауызша ойды жеткізу )
-Мәтіннің атауын не деп атаймыз? (Тақырып )
-Мәтін тақырыбы қалай, неге сүйеніп құрылады? (Негізгі ойға ,мазмұнына )
-Қандай сөйлемдер мәтін құрайды? (Бір-бірімен байланысты сөйлемдер ғана мәтін құрайды )
-Мәтіндегі сөйлемдердің орнын ауыстыруға бола ма? (Жоқ,Мәтіннің құрамындағы сөйлемдердің өз орны болады )
-Мәтін қандай бөліктерден тұрады? (Басы, негізгі бөлімі, соңы )
-Әр бөлік қалай жазылады? ( Абзацтан және жаңа жолдан басталып
жазылады.)
-Мәтіннің қандай түрлерін білеміз? (Әңгімелеу, сипаттау,пайымдау )
-Әңгімелеу мәтіні деген не?
- Сипаппау мәтіні дегеніміз не?
- Демек, балалар сипаттау мәтіні дегеніміз зат немесе құбылысты
суреттеп, сипаттайтын мәтінді айтамыз.
Кез келген затты түріне, түсіне,сапасына,пішініне қарай сипаттайды екенбіз.
І
ІІ. Жаңа
сабақ
Дәптермен жұмыс
1-тапсырма
-
Ғабит Мүсірепов көл жағасын, суын қалай суреттеген?
-
Бұлтты, желді неге теңейді?
-
Көл неге Қос Шалқар деп алаған екен?
2-тапсырма
Ғабит Мүсіреповке Қос Шалқар қандай болып көрінеді?Жауабыңды жаз.
3-тапсырма
Өлеңде көктемнің қандай ерекшілігін суреттейді?
4-тапсырма
Деректі суреттеу мен көркем суреттеудің айырмашылығы неде?
В
ЕНН диаграммасы
5-тапсырма
Көктемнің екі түрлі суретін салып көр. Біреуі өлеңде суреттелгендей, екіншісі деректі әңгімедегідей болсын.
ІV. Қортынды
Рефлексия
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әмеди Хасенов атындағы №11 жалпы білім беретін мектеп
Әмеди Хасенов атындағы №11 жалпы білім беретін мектеп
Тақырыбы: Сипаттау мәтіні
Мақсаты: Оқушыларға тілдік белгілер әріптерден тұаратыны туралы және тыныс белгілер туралы мағлұмат беру.
Әдісі : түсіндіру, ой қозғау, әңгімелесу, сұрақ-жауап, ВЕНН диаграммасы
Көрнекілігі: журнал, ВЕНН диаграммасы, Ғабит Мүсірепов портреті .
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Мен оқушы баламын,
Оқу ,білім аламын.
Мәтін түрін игеріп,
Сабақта белсенді боламын.
ІІ. Қызығушылығын ояту
-Мәтін неден құралады ? ( Сөйлемнен )
-Мәтін деген не ? ( Жазбаша , ауызша ойды жеткізу )
-Мәтіннің атауын не деп атаймыз? (Тақырып )
-Мәтін тақырыбы қалай, неге сүйеніп құрылады? (Негізгі ойға ,мазмұнына )
-Қандай сөйлемдер мәтін құрайды? (Бір-бірімен байланысты сөйлемдер ғана мәтін құрайды )
-Мәтіндегі сөйлемдердің орнын ауыстыруға бола ма? (Жоқ,Мәтіннің құрамындағы сөйлемдердің өз орны болады )
-Мәтін қандай бөліктерден тұрады? (Басы, негізгі бөлімі, соңы )
-Әр бөлік қалай жазылады? ( Абзацтан және жаңа жолдан басталып
жазылады.)
-Мәтіннің қандай түрлерін білеміз? (Әңгімелеу, сипаттау,пайымдау )
-Әңгімелеу мәтіні деген не?
- Сипаппау мәтіні дегеніміз не?
- Демек, балалар сипаттау мәтіні дегеніміз зат немесе құбылысты
суреттеп, сипаттайтын мәтінді айтамыз.
Кез келген затты түріне, түсіне,сапасына,пішініне қарай сипаттайды екенбіз.
І
ІІ. Жаңа
сабақ
Дәптермен жұмыс
1-тапсырма
-
Ғабит Мүсірепов көл жағасын, суын қалай суреттеген?
-
Бұлтты, желді неге теңейді?
-
Көл неге Қос Шалқар деп алаған екен?
2-тапсырма
Ғабит Мүсіреповке Қос Шалқар қандай болып көрінеді?Жауабыңды жаз.
3-тапсырма
Өлеңде көктемнің қандай ерекшілігін суреттейді?
4-тапсырма
Деректі суреттеу мен көркем суреттеудің айырмашылығы неде?
В
ЕНН диаграммасы
5-тапсырма
Көктемнің екі түрлі суретін салып көр. Біреуі өлеңде суреттелгендей, екіншісі деректі әңгімедегідей болсын.
ІV. Қортынды
Рефлексия
шағым қалдыра аласыз













