Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Магнит өрiсi |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ампер күші, сол қолы ережесі; |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.3.4.2 - электр өлшеуіш құралдардың, электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу • электр өлшегіш құралдардың классификациясын білу Түсіну• электр өлшегіш құралдардың схемада белгіленуін және электр тізбегінде жалғауды түсінеді. Қолдану• электр өлшегіш құралдардың көмегімен әр түрлі электрлік шамаларды өлшей алады. Талдау• электр өлшегіш құралдардың қандай принципте жұмыс жасай алатындығын талдап, бағалай алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология сол қол ережесі, магнит өрісінің бағыты, тогы бар өткізгіш, шартты ток Диалогқа / жазуға қажетті сөз тіркестері Бас бармақ … білдіреді Сұқ саусақ … білдіреді Ортаңғы саусақ … білдіреді Магниттік күш … перпендикуляр.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Топпен жұмыс жасау барысында оқушылар арасындағы ауызбіршілікті нығайту. Өзгелерге көмек көрсетуге баулу. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, өзінің және өзге оқушының денсаулығына жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сурет, математика Оқушылар электр тізбегін құрастырады және электр құралдарының көмегімен өлшейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Power Point презентациясын қолдану twig-bilim.kz |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім
|
Магнит өрісі. Тогы бар өткізгішке әсер ететін күш. Магнит индукция векторы. Бұраңда ережесі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-2 минут 2-7 мин 7-10 мин |
І. Ұйымдастыру. Сынып ішіндегі тазалыққа, сынып оқушыларының сабаққа қатысымына назар аудару Үй тапсырмасын сұрау мақсатындат оқушыларға сұрақтар қойылады.
1-тапсырма: Сызбадағы қолданылатын шартты белгілерді дұрыс тауып, бағытталған кесінділер арқылы көрсету. Осы кезеңде жұптық бағалау жүргізіледі. |
Қосымша 1
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12-14 минут 14-25 минут
25-30 минут
30-33 минут
33-38 минут |
Слайдта көрсетілген электр құралдары бойынша оқушылар құралдарды анықтайды. Сабақтың тақырыбын анықтап, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін құрады. Кейін шағын топтарға бірігіп, құралдың жұмыс істеу принципін талқылайды. 2-тапсырма 1-топ. Вольтметрдің жұмыс істеу принципін зерттеу. 2-топ. Амперметрдің жұмыс істеу принципін зерттеу. 3-топ. Омметрдің жұмыс істеу принципін зерттеу. 4-топ. Ваттметрдің жұмыс істеу принципін зерттеу. Оқушылар топта талқылап, кейін басқа топ оқушыларына жұмыстарын қорғап, қорытынды жасайды. Осы кезде топтық бағалау жүзеге асырылады. Демонстрация. Мұғалім оқушылармен трансформатордың жұмыс істеу принципін талқылайды.Эксперимент жүргізу. Трансформатор туралы шағын видео көрсетіледі 1.Төмендеткіш трансформатор. 2.Жоғарылатқыш трансформатор Электр энергиясының қашықтыққа тасымалдануы. Оқушылардың ойлары тындалады және қосымша материал таратылады
3- тапсырма (тапсырма ағылшын тілінде) Оқушылар бос орындарға трансформатор туралы сөздерді қояды. Осы кезеңде өзін-өзі бағалау жүргізіледі. |
Презентация
Ток көзі, 2 мультиметр немесе 2 вольтметр, темір өзекше, орамдар саны әр түрлі екі катушка, сымдар Айнымалы ток, тұрақты ток және трансформаторлар https://twig-bilim.kz/film/ac-dc-and-transformers-5806/ Қосымша 2 Қосымша 3 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 38-40 минут |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалай алады. Үйге тапсырма: Жұмыс жасау арқылы ішкі энергияны өзгертуді зерттеу Денеге жылу беру арқылы ішкі энергияны өзгертуді зерттеу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Сабақ
жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Магнит
өрiсi
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің
аты-жөні:
Сынып: 10
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақ
тақырыбы Ампер күші, сол қолы
ережесі;
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
10.3.4.2
- электр өлшеуіш құралдардың,
электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін
түсіндіру
Сабақ
мақсаттары
электр өлшегіш құралдардың
классификациясын білу
электр өлшеуіш құралдардың
жұмыс істеу принципін түсіндіру электр қозғалтқыштың жұмыс
істеу принципін түсіндіру
Бағалау критерийлері
Білу • электр өлшегіш құралдардың
классификациясын білу
Түсіну• электр өлшегіш құралдардың
схемада белгіленуін және электр тізбегінде жалғауды
түсінеді.
Қолдану• электр
өлшегіш
құралдардың көмегімен
әр
түрлі
электрлік
шамаларды
өлшей
алады. Талдау• электр
өлшегіш
құралдардың қандай
принципте
жұмыс
жасай
алатындығын талдап, бағалай
алады
Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика және
терминология
сол қол ережесі, магнит
өрісінің бағыты, тогы бар өткізгіш, шартты
ток
Диалогқа / жазуға қажетті
сөз тіркестері
Бас бармақ
… білдіреді
Сұқ саусақ
… білдіреді
Ортаңғы саусақ
… білдіреді
Магниттік күш
… перпендикуляр. Магнит
өрісі Magnetic
field компас compass Векторлық
өріс Vector
field Күш
сызықтары Lines of
force Біртекті
өріс Uniform
field Солтүстік (оңтүстік)
полюс North (South)
pole Тартылу Attraction Тебілу Repulsion Оң (сол) қол
ережесі Right (left) hand
rule
Құндылықтарды
дарыту
Топпен жұмыс жасау барысында
оқушылар арасындағы ауызбіршілікті нығайту. Өзгелерге көмек
көрсетуге баулу. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, өзінің және
өзге оқушының денсаулығына жауапкершілікпен қарауға
тәрбиелеу.
Пәнаралық
байланыстар
Сурет,
математика
Оқушылар электр тізбегін
құрастырады және электр құралдарының көмегімен
өлшейді
АКТ қолдану
дағдылары Power
Point
презентациясын қолдану
twig-bilim.kz
Бастапқы
білім
Магнит өрісі. Тогы бар
өткізгішке әсер ететін күш. Магнит индукция векторы. Бұраңда
ережесі.
Сабақ
барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар Сабақтың
басы 0-2
минут 2-7
мин 7-10
мин
І.
Ұйымдастыру. Сынып ішіндегі тазалыққа,
сынып оқушыларының сабаққа қатысымына назар
аудару
Үй тапсырмасын сұрау
мақсатындат оқушыларға сұрақтар
қойылады.
Магнит өрісінің электр
өрісінен айырмашылығы неде?
Магнит өрісінің күш сызықтары
дегеніміз не?
Магниттің полюстері туралы не
білеміз?
Ампер күші дегеніміз қандай
күш?
Ампер күшінің бағыты қалай
анықталады?
Бұранда ережесі мен сол қол
ережесін пайдаланып, параллель токтардың бір бағытта тартылатынын,
ал қарама қарсы бағытта өтсе, тебілетінін қалай дәлелдеуге
болады?
Магнит индукция векторының
физикалық мағынасы қандай?
1-тапсырма: Сызбадағы қолданылатын шартты
белгілерді дұрыс тауып, бағытталған кесінділер арқылы көрсету. Осы
кезеңде жұптық бағалау жүргізіледі.
Қосымша
1
Сабақтың
ортасы 12-14
минут
14-25
минут
25-30
минут
30-33
минут
33-38
минут
Слайдта көрсетілген электр
құралдары бойынша оқушылар құралдарды анықтайды. Сабақтың тақырыбын
анықтап, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін құрады. Кейін
шағын топтарға бірігіп, құралдың жұмыс істеу принципін
талқылайды.
2-тапсырма
1-топ. Вольтметрдің жұмыс істеу
принципін зерттеу.
2-топ. Амперметрдің жұмыс істеу
принципін зерттеу.
3-топ. Омметрдің жұмыс істеу
принципін зерттеу.
4-топ. Ваттметрдің жұмыс істеу
принципін зерттеу.
Оқушылар топта талқылап, кейін
басқа топ оқушыларына жұмыстарын қорғап, қорытынды
жасайды.
Осы кезде топтық бағалау
жүзеге асырылады.
Демонстрация. Мұғалім
оқушылармен трансформатордың жұмыс істеу принципін
талқылайды.Эксперимент жүргізу. Трансформатор туралы шағын
видео көрсетіледі
1.Төмендеткіш
трансформатор.
2.Жоғарылатқыш
трансформатор
Электр энергиясының қашықтыққа
тасымалдануы. Оқушылардың ойлары тындалады және қосымша материал
таратылады
3- тапсырма
(тапсырма ағылшын
тілінде)
Оқушылар бос орындарға
трансформатор туралы сөздерді қояды. Осы кезеңде өзін-өзі бағалау
жүргізіледі.
Презентация
Ток көзі, 2 мультиметр немесе
2 вольтметр, темір өзекше, орамдар саны әр түрлі екі катушка,
сымдар
Айнымалы ток, тұрақты ток және
трансформаторлар
https://twig-bilim.kz/film/ac-dc-and-transformers-5806/
Қосымша
2
Қосымша
3 Сабақтың
соңы 38-40
минут
Сабақ соңында оқушылар
рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені
үйрендім
- нені толық
түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру
қажет
Оқушылар өздерінің жұмысы мен
сыныптастарының жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалай
алады.
Үйге
тапсырма:
Жұмыс жасау арқылы ішкі
энергияны өзгертуді зерттеу
Денеге жылу беру арқылы ішкі
энергияны өзгертуді зерттеу
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













