|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі 5.4А – Жобаны құру және оны ұсыну |
Мектеп: А.Тайманов атындағы №34 мектеп-гимназиясы |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кадыржанова Римма Тлемисовна |
||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Анимацияны құру |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну 5.3.1.1 ойын ортасындағы программалау кезеңінде (Лого, Scratch) нысандар мен оқиғалардың анимациясын құру. 5.3.3.1 тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану Лого, Scratch) |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Scratch программасындағы анимация жасау командаларын атап, команда қасиеттерін түсіне алады. Scratch программалау ортасында ойын түрінде анимация әзірлейді. Басым бөлігі: Scratch программасында оқушылар түстерді таңдап, әртурлі фигуралар қоя алады Кейбір оқушылар: Scratch программасында әр түрлі кескіндермен анимация құра алады |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы:
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттарды анықтаңыз: Scratch программасымен жұмыс жасай алады тармақталу және цикл командаларын қолдана алады Пәнге қатысты лексика мен терминалогиясы: Avatar, Animation, Scratch, Motion, Operators, Sound, Looks, Тармақталу, Циклдық, Блоктар Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Scratch - анимациялық ертегілер мен ойындар мен ....... құрастыруға арналған программалау ортасы Команда – ...... орындауға міндетті әрекеттер Графика ......өнері |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өмір бойы оқуға дайын болу, денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету. Сын тұрғысынан ойлау.Топтық жұмыс барысында сыйластық, жауапкершілік болу керек. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері, Ағылшын тілі, Орыс тілі, Математика |
||||
|
Алдыңғы білім |
Анимация туралы мәліметтерді меңгеріп,олардың қолданылуы туралы біледі.. |
||||
|
|
|||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Рефлексия
|
|||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 3 мин 2 мин |
Оқушыларды сыныпта қарсы алады, сәлемдеседі. «сократтық шеңбері» құрғызу 1 минутта орындаймын. Шаттық шеңберін құрғызып окушыларды ширату мақсатында Scratch бағдарламасының жалпы шығу тарихы туралы ой салам. Оқушылар өз ойларын 2 минутта кезекпен айтып шығады. Қауіпсіздік техникасы ережелері еске түсіріліп отырылады «The hat» әдісі бойынша топқа бөлу. Сыныптағы оқушы санын программаға енгізем. Бірінші шыққан 1,5,7,9,3 таңбалары бірінші топ, 2,4,6,10,8 екінші топ болып жұмыс жасайды. 1-топ Motion 2-топ Operators
|
|
|||
|
Сабақтың ортасы 2.Үй тапсырмасын тексеру 6 мин |
Топтық жұмыс «Ыстық орындық» әдісі Екі топтан кезекпен бір – бір оқушыдан шығып сол оқушыларға кезекпен екі топ мушелеріне қарама қарсы топтын оқушылары сұрақ қояды, екі топқада 2 минуттан беріледі. Scratch бағдарламасының мүмкіндіктері қандай? Команда және Операторлар блогының айырмашылығы қандай? «Смайликтер» арқылы екі топ оқушылары 2 минутта қарама қарсы топты бағалайды
|
|
|||
|
3.Қызығушылығын ояту, мәселе қою 7 мин |
Топтық жұмыс «Сөз бұлтты» әдісі бойынша постер дайындау. Scratch бағдарламасында анимациямен жұмыс жасайтын негізгі командалардың терминдерін 3 минутта жазып шығады, негізгі терминдерді барлығын бас әріппен , қосымша создерді кіші әріппен. «Сөз бұлтты» әдісін орындап болған соң екі топ дайындаған постерді бір біріне ауыстырып 3 минутта танысады. «Бас бармақ» әдісі бойынша 1 минутта бағалайды
|
|
|||
|
ІІ кезең: 5 мин |
Жеке жұмыс----- Жұптық жұмыс «Досыңа хат жазу» әдісі Оқушылардың тақырыпты қаншалықты түсінгендігін анықтау мақсатында осы әдіс арқылы анықтаймын.
«Көршіңді бағалау» әдісі бойынша оқушылар қасындағы жұбын 1 минутта бағалайды |
|
|||
|
ІІІ кезең 16 мин |
Жеке жұмыс Scratch программасында мысық спрайты үшін қарапайым жоба жасаңдар. Жобаны 9 минутта орындаңдар
«Мадақтау» әдісі бойынша 2 минут бағалау |
http://okulyk-edu.kz http://armanpv.kz/?book=44 |
|||
|
Үй тапсырмасы: 1 мин |
Scratch программасында мысалдар құрып келіңдер Оқушылар күнделігіне жазып алады
|
|
|||
|
Рефлексия 5 мин
|
«5 минут» әдісі
|
|
|||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағандақ қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Топтық, жұптық, жеке жұ-мыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. Оқушылардың жеке мүм-кіндіктерін және жас ерек-шеліктерін есепке алып, сараланған тапсырмалар әзірледім. Бүкіл сыныпқа күрделі тапсырмалар беріледі. Қабілеті жоғары оқушылар тез орындап, уәждерін ұсынады. |
Әрбір сабақ соңында КБ жүргізіліп отырады Топтық жұмыс
Смайликтер арқылы бағаланады.
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс
|
Қауіпсіздік техникасы ережелері |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|||
|
Жалпы баға Сабақта жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойлаңыз?) 1) 2) Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойлаңыз ?) 1) 2) Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Анимацияны құру
Анимацияны құру
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі 5.4А – Жобаны құру және оны ұсыну |
Мектеп: А.Тайманов атындағы №34 мектеп-гимназиясы |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кадыржанова Римма Тлемисовна |
||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Анимацияны құру |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну 5.3.1.1 ойын ортасындағы программалау кезеңінде (Лого, Scratch) нысандар мен оқиғалардың анимациясын құру. 5.3.3.1 тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану Лого, Scratch) |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Scratch программасындағы анимация жасау командаларын атап, команда қасиеттерін түсіне алады. Scratch программалау ортасында ойын түрінде анимация әзірлейді. Басым бөлігі: Scratch программасында оқушылар түстерді таңдап, әртурлі фигуралар қоя алады Кейбір оқушылар: Scratch программасында әр түрлі кескіндермен анимация құра алады |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы:
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттарды анықтаңыз: Scratch программасымен жұмыс жасай алады тармақталу және цикл командаларын қолдана алады Пәнге қатысты лексика мен терминалогиясы: Avatar, Animation, Scratch, Motion, Operators, Sound, Looks, Тармақталу, Циклдық, Блоктар Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Scratch - анимациялық ертегілер мен ойындар мен ....... құрастыруға арналған программалау ортасы Команда – ...... орындауға міндетті әрекеттер Графика ......өнері |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өмір бойы оқуға дайын болу, денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету. Сын тұрғысынан ойлау.Топтық жұмыс барысында сыйластық, жауапкершілік болу керек. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері, Ағылшын тілі, Орыс тілі, Математика |
||||
|
Алдыңғы білім |
Анимация туралы мәліметтерді меңгеріп,олардың қолданылуы туралы біледі.. |
||||
|
|
|||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Рефлексия
|
|||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 3 мин 2 мин |
Оқушыларды сыныпта қарсы алады, сәлемдеседі. «сократтық шеңбері» құрғызу 1 минутта орындаймын. Шаттық шеңберін құрғызып окушыларды ширату мақсатында Scratch бағдарламасының жалпы шығу тарихы туралы ой салам. Оқушылар өз ойларын 2 минутта кезекпен айтып шығады. Қауіпсіздік техникасы ережелері еске түсіріліп отырылады «The hat» әдісі бойынша топқа бөлу. Сыныптағы оқушы санын программаға енгізем. Бірінші шыққан 1,5,7,9,3 таңбалары бірінші топ, 2,4,6,10,8 екінші топ болып жұмыс жасайды. 1-топ Motion 2-топ Operators
|
|
|||
|
Сабақтың ортасы 2.Үй тапсырмасын тексеру 6 мин |
Топтық жұмыс «Ыстық орындық» әдісі Екі топтан кезекпен бір – бір оқушыдан шығып сол оқушыларға кезекпен екі топ мушелеріне қарама қарсы топтын оқушылары сұрақ қояды, екі топқада 2 минуттан беріледі. Scratch бағдарламасының мүмкіндіктері қандай? Команда және Операторлар блогының айырмашылығы қандай? «Смайликтер» арқылы екі топ оқушылары 2 минутта қарама қарсы топты бағалайды
|
|
|||
|
3.Қызығушылығын ояту, мәселе қою 7 мин |
Топтық жұмыс «Сөз бұлтты» әдісі бойынша постер дайындау. Scratch бағдарламасында анимациямен жұмыс жасайтын негізгі командалардың терминдерін 3 минутта жазып шығады, негізгі терминдерді барлығын бас әріппен , қосымша создерді кіші әріппен. «Сөз бұлтты» әдісін орындап болған соң екі топ дайындаған постерді бір біріне ауыстырып 3 минутта танысады. «Бас бармақ» әдісі бойынша 1 минутта бағалайды
|
|
|||
|
ІІ кезең: 5 мин |
Жеке жұмыс----- Жұптық жұмыс «Досыңа хат жазу» әдісі Оқушылардың тақырыпты қаншалықты түсінгендігін анықтау мақсатында осы әдіс арқылы анықтаймын.
«Көршіңді бағалау» әдісі бойынша оқушылар қасындағы жұбын 1 минутта бағалайды |
|
|||
|
ІІІ кезең 16 мин |
Жеке жұмыс Scratch программасында мысық спрайты үшін қарапайым жоба жасаңдар. Жобаны 9 минутта орындаңдар
«Мадақтау» әдісі бойынша 2 минут бағалау |
http://okulyk-edu.kz http://armanpv.kz/?book=44 |
|||
|
Үй тапсырмасы: 1 мин |
Scratch программасында мысалдар құрып келіңдер Оқушылар күнделігіне жазып алады
|
|
|||
|
Рефлексия 5 мин
|
«5 минут» әдісі
|
|
|||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағандақ қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Топтық, жұптық, жеке жұ-мыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. Оқушылардың жеке мүм-кіндіктерін және жас ерек-шеліктерін есепке алып, сараланған тапсырмалар әзірледім. Бүкіл сыныпқа күрделі тапсырмалар беріледі. Қабілеті жоғары оқушылар тез орындап, уәждерін ұсынады. |
Әрбір сабақ соңында КБ жүргізіліп отырады Топтық жұмыс
Смайликтер арқылы бағаланады.
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс
|
Қауіпсіздік техникасы ережелері |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|||
|
Жалпы баға Сабақта жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойлаңыз?) 1) 2) Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойлаңыз ?) 1) 2) Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||
шағым қалдыра аласыз



















