Қазақ тілі мен әдебиет пәнінен
қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Батыр туса - ел ырысы. |
Подгорное орта мектебі Жақсы ауданы Ақмола облысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Аренова М.Ж. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:7 «б» |
Қатысқандар:12 |
Қатыспағандар:- |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
А.Нұршайықов «Аңыз бен ақиқат» үзінді |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
7.Ж4. Тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну. 7.О2. Ресми-іскерлік /өтініш,нұсқаулық,ресми құттықтаулар, ұсыныстар/салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасау . 7.ТБ1. Мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация құрастыра алады. 2. Тақырыпқа байланысты хат жаза алады. 3. Мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата алады, ауызша жұмыстарда қолдана біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар соғыс майдангерлері туралы сипаттайды. Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Аңыз, ақиқат, соғыс майдангерлері, ерлік,. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бауыржан Момышұлы туралы мәліметтерді жете түсінеді, жаңа білімді өз бетінше меңгереді, қолдану, талдау барысында құндылығын ұғынады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, информатика. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Өткен тақырыпқа байланысты тест парақшалары таратылып беріліп, Эйнштейн туралы алған білімдерін тиянақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин.Шаттық шеңбері. 1 мин.Топқа бөлу. 2 мин.Үй тапсырмасын тексеру. 2 мин.Ой қозғау Жұптық әңгіме 6 мин Жұптық жұмыс 7 мин |
«Шаттық шеңбері» тренингі арқылы бір-біріне жүректен шыққан жылы лебіздерін білдіру арқылы сыныпта жағымды ахуал туғызады. Күлімдеп тұрған смайликті бір-біріне беру арқылы сабақта сәттілік тілейді. Мысалы: сәттілік тілеймін, бүгін сабақта белсенді бол т.б.
« Өткен тақырыпқа байланысты білімдерін тиянақтау мақсатында тест парақшалары таратылып беріледі. 1.Альберт Эйнштейн деген кім? а/ ғалым ә/ ақын б/жазушы 2.Қай жылы дүниеге келді? а/1879 ә/1897 б/1857 3.1921 жылы қандай сыйлыққа ие болды? а/Ленин атындағы ә/Еңбек ері б/Нобель сыйлығы 4.. Альберт Эйнштейн алғашқы білімді қай мектепте алады? а/ интернатта ә/жергілікті мектепте б/ ауыл мектебінде Оқушылардың өз білімдерін тексеру.
- -Ұлы Отан соғысына қатысқан қандай майдангер жазушыларды білесіңдер?
( Шығарманың басты кейіпкері туралы қандай мағлұмат білесіңдер? Бұл шығармада Ұлы Отан соғысының даңқты каһарманы, гвардия полковнигі Бауыржан Момышұлының азаматтық,ерлік тұлғасы мүсінделеді. Баукеңнің сонау балауса жастық шағынан бері, Совет Армиясының үздік мектебінде шыңдалу кезеңі, Ұлы Отан соғысының отты жылдарынан бастап күні бүгінге дейінгі ұлағатты өмір жолын шынайы фактілер аясында қызғылықты баяндайды. Романның жазылу формасы да ерекше: бүкіл оқиға автор мен кейіпкердің диалогі арқылы өтеді. Жұпта бір оқушы оқиды, екіншісі тыңдайды, сұрақ қояды.Орындарымен ауысады. Мәтінді талдайды. КБ -оқылған мәтін бойынша сұрақтар құрастырады. -сұрақтарға жауап береді.
( ЖЖ) 2-тапсырма. Романдағы диалогтан үзінді оқып, өзара диалог құрастыру. - Қане, тоқтандар, - деді артымда маған мылтық кезеп келе жаткан айдаушы солдатқа. Майор атының басын бұрып, қасыма өзі келді де: - Аға сержант, қайда жол тартып барасың? - деді. - Гауптвахтыға, жолдас майор. - Не үшін? - Зеңбірек аккумуляторын шығындап түнде кітап оқығаным үшін. - Ол дұрыс болмаған екен. Кінәлімін, жолдас майор. - Қандай кітап еді? - Панфиловшылар туралы. - Ұнады ма? - Өте ұнады, жолдас майор. - Момышұлының, оның басқа да жерлестерінің ерлігіне сүйсіндің бе? - Сүйсінгенде қандай, жолдас майор! - Мен де сүйсіндім. Ал сен ол кітаптың мазмұнын жолдаста- рыңа айтып бердің бе? - Дәл солай, жолдас майор. Бүкіл батареяға баяндап бердім. - Онда жігіт екенсің, аға сержант, - деді майор маған ат үстінен сығырая карап. - Сені гауптвахтыға кім жіберді? - Взвод командирі лейтенант Полянцев, жолдас майор. - Ендеше мен сенен ол жазаны алып тастадым. Казір қайт та, взводыңа барып, өз міндетіңе кіріс. Лейтенант Полянцевқа менің осы бұйрығымды айт. КБ
|
Көңілді әуен қосып қою
Қима суреттер.
Тест парақшалары. АКТ арқылы тексеру Карточка түрінде беріледі. Карточка |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин 2 мин 2 мин 4 мин
2 мин Топтық жұмыс |
(ТЖ )3-тапсырма. Презентация дайындау, қорғау. 1-топ.Бауыржан Момышұлының жасаған батырлығы, ерлігі туралы презентация дайындау. 2-топ.Бауыржан Момышұлының шығармалары туралы презентация дайындау. КБ -Б.Момышұлының ерлік істерін көрсете алады. -Б.Момышұлының шығармашылығын баяндай алады. Сергіту сәті:
(ӨЖ) 4-тапсырма. Суретпен жұмыс. Суретке қарап, көмекші есімдерді қатыстырып сөйлем құрастырып жазыңдар.
Мысалы: Жауынгерлер Отан үшін шайқас үстінде. Рақымжан Қошқарбаев Рейхстагтың үстіне алғашқы болып ту тікті. КБ -Көмекші есімдермен сөйлем құрастыра алады. 5-тапсырма.Венн диаграммасын толтыру.
Аңыз-өмірде болмаған ой арманнан туындайды.
Ақиқат дегеніміз өмірде болған шындық
өмір КБ -Аңыз бен ақиқатты ажырата біледі. |
АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин Үй тапсырмасы 1 мин
Жалпы бағалау 2 мин Рефлексия 2 мин |
(ӨЖ\ЖЖ) 6-тапсырма. Өздеріңнің батырлық істерің туралы достарыңа хат жазыңдар. Сәлем, досым, Ернар! Мен бүгін бір батырлық іс атқардым. ___________________________________________ ___________________________________________ ___________________________________________ КБ -Хат жаза алады.
Ә.Нұршайықов «Аңыз бен ақиқат» үзінді оқу. Бағалау парақшасы
13- балл 13-10- өте жақсы 10-7- жақсы 7-4-қанағаттанарлық
«Күннің көзі»
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А.Нұршайықов «Аңыз бен ақиқат» үзінді 7-сынып
А.Нұршайықов «Аңыз бен ақиқат» үзінді 7-сынып
Қазақ тілі мен әдебиет пәнінен
қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Батыр туса - ел ырысы. |
Подгорное орта мектебі Жақсы ауданы Ақмола облысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Аренова М.Ж. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:7 «б» |
Қатысқандар:12 |
Қатыспағандар:- |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
А.Нұршайықов «Аңыз бен ақиқат» үзінді |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
7.Ж4. Тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну. 7.О2. Ресми-іскерлік /өтініш,нұсқаулық,ресми құттықтаулар, ұсыныстар/салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасау . 7.ТБ1. Мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация құрастыра алады. 2. Тақырыпқа байланысты хат жаза алады. 3. Мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата алады, ауызша жұмыстарда қолдана біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар соғыс майдангерлері туралы сипаттайды. Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Аңыз, ақиқат, соғыс майдангерлері, ерлік,. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бауыржан Момышұлы туралы мәліметтерді жете түсінеді, жаңа білімді өз бетінше меңгереді, қолдану, талдау барысында құндылығын ұғынады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, информатика. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Өткен тақырыпқа байланысты тест парақшалары таратылып беріліп, Эйнштейн туралы алған білімдерін тиянақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин.Шаттық шеңбері. 1 мин.Топқа бөлу. 2 мин.Үй тапсырмасын тексеру. 2 мин.Ой қозғау Жұптық әңгіме 6 мин Жұптық жұмыс 7 мин |
«Шаттық шеңбері» тренингі арқылы бір-біріне жүректен шыққан жылы лебіздерін білдіру арқылы сыныпта жағымды ахуал туғызады. Күлімдеп тұрған смайликті бір-біріне беру арқылы сабақта сәттілік тілейді. Мысалы: сәттілік тілеймін, бүгін сабақта белсенді бол т.б.
« Өткен тақырыпқа байланысты білімдерін тиянақтау мақсатында тест парақшалары таратылып беріледі. 1.Альберт Эйнштейн деген кім? а/ ғалым ә/ ақын б/жазушы 2.Қай жылы дүниеге келді? а/1879 ә/1897 б/1857 3.1921 жылы қандай сыйлыққа ие болды? а/Ленин атындағы ә/Еңбек ері б/Нобель сыйлығы 4.. Альберт Эйнштейн алғашқы білімді қай мектепте алады? а/ интернатта ә/жергілікті мектепте б/ ауыл мектебінде Оқушылардың өз білімдерін тексеру.
- -Ұлы Отан соғысына қатысқан қандай майдангер жазушыларды білесіңдер?
( Шығарманың басты кейіпкері туралы қандай мағлұмат білесіңдер? Бұл шығармада Ұлы Отан соғысының даңқты каһарманы, гвардия полковнигі Бауыржан Момышұлының азаматтық,ерлік тұлғасы мүсінделеді. Баукеңнің сонау балауса жастық шағынан бері, Совет Армиясының үздік мектебінде шыңдалу кезеңі, Ұлы Отан соғысының отты жылдарынан бастап күні бүгінге дейінгі ұлағатты өмір жолын шынайы фактілер аясында қызғылықты баяндайды. Романның жазылу формасы да ерекше: бүкіл оқиға автор мен кейіпкердің диалогі арқылы өтеді. Жұпта бір оқушы оқиды, екіншісі тыңдайды, сұрақ қояды.Орындарымен ауысады. Мәтінді талдайды. КБ -оқылған мәтін бойынша сұрақтар құрастырады. -сұрақтарға жауап береді.
( ЖЖ) 2-тапсырма. Романдағы диалогтан үзінді оқып, өзара диалог құрастыру. - Қане, тоқтандар, - деді артымда маған мылтық кезеп келе жаткан айдаушы солдатқа. Майор атының басын бұрып, қасыма өзі келді де: - Аға сержант, қайда жол тартып барасың? - деді. - Гауптвахтыға, жолдас майор. - Не үшін? - Зеңбірек аккумуляторын шығындап түнде кітап оқығаным үшін. - Ол дұрыс болмаған екен. Кінәлімін, жолдас майор. - Қандай кітап еді? - Панфиловшылар туралы. - Ұнады ма? - Өте ұнады, жолдас майор. - Момышұлының, оның басқа да жерлестерінің ерлігіне сүйсіндің бе? - Сүйсінгенде қандай, жолдас майор! - Мен де сүйсіндім. Ал сен ол кітаптың мазмұнын жолдаста- рыңа айтып бердің бе? - Дәл солай, жолдас майор. Бүкіл батареяға баяндап бердім. - Онда жігіт екенсің, аға сержант, - деді майор маған ат үстінен сығырая карап. - Сені гауптвахтыға кім жіберді? - Взвод командирі лейтенант Полянцев, жолдас майор. - Ендеше мен сенен ол жазаны алып тастадым. Казір қайт та, взводыңа барып, өз міндетіңе кіріс. Лейтенант Полянцевқа менің осы бұйрығымды айт. КБ
|
Көңілді әуен қосып қою
Қима суреттер.
Тест парақшалары. АКТ арқылы тексеру Карточка түрінде беріледі. Карточка |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин 2 мин 2 мин 4 мин
2 мин Топтық жұмыс |
(ТЖ )3-тапсырма. Презентация дайындау, қорғау. 1-топ.Бауыржан Момышұлының жасаған батырлығы, ерлігі туралы презентация дайындау. 2-топ.Бауыржан Момышұлының шығармалары туралы презентация дайындау. КБ -Б.Момышұлының ерлік істерін көрсете алады. -Б.Момышұлының шығармашылығын баяндай алады. Сергіту сәті:
(ӨЖ) 4-тапсырма. Суретпен жұмыс. Суретке қарап, көмекші есімдерді қатыстырып сөйлем құрастырып жазыңдар.
Мысалы: Жауынгерлер Отан үшін шайқас үстінде. Рақымжан Қошқарбаев Рейхстагтың үстіне алғашқы болып ту тікті. КБ -Көмекші есімдермен сөйлем құрастыра алады. 5-тапсырма.Венн диаграммасын толтыру.
Аңыз-өмірде болмаған ой арманнан туындайды.
Ақиқат дегеніміз өмірде болған шындық
өмір КБ -Аңыз бен ақиқатты ажырата біледі. |
АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин Үй тапсырмасы 1 мин
Жалпы бағалау 2 мин Рефлексия 2 мин |
(ӨЖ\ЖЖ) 6-тапсырма. Өздеріңнің батырлық істерің туралы достарыңа хат жазыңдар. Сәлем, досым, Ернар! Мен бүгін бір батырлық іс атқардым. ___________________________________________ ___________________________________________ ___________________________________________ КБ -Хат жаза алады.
Ә.Нұршайықов «Аңыз бен ақиқат» үзінді оқу. Бағалау парақшасы
13- балл 13-10- өте жақсы 10-7- жақсы 7-4-қанағаттанарлық
«Күннің көзі»
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
Батыр»,
«Жазушы» суреттерін топтастыру арқылы екі топқа
бөлінеді.
Ұлы Отан
соғысы жайлы не білесіңдер?
ЖЖ)
1-тапсырма. Мәтінді түсініп
оқыңдар.
















