САБАҚ:§1. Анықталмаған интеграл | МЕКТЕП: Таңбалытас ауылындағы орта мектеп» КММ |
Күні: | Мұғалімнің есімі: Алиев Ғ.А. |
СЫНЫП:11 А | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Оқушыларды: Анықталмаған интеграл ұғымымен, олардың қасиеттерімен және анықталмаған интегралды табу ережелерімен таныстырып, анықталмаған интегралды табуға берілген тапсырмаларды орындауға машықтандыру. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Анықталмаған интеграл ұғымымен, және анықталмаған интегралды табудың қасиеттерімен танысады. |
| Оқушылардың басым бөлігі:Кейбір функциялардың анықталмаған интегралын табу кестесін пайдалана отырып өздеріне берілген анықталмаған интегралды табады. |
| Кейбір оқушылар:Кез келген функцияның белгілі бір нүктелер арқылы өтетін алғашқы функциясын тауып, F(x)функцияның графигін сала алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар:АйтылымОқушылар бұл тақырыпта не туралы айтылғанын, оның өздерінің білетіндерімен қандай байланысы бар екенін, қандай мақсатта қолданылатынын айта алады. |
| Жазылым Оқушылар кейбір функциялардың анықталмаған интегралын табу кестесін есептер шығаруда пайдалана алады. |
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
| Талқылауға арналған тармақатар: |
| Сіз туынды және анықталмаған интеграл ұғымдарының арасында қандай байланыс бар екенін айта аласыз ба? |
| Интеграл неге анықталмаған деп аталады? |
| Жазылым бойынша ұсыныстар: |
| Алғашқы функцияның жалпы түрінің кестесі мен анықталмаған интеграл табу кестесі негізіне сәйкес келеді. Сондықтан осы кестелер мен ережелерді жатқа білу тиіс. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз) | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі(3 минут)Қызығушылықты ояту (5 минут)Білу | Жағымды психологиялық ахуал туғызу . Оқушыларды топқа бөледі. Әр топтан бір оқушыға бағалау критерилерін таратады. «Серпінді доп» ойыны (Өткенге шолу)1.Алғашқы функция анықтамасы2. Алғашқы функцияның негізгі қасиеті3. Алғашқы функция есептеу ережелері4. Қарапайым функциялар-дың алғашқы функциясын есептеутуралы сұрақтар қою арқылы өткен материалдарды қайталау |
Оқулық және әдістемелік құралдар. |
Мағнаны ашуТүсіну (5минут)
(10 минут) | Әңгіме түрінде оқушыларды қарастыра отырып, (бір оқушыға тақырып мәтінін оқыту) Бұл мәтінде не туралы айтылды? Оның сіздердің білетіндеріңізбен қандай байланысы бар екен? Оны қандай мақсатта қолдануға болады? Қашан және қалай қолдану керек? |
|
| Интегралдау ережелері Екінші ереже бойынша1)2)3) болатынын оқушылардың өздерімен бірге дәлелдеу. Сонымен қатар оқулықтағы 5- мысалды да түсіндіріп өтіп, сабақты бекіту негізінде оқушыларға келесі тапсырмаларды сыныпта орындату. |
|
Қолдану (5 минут)
| 1-тапсырма:Әр топқа бір есептен беріледі. Анықталмаған интегралдарды табыңдар. №3 есеп. 1) ;2) 3) |
|
Талдау (5 минут) | 2-тапсырма. Топтарға әр түрлі тапсырма беріледі№4. у = f(х) функциясы үшін графигі координата басы арқылы өтетін Ғ(х) алғашқы функциясын табыңдар:І топ. f(x)= (x + 1)(x + 3);ІІ топ. ІІІ топ. |
|
Ой толғаныс3 минут | БББ кестесін іліп қойып, оқушыларға стикерлер таратылады. |
|
Бағалау 2 минут | Мұғалім оқушылардың өздеріне қойған бағасын тыңдан, келіспеген жері болса өз ойын айтады. |
|
Кейінгі тапсырмалар
| Келесі тапсырма №8 - №10есептері. Өтілген тақырыпты оқып келу, тақырыпқа байланысты сұрақтар әзілеп келу |
Қосымша ақпарат
| Сабақтан соң мұғалім келесі сабақты кері байланыс арқылы жоспарлау мақсатында беріледі (анализ) |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелеріАКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Жеңілден күрделіге бағытталған есептер беремін
| БББ кестесін қолданамын | Геометрия Берілген тапсырмалар SMART өлшеміне сай.Интерактивті тақта арқылы |
РефлексияСабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
Қорытынды бағамдауҚандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |