Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра ЖМБ
Тақырыбы: Анықталмаған коэффициенттер әдісі
|
Бөлім: |
10.3А Көпмүшелер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
19.01.2024ж |
|
|
Сынып: 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Анықталмаған коэффициенттер әдісі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.1.13 - анықталмаған коэффициенттер әдісін білу және оны көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару Оқу мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. |
Жинақтала ды, сабаққа ынталанады. |
|
Оқулық. |
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Анықталмаған коэффициенттер әдісі – математикада түрі алдын ала белгілі өрнектердің коэффициенттерін табуда қолданылатын әдіс. Анықталмаған коэффициенттер әдісінің қолданылуы келесі екі теоремаға негізделеді: 1-теорема. (нөлге тең көпмүшеге тепе-тең көпмүше туралы). Егер стандарт түрде берілген P(x) = a0xn + a1xn – 1 + … + akxn – k + … + an - 1x + an көпмүшесі x аргументінің кез келген мәнінде нөлге тең болса, онда оның барлық коэффициенті a0, a1, …, an нөлге тең болады. Бұл теорема нөлдік көпмүшеден басқа ешқандайы нөлге тең көпмүшеге тепе-тең бола алмайтынын көрсетеді. 2-теорема. P(x) = a0xn + a1xn – 1 + … + akxn – k + … + an – 1x + an және S(x) = b0xn + b1xn – 1 + … + bkxn – k + … + bn – 1x + bn берілген болсын. P(x) = S(x) болу үшін a0 = b0, a1 = b1, …, an = bn болуы қажетті және жеткілікті. Екі көпмүше тең деп есептеледі, егер:
Тапсырмалар орындау. Топтық жұмыс №1. Түбірлері 2, –3 және –1 сандары болатын үшінші дәрежелі P(x) көпмүшесін стандарт түрде жаз. №2. Түбірлері –3, –2, –1, 1 сандары болатын бас коэффициенті 2-ге тең ең кіші дәрежелі P(x) көпмүшесін стандарт түрде жаз. №3. x3 + 2x2 – 2x – 3 = 0 теңдеуінің түбірлерінің қосындысын тап. №4. x3 – 5x2 – 2x + 6 = 0 теңдеуінің түбірлерінің көбейтіндісін тап. №5. 2x3 – 4x2 – 14x + p = 0 теңдеуінің екі әртүрлі түбірі болатындай p-ның барлық мәнін тап. №6. x4 – 4x3 – 2x2 + 12x + p = 0 теңдеуінің екі еселі екі түбірі болатындай p-ның барлық мәнін тап.
№7. 1 +
|
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді Мысалдарды жазады Тапсырманы топтасып орындайды |
|
bilimland.kz |
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № Рефлексия. Оқушылар өз ойларын карточкаға жазады:
|
Үй жұмысын алады. Рефлексияны орындайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Анықталмаған коэффициенттер әдісі. ҚМЖ 10 сынып ЖМБ алгебра 3 тоқсан
Анықталмаған коэффициенттер әдісі. ҚМЖ 10 сынып ЖМБ алгебра 3 тоқсан
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра ЖМБ
Тақырыбы: Анықталмаған коэффициенттер әдісі
|
Бөлім: |
10.3А Көпмүшелер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
19.01.2024ж |
|
|
Сынып: 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Анықталмаған коэффициенттер әдісі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.1.13 - анықталмаған коэффициенттер әдісін білу және оны көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару Оқу мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. |
Жинақтала ды, сабаққа ынталанады. |
|
Оқулық. |
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Анықталмаған коэффициенттер әдісі – математикада түрі алдын ала белгілі өрнектердің коэффициенттерін табуда қолданылатын әдіс. Анықталмаған коэффициенттер әдісінің қолданылуы келесі екі теоремаға негізделеді: 1-теорема. (нөлге тең көпмүшеге тепе-тең көпмүше туралы). Егер стандарт түрде берілген P(x) = a0xn + a1xn – 1 + … + akxn – k + … + an - 1x + an көпмүшесі x аргументінің кез келген мәнінде нөлге тең болса, онда оның барлық коэффициенті a0, a1, …, an нөлге тең болады. Бұл теорема нөлдік көпмүшеден басқа ешқандайы нөлге тең көпмүшеге тепе-тең бола алмайтынын көрсетеді. 2-теорема. P(x) = a0xn + a1xn – 1 + … + akxn – k + … + an – 1x + an және S(x) = b0xn + b1xn – 1 + … + bkxn – k + … + bn – 1x + bn берілген болсын. P(x) = S(x) болу үшін a0 = b0, a1 = b1, …, an = bn болуы қажетті және жеткілікті. Екі көпмүше тең деп есептеледі, егер:
Тапсырмалар орындау. Топтық жұмыс №1. Түбірлері 2, –3 және –1 сандары болатын үшінші дәрежелі P(x) көпмүшесін стандарт түрде жаз. №2. Түбірлері –3, –2, –1, 1 сандары болатын бас коэффициенті 2-ге тең ең кіші дәрежелі P(x) көпмүшесін стандарт түрде жаз. №3. x3 + 2x2 – 2x – 3 = 0 теңдеуінің түбірлерінің қосындысын тап. №4. x3 – 5x2 – 2x + 6 = 0 теңдеуінің түбірлерінің көбейтіндісін тап. №5. 2x3 – 4x2 – 14x + p = 0 теңдеуінің екі әртүрлі түбірі болатындай p-ның барлық мәнін тап. №6. x4 – 4x3 – 2x2 + 12x + p = 0 теңдеуінің екі еселі екі түбірі болатындай p-ның барлық мәнін тап.
№7. 1 +
|
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді Мысалдарды жазады Тапсырманы топтасып орындайды |
|
bilimland.kz |
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № Рефлексия. Оқушылар өз ойларын карточкаға жазады:
|
Үй жұмысын алады. Рефлексияны орындайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз













