|
Бөлім: Балалар мен үлкендер |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні : |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Әпке»драмасы ( Екінші акт) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді. Тәуелсіздік және отаншылдық: орындалатын тапсырмалар арқылы оқушыны жауапкершілікке, патриоттық сезімді құрметтеуге баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Топқа бөліну ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. «4 бағыт» әдісі бойынша суреттер арқылы үйге берілген шығарманы еске түсіреміз. (суреттер сыныптың қабырғаларына ілінеді) https://wordwall.net/ru/resource/52679698 ІІІ. Жаңа сабақ. Кіріспе Мұғалім сөзі: -Бүгінгі сабақта «Әпке» шығармасындағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға бересіздер. Ендеше, тақтаға назар аударайық!
Олай болса, құндылық дегеніміз не? Құндылық- бұл қандай да бір нәрсенің мәнділігі, маңыздылығы,қалаулығы және қымбаттылығы. Құндылықтың түрлері: материалдық, табиғи,көркем, рухани. Тапсырма. Жеке жұмыс. Шығарма үзінділерінен құндылық түрлерін анықтаңыздар.
|
Оқушылар назарларын сабаққа аударады. Топқа бөлінеді. Сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың мақсатымен танысады.
Құндылықтың түрлерімен танысады |
ҚБ
Дескриптор: -мазмұнын айтады -Сұрақтарға дұрыс жауап береді. [1-2]
ҚБ Дескриптор: -Шығарма үзінділерінен құндылық түрлерін анықтайды: 1,2-құндылық [1] 3,4-құндылық [1]
|
7-сыныптың «Қазақ әдебиеті» оқулығы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
35 минут
|
1-тапсырма. Топпен жұмыс. 3 топқа, 3 түрлі тапсырма беріледі.
1-топ. Уақыт тізбегі. Композициялық талдау: Оқиғаның басталуы: Оқиғаның байланысуы: Оқиғаның дамуы: Оқиғаның шиелісуі: Оқиғаның шарықтау шегі: Оқиғаның шешімі: QR код арқылы
Тақырыбы мен идеясын анықта
2-топ. Кесте арқылы кейіпкер жүйесін анықтайды.
QR код арқылы
Шығарманың сюжетіне өзгеріс енгізу мүмкіндігі болса,қай оқиғасын өзгертер едің?Не себепті?
3-топ. «Балық қаңқасы» әдісі
QR код арқылы
4-топ. «Әдеби шеңбер»әдісі
1.Талқы себепшісі – шығарма мазмұны бойынша 3
сұрақ құрастырады. QR код арқылы
2-тапсырма. Ремарка арқылы кейіпкерді табыңыз. Мұғалім сөзі : -Ремарка дегеніміз- пьессадағы кейіпкерлердің бейнесін ашу үшін қолданылатын қосымша сөз.
3-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Әпке» драмасындағы материалдық және рухани құндылықтар жаңашылдыққа мысал бола алады ма? Ойыңызды дәлелдеп жазыңыз. Мұғалім сөзі:
4-тапсырма «Бес жолды өлең»
|
Топпен жұмыс жасайды.
Кестені толтырады
.
«Балық қаңқасы» тапсырмаларын орындайды
Ремарка ұғымымен танысады.
Кестені толтырады.
Жұптық жұмыс орындайды
Ойын дәлелдеп жазады
«Бес жолды өлең» құрастырады |
ҚБ Дескриптор: Шығарманың сюжеттік композиция құрылымын жасайды-1; - Qr kod шығарманың тақырыбы-1 идеясын анықтайды-1;
ҚБ Дескриптор: -кейіпкерге мінездеме береді; -1 -іс-әрекетіне анықтайды; -1 - QR код тапсырмасына жауап береді.-1
ҚБ Дескриптор: -негізгі мәселенің себептерін анықтайды;-1 -салдарын талдайды; - шешімін ұсынады.-1 - QR код тапсырмасына жауап береді.-1
Дескриптор: -Шығармада көтерілген мәселені талқылайды, өмірмен байланыстырады-1; -Шығарманың мазмұны бойынша сұрақ құрастырады-1; -Шығарма мазмұны бойынша өзіндік көзқарас білдіреді-1.
Дескриптор: -Ремарка арқы-лы кейіпкерлер-дің бейнесін ашады [1]
Дескриптор: -Ойын дәлелдеп жеткізеді. [1]
Дескриптор: -«Әпке» сөзіне 5 жолды өлең құрастырады. [1]
|
7-сынып-тың «Қазақ әдебиеті» оқулығы
Дәптер Слайд Үлестірме-лер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Кері байланыс 3 «Қ» әдісі
Үйге : Кейіпкерге хат |
Кері байланыс береді.
|
Қолдау Мадақтау |
7-сынып-тың «Қазақ әдебиеті» оқулығы Дәптер Слайд Үлестірме-лер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Жеке жұмыстар
1тапсырма. Шығарма үзінділерінен құндылық түрлерін анықтаңыздар.
|
Шығармадан үзінді |
Құндылық |
|
Бұрынғы ақшалы кездерім есіме түсіп... Ательеге ақшалы адамның баруы жаңалық емес. Қолыңнан келсе, ақшасыз барып көр. Жай айтқаным ғой. |
МАТЕРИАЛДЫҚ |
|
Мен... Мен олардың әпкесі емеспін, анам көз жұмған сәттен бастап, мен оларға ана болғанмын.Саған үйлену керек. Ал, маған інілерім мен сіңілімді тәрбиелеу керек. |
РУХАНИ |
|
Демек, біздің отбасымызда шығын көп те, кіріс аз деген сөз. Бұл кісі финанс тапшылығын ескеріп, ұлттық табысқа өз үлесін қосуды ойлаған. |
МАТЕРИАЛДЫҚ |
|
Осылар ренжімесін, осылар қабақтарын шытпасын деп жар құлағым жастыққа тимей жүргенде естір сөзім осы ма?! Даладан ашуланып келсеңдер, маған зіркілдейсіңдер, ренжіп келсеңдер маған еркелейсіңдер. Ал, мен кімге ұрсам? Кімге еркелеймін? Мен де адаммын ғой...Көңіл жырту мата жыртудан оңай болған ба сендерге?.. |
РУХАНИ |
2-тапсырма. Ремарка арқылы кейіпкерді табыңыз.
|
Ремаркалар |
Кейіпкер |
|
иіліп тағзым етеді |
Нәзила |
|
келіп,оны құшақтап маңдайынан сүйеді |
Қамажай |
|
тілін көрсетеді |
Нәзила |
|
көзіне жас алып |
Қамажай |
|
теңселіп тұрып қалады |
Қамажай |
3-тапсырма.
Жұптық жұмыс. «Әпке» драмасындағы материалдық және рухани құндылықтар жаңашылдыққа мысал бола алады ма? Ойыңызды дәлелдеп жазыңыз.
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
3-тапсырмаға ықтимал жауап:


4-тапсырма «Бес жолды өлең»

Топтық тапсырмалар:
1-топ.
Уақыт тізбегі.
Композициялық талдау:
Оқиғаның басталуы:
Оқиғаның байланысуы:
Оқиғаның дамуы:
Оқиғаның шиелісуі:
Оқиғаның шарықтау шегі:
Оқиғаның шешімі:
2-топ. Кесте арқылы кейіпкер жүйесін анықтайды.
|
Кейіпкер |
Мінездеме |
Іс-әрекеті |
|
Қамажай |
|
|
|
Тимур |
|
|
|
Ермек |
|
|
|
Кәмила |
|
|
|
Нәзила |
|
|
3-топ «Балық қаңқасы»
әдісі
4-топ.
«Әдеби шеңбер»әдісі
1.Талқы себепшісі – шығарма мазмұны бойынша 3
сұрақ құрастырады.
2. Белгілеуші –
шығарманың ең маңызды эпизодтық бөлігін тауып
белгілейді.
3. Байланыстырушы –
көтерілген мәселені өмірмен байланыстырады,
дәлелдейді.
4. Қорытындылаушы – автор
позициясы мен көтерген мәселесін
қорытындылайды.

Шығармада көрініс тапқан
мәселені анықтаңыздар?
![]()

Ә
пке шығармасының
қандай тәрбиелік мәні бар?

Шығарманың сюжетіне өзгеріс енгізу мүмкіндігі болса,қай оқиғасын өзгертер едің?


Тақырыбы мен идеясын анықта

«4 бағыт» әдісі /осы суреттердің сюжеті бойынша үй тапсырмасының қысқаша мазмұнын айтады. Суреттің артына стрелка бағыттауышын сызып қоды. /



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Әпке"драмасы жүйелі ҚМЖ
"Әпке"драмасы жүйелі ҚМЖ
|
Бөлім: Балалар мен үлкендер |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні : |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Әпке»драмасы ( Екінші акт) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді. Тәуелсіздік және отаншылдық: орындалатын тапсырмалар арқылы оқушыны жауапкершілікке, патриоттық сезімді құрметтеуге баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Топқа бөліну ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. «4 бағыт» әдісі бойынша суреттер арқылы үйге берілген шығарманы еске түсіреміз. (суреттер сыныптың қабырғаларына ілінеді) https://wordwall.net/ru/resource/52679698 ІІІ. Жаңа сабақ. Кіріспе Мұғалім сөзі: -Бүгінгі сабақта «Әпке» шығармасындағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға бересіздер. Ендеше, тақтаға назар аударайық!
Олай болса, құндылық дегеніміз не? Құндылық- бұл қандай да бір нәрсенің мәнділігі, маңыздылығы,қалаулығы және қымбаттылығы. Құндылықтың түрлері: материалдық, табиғи,көркем, рухани. Тапсырма. Жеке жұмыс. Шығарма үзінділерінен құндылық түрлерін анықтаңыздар.
|
Оқушылар назарларын сабаққа аударады. Топқа бөлінеді. Сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың мақсатымен танысады.
Құндылықтың түрлерімен танысады |
ҚБ
Дескриптор: -мазмұнын айтады -Сұрақтарға дұрыс жауап береді. [1-2]
ҚБ Дескриптор: -Шығарма үзінділерінен құндылық түрлерін анықтайды: 1,2-құндылық [1] 3,4-құндылық [1]
|
7-сыныптың «Қазақ әдебиеті» оқулығы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
35 минут
|
1-тапсырма. Топпен жұмыс. 3 топқа, 3 түрлі тапсырма беріледі.
1-топ. Уақыт тізбегі. Композициялық талдау: Оқиғаның басталуы: Оқиғаның байланысуы: Оқиғаның дамуы: Оқиғаның шиелісуі: Оқиғаның шарықтау шегі: Оқиғаның шешімі: QR код арқылы
Тақырыбы мен идеясын анықта
2-топ. Кесте арқылы кейіпкер жүйесін анықтайды.
QR код арқылы
Шығарманың сюжетіне өзгеріс енгізу мүмкіндігі болса,қай оқиғасын өзгертер едің?Не себепті?
3-топ. «Балық қаңқасы» әдісі
QR код арқылы
4-топ. «Әдеби шеңбер»әдісі
1.Талқы себепшісі – шығарма мазмұны бойынша 3
сұрақ құрастырады. QR код арқылы
2-тапсырма. Ремарка арқылы кейіпкерді табыңыз. Мұғалім сөзі : -Ремарка дегеніміз- пьессадағы кейіпкерлердің бейнесін ашу үшін қолданылатын қосымша сөз.
3-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Әпке» драмасындағы материалдық және рухани құндылықтар жаңашылдыққа мысал бола алады ма? Ойыңызды дәлелдеп жазыңыз. Мұғалім сөзі:
4-тапсырма «Бес жолды өлең»
|
Топпен жұмыс жасайды.
Кестені толтырады
.
«Балық қаңқасы» тапсырмаларын орындайды
Ремарка ұғымымен танысады.
Кестені толтырады.
Жұптық жұмыс орындайды
Ойын дәлелдеп жазады
«Бес жолды өлең» құрастырады |
ҚБ Дескриптор: Шығарманың сюжеттік композиция құрылымын жасайды-1; - Qr kod шығарманың тақырыбы-1 идеясын анықтайды-1;
ҚБ Дескриптор: -кейіпкерге мінездеме береді; -1 -іс-әрекетіне анықтайды; -1 - QR код тапсырмасына жауап береді.-1
ҚБ Дескриптор: -негізгі мәселенің себептерін анықтайды;-1 -салдарын талдайды; - шешімін ұсынады.-1 - QR код тапсырмасына жауап береді.-1
Дескриптор: -Шығармада көтерілген мәселені талқылайды, өмірмен байланыстырады-1; -Шығарманың мазмұны бойынша сұрақ құрастырады-1; -Шығарма мазмұны бойынша өзіндік көзқарас білдіреді-1.
Дескриптор: -Ремарка арқы-лы кейіпкерлер-дің бейнесін ашады [1]
Дескриптор: -Ойын дәлелдеп жеткізеді. [1]
Дескриптор: -«Әпке» сөзіне 5 жолды өлең құрастырады. [1]
|
7-сынып-тың «Қазақ әдебиеті» оқулығы
Дәптер Слайд Үлестірме-лер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Кері байланыс 3 «Қ» әдісі
Үйге : Кейіпкерге хат |
Кері байланыс береді.
|
Қолдау Мадақтау |
7-сынып-тың «Қазақ әдебиеті» оқулығы Дәптер Слайд Үлестірме-лер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Жеке жұмыстар
1тапсырма. Шығарма үзінділерінен құндылық түрлерін анықтаңыздар.
|
Шығармадан үзінді |
Құндылық |
|
Бұрынғы ақшалы кездерім есіме түсіп... Ательеге ақшалы адамның баруы жаңалық емес. Қолыңнан келсе, ақшасыз барып көр. Жай айтқаным ғой. |
МАТЕРИАЛДЫҚ |
|
Мен... Мен олардың әпкесі емеспін, анам көз жұмған сәттен бастап, мен оларға ана болғанмын.Саған үйлену керек. Ал, маған інілерім мен сіңілімді тәрбиелеу керек. |
РУХАНИ |
|
Демек, біздің отбасымызда шығын көп те, кіріс аз деген сөз. Бұл кісі финанс тапшылығын ескеріп, ұлттық табысқа өз үлесін қосуды ойлаған. |
МАТЕРИАЛДЫҚ |
|
Осылар ренжімесін, осылар қабақтарын шытпасын деп жар құлағым жастыққа тимей жүргенде естір сөзім осы ма?! Даладан ашуланып келсеңдер, маған зіркілдейсіңдер, ренжіп келсеңдер маған еркелейсіңдер. Ал, мен кімге ұрсам? Кімге еркелеймін? Мен де адаммын ғой...Көңіл жырту мата жыртудан оңай болған ба сендерге?.. |
РУХАНИ |
2-тапсырма. Ремарка арқылы кейіпкерді табыңыз.
|
Ремаркалар |
Кейіпкер |
|
иіліп тағзым етеді |
Нәзила |
|
келіп,оны құшақтап маңдайынан сүйеді |
Қамажай |
|
тілін көрсетеді |
Нәзила |
|
көзіне жас алып |
Қамажай |
|
теңселіп тұрып қалады |
Қамажай |
3-тапсырма.
Жұптық жұмыс. «Әпке» драмасындағы материалдық және рухани құндылықтар жаңашылдыққа мысал бола алады ма? Ойыңызды дәлелдеп жазыңыз.
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
3-тапсырмаға ықтимал жауап:


4-тапсырма «Бес жолды өлең»

Топтық тапсырмалар:
1-топ.
Уақыт тізбегі.
Композициялық талдау:
Оқиғаның басталуы:
Оқиғаның байланысуы:
Оқиғаның дамуы:
Оқиғаның шиелісуі:
Оқиғаның шарықтау шегі:
Оқиғаның шешімі:
2-топ. Кесте арқылы кейіпкер жүйесін анықтайды.
|
Кейіпкер |
Мінездеме |
Іс-әрекеті |
|
Қамажай |
|
|
|
Тимур |
|
|
|
Ермек |
|
|
|
Кәмила |
|
|
|
Нәзила |
|
|
3-топ «Балық қаңқасы»
әдісі
4-топ.
«Әдеби шеңбер»әдісі
1.Талқы себепшісі – шығарма мазмұны бойынша 3
сұрақ құрастырады.
2. Белгілеуші –
шығарманың ең маңызды эпизодтық бөлігін тауып
белгілейді.
3. Байланыстырушы –
көтерілген мәселені өмірмен байланыстырады,
дәлелдейді.
4. Қорытындылаушы – автор
позициясы мен көтерген мәселесін
қорытындылайды.

Шығармада көрініс тапқан
мәселені анықтаңыздар?
![]()

Ә
пке шығармасының
қандай тәрбиелік мәні бар?

Шығарманың сюжетіне өзгеріс енгізу мүмкіндігі болса,қай оқиғасын өзгертер едің?


Тақырыбы мен идеясын анықта

«4 бағыт» әдісі /осы суреттердің сюжеті бойынша үй тапсырмасының қысқаша мазмұнын айтады. Суреттің артына стрелка бағыттауышын сызып қоды. /



шағым қалдыра аласыз
















