Материалдар / "Ақиқат пен аңыз" Ә.Нұршайықов 7 орыс сыныбына қазақ тілі мен әдебиеті

"Ақиқат пен аңыз" Ә.Нұршайықов 7 орыс сыныбына қазақ тілі мен әдебиеті

Материал туралы қысқаша түсінік
Ә.Нұршайықов"Ақиқат пен аңыз"романы бойынша ҚМЖ Қазақ тілі мен әдебиеті 7 орыс сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Сәуір 2020
3317
4 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Батыр туса - ел ырысы

Алматы облысы Талғар ауданы Тұздыбастау ауылы

31 ЖББ орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Әлімқадыр Айжан Әлімқадырқызы


Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Әзілхан Нұршайықов « Ақиқат пен аңыз» романы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқубағдарламасына сілтеме)

7.Т.2 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну,ақпараттық өзектілігін анықтау

7.Ж.4 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап,презентация түрінде ұсыну



Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді,ақпараттың өзектілігін анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәліметтердің дұрыс – бұрыстығын ажырата алады.Жаңа сөздер мен сөз тіркестерін қолданысқа түсіреді.

Кейбір оқушылар орындай алады: Тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап,презентация түрінде ұсынады,өз пікірін анық жеткізеді,берілген тапсырманы орындайды.


Бағалау критерийі

Мәтін мазмұнын түсіну,өзектілігін анықтау.

Жаңа сөздер мен сөз тіркестерін қолдану.

Презентация жасау арқылы,өз пікірін анық жеткізіп,түсіндіру.


Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде презентация жасайды.

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

қаһармандық,даңқты,шынайы,қолбасшы,тәкаппар,алып тұлға

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

« Ақиқат пен аңыз» - қаһармандық рухтағы шығарма.

Менің ойымша...........

Себебі ..................


Құндылықтарға баулу

Тарих,мәдениет және тілдің біртұтастығы.

Батырлық, өр рух,әлемдік деңгей

Пәнаралық байланыс


тарих

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Әзілхан Нұршайықов туралы біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы

Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу. «Шаттық шеңбері» арқылы « Айна әдісін» пайдаланып,психологиялық ахуал қалыптастыру.





«Үштік тәсіл» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтайды.

Сұрақтар:1.Ә.Нұршайықов кім?

2.Кеңес Одағының батырлары кімдер?

3.Ә.Нұршайықовтың еңбектерін ата.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.


Топқа бөлу:

1. Тарих

2.Мәдениет

3.Әдебиет


Сабақтың ортасы



































Сергіту сәті


1.«Ақиқат пен аңыз» романы туралы деректі фильм көрсету.

Дескриптор:Тыңдалым материалы негізінде ақпаратты анықтау.

ҚБ:Басбармақ әдісі


2.«Ара ұяшығы» әдісі арқылы мәтіннен жаңа сөздерді табу, сөз құрамына талдау.

Дескриптор:Жаңа сөздер мен сөз тіркестерін табады,сөздік жұмыс жүргізеді.

ҚБ:Қол шапалақтау арқылы бағалау


3.Топтық жұмыс:

«Егіздер» әдісі арқылы берілген сөздер мен сөз тіркестерін мағынасына қарай сәйкестендіру.

Қаһармандық рухтағы жылдары

Азаматтық тұлғасы соғыстың

Ұлы Отан соғысы батыры,жазушы

Кейіпкердің диалогы алып тұлға

Кеңес Одағының жадында сақтап

Екінші дүниежүзілік ашылады

Өр мінезді шығармаларының бірі

Әкесінің сөздерін кісі болған

Әлем әдебиетіндегі

Дескриптор: Берілген сөздер мен сөз тіркестерін мағынасына қарай сәйкестендіреді.

ҚБ: Күлегештер арқылы бағалау.


4. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы қажетті сөздерді орнына қою.

Ол жас кезінен бастап әкесінің сөздерін ..........сақтап өскен.

Өлсе де, ........ айтпайтын,жамандық ойламайтын ақ жүректі кісі болған. 1928 – 1930 жылдары ......... мектепте сабақ берген.

....

Дескриптор:Қажетті сөздерді тиісті орнына қойып жазады.

ҚБ. жұлдызшалар арқылы бағаланады.


«Алқа сөз» ойынын ойнату

Оқушы белгілі тақырыпта бір сөз айтады ,келесі оқушы аяқталған әрібіне байланысты сөзді жалғастырады.














Оқулық.

5 -тапсырма 146 - бет







Оқулық.

7-тапсырма

147- бет








Сабақтың соңы


Жинақтау:

5.«ПОПС формуласы» әдісімен топтарға мәтіндегі ақпараттар бойынша өз пікірін дәлелдеу беріледі.

1 топ : Бірінші сөйлем « Менің ойымша...»

2 топ: Екінші сөйлем «Себебі, мен оны ... деп түсіндіремін»

3 топ :Үшінші сөйлем « Оны мен ... деген фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын»

Соңғы сөйлем « Осыған байланысты мен ... деген шешімге келдім»

Дескриптор:Түйінді ой айтып, өмірмен байланыстырады.

ҚБ.Бағдаршам арқылы бағалаймын.


Үйге тапсырма: « Әлем әдебиетіндегі алып тұлға » презентация жасау


Рефлексия:

























Қосымша ақпараттар


Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға

қарағанда қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық

жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

1 – тапсырма . «Ақиқат пен аңыз» романының желісі бойынша деректі фильмді көрсету,тыңдау.

Барынша қолдау: Деректі фильмді мұқият көруге мүмкіндік жасаймын.

Орташа қолдау:Тыңдалған деректерге мән беріп ,есте сақтауларына жетелеймін.

Төменгі қолдау:қосымша ақпараттарды қолдану барысында дұрыс болуын қадағалаймын.


2 тапсырма . « Ара ұяшығы» әдісі арқылы мәтіндегі жаңа сөздерді табу,сөздік жұмыс жүргізу.


Барынша қолдау :жаңа сөздерді дұрыс табуға жағдай жасаймын.

Орташа қолдау: оқушыларға сауатты аударма жасауға қолдау көрсетемін.

Төменгі қолдау: сөйлем құрағанда қатесіз мағыналы болуын қадағалаймын.


3-тапсырма. Топтық жұмыс .

Барынша қолдау: Әр топқа берілген

тапсырманың орындалу жолын түсіндіремін

Орташа қолдау: жетекші сұрақтар арқылы өз ойларын айтуға қолдау көрсетемін.

Төменгі қолдау: өз ойларын өмірмен байланыстыруын қадағалаймын.

4- тапсырма. «Аяқталмаған сөйлем»

Барынша қолдау:Керекті сөздерді мағынасына қарай дұрыс орналастыруына қолдау жасаймын.

Орташа қолдау: Сауатты жазуға ықпал етемін.

Төменгі қолдау: Сан есімдердің дұрыс айтылуын қадағалаймын.


5-тапсырма. «ПОПС формуласы» әдісі

Барынша қолдау: тақырыпқа сай өз ойларын дұрыс айта білуге бағыттаймын.

Орташа қолдау: өз ойларын жүйелі,еркін айтуға бағыт-бағдар беремін.

Төменгі қолдау: сыни ойлай отырып,нақты пікір айтуын сұраймын.




«Басбармақ» әдісі








«Қол шапалақтау» әдісі


Picture 3







«Жұлдызшалар» арқылы бағалау






«Бағдаршам » әдісі








Оқушыларға партада дұрыс отыру, денсаулықтарына зиян келмеуін қадағалаймын. Сергіту кезінде дене қимыл қозғалыс жасауын қада-ғалаймын. Техникалық қауіпсіздік ережелерін еске түсіремін.

Сабақ бойынша рефлексия:

Сабақ мақсаттары немесе оқу

мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол

жеткізді ме? Егер оқушылар оқу

мақсатына жетпеген болса, неліктен деп

ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс

жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді

пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма

жəне неліктен?









Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:Топтық жұмыс «Егіздер», «Аяқталмаған ой» әдістері арқылы жүргізілген жазба жұмыстары.

2:ПОПС формуласы бойынша пысықтау жұмысы.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге

назар аудару 770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ