Пәні: Информатика
Сыныбы: 4а,б.
Мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: Ақпарат қасиеттері
Сабақтың мақсаты:
-
Оқушыларға ақпарат қасиеттері туралы мағлұматтар беру;
-
Оқушыларға ақпаратты бағалай білуді үйрету;
-
Оқушылардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру;
-
Оқушыларды адамгершілікке, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білім беру
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдістері: сөзбен-көрнекі түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: интеракт.тақта, компьютер, кітап
Сабақ жоспары
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ (түсіндіру)
ІV. Жаңа сабақты бекіту
V. Қорытынды
VІ. Үй тапсырмасы
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
А) Сәлемдесу
Ә) Оқушыларды түгелдеу
Б) Сынып жағдайын тексеру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
-
Ержелерді сұрау
-
6-тапсырма (Мәтіндік ақпарат – таңбалар, дыбыстық ақпарат – сөздер)
ІІІ. Жаңа сабақ (түсіндіру)
Біз ақпарат туралы түсінік алдық. Сендермен бірге ақпараттың қайдан келетінін, қайда баратынын анықтадық. Бірақ біз ақпараттың маңызын, қасиетін, оны бағалай білуді үйренуіміз қажет. Өйткені ақпараттың барлығы бірдей адам үшін маңызды, пайдалы, қажетті бола бермейді. Ақпараттар маңызды және маңызсыз, пайдалы және зиянды, түсінікті және түсініксіз болуы мүмкін.
Ақпараттың бірі бір адам үшін қажет, екінші адам үшін керек емес болуы мүмкін. Мысалы, теңізші үшін дауыл туралы ақпарат қажет. Ал басқа мамандықтар үшін бұл ақпарат қажет емес.
Кейбір жағдайларда ақпарат қажет болады, ал кейде ол керек болады. Мысалы, егер біз көшеге шықпайтын болсақ, ауа-райы туралы мәліметтің қажеті жоқ. Ал көшеге шығу қажет болған жағдайда, далада жауын болып тұрса, міндетті түрде қолшатыр аламыз.
Ақпараттың түсінікті және түсініксіз қасиеттеріне мысал келтірейік. Мысалы, сіздер өзіміздің кітаптағы ережелерді оқысақ, біз оны түсінеміз. Ал жоғары сыныптың кітаптарындағы ережелерді оқысақ түсінбейміз.
ІV. Жаңа сабақты бекіту
1-тапсырма. Сен үшін маңызды ақпарат болып табылатын хабарламаны ерекшелеп белгілеу.
Ертең бақылау жұмысы болады – маңызды.
5х5=25 - Маңызды
Қазір теледидардан мультфильм көрсетіледі – маңызды емес
Бүгін дене шынықтыру сабағы болады – маңызды.
2-тапсырма. Бұл кестеде сен үшін қызықты ақпарат бар ма№ (иә, жоқ)
3-тапсырма. Төмендегі ақпараттың бағасын бер.
Ертең жаңбыр болады – маңызды.
Компьютер алдында бір күнде тек 15 минут отыруға болады – маңызды.
Тамақтанар алдында қол жуу міндетті емес – зиянды.
4-тапсырма. Бұл ақпарат кім үшін маңызды? «+» таңбасымен белгіле.
Ертең күші 7 баллдық дауыл тұрады.
|
Теңізші |
+ |
|
Оқушы |
|
|
Балықшы |
+ |
|
Аспаз |
|
Анам мен әкем театрға барады.
|
Ана |
+ |
|
Бала |
|
|
Әке |
+ |
|
Әже |
|
|
Ата |
|
5-тапсырма. Келесі хабарламалардың бағасын бер.
Компьютер секундына бірнеше миллиондаған амалдар орындайды – маңызды.
Дискетті лақтыруға болады – зиянды.
Мен сабақта 10 сыныптың оқулығын қолданамын – пайдасыз.
Компьютер – ақпараттарды өңдеуге арналған құрал – маңызды.
V. Қорытынды
1. Ақпараттың қандай қасиеттері бар?
Ақпарат қасиеттеріне мысалдар келтіріңіз.
2. Оқушыларды бағалау
VІ. Үй тапсырмасы
-
Ережелерді жаттау.
-
Мысалдар құрастырып келу. Ақпараттың әр қасиеттеріне 1 мысалдан.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақпарат қасиеттері
Ақпарат қасиеттері
Пәні: Информатика
Сыныбы: 4а,б.
Мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: Ақпарат қасиеттері
Сабақтың мақсаты:
-
Оқушыларға ақпарат қасиеттері туралы мағлұматтар беру;
-
Оқушыларға ақпаратты бағалай білуді үйрету;
-
Оқушылардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру;
-
Оқушыларды адамгершілікке, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білім беру
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдістері: сөзбен-көрнекі түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: интеракт.тақта, компьютер, кітап
Сабақ жоспары
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ (түсіндіру)
ІV. Жаңа сабақты бекіту
V. Қорытынды
VІ. Үй тапсырмасы
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
А) Сәлемдесу
Ә) Оқушыларды түгелдеу
Б) Сынып жағдайын тексеру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
-
Ержелерді сұрау
-
6-тапсырма (Мәтіндік ақпарат – таңбалар, дыбыстық ақпарат – сөздер)
ІІІ. Жаңа сабақ (түсіндіру)
Біз ақпарат туралы түсінік алдық. Сендермен бірге ақпараттың қайдан келетінін, қайда баратынын анықтадық. Бірақ біз ақпараттың маңызын, қасиетін, оны бағалай білуді үйренуіміз қажет. Өйткені ақпараттың барлығы бірдей адам үшін маңызды, пайдалы, қажетті бола бермейді. Ақпараттар маңызды және маңызсыз, пайдалы және зиянды, түсінікті және түсініксіз болуы мүмкін.
Ақпараттың бірі бір адам үшін қажет, екінші адам үшін керек емес болуы мүмкін. Мысалы, теңізші үшін дауыл туралы ақпарат қажет. Ал басқа мамандықтар үшін бұл ақпарат қажет емес.
Кейбір жағдайларда ақпарат қажет болады, ал кейде ол керек болады. Мысалы, егер біз көшеге шықпайтын болсақ, ауа-райы туралы мәліметтің қажеті жоқ. Ал көшеге шығу қажет болған жағдайда, далада жауын болып тұрса, міндетті түрде қолшатыр аламыз.
Ақпараттың түсінікті және түсініксіз қасиеттеріне мысал келтірейік. Мысалы, сіздер өзіміздің кітаптағы ережелерді оқысақ, біз оны түсінеміз. Ал жоғары сыныптың кітаптарындағы ережелерді оқысақ түсінбейміз.
ІV. Жаңа сабақты бекіту
1-тапсырма. Сен үшін маңызды ақпарат болып табылатын хабарламаны ерекшелеп белгілеу.
Ертең бақылау жұмысы болады – маңызды.
5х5=25 - Маңызды
Қазір теледидардан мультфильм көрсетіледі – маңызды емес
Бүгін дене шынықтыру сабағы болады – маңызды.
2-тапсырма. Бұл кестеде сен үшін қызықты ақпарат бар ма№ (иә, жоқ)
3-тапсырма. Төмендегі ақпараттың бағасын бер.
Ертең жаңбыр болады – маңызды.
Компьютер алдында бір күнде тек 15 минут отыруға болады – маңызды.
Тамақтанар алдында қол жуу міндетті емес – зиянды.
4-тапсырма. Бұл ақпарат кім үшін маңызды? «+» таңбасымен белгіле.
Ертең күші 7 баллдық дауыл тұрады.
|
Теңізші |
+ |
|
Оқушы |
|
|
Балықшы |
+ |
|
Аспаз |
|
Анам мен әкем театрға барады.
|
Ана |
+ |
|
Бала |
|
|
Әке |
+ |
|
Әже |
|
|
Ата |
|
5-тапсырма. Келесі хабарламалардың бағасын бер.
Компьютер секундына бірнеше миллиондаған амалдар орындайды – маңызды.
Дискетті лақтыруға болады – зиянды.
Мен сабақта 10 сыныптың оқулығын қолданамын – пайдасыз.
Компьютер – ақпараттарды өңдеуге арналған құрал – маңызды.
V. Қорытынды
1. Ақпараттың қандай қасиеттері бар?
Ақпарат қасиеттеріне мысалдар келтіріңіз.
2. Оқушыларды бағалау
VІ. Үй тапсырмасы
-
Ережелерді жаттау.
-
Мысалдар құрастырып келу. Ақпараттың әр қасиеттеріне 1 мысалдан.
шағым қалдыра аласыз













