Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Ақпаратты ұсыну |
Мектеп: «№1 Жалпы орта білім беретін мектеп» КММ |
||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ихсанова Фарида Мендигереевна |
||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты тасымалдау |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) Оқу мақсаты |
6.2.1.3. – ақпаратты беруші және қабылдаушы арналарына мысал келтіру |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер. Ақпарат-информация-information Арна – канал - channel Тасымалдаушы- носитель – carrier Қабылдаушы – принимающий – receiving Ақпарат арналары-информационные каналы-Information channels Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Ақпарат беруші, ақпарат қабылдаушы, ақпарат арналары, ақпаратты тасымалдау үдерісі Қалай ойлайсыз сіз күнделікті өмірде өздерің қай ролді көбірек атқарасыздар: ақпарат беруші ме, ақпарат қабылдаушы ма? Оқушы білгендерін мұғалімге баяндап бергенде ақпарат берушінің ролін атқара ма? Мұғалім бұл жағдайда ақпарат қабылдаушыға жата ма? Ақпарат арналарына кітап жата ма, себебін түсіндіріңіз? |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
|
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі, жаратылыстану, биология, музыка |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ақпарат ұғымы. Ақпараттық процестер. |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут 2 минут 5 минут
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру (Ұ, Т) тренинг өткізу.
Күлім қағып қолымды, Бір, екі, үш деп соғайын. Қарап тұрған көршіме, Қолымды мен бұлғайын. Жылы-жылы сөзбенен, Маңдайынан сипайын. Жылы-жылы сөзбенен, Жүрегімді сыйлайын. Ыстық алақаныммен, Қолыңды бір қысайын. Амандасып өзіңменен, Құшақтап бір алайын. (Т, Ұ,Ө) А) Таңдап алынған суреттер бойынша топқа бөлінеді.
Ә) «Миға шабуыл» әдісі Өздерінің таңдаған суреттерге анықтама береді. (Осы суреттер аясында әңгіме өрбіте отырып, жаңа сабақтың тақырыбы ашылады.) Дескриптор:
ҚБ: Бірін-бірі, топты бағалау. «Бір-сөзбен» әдісі арқылы бағалау. |
Суреттер
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут 2 минут 7 минут 2 минут 3 минут
3 минут
13 минут
|
(К,Т,Ж,Ө) Видео «Телеграф тарихы» (Т,Қ) «Постер» қорғау 1-топ. Ақпаратты тасымалдау үдерісі 2-топ.Ақпаратты тасымалдау үдерісіне әсер ететін кейбір кедергілер Жеке оқулықтан өздері оқиды,топта талдайды, постерге түсіреді, қорғайды. Дескриптор:
ҚБ: Бірін-бірі бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.(Толықтай түсінсе,сенімді болса-жасыл түс, түсінуге жақын болса,-сары түс, тсінбесе,сенімді болмаса- қызыл түс)
ШИРАТУ.Берілген әуенге көзбен,иық, бел, аяқпен 0-9 цифрларды бейнелеу.
(Ж,Қ) «Жеміс себеті" №1 Мына әрекеттерді дұрыс орындаңдар, тиісті жәшікке салыңыз:
Түсіндіреді, қарайды, дәмін алады, көрсетеді, сипап сезеді, баяндайды, тыңдайды, оқиды, қабылдайды, тасымалдайды Дескриптор: Ақпарат беруші және қабылдаушы арналар қызметін ажыратады. ҚБ : бірін-бірі бағалау, «Фейерверк» әдісі
(Ө, Қ) «Телефон» әдісі №2 Тапсырма WhatsApp желісінде таратылады. Төменде берілген сөздерді тиісінше орысша, қазақша, ағылшынша тілдерге аударып, дәптерге жазыңыз: Информация, channel, тасымалдаушы, принимающий, Information channels Дескриптор: Оқушылардың тілдік қоры дамиды. ҚБ : бірін-бірі бағалау, топты бағалау «Су таразысы» әдісі Сараланған тапсырма: (Ө,Қ) «Кестедегі тақырыптық тенис» әдісі. №3. А)Суретте келтірілген жағдаяттарға байланысты кестені дәптеріңе толтырыңыз:
ҚБ Мұғалім бағалау. «Математикалық фигуралар» Ә) «Елестету көрінісі» әдісі -Берілген тақырыпты мүмкіндік болса сурет, сызба, тірек-сызба түрінде қағазға түсіру «Ақпаратты тасымалдау үдерісі» SmartArt диаграмма
Дескриптор:
ҚБ Мұғалім бағалау «Гүлдер» |
search?filmId=
Үлгілік кітап Expert.okulyk-edu.kz Информатика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. / Г.И.Салғараева, Г.Б.Илиясова, А.С.Маханова. – Астана: «Арман-ПВ» баспасы, 2018. – 176 бет.
К әуен
Жеміс себеттері және жемістер
-жауап толықтыруды қажет етеді
толықтай толықтыруды қажет етеді
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия: «SMS-хабарлама» тәсілі Қағаздан жасалған ұялы телефондарында орындалады.Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады:
|
Қағаз, стикер, маркер |
|||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||
|
«Тапсырма» «Қарқын» «Диалог және қолдау көрсету» «Бағалау»
|
«Миға шабуыл» «Бір сөзбен» «Постер қорғау» «Бағдаршам» «Жеміс себеті» «Фейрверк» «Телефон» әдісі «Су таразысы» «SMS-хабарлама» тәсілі «Кестедегі тақырыптық тенис» «Математикалық фигуралар» «Елестету көрінісі» «Гүлдер»
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары ТҚ ережесі |
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақпаратты тасымалдау
Ақпаратты тасымалдау
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Ақпаратты ұсыну |
Мектеп: «№1 Жалпы орта білім беретін мектеп» КММ |
||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ихсанова Фарида Мендигереевна |
||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты тасымалдау |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) Оқу мақсаты |
6.2.1.3. – ақпаратты беруші және қабылдаушы арналарына мысал келтіру |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер. Ақпарат-информация-information Арна – канал - channel Тасымалдаушы- носитель – carrier Қабылдаушы – принимающий – receiving Ақпарат арналары-информационные каналы-Information channels Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Ақпарат беруші, ақпарат қабылдаушы, ақпарат арналары, ақпаратты тасымалдау үдерісі Қалай ойлайсыз сіз күнделікті өмірде өздерің қай ролді көбірек атқарасыздар: ақпарат беруші ме, ақпарат қабылдаушы ма? Оқушы білгендерін мұғалімге баяндап бергенде ақпарат берушінің ролін атқара ма? Мұғалім бұл жағдайда ақпарат қабылдаушыға жата ма? Ақпарат арналарына кітап жата ма, себебін түсіндіріңіз? |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
|
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі, жаратылыстану, биология, музыка |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ақпарат ұғымы. Ақпараттық процестер. |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут 2 минут 5 минут
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру (Ұ, Т) тренинг өткізу.
Күлім қағып қолымды, Бір, екі, үш деп соғайын. Қарап тұрған көршіме, Қолымды мен бұлғайын. Жылы-жылы сөзбенен, Маңдайынан сипайын. Жылы-жылы сөзбенен, Жүрегімді сыйлайын. Ыстық алақаныммен, Қолыңды бір қысайын. Амандасып өзіңменен, Құшақтап бір алайын. (Т, Ұ,Ө) А) Таңдап алынған суреттер бойынша топқа бөлінеді.
Ә) «Миға шабуыл» әдісі Өздерінің таңдаған суреттерге анықтама береді. (Осы суреттер аясында әңгіме өрбіте отырып, жаңа сабақтың тақырыбы ашылады.) Дескриптор:
ҚБ: Бірін-бірі, топты бағалау. «Бір-сөзбен» әдісі арқылы бағалау. |
Суреттер
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут 2 минут 7 минут 2 минут 3 минут
3 минут
13 минут
|
(К,Т,Ж,Ө) Видео «Телеграф тарихы» (Т,Қ) «Постер» қорғау 1-топ. Ақпаратты тасымалдау үдерісі 2-топ.Ақпаратты тасымалдау үдерісіне әсер ететін кейбір кедергілер Жеке оқулықтан өздері оқиды,топта талдайды, постерге түсіреді, қорғайды. Дескриптор:
ҚБ: Бірін-бірі бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.(Толықтай түсінсе,сенімді болса-жасыл түс, түсінуге жақын болса,-сары түс, тсінбесе,сенімді болмаса- қызыл түс)
ШИРАТУ.Берілген әуенге көзбен,иық, бел, аяқпен 0-9 цифрларды бейнелеу.
(Ж,Қ) «Жеміс себеті" №1 Мына әрекеттерді дұрыс орындаңдар, тиісті жәшікке салыңыз:
Түсіндіреді, қарайды, дәмін алады, көрсетеді, сипап сезеді, баяндайды, тыңдайды, оқиды, қабылдайды, тасымалдайды Дескриптор: Ақпарат беруші және қабылдаушы арналар қызметін ажыратады. ҚБ : бірін-бірі бағалау, «Фейерверк» әдісі
(Ө, Қ) «Телефон» әдісі №2 Тапсырма WhatsApp желісінде таратылады. Төменде берілген сөздерді тиісінше орысша, қазақша, ағылшынша тілдерге аударып, дәптерге жазыңыз: Информация, channel, тасымалдаушы, принимающий, Information channels Дескриптор: Оқушылардың тілдік қоры дамиды. ҚБ : бірін-бірі бағалау, топты бағалау «Су таразысы» әдісі Сараланған тапсырма: (Ө,Қ) «Кестедегі тақырыптық тенис» әдісі. №3. А)Суретте келтірілген жағдаяттарға байланысты кестені дәптеріңе толтырыңыз:
ҚБ Мұғалім бағалау. «Математикалық фигуралар» Ә) «Елестету көрінісі» әдісі -Берілген тақырыпты мүмкіндік болса сурет, сызба, тірек-сызба түрінде қағазға түсіру «Ақпаратты тасымалдау үдерісі» SmartArt диаграмма
Дескриптор:
ҚБ Мұғалім бағалау «Гүлдер» |
search?filmId=
Үлгілік кітап Expert.okulyk-edu.kz Информатика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. / Г.И.Салғараева, Г.Б.Илиясова, А.С.Маханова. – Астана: «Арман-ПВ» баспасы, 2018. – 176 бет.
К әуен
Жеміс себеттері және жемістер
-жауап толықтыруды қажет етеді
толықтай толықтыруды қажет етеді
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия: «SMS-хабарлама» тәсілі Қағаздан жасалған ұялы телефондарында орындалады.Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады:
|
Қағаз, стикер, маркер |
|||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||
|
«Тапсырма» «Қарқын» «Диалог және қолдау көрсету» «Бағалау»
|
«Миға шабуыл» «Бір сөзбен» «Постер қорғау» «Бағдаршам» «Жеміс себеті» «Фейрверк» «Телефон» әдісі «Су таразысы» «SMS-хабарлама» тәсілі «Кестедегі тақырыптық тенис» «Математикалық фигуралар» «Елестету көрінісі» «Гүлдер»
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары ТҚ ережесі |
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз





өңілді


















