|
Қысқамерзімді жоспар |
||||
|
Информатика 7 1-сабақ |
||||
|
1-бөлім |
Ақпаратты өлшеу және компьютерлік жад |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
АҚПАРАТТЫҢ ӨЛШЕМ БІРЛІКТЕРІ |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Ақпараттың өлшем бірліктерін атау |
|||
|
Оқыту нәтижелері және жетістік өлшемдері |
||||
|
Барлық оқушылар |
Ақпараттық өлшем бірліктерін біліп, атай алады. |
|||
|
Оқушылардың басым бөлігі |
Ақпараттың санын анықтай алады |
|||
|
Оқушылардың кейбіреуі |
Компьютерде ақпараттың көрінісін талдай алады |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Ақпараттың өлшем бірліктерін бір-бірінен ажыратып, түсіндіре алады |
|||
|
Түйін сөздер және сөйлем |
Ақпараттың өлшем бірліктері Единицы измерения информации Units of information |
|||
|
Пәндік лексика және терминология |
Ақпарат өлшем бірліктері... Ақпарат саны .... Бит – бұл ... Ақпараттық көлем ... |
|||
|
Алдын ала алынған білім |
Ақпарат ұғымы, ақпараттың өлшем бірліктері |
|||
|
Оқу ресурстары |
Оқулық §1.1. www.e.edu.kz ЦБР «Информатика» http://www.youtube.com/watch?v=gOxXkPhrHdc ақпараттың өлшем бірліктері туралы бейнесабақ |
|||
|
Қолданылатын стратегиялар |
«Қошемет жасау», «Жетістік», «БББ: білемін, білгім келеді, білдім» рефлексиясы |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыты |
Жоспарланған іс-әрекет |
||
|
Топқа бөлу |
2 |
Оқушылар шеңбер бойымен 1,2,3,4 деп санап, топқа бөлінеді. |
|
|
Ой қозғау |
5 |
Сынып оқушылары мен мұғалімнің сұхбаты: -Ұзындықтың өлшем бірлігін атаңдар (салмақ, уақыт) -Ақпаратты өлшеуге бола ма? -Ақпарат та өлшенеді, Сабақтың тақырыбы: Ақпараттың өлшем бірліктері |
||
|
Мақсатты тұжырымдау |
6 |
«БББ» стратегиясы. Оқушылар дәптерлеріне «Білемін» бағанын толтырады. -Сабақтың соңында нені білулері керек? (Ақпаратты қалай өлшеуді). Оқушылар «Білгім келеді» бағанын толтырады |
||
|
ІІ.Ұғыну |
Сабақтың негізгі бөлімі |
10 |
(Мтүс) Презентация бойынша кумулятивтік әңгіме жүргізу. -Компьютерде ақпарат екілік код түрінде сақталады. Өйткені компьютер техникалық құралджардың екі жағдайын қолданады: қосу/өшіру Іс жүзінде шартты белгінің екі жағдайы болатынына мысал келтірейік.
Бұл мысалдардың біз ақпаратты біз ақпаратты аламыз немесе жібереміз. Компьютердебит өлшем бірлігі қолданады. Байт= 8 бит және т.б.
|
|
|
Бекіту (оқып-үйрену, өзіндік жұмыс, тест) |
15 |
(С) Оқулықтағы тапсырманы бірге орындаңдар: 100 беттен тұратын кітапты алайық; әрбір бетінде – 35 жол, әрбір жолында – 50 символ бар. Кітаптағы барлық ақпарат көлемін есептейміз: кітаптың бір бетінде 35х50=1750 байт ақпарат бар. Кітаптағы барлық ақпарат көлемі қандай? (түрлі бірліктерде Кбайт, Мбайт), Жауабы: 1,7 Кбайт. 1)Өз есіміңді жазыңдар. Оның ақпараттық көлемін тауып, бит өлшеміне айналдырыңдар. Мысалы, Арман -5 символ, 1 символ 1 байтқа тең болса, онда 5х1= байт, 5х8=40 бит; 2) «Астана – Қазақстанның астанасы» сөйлемін жазыңдар. Оның ақпараттық көлемін тауып, бит өлшеміне айналдырыңдар. Жауабы: 30 байт х 8=40 бит; 3) Ақпараттық көлемі 200 байтқа тең мәтінді компьютерге қалай енгіземіз? (Жауабы: 200 символ теру); 4) Не үлкен: 1000 байт па әлде 1 килобайт па? 5) Не үлкен: 5150 байт па әлде 5 килобайт па? 6) 49152 битті байтқа және килобайтқа аударыңдар. Жауабы: 6144 байт, 48 Кбайт; Ақапаратты беру жылдамдығының ең кіші өлшем бірлігін бит/с деп аламыз. Есеп. Стенографист минутына 480 символ жазады. Жазу жылдамдығын байт/с, бит/с-та анықтаңдар. Жауабы: 8 байт/с, 64 бит/с. |
||
|
ІІІ.Қорытынды |
Үй жұмысы |
2 |
«Ақпарат өлшем бірліктері» тақырыбын оқу және оқулықтағы 3-тапсырманы орныдау. |
|
|
Бағалау |
3 |
Топпен жұмыс жасау кезінде әрбір оқушының жеке үлесі бағаланады (өзін-өзі бағалау және өзара бағалау). |
||
|
Рефлексия |
2 |
«Жетістік» стратегиясы: -Мен жетістікке жеттім ... -Мен бұдан да жақсы жетістіктерге жете аламын, егер ... -Егер мен басынан бастай алсам, онда ... |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
АҚПАРАТТЫҢ ӨЛШЕМ БІРЛІКТЕРІ
|
Қысқамерзімді жоспар |
||||
|
Информатика 7 1-сабақ |
||||
|
1-бөлім |
Ақпаратты өлшеу және компьютерлік жад |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
АҚПАРАТТЫҢ ӨЛШЕМ БІРЛІКТЕРІ |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Ақпараттың өлшем бірліктерін атау |
|||
|
Оқыту нәтижелері және жетістік өлшемдері |
||||
|
Барлық оқушылар |
Ақпараттық өлшем бірліктерін біліп, атай алады. |
|||
|
Оқушылардың басым бөлігі |
Ақпараттың санын анықтай алады |
|||
|
Оқушылардың кейбіреуі |
Компьютерде ақпараттың көрінісін талдай алады |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Ақпараттың өлшем бірліктерін бір-бірінен ажыратып, түсіндіре алады |
|||
|
Түйін сөздер және сөйлем |
Ақпараттың өлшем бірліктері Единицы измерения информации Units of information |
|||
|
Пәндік лексика және терминология |
Ақпарат өлшем бірліктері... Ақпарат саны .... Бит – бұл ... Ақпараттық көлем ... |
|||
|
Алдын ала алынған білім |
Ақпарат ұғымы, ақпараттың өлшем бірліктері |
|||
|
Оқу ресурстары |
Оқулық §1.1. www.e.edu.kz ЦБР «Информатика» http://www.youtube.com/watch?v=gOxXkPhrHdc ақпараттың өлшем бірліктері туралы бейнесабақ |
|||
|
Қолданылатын стратегиялар |
«Қошемет жасау», «Жетістік», «БББ: білемін, білгім келеді, білдім» рефлексиясы |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыты |
Жоспарланған іс-әрекет |
||
|
Топқа бөлу |
2 |
Оқушылар шеңбер бойымен 1,2,3,4 деп санап, топқа бөлінеді. |
|
|
Ой қозғау |
5 |
Сынып оқушылары мен мұғалімнің сұхбаты: -Ұзындықтың өлшем бірлігін атаңдар (салмақ, уақыт) -Ақпаратты өлшеуге бола ма? -Ақпарат та өлшенеді, Сабақтың тақырыбы: Ақпараттың өлшем бірліктері |
||
|
Мақсатты тұжырымдау |
6 |
«БББ» стратегиясы. Оқушылар дәптерлеріне «Білемін» бағанын толтырады. -Сабақтың соңында нені білулері керек? (Ақпаратты қалай өлшеуді). Оқушылар «Білгім келеді» бағанын толтырады |
||
|
ІІ.Ұғыну |
Сабақтың негізгі бөлімі |
10 |
(Мтүс) Презентация бойынша кумулятивтік әңгіме жүргізу. -Компьютерде ақпарат екілік код түрінде сақталады. Өйткені компьютер техникалық құралджардың екі жағдайын қолданады: қосу/өшіру Іс жүзінде шартты белгінің екі жағдайы болатынына мысал келтірейік.
Бұл мысалдардың біз ақпаратты біз ақпаратты аламыз немесе жібереміз. Компьютердебит өлшем бірлігі қолданады. Байт= 8 бит және т.б.
|
|
|
Бекіту (оқып-үйрену, өзіндік жұмыс, тест) |
15 |
(С) Оқулықтағы тапсырманы бірге орындаңдар: 100 беттен тұратын кітапты алайық; әрбір бетінде – 35 жол, әрбір жолында – 50 символ бар. Кітаптағы барлық ақпарат көлемін есептейміз: кітаптың бір бетінде 35х50=1750 байт ақпарат бар. Кітаптағы барлық ақпарат көлемі қандай? (түрлі бірліктерде Кбайт, Мбайт), Жауабы: 1,7 Кбайт. 1)Өз есіміңді жазыңдар. Оның ақпараттық көлемін тауып, бит өлшеміне айналдырыңдар. Мысалы, Арман -5 символ, 1 символ 1 байтқа тең болса, онда 5х1= байт, 5х8=40 бит; 2) «Астана – Қазақстанның астанасы» сөйлемін жазыңдар. Оның ақпараттық көлемін тауып, бит өлшеміне айналдырыңдар. Жауабы: 30 байт х 8=40 бит; 3) Ақпараттық көлемі 200 байтқа тең мәтінді компьютерге қалай енгіземіз? (Жауабы: 200 символ теру); 4) Не үлкен: 1000 байт па әлде 1 килобайт па? 5) Не үлкен: 5150 байт па әлде 5 килобайт па? 6) 49152 битті байтқа және килобайтқа аударыңдар. Жауабы: 6144 байт, 48 Кбайт; Ақапаратты беру жылдамдығының ең кіші өлшем бірлігін бит/с деп аламыз. Есеп. Стенографист минутына 480 символ жазады. Жазу жылдамдығын байт/с, бит/с-та анықтаңдар. Жауабы: 8 байт/с, 64 бит/с. |
||
|
ІІІ.Қорытынды |
Үй жұмысы |
2 |
«Ақпарат өлшем бірліктері» тақырыбын оқу және оқулықтағы 3-тапсырманы орныдау. |
|
|
Бағалау |
3 |
Топпен жұмыс жасау кезінде әрбір оқушының жеке үлесі бағаланады (өзін-өзі бағалау және өзара бағалау). |
||
|
Рефлексия |
2 |
«Жетістік» стратегиясы: -Мен жетістікке жеттім ... -Мен бұдан да жақсы жетістіктерге жете аламын, егер ... -Егер мен басынан бастай алсам, онда ... |
||
шағым қалдыра аласыз













